CZK/€ 24.780 +0,14%

CZK/$ 24.344 +2,78%

CZK/£ 29.117 +1,15%

CZK/CHF 25.015 +1,45%

Text: Šimon Finemon

06. 01. 2014

17 komentářů

Místo ráje peklo: Drobní investoři zaplatí

 


 

Po zvýšení nepřímých daní byla pozornost zaměřena na možnosti, jak z lidí vyždímat více. Pozornost padla i na oblast zdanění investic. A jak už to tak bývá, schválená změna není pro investory právě příznivá. A to jak pro institucionální, tak drobné. První jmenované nepotěší nesnížení sazby daně z příjmu. Což není v podstatě žádná změna, jen se tímto krokem státní kasa připravila o šanci bojovat o „volné“ miliardy z daní investičních fondů. Hůře jsou na tom drobní investoři.

Doposud k nim bylo daňové prostředí poměrně příznivé. Pokud splnili tzv. časový test, tedy drželi podílové listy (akcie, dluhopisy) déle než 6 měsíců, neplatili žádné daně z výnosů (zisku). „Vláda odborníků“ totiž za pomoci zákonného opatření prodloužila daňový test pro uplatnění daně z příjmu fyzických osob z prodejů cenných papírů ze šesti měsíců na tři roky, a to v případě, pokud úhrn prodejů za daný rok přesáhne 100 000 Kč. Navíc zůstává zdanění dividend pro retailové investory ve výši 15 % (namísto dříve uvažovaného daňového osvobození).

Toto nové pravidlo bude znamenat, že každý z investorů, který prodá cenné papíry, jež držel dobu kratší než tři roky a získal z těchto prodejů více než 100 000 Kč, musí podat daňové přiznání. Nepříjemné je to, že se tato opatření především dotkne konzervativních investorů. Ti totiž obvykle drží cenné papíry kratší dobu, než jsou tři roky. Takovým investorům se sníží o daň výnos, který beztak je v současnosti již dost nízký.

Kladivo na programy

Druhou postiženou skupinou budou dlouhodobé programy investování, které mají v sobě zakomponovánu automatické rebalancování portfolia. Tyto programy jsou totiž obvykle tvořeny samostatnými investičními produkty (podílovými fondy) s vlastním ISINem.

Podle schváleného zákonného opatření pak každý přesun v rámci investičního programu je posuzován jako prodej cenného papíru (podílového fondu) a nákup nového. Při rebalancování k prodejům dochází poměrně často, neboť investiční programy mají stanoveny váhové limity jednotlivých tříd aktiv (či podkladových fondů) a jejich prodejem či nákupem reagují na tržní vývoj. Přitom dochází k častému rebalancování, a co víc, velmi často investiční společnosti, které tyto programy spravují, drží podílové fondy kratší dobu než tři roky. Postiženy budou především programy nabízené společnostmi ČP Invest, Conseq Investment Management, Pioneer Investments, AXA Investments, ČSOB S AM, IKS KB a další.

REKLAMA

Podobně jsou na tom i fondy životního cyklu. V nich je portfolio nastaveno nejprve dynamicky a v čase dochází k jeho postupnému zkonzervativňování.

Více sledovat

Kromě nutnosti danit výnos bude nová úprava pro investora znamenat i nutnost pozorně sledovat, zda mu za daný rok vznikla či nevznikla daňová povinnost. Jinými slovy, zda portfolio manažer investičního programu prodal cenné papíry, které držel investor kratší dobu než tři roky a jejich prodejní cena byla vyšší než sto tisíc korun. Pokud je majetek investora v takovém programu třeba 1 mil. Kč a portfolio manažer v příslušném roce prodal cenné papíry přesahující 25 % investorova portfolia, dojde k prolomení daňového limitu a investora čeká časově náročná povinnost vypracovat daňové přiznání. 

Proč časově náročná? Vždyť vyplnění daňového přiznání zase tolik času nezabere. To je sice pravda, ale investor musí nejdříve zjistit, které podkladové fondy v investičním programu v uplynulém roce zhodnotily a jakého přesného zisku tím dosáhl. O tento zisk si pak zvýší základ daně z příjmů fyzických osob.

Jak se bránit?

Lze se proti zdanění výnosů nějak bránit? Možnosti obrany samozřejmě existují. Investor si může sestavit portfolio sám a držet jej déle než tři roky. To ale znamená tlak na zvyšování jeho znalostí v oblasti investování a aktivní správu portfolia. Tu však obvykle zvládá portfolio manažer lépe, právě zásluhou lepších znalostí a i investičních možností.

REKLAMA

Další z možností vyhnutí se placení daně z výnosů (lépe řečeno daně z příjmu fyzických osob z prodeje cenných papírů) je postupování dle metody FiFo (First in First out). Tedy při prodeji cenných papírů brát v úvahu ty, které byly nejdříve nakoupeny. U nich je velká pravděpodobnost, že budou drženy déle než tři roky, a to i v programech pravidelného investování.

Jako prevence proti podobným nápadům, které jdou proti zájmům investorů, je nevolit zástupce, kteří za takovými opatřeními stojí. Tato „lidová tvořivost“ zákonodárců přináší značnou nedůvěru na trhy.

S jakými daňovými změnami přijde nová vláda je ve hvězdách. V každém případě však časté změny daňových režimů produktů zaměřených na dlouhodobé investování odradí od dlouhodobých investic prostřednictvím investičních programů řadu nových investorů.

Vstoupit do diskuze 17 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Matouš Tlapák z Lifeliqe: S jedním povoláním si na celý život nevystačíme

Český technologický start-up Lifeliqe prorazil v USA. V rámci projektu SANDI získala parta nadšenců z Brna třímilionový grant a pomáhá státu Nevada mírnit ekonomické dopady pandemie covid-19. Pomocí interaktivního obsahu ve 3D, virtuální (VR) a rozšířené (AR) realitě mění podobu rekvalifikací dospělých a připravuje je na ekonomiku […]

Text: Filip Kučera

23. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Kostelka

  9 ledna, 2014

  Několik vět v článku je zcela naruby.
  Investoři vyhýbající se dani z výdělku budou na tom lépe, když prodaji akcie bez daně až za 3 roky, neboť jejich výdělek bude mnohem vyšší než za 6 měsíců, pokud volí akcie z Německa, Británie nebo USA a ne ty mrtvé akcie české.
  „že se toto opatření především dotkne konzervativních investorů, ti totiž obvykle drží cenné papíry kratší dobu, než jsou tři roky.“
  Chyba! Konzervativní investoří obvykle drží akcie déle než 3 roky. Kratší dobu drží akcie traders.

  „Investor si může sestavit portfolio sám a držet jej déle než tři roky. To ale znamená tlak na zvyšování jeho znalostí v oblasti investování a aktivní správu portfolia. Tu však obvykle zvládá portfolio manažer lépe, právě zásluhou lepších znalostí a i investičních možností.“
  Chyba! Aktivní správa portfolia to neni, když se drží akcie 3 roky. Aktivní správa znamená, že se akcie drží jen několik hodin nebo několik dní. Portfolio manažer českého typu se snaží častými nákupy a prodeji zničit celý kapitál klienta, aby jeho broker vydělal co nejvíce s poplatky za obchody. Správu portfolia zvládne lépe investor sám, když se o akcie po pečlivém výběru a nákupu už celý rok nestará, neprodá levné akcie při náhlém poklesu, ale drží akcie několik let až do předražení, aby vydělal pár stovek procent a několik plateb dividend.

  Odpovědět

 • Radek

  9 ledna, 2014

  1/ autor píše o cenných papírech, nikoli u akcií u konzervativního investora. Těmi jsou např. podílové listy fondů peněžního trhu, které jsou vhodné cca na roční držení.

  2/ aktivní správa neznamená trading, jak uvádíte. Aktivní správa znamená úpravu portfolia (i) po několika měsících držení, jakmile akcie nabyla svůj potenciál. To, o čem píšete, je „nadměrné obchodování“ („churning“), které má blíž k podvodu než k aktivní správě.

  Odpovědět

 • chk

  9 ledna, 2014

  Úprava portfolia se nedělá v rámci měsíců. U fondů životního cyklu a zmiňovaných fondů článků taky ne

  Odpovědět

 • Roman

  9 ledna, 2014

  Tento článek je silně pravdivý v tom, že Stát utratí JAKOUKOLIV výši svých příjmů.

  Odpovědět

 • Milan

  9 ledna, 2014

  Státní kasa připomíná Otesánka. Dokáže spolknout jakékoli množství peněz, ale získat peníze z evropských dotacích politici nedokáží!!! Za loňský rok nedokázali získat spoustu peněz díky jejich liknavosti!!!
  K čemu nám jsou?

  Odpovědět

 • EqTq

  10 ledna, 2014

  Jak se bránit? Jednotlivci těžko.

  Prodloužení časového testu nejvíc postihne finanční skupiny a poraděnky, protože lidi přestanou investovat, jen aby nemuseli podávat daňové přiznání a platit další daně. Osobně už jsem investování do fondů od nového roku silně omezil a dál uvažuji, že to všechno prodám. Za těchto podmínek to nemá cenu.

  Zákonné opatření senátu musí ještě schválit sněmovna, pokud už se tak nestalo. Co kdyby se poraděnkovské MLM party a finanční skupiny dohodly a společně zalobovaly třeba u budoucího ministra financí Bureše. Třeba by to k něčemu bylo. Je to naše poslední šance.

  Odpovědět

 • ttt

  10 ledna, 2014

  Mam pocit, ze by se problemu s danenim dalo elegantne vyhnout investovanim pres maklere registrovaneho v jine zemi.

  Odpovědět

 • Petr

  12 ledna, 2014

  To se obávám, že asi ne. ALE

  co třeba to pořešit tak, že:
  založit v UK společnost Ltd. a obchodovat jen CFD? Možná to je blbost, nejsem daňař. Vycházím z toho, že příjmy z obchodů CFD jsou od daně osvobozeny. A české a jiné akcie se dají obchodovat-držet přes tento finanční instrument.
  Pokud jde zde někdo povolanější, díky za sebe, za Váš komentář.

  Odpovědět

 • Tomáš Marný

  14 ledna, 2014

  nedá,
  jakýkoli příjem jste povinen zdanit.
  I když vznikl v zahraničí.
  Jedině, že by ČR měla s dotyčnou zemí dohodu o zamezení 2 zdanění. Ale i tak dodaníte rozdíl mezi daňovou sazbou tam a tady, tj. tam 0%, tady 15%, tam nic, tady zaplatíte 15%, 2. příklad tam 5% tady 15%, tam 5%, tady doplatíte pouze rozdíl, tedy 10%.
  Pokud nezdaníte a příjdou Vám na to máte 2 varianty, neúmyslně, podáte opravné daňové přiznání, dostanenete zřejmě flaster a hotovo. Úmyslně, koledujete si o trestní stíhání za krácení daňové povinnosti. Viz hlava druhá zvl. části trestního zákona.
  Jasně, lze to legálně obcházet, ale to je jiný příběh a kvůli zisku pár destítek/jednotek stovek se to nevyplatí.

  Odpovědět

 • Karel

  13 ledna, 2014

  Zdravím, jen jsem se chtěl zeptat, zda už je to tedy opravdu schválené a v platnosti, nebo ne..?

  Odpovědět

 • EqTq

  13 ledna, 2014

  Tak bohužel to už platí.

  http://www.esi­pa.cz/sbirka/sbsrv­.dll/sb?DR=SB&CP=2013s382

  Odpovědět

 • EqTq

  13 ledna, 2014

  Někde se stala chyba. Odkaz je:
  http://www.esi­pa.cz/sbirka/sbsrv­.dll/sb?DR=SB&CP=2013s344

  Odpovědět

 • TM

  14 ledna, 2014

  opravdu? a díval jste se na hdonotu turn over třeba u Consequ? Jajta krajta. ;-)

  Odpovědět

 • Tomáš Marný

  14 ledna, 2014

  pokud sledujete trh,
  tak fondy živ cyklu a aktivně řízená porfolia to vyřešila přechodem na fond fondů, takže klienta se změna časového testu dotkne pouze u prostředků v posledních 3 letech pře exitem.
  Pruda to bude u klintů s individuálním řízením portoflii, tam to bude nepříjmené, jak to který OCP či IS budou vykazovat, aby ulehčili daňové otázky klientům, to je ještě ve hvězdách.
  Třeba na východ od nás, u Slovenských bratrů to vyřešili úplným zrušením snížení daně na 0% a daní se vše. Srážková daň jako u bankovních vkladů.
  A můžeme si pouze tipovat, kdy si toho všimne Nedělka a jeho parta a inspiruje se. :-D

  Odpovědět

 • TM

  14 ledna, 2014

  omluva za pravopis, nemám svůj den.

  Odpovědět

 • SR

  15 ledna, 2014

  zrážkovú daň u nás uplatňujú len domáci správcovia (ČSOB AM, VÚBAM, TAM,…), u zahraničných (z nášho pohľadu aj ČP Invest, AXA IS) sa to nerobí a mal by si to zdaniť už klient

  Odpovědět

 • TM

  16 ledna, 2014

  nechtěl jsem jít až do takového detailu.
  Ale pokud ano, da%nové zvýhodnění stále ještě lze uplatnit i v SR, ale to bychom hovořili o dětech …

  Odpovědět