Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Mizí vám prachy: Když vás dohoní staré dluhy

Dluhy a jejich splátky ztěžují hospodaření obou rodin zapojených do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting. Jedna z nich dokonce zvládá splácet jen úroky, které je každý měsíc přijdou na sedm tisíc korun.

V roce 2002 se Prahou přehnala povodeň. Pro pražskou rodinu Václava a Karoliny to byla vlna, která ji strhla do spirály dluhů. Velká voda vytopila tehdejší sídlo firmy, pro kterou Václav rozváží bagety. „Dva měsíce se nepracovalo a my se octili bez podstatné části příjmů,“ vzpomíná Karolina, která musela táhnout rodinné hospodaření ze své výplaty, která navíc nebyla příliš pravidelná. Rezervu, z níž by výpadek rodina pokryla, Václav s Karolinou neměli.

„Vzali jsme si proto od České spořitelny povodňovou půjčku,“ říká Václav. Spláceli ji z Karolininých příjmů. Jenže dvakrát ji přišla výplata pozdě, a opozdila se proto i se splátkou úvěru. „Přišlo nám tehdy upozornění, že nemáme zaplaceno, ale vždy, když mi peníze přišly, jsme to hned doplatili,“ dodává Karolina. V roce 2005 jim však přišel dopis od inkasní firmy, že musí půjčku do tří dnů doplatit i se sankčními úroky. Dohromady to dělalo šedesát tisíc korun. „Na nic nás předem upozornili a odmítali se s námi bavit,“ vybavuje si Václav. Raději celou částku okamžitě splatili z kreditní karty.

K šedesáti tisícům se ovšem na kreditních kartách nabalovaly další dluhy. „Když jsme potřebovali zalepit nějakou díru, tak jsme kreditky použili,“ tvrdí Karolina. „V tu chvíli nám to ale pomohlo,“ dodává Václav. „I když to byla blbost. Toho jsme si naprosto vědomí,“ zpytuje svědomí Karolina. Dohromady je tato „blbost“ stojí měsíčně 7 296 korun. Na čtyřech kreditních kartách mají celkový dluh 146 tisíc korun a zvládají splácet jen úroky. Bez konsolidace a refinancování těchto půjček se dluhů nikdy nezbaví.

Jaké půjčky lze konsolidovat

Konsolidovat lze v zásadě jakékoli spotřebitelské půjčky. Ovšem jednotlivé banky se v pravidlech liší. Například GE Money Bank, která nabízí speciální produkt pro slučování několika úvěrů, nerefinancuje leasingy a úvěry ze stavebního spoření. V Raiffeisenbank, která nabízí na konsolidaci speciální úvěr Nízká splátka, či v UniCredit Bank zase nelze splatit novou půjčkou kontokorentní úvěry a dluhy na kreditních kartách. Naopak Česká spořitelna umožní standardním účelovým nebo neúčelovým úvěrem refinancovat kontokorenty i kreditní karty .

Václav s Karolinou našli pomoc v projektu, který společně vytvořily server Peníze.cz a poradenská společnost Broker Consulting. Spolu s nimi se ho účastní i mladý pár, Miloš a Jana, z Třebenic u Lovosic. Obě rodiny mají problémy s hospodařením a konzultanti Broker Consulting, Hana Kollertová a Čeněk Liška, se jim pokusí najít díry, kudy jim zbytečně mizí peníze . Vy můžete jejich počínání sledovat na Peníze.cz a najít tak tipy i pro hospodaření své rodiny.

Šestadvacetiletý Miloš s dvaadvacetiletou Janou si koupili před rokem byt na úvěr od stavební spořitelny . Jenže kromě těchto splátek je dusí další čtyři tisíce měsíčně, které platí za tři spotřebitelské úvěry . Dohromady na nich dluží dvě stě tisíc korun. Za 170 tisíc si koupili auto, zbylých třicet spolkly věci do domácnosti. Splátky tvoří šestinu jejich příjmů.

Celý článek čtěte na serveru
Peníze.cz

Jaký je váš rodinný rozpočet?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “Mizí vám prachy: Když vás dohoní staré dluhy”

 1. mzecfz napsal:

  [Odstraněn spam]

 2. zvědavý napsal:

  Prosím spolupracovníky Partners o jednu informaci. Máte podle smlouvy o obchodním zastoupení povinnost používat mailovou adresu x.y.@partners.cz, nebo můžete používat libovolnou soukromou?

 3. Ach jo. napsal:

  Klasický příklad. Klienti využívají situace z r. 2002 a ač nevytopeni, berou si povodňovou půjčku. Zajímavé. I to, že je nikdo „předem neupozornil, že půjčky se musí splácet včas“.
  A jaké vybere poradce řešení: dluh 146. t. přeplácne novým dluhem ve výši 200 t. lienti mají pocit, že jsou dluhy splaceny a přece si „neodpustí tu dovolenou v Alpách“ (jak píšou na jiném serveru). Něco o tom, že by měli šetřit, snížit výdaje o 20 – 40%, prodat přebytečné nakoupené krámy (alektroniku, drahé nábytky, oděvy či obutí), zrušit nevýhodné finanční produkty či je maximálně snížit, to se již v řešení nepíše.
  Takže dluh je „zaplácnutý“ (v tuto chvíli „jim to pomohlo“) a jede se dál? Není nad rady poradců.

  • undo napsal:

   Jaký řešení máš ty chytráku?

   • kolemjdoucí napsal:

    šetřit, snížit výdaje o 20 – 40%, prodat přebytečné nakoupené krámy (elektroniku, drahé nábytky, oděvy či obutí), zrušit nevýhodné finanční produkty či je maximálně snížit

 4. Znalec poměrů v BC napsal:

  Možná v tomto případě výše uvedení poradci pomohli snížit dluhové zatížení ze splátek… budiž jim udělena snad oprávněná pochvala.

  Ovšem myslet si, že společnost BC je nějaká „charita pro smutné oči“ je bláznovství…

  Takže pozor!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.