CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

Text: Peter Apolen

09. 12. 2014

61 komentářů

Milan Repka: Podstatné je myslet na klienta dlouhodobě

 


 

Setkávají se slovenští finanční zprostředkovatelé s předsudky nebo negativními postoji vůči jejich práci?

Povolání finančního zprostředkovatele je často spojováno s jakýmsi podomním prodejem s představou, že bouchá lidem na dveře a nutí je k něčemu, co oni nechtějí. Je pravda, že v 90. letech jsme se s takovými praktikami setkávali. Naštěstí ale už žijeme v jiné době, kdy ve všech zprostředkovatelských společnostech evidujeme velmi kvalitních lidí, berou svou práci profesionálně a chtějí se v ní zlepšovat, snaží se klientovi nacházet a nabízet to nejlepší řešení.

Často finanční zprostředkovatelé vyvíjejí i osvětové aktivity. U nás ve Fincentru máme například poradce, kteří ve svých projektech podrobně zkoumají podmínky jednotlivých institucí, aby dokázali vyvolat odbornou diskusi. Dělají to nezištně, protože jsou „srdcaři“ a chtějí pro klienta udělat to nejlepší.

Společnost Fincentrum na Slovensku vykazuje vysoké tempo růstu zprostředkovaných obchodů. Doposud to bylo především díky hypotékám. Jak vidíte vývoj firmy v nadcházejícím období?

Hypotéky jsou prozatím jeden z klíčových zdrojů našeho růstu. Plánujeme se na ně zaměřovat i v budoucnosti. Ale nejsou jediným zdrojem růstu. Dlouhodobě se snažíme našim klientům poskytnout komplexní finanční službu. Rosteme tedy i v ostatních položkách, i když ne takovým tempem jako v hypotékách.

REKLAMA

Poroste význam investic? Důchodové zabezpečení je stále nedostatečné.

S ohledem na demografický vývoj jsou investice bezpochyby tématem, kterou budeme muset v budoucnu rozvíjet. Lidé se budou muset více připravovat na důchod a využívat k tomu všechny nástroje na finančním trhu. Proto chceme tento potenciál využít. Nejsme jen zprostředkovateli hypoték. Chceme s klientem žít celý život a reagovat na jeho konkrétní situace.

Dá se zde využít databáze klientů, kterým Fincentrum zprostředkovalo hypotéku? V korporacích se tomu říká i cross selling.

Ano. Je to jedna z cest. Vyvíjíme za tím účelem unikátní nástroje. Jedním z nich je projekt Můj šanon. Ten umožní klientům mít všechny smlouvy, i ty, které neuzavřel přes nás, na jednom virtuálním místě. Pracujeme kromě toho na online distribuci některých produktů.

REKLAMA

Podstatné je myslet na klienta dlouhodobě. Nejen obsloužit ho a zapomenout. Životní situace klienta se totiž často mění. Narodí se mu dítě, nebo dojde k jiné vážné situací. To vše ovlivňuje jeho finanční plán. A my chceme na to reagovat. Profesionály od amatérů odlišuje právě úroveň a kvalita servisu.

Kdo bude při takovémto cross sellingu klíčový? Bude to zprostředkovatel v terénu, nebo upozorní na možnosti prodeje doplňkových produktů informační systém?

Vycházíme z principu, aby každý poradce znal svého klienta. Umí tak reagovat na jeho nové touhy či cíle. Primární tedy musí aktivita vycházet od zprostředkovatele, který s klientem často spolupracuje i několik let. Iniciativu tedy očekáváme zdola. My v tom ale našim spolupracovníkům chceme pomoci nástroji, které jim servis a péči o klienta značně usnadní. Osobně ale nevěřím, že existuje perpetuum mobile na cross selling.

O efektivní zvládnutí cross sellingu se snaží i firmy z jiných odvětví, například telekomunikační operátoři nebo maloobchodní řetězce typu Tesco. Pravdou je, že v této oblasti jsme na začátku dlouhé cesty. Ať už pojišťovny, banky, nebo zprostředkovatelské společnosti, všichni se snažíme využívat databáze, které máme, a já osobně jsem přesvědčen, že toto je správná cesta.

REKLAMA

Kdy dostanou zprostředkovatelé Fincentra na Slovensku nové nástroje do rukou?

Dnes jsme ve fázi, kdy nastavujeme základní modul, přes který by se měly dostávat informace ke klientovi. Ten bude mít unikátní přístup do cloudu, kde si najde všechny potřebné informace a smluvní podklady. Druhá fáze bude zaměřena na to, aby se tyto informace dokázaly přetavit do služby pro klienta. Je nám jasné, že pokud má klient hypotéku a nemá pojištěný příjem, ať už z finančních nebo jiných důvodů, jsme tu my a měli bychom klienta nabádat k zodpovědnému chování a ochraně budoucnosti jeho rodiny a jeho samotného.

Rádi bychom nástroje spustili začátkem příštího roku. Nejen Můj šanon, jehož uvedení je plánováno v několika etapách, ale i dokončení ostatních nástrojů, které zapadnou do celého systému.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 61 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan

  15 prosince, 2014

  Komické je číst o dlouhodobých vztazích s klientem od „poradců“ firmy, založené na přebouchávání IŽP a podobných záležitostech… Ale chápu, pan Goebbels už věděl, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou.

  Odpovědět

 • 16 prosince, 2014

  „… už pan Goebbels věděl… „
  Takhle je to správně. Ale to jen tak na okraj.

  Dále je pravdivý závěr, že finanční rádoby poradenství je obor založený na lži, podvádění a zlodějině (stejně jako prodej energií, nemovitostí – fakticky jakýkoliv přímý prodej). Těch pár jedinců, co se můžou živit víceméně poctivě prodejem hypoték, pojištění apod. to zkrátka nevytrhne.

  Ovšem nejdůležitější je přihlížet k postojům klientů. A ti jsou se svými jakože poradci na 90 % (prostě z většiny) spokojeni.

  Má se tedy něco měnit, regulovat, když je to většině vlastně šumák? V posledním „Máte slovo“ se Jurečka, takto ministr zemědělství, vyjádřil ve smyslu, že stát má chránit průměrnýho idiota (= obyčejnýho člověka) za každou cenu, tedy i navzdory jeho přáním, očekáváním, potřebám. Opravdu je to žádoucí?

  Odpovědět

 • Jan

  21 prosince, 2014

  Spokojeni jsou proto, že nevědomost je sladká. Trochu mi to připomíná film Matrix. Než člověk tu zlodějinu prohlédne, žije v blahé nevědomosti. V šuplíku má nastrkané smlouvy, které vůbec nečetl… Smlouvy k produktům, kterým vůbec nerozumí… A měsíční platby, které kdyby propil, byla by to menší škoda.

  A když mu zloděj, pardon finanční poradce, přijde po dvou letech a pár měsících přetočit smlouvu na nové IŽP, dotyčný ho ještě pohostí kávou a napíše mu doporučení na nic netušící kamarády, sousedy…

  Nicméně mlýny melou, na každou svini se vaří voda a celý tento „obor“ půjde do kytek. Gauneři si najdou jiný, ještě neprofláknutý způsob okrádání lidí a nebo půjdou makat k pásu, aby umořili storna. Ve financích jen ti nemnozí (odhaduji tak 3%) poctiví, kteří vědí, co dělají a které si budou skutečně spokojení klienti doporučovat. Panters, Fitcentrum atd. zůstanou v (bohužel krátké) lidské paměti zaklíněni stejně, jako H-System, Skyline International, Harvardské fondy a další podvodné spolky. Toť můj náhled na věc.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  22 prosince, 2014

  Abychom mohli přiřadit plod vašeho myšlení ke konkrétní osobě, jistěže máte i příjmení? Vy svině určitě nejste, takže když nám sem dáte to příjmení, není se čeho bát. Pak si nějaký kolega ověří že existujete a přijde vám vlepit nějakou tu facku, ano? Čistě za urážku. Pak mu seberou licence, protože bude odsouzen za napadení vaší ctěné existence. A vy budete spokojen, ano?

  Odpovědět

 • Jan

  23 prosince, 2014

  Vážený pane Hanzle, k Vašemu vstupu bych chtěl říct to, že hrozit fyzickým napadením není zrovna dobrá vizitka pro toho, kdo se cítí dotčen ve finanční diskusi.

  Když čtu Váš profil zde na stránkách, dle kterého se zabýváte investicemi do OPF, tak při srovnání s údaji na ČNB mi vyvstává otázka, jestli je košér být jen podřízeným pojišťovacím (a nikoliv investičním) zprostředkovatelem… To jen tak pro zajímavost, když se zmiňujete o licencích…

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  23 prosince, 2014

  Pane Jane Bezpříjmení, nehrozil jsem vám ničím. Vy se docela prostě bojíte, proto jste ubohý anonym. Požádal jsem vás o uvedení příjmení, na což nemáte. Svou šanci se představit jste nevyužil. Místo toho jste si hbitě v rejstřících ČNB povšiml, že již nějakou dobu nejsem vázaným zástupcem nikoho pro investice. To má původ v zákoně, protože jsem ovládající osobou subjektu, který donedávna byl takovým zástupcem. Ani to už neplatí, protože brzy moje firma bude přímo investičním zprostředkovva­telem. Toto vysvětlení není pro žádný dobytek, ani svině jakéhokoliv druhu, což vy určitě – jak si o o sobě myslíte – nejste, ale pro kolegy a klienty.

  Odpovědět

 • PS

  25 prosince, 2014

  Pane Hanzle, casto se zde domahate uvedeni celeho jmena diskutujicich. Rad bych Vas upozornil, ze jednim ze zakladich principu internetovych diskuzi je moznost vyjadreni nazoru bez nutneho uvedeni jmena. Casto tento atribut zamezuje okamzitym reakcim o zaujatosti (pri uvedeni jmena). A ctenari tak mohou reagovat vyhradne na obsah sdeleni. Mel byste to respektovat. Pokud pisi prispevek, ktery si uvedeni jmena zasluhuje, uvadim ho. Ve vetsine pripadu vsak nechavam prostor vyhradne sdelovanemu obsahu. Hezke svatky a v pristim roce se budu tesit na vice plodnych a vecnych diskuzi, jejihz tahounem zde bezesporu jste.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  25 prosince, 2014

  Pane PS, já s vaším názorem hluboce nesouhlasím. Každému, kdo se vyjadřuje k našemu oboru bez uvedení autentického jména a příjmení, bych odštípl internet, tedy i vám. Minimálně bych vaše příspěvky blokoval na úrovni správce serveru, pokud se nepřihlásíte pod řádnou registrací tak jako já či někdo z těch pár jiných, kdo se za své názory také stavějí i veřejně a pod pravým jménem. A to proto, že neexistuje lidské konání, které by nebylo nezaujaté. VŽDY bez výjimek anonym něco píše proto, že je proti něčímu textu, nebo proti jeho autorovi zaujatý, něco mu na něm vadí. A protože pan Anonym má v kalhotách, tak svou pravou identitu neuvede. Pak se najde nějaký chytrák jako vy třeba, který to potřebuje zdůvodnit, aby se mu beze studu psaly jeho další názory. Obsah sdělení, ať jakkoliv zdánlivě či jasně věcných, má hodnotu absolutní nuly, pokud není podepsán existující osobou. Nelze se bránit, nelze útočícího anonyma žalovat. Nelze vést polemiku. Anonym nikdy neumírá, nemá co ztratit, o nic nemůže přijít. Nelze proti němu nic vybojovat. Možná budete trvat na tom, že tady někdo smí vykřikovat jako anonym informace, které jsou třeba i jasně věcné a proto se má diskutovat jen k obsahu sdělení. Tohle je ale cesta k mému pohrdání, protože anonym za své názory nenese žádnou odpovědnost, kdežto já ano. Nikdo nás nesmí beztrestně urážet, i kdyby šlo jen o 500 ze 155 000 osob, že všichni finanční poradci jsou zloději, že snad je to věcné sdělení. Mně princip za který se schováváte velmi vadí. I kdyby byl akceptován všemi lidmi na světě, já jej jako správný neuznám! Tento web nebyl založen jako nějaká žumpa, jako nějaký finanční bulvár, kde si kdokoliv může cokoliv psát. Byl určen finančním poradcům pro sdílení zkušeností, znalostí a dovedností, nikoliv rádoby zasvěcencům, co plivou své jedovaté sliny na všechny strany a
  radují se ze všech možných pohrom, které náš obor už postihly, či ještě mohou postihnout.

  Odpovědět

 • PS

  25 prosince, 2014

  Velmi se mýlíte pane Hanzle. Autor jakéhokoli příspěvku je velmi snadno dohledatelný – a to podle IP adresy, kterou má kdykoli k dispozici provozovatel webu. Pokud vás někdo skutečně ohrozí na vážnosti, relativně snadno se svého práva domůžete. Myslím ale, že pokud zde vy sám z plezíru označujete lidi za chytráky, tomuto webu také nepomůže – a můžete se podepisovat jak chcete. A že byste odštípával internet kultivovaně diskutujícím lidem… že, jak píšete, nedokážete uznat a respektovat nepřímé rozhodnutí většiny (včetně provozovatele webu).. to je Váš přístup, se kterým pro změnu nesouhlasím já.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  27 prosince, 2014

  Pane PS, argument o věcném kultivovaném psaní neberu. Buď máte koule, nebo ne. Vyjádřil jsem se jasně? V českém prostoru je obrovská spousta mužů, ale jen hrstka z nich, snad pár desítek tisíc, jsou i chlapi. Tím nemyslím jedince, co popíjejí pivo, nebo je vidíme v reklamách na tento hořký výrobek. Být chlap je velmi drahé, což způsobuje, že jich je málo. Vím, že být chlap vůbec není ekonomicky optimální. V každém směru, v každé jejich činnosti, polkud mají udělat něco nebezpečného či drahého, nereagují ihned otázkou: kolik za to? A proto opakuji, jakýkoliv text má nulovou entropii, pokud je jen plácnutím pana pár smyšlených písmen.

 • pavel-hanzl

  27 prosince, 2014

  Měl bych upřesnit, že se v žádném případě nechci dotknout obecného českého muže, který rád pije pivo. Předchozí příspěvek byl myšlen proti tzv. chlapům z reklam, co pijou pivo a tváří se jako drsňáci. Nevylučuji, že chlapi pivo nepijou. Aby byl ale někdo chlap, nestačí jen denně chlemtat pivo. Chlap je něco víc. Dobře jej popsal dětský herec Tomáš Holý v jednom rodinném filmu.

 • Yowie

  27 prosince, 2014

  Pane Hanzle, že Vy jste požil? :-)Nic proti, taky jsem si teď dal medového ležáka, ale aby to neskončilo jako před rokem s tím, že to psal někdo jiný a ukradl Vám identitu… Pokud se nepletu, bylo to taky kolem Vánoc.

  Víte, třeba v našem trestním řádu existuje pojem anonymní svědek a to, že je anonymní, nijak nesnižuje to, co u soudu v utajení řekne. Nemá ten člověk „Gule“? Ne, třeba jen nechce přijít o život…

  To snad v žumpě zvané finanční poradenství nehrozí, ale „hrdinského“ zastrašování, vyhrožování, objíždění aut klíčem, propíchávání pneumatik… jj, tohle všechno se v tom Vašem vznešeném oboru bohužel děje. Až ve Vašem oboru budou jen slušní lidé, pak nebude třeba psát anonymní texty. Bohužel větší utopii jsem letos asi ještě nenapsal…

 • pavel-hanzl

  27 prosince, 2014

  Dobrý večer!
  Pane Yowie, vám se to stát nemůže. Máte úplně jinou identitu a nevím, kdo by byl tak divný, aby kradl identitu anonymovi. Ne, nepožil jsem. To, co popisujete jako praxi v našem oboru vůbec neznamená, že tato praxe není v jiných oborech. Já nejsem Limonádový Joe, nemohu všem nařídit, aby pili jen Kola Lokovu limonádu, ani jim nemohu nařídit, aby zanechali publikování pod smyšlenou identitou. Jen trvám na tom, že to ve mně vzbuzuje pohrdání a odmítám to repektovat jako přijatelné. I kdyby všichni co tu publikují byli anonymové a já ta jediná výjimka, co anonymem není, tak to pro mne neznamená, že mám toto respektovat jako normální a začít psát jako anonym. K vašemu popisu kriminálních praktik, viz obcházení vozidel s mincí, vyhrožování, atd. je nutné dodat, že já nejsem za tento stav odpovědný. Obracejte se na policejní a jiné orgány, které jsou placeny za prevenci a postihování takového jednání. V této zemi nebude pořádek, pokud všichni budou plni právního nihilismu, soudy budou konat pozdě či vůbec a policie bude účelově ztrácet spisy. A občanským nihilismem je obhajoba publikování na odborném serveru pod smyšlenou identitou. Zřejmě to pány anonymy baví, jsou pak nesmrtelní, nezranitelní. V počítačové hře můžeme mít stovky životů, ale v reálném světě máme jen jeden a ještě krátký.

  Nyní se mi již nemůže stát to, co tehdy. Mám daleko lépe chráněnou síť. A věřte mi, být ohrožen zezadu, to je české specifikum a těžko se proti tomu bojuje.

 • Yowie

  27 prosince, 2014

  Nevím, jestli jste mě plně pochopil, ale mám spíš pocit, že jste potřeboval některé své texty před rokem prostě smazat, a tak se to hodilo na napadení profilu atd. Nechci nějak snižovat Vaši důležitost, ale i tak mě nenapadá, kdo a proč by měl krást Vaše jméno, aby sem napsal pár příspěvků. Btw. jsou již dávno pryč a nemůžeme se na ně podívat, bohužel, ale tehdy mi prostě připadaly, jako když to píšete Vy, možná trošku posilněný, nic víc, nic míň.

  Čili jestli někdo napadl Váš profil, velmi dobře napodobil Váš styl, zřejmě se jednalo o řekněme profesionální útok… Ale proč? Jaký to mohlo mít smysl? Kdyby se jednalo třeba o Borkovce, tak to chápu, ale Vy? Bez urážky, pořád mi to nesedí.

  A jinak nejlepší obranou není PČR a soudy, ale prevence. Je mi zcela jasné, že Vy nejste ten, kdo bude po nocích obcházet parkoviště, aby objel vytipované auto, ale zeptejte se svých kolegů. Mě taky nikdo neobjel auto, ale poradcům, které znám, ano.

  Chápete? Já jsem slušný člověk a nepotřebuji žádné problémy s kinder gangsta poradci. Váš obor, protože většina firem jede skrze MLM systém, nepřitahuje odborníky a profesionály, spíše deprivanty a psychopaty, stejně jako jakékoliv jiné MLM.

 • pavel-hanzl

  28 prosince, 2014

  Pane Yowie, v té době jsem najal kvalitní počítačové specialisty a útočníka jsme vypátrali. Šlo o pokus konkurenta odstranit mne z finančního trhu tím, že mne kompromituje příspěvky s náznaky vyhrožování. Například mým jménem napadal pana Zárubu, jehož si velmi vážím. A také využil poněkud přihlouplý způsob, jak jistý pan Kalvoda chce dělat revoluci formou silně nevyváženého TV seriálu, aby varoval klienty a diskreditoval všechny poradce.

  Konkurence je v této zemi, v našem oboru často nekalá. V tomto roce jsem proto přišel o provizní příjmy skoro 2 miliony Kč. Budu to řešit jak žalobami, tak i smlouvami s novými klienty (přímý smluvní vztah o péči a vzájemných zárukách).

  Nekalost se projevuje i poštěkáváním anonymů proti našemu oboru, ale za nejhorší považuji to, když klient ode mne 2 měsíce nadšeně přijímá informace, plně se nechá obsloužit po stránce investic i pojištění proti rizikům osob, dokonce podpoří své zaměstnance, že jim bude hradit pojistky, které mají výhradně krýt jen životní rizika, podepíše smlouvy, zaplatí první pojistné či investice, ale pak je i ukáže konkurentovi, kterého zná o 20 let déle než mne. Dotyčný nebyl těchto obchodů schopen dosáhnout ani ve snu a nemůže mi to prominout, proto klientovi slíbí něco bokem a ještě mu pomůže formulovat stížnost, aby dosáhl hodnocení mé práce jako vadné, s agresivní obchodní technikou a tím mu budou vráceny poplatky smluv, které shodil. Jsou svědci, vše je úplně jasné.

 • Tomáš Marný

  28 prosince, 2014

  Tak na to se těším,
  píšete, že Vaši újmu budete řešit žalobami, věřím tedy, že se dozvíme i kdo to tedy byl a měl na Vás spadeno.
  Ale nebude to trvat dlouho, že ne? Myslím to podání žalob, o soudnictví a jeho rychlosti si nedělám iluze.

 • pavel-hanzl

  28 prosince, 2014

  Ne, To Máte Marný. Najděte si jiný zdroj pro vaše rozbory.

 • Tomáš Marný

  29 prosince, 2014

  Pane Hanzle,
  nerozumím a nechápu Vaši reakci. Raguji na to, co jste napsal slušně. Jako reakci na to, co jste uvedl, že hodláte udělat.
  Napsal jsem, že se těším, až se dozvíme jak to tehdy bylo, protože by mě to skutečně zajímalo. Zajímala by mě už samotná žaloba, kdo a co ho k tomu vedlo. Proč žaloba?, protože rozsudek s ohledem na naše soudnictví se může táhnout léta.
  Proč mě to zajímá? Protože jsem rád za jakékoli smyslupné pročištění toho, co se zove finanční poradenství v ČR.
  Nijak jsem Vás nenapadal ani neosočoval.
  Co si mám z Vaší reakce odnést? Jak ji mám chápat? Quo vadis?

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Pane Marný, nebudu zveřejňovat nic ze soudních řešení před pravomocným rozsudkem. Případ s krádeží mé identity je kromě toho natolik citlivý, že o něm už nebudu psát.

  Ale mám vlastní preventivní řešení před budoucími hrozbami škod. S klienty budu mít přímý smluvní vztah. Už nebudu vydán klientovi na milost a nemilost, už se mi nesmí stát, že mě klient chladnokrevně podřízne, udělá ze sebe před mými obchodními partnery úplného pitomce a nepokrytě na návod nekalého konkurenta lže a stěžuje si, aby tak využil svého slabého postavení neprofesionálního zákazníka, do kterého je povinně zařazen.

  Budu pracovat jinak než dřív a budu i nadále učit mé lidi jiný styl, než je ten běžný. Firma se zaměří na investice.

  Přijde velmi náročná doba a spousty poradců profesně umřou. Být poradcem není žádný med, nejsou to ani dnes rychlé a nezasloužené prachy, jak si myslí kritici našeho oboru. Je to těžká práce s lidmi, výdělek je nejistý. Je to mnohem víc práce s jejich mozky, než s jejich penězi.

  Snad jste mě pochopil. Kromě toho, už vaše anonymní identita říká všem, že cokoliv napíšou, mají to marné. Nemám moc chuť psát lidem, co se skrývají za písmeny. Pokud vám něco vadí a chcete to zlepšit, jděte dělat tuto práci lépe než jste zažil a publikujte o tom, abyste měl následovníky. Třeba jste Josef Vopička z Prahy a potkáme se, pak budu mít víc důvodů se vám otevírat.

  Psát na netu něco pro finanční poradce znamená bohužel psát si i s anonymy, sdílet myšlenky, know how a to zadarmo s lidmi, jejichž velká část mi bude chtít veřejně ublížit už proto, že jsem jejich konkurent. Většina ani nepochopila podstatu naší práce, pořád mele o produktech, o nákladech, o parametrech­………. my nejsme prodavači jednoduchého zboží, ani jednoduché služby.

 • Yowie

  28 prosince, 2014

  Vy se mi snad zdáte, nechme stranou, jestli Váš profil byl napaden, nebo ne, podle mě rozepisování se tady zdaleka nemá takovou váhu, aby Vás to zničilo. Předpokládám, že na pana Zárubu máte tel. č. a kdyby se něco takového dělo, tak mu zkrátka zavoláte a vysvětlíte si to. Nechápu, proč by někdo poměrně sofistikovaně „útočil“, ale budiž, rozsoudit to nemohu, jen mi to přišlo divné…

  Vy tady na jedné straně píšete o silně nevyváženém TV pořadu pana Kalvody a následně popisujete přesně tu žumpu, kterou tu všichni kritizujeme? WTF?

  Prostě je to tak! V oblasti korporátních obchodů jsem snad ještě nezaregistroval obchod, kde by někdo nedostal darem třeba auto atp. A Vy tento status quo hájíte, ale zároveň jste jednou z jeho obětí.

  Takže znovu. Je tedy na našem finančně poradenském trhu všechno v nejlepším pořádku, jak by si mohl z Vašich příspěvků občas člověk vyvodit, nebo ne?

  Btw. sám jsem jeden takový korporátní obchod kdysi zažil, k získání příspěvku zaměstnavatele nebylo možné si vybrat, ale člověk musel uzavřít smlouvu s konkrétním poradcem, který si zašel jednou týdně do zasedačky a bouchal IŽP co půl hodiny… A ti, kteří o tom rozhodli, měli to nové auto… :-)

 • pavel-hanzl

  28 prosince, 2014

  Ne, já se vám nezdám. Vyjádřím se krátce k tomu co vás zajímá.

  1. Krádež identity. Takové věci nedělají amatéři a mají vážné důvody. V mém případě se napíchli na mou domácí wifi síť.
  2. Způsob boje za lepší obor. Já bytostně nesouhlasím s plošnou buzerací, regulacemi všeho typu a mediálním litím šíny na úplně všechny poradce. Jsem pro spravedlivé vyšetřování s presumpcí viny, podobně jako v daňovém řízení. Tam taky máte právo podávat podání, doložit důkazy, nikdo vás 5 minut po vynesení rozsudku nevěší. Nesouhlasím s démonizací poradců. Jsou i poradci, kteří se touto prací chtějí slušně živit desítky let. Proto občas něco píšu pro poradce i pro klienty. Opravdu moc mě bolí, jak uvažuje typická česká duše. Moje žena mě nutí, abych se stal spisovatelem, ale to budu dělat, až mi nebudou fungovat kolena. Pan Kalvoda v našem oboru neuspěl, tak jej chce zničit. Páni anonymové (i vy, ale vy patříte k těm slušným) si tu vylévají srdce, radují se z připravovaných regulací. Nikomu z nich ale nedochází, jak moc je naše práce těžká, jaká je to řehole, když se dělá poctivě. Mnoho hodin v kanceláři, u klienta a v autě. Poradce nemá nic jisté, často je úplně nevinen a přesto musí vracet provize. Provize jsou zasloužené a jejich výše kopresponduje s nespolehlivostí českého člověka.
  3. Na našem poradenském trhu chybí osobnosti, které by současně i chtěly publikovat. Můžeme číst boje mezi pooly a MLM firmami, ale poradce má číst, jak má pracovat.
  4. Já neumím ani někomu podat láhev alkoholu, natož slíbit auto. Asi proto jsem ještě nedělal velký korporátní obchod. Od konce června nesnáším pana Babiše, který téměř zabil benefity a spoustě zaměstnavatelů vzal motivaci je vyplácet. Argumenty o ušlých daních 0,5 mld ročně jsou k smíchu, protože si musíme kupúovat předražené dálnice aobrněné transportéry, kde jde o úniky stovek mld. Práce je tu předražená, takže by měl jít cestou razantního snížení daní, a ne utahovat šrouby tam, kde šlo něco prohnat mimo mzdy.

  Přeji vám, abyste našel odvahu mi napsat pod pravým jménem do mailu. Pak vám mohu leccos povídat při kávě, máte-li zájem. Protože to asi nestihneme do konce tohoto roku, přeji Vám i mně lepší rok 2015, dá-li vyšší moc, tak postupně i s úmrtím beztvarých, programově prázdných uskupení typu Ne, líp již bylo a tak dál, výčet mých přání je dlouhý. Jdu se dívat na televizi.

 • PS

  29 prosince, 2014

  No pane Hanzle, nemůžu se zbavit dojmu, že když tu tak horem dolem hřmíte o ‚chlapech‘, tak je to jako o té potrefené huse…

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  To se mýlíte, pane. Potrefené husy nemají čas přihlásit se tu pod pravou identitou a odpovídat vám na dojmy, že si je pletete s pojmy. Co je chlapského na okrádání klientů?

 • Tomáš Marný

  28 prosince, 2014

  … bohužel nemáte zcela pravdu. Já osobně nyní píši z dynamické IP adresy a ta je pro provozovatele webu prakticky nedohledatelná.
  Jistě, operátor je schopen přidělit i k dynamické IP adrese v konkrétní chvíli uživatele, ale i to má nějaký ten hák, zpřístupnění informace by musel odsouhlasit alespoň státní žalobce, stejně vám budu tvrdit, že jsem vytvořil hotspot a jsem hlupák hloupý, nezabezpečil jsem ji a někdo se asi skrze mě připojil, atd … Pokud se alespoň trochu orientujete v net architektuře a nepůjde o trestnou činnost, která by zajímala elitní útvary PČR, nedokážete mi vůbec nic.
  /Mimochodem, jen se vrtnul v nastavení IP protokolu a směrovačích a provozovatel webu mě nyní vidí, jak píši tuto poznámku ze zahraničí. A přitom sedím na zadečku doma v ČR. Nic složitého./

 • Jan

  27 prosince, 2014

  Víte pane Hanzle, že nad Vámi psanými řádky žasnu? Já se o těch nemnohých poctivých zmínil, takže hovořit o plošné urážce všech je zcela zcestné.

  Vaše promluvy o tom, jestli se anonym bojí či nebojí, považuji jen za odvedení pozornosti od původního tématu. Tak jako o nejmenované sítí bazaru s Áčky v logu vědí všichni, že jsou to podvodníci (od kterých by si soudný člověk nevzal ani firemní propisku), ale napsat to někde přímo znamená mít co do činění s jejich právníky, příp. s nějakou jinou formou odplaty, tak i ve financích není radno používat konkrétní jména pro zmiňované subjekty ani pro sebe.

  Jestli Vy se tedy považujete za poctivého a sám investujete (a vůbec činíte), jak to radíte klientům (jinak byste o tom nemohl být přesvědčen), tak se jistě rád pochlubíte svým portfoliem a dlouhodobými (stačí procentuelními) výsledky. Já osobně nenašel v českých fondech, natož u zprostředko­vatelů, obchodníků s CP a spol. ani jediný transparentní produkt, způsob nákupu OPF, který by dlouhodobě generoval rozuné zisky, jak se tomu děje v zahraničních fondech.

  Kdokoliv zrušil (ať už po mých intervencích či nikoliv) jakýkoliv produkt životního cyklu (ostatně tento produkt dávám co do zlodějiny do rovnítka se spořením přes IŽP) i rádoby přímo držené fondy přes prostředníky, vždy vybral vlivem skrytých poplatků podstatně méně, než kolik mu bylo slibováno a než kolik odpovídá skutečnému výkonu fondů.

  Abych to shrnul, český trh finančního zprostředkování (pojem finanční poradenství česká legislativa nezná, jestli ano, opravte mě konkrétním zákonem a paragrafem) je živ z lidské blbosti, pardon neinformovanosti. Jestli Vy osobně zprostředkováváte jen takové OPF (nikoliv nějaké paskvil invest platformy), které nemají skryté poplatky (tj. klient ví, kolik ho investice bude stát, jestli není penále za zrušení dříve atd. atd.), které mají likviditu do týdne a kde okamžitě poznat bez rozklíčovávání tabulek poplatků, kolik je k dispozici, pak jsme na jedné vlně boje proti zlodějům.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  27 prosince, 2014

  Dobrý večer!
  Máte překvapivě velmi podobné názory na LCF a jiné paskvil investiční platformy, které jsou alternativou maximálně k PP. Pkud máte skutečný zájem o mou práci, klidně mi můžete napsat mail, najdete jej v mém profilu. Pokud budete mít skutečnou identitu, pošlu vám pdf soubor se screenem mého programu modelace investic, kde uvidíte i fondy. Jsem velkým příznivcem vybraných fondů FT a C-Q. Jsem k vám mimořádně vstřícný jen proto, že jste odhalil trochu více ze své odbornosti a nezdáte se mi jako nějaké ubohé béčko. Varování: hrozí vám, že budete chtít spolupracovat v mé firmě.

  Odpovědět

 • opf

  28 prosince, 2014

  Jakoze uzivani fondu FT a tech Videnanu z Vas dela super poradce a hned by u Vas chtel nekdo pracovat? No tvl, Vy jste teda samolibej frajer. Z zadnych Vasich prispevku tady nikdy ani naznakem nevypynulo to, ze byste byl neco extra.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Být něco extra neznamená, že mám extra jiné nástroje, ale extra jiné metody práce a extra jinou morálku. Nejsem jen prodavač, ale především poradce. Společenská prospěšnost poradce vyplývá ze změn v myšlení našich klientů, na kterých pracujeme. Ale nedoufám, že jste to pochopil. Produkt, vlastní finanční nástroj, je také důležitý, ale až druhotný.

 • vasek

  29 prosince, 2014

  Prutokace strili prodejce, nikoliv poradce

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Pane, žijte si dál ve svém bludu. Základním principem právního státu je, že co zákon nezakazuje, to je implicitně povoleno. Průtokáče byly legální a schválil bych je i kdyby limit nebyl 30 000 Kč ročně na osobu, ale 150 000 Kč. Každý člověk si povinně kupuje takové ekonomické propadáky, jako je starobní důchod, zaměstnanci navíc nemocenskou. Stát je, jak to jen říct slušně? Organizované násilí.

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Pane čirou náhodou opf, třeba byste nám tu mohl napsat definici super poradce. Jak se to měří, podle čeho. A protože se vyjadřujete k tomu, že z něčeho má vyplývat, kdo čím je či není, napište tedfy přesně z čeho a je-li toho více, tak i s členěním kritérií a vah, které= dáváte jednotlivým kritériím. Dále uveďte příklad konkrétní osoby a jak jste změřil, že je extra. Je to prosím pěkně úkol – veřejná výzva, který jsem vám právě zadal a když jej řekněme do 2 dnů uspokojivě nesplníte, budete ubohý bezejmenný, prašivý pes, co tady vrčí a štěká bez věcných argumentů, na konkrétního Pavla Hanzla. Tedy nejen, že vy sám nejste extra, ale něco mnohem méně než běžný čtenářský poradenský průměr. Jsem si jasně vědom, že je to těžký úkol, ale sám jste si naběhl.

 • vasek

  29 prosince, 2014

  No teda, rozdavat na internetu konkretni ukoly anonymnim diskuterum, to uz je dusevni nemoc…
  Zkuste popremyslet o tom, jestli se nezesmesnujete

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  A publikovat jako anonym je přizdisráčství.

 • vasek

  31 prosince, 2014

  Na internetu je to zcela bezna vec
  Na tomto serveru je to nutnost.
  Jste egoista, ktery se snazi urcovat normy

 • pavel-hanzl

  27 prosince, 2014

  Ještě jsem z vašeho textu rozklíčoval, že patrně používáte obchodní argumentaci o přímém investičním účtu u renomovaných investičních společností. Snad se mýlím, nějste čirou náhodou v síti lidí pracujících pod E & S ? Ti nechávají klienta extra zaplatit desítky tisíc Kč jako extra provizi za jejich péči, aby pak zahučel do vstupních poplatků, třeba 5,25% u FT, přičemž cudně mlčí o smyslu vstupních poplatků a nazývají je emisní ážio (ze kterého mají další provize).

  Odpovědět

 • Jan

  30 prosince, 2014

  Mně těch 5,25% u fondů nepřipadá nějak moc, je to položka umořená v řádu několika měsíců.
  Víte, různé s prominutím bláboly o odpuštění vstupních poplatků, slevách na nich atd. svědčí (jste-li obchodník, jistě se mnou souhlasíte) o tom, že danou platformu nikdo kupovat nechce. Nemá cenu handrkovat se o produktech, na to není tato diskuse zaměřena. Každý člověk schopný spočítat si jednoduché počty ví, že počáteční náklad je čistým výnosem v desetiletém horizontu umořen bohatě a bilance je lepší, než když si prostředník rok co rok účtuje nesmyslné poplatky a krátí investici o 2% z objemu ročně i o více. Jestli toto nevíte, myslím, že původní IT/elektro zaměření Vašeho podnikání bylo pro Vás lepší.

  Pro zajímavost, na podzim jsem likvidoval obligační fond u českých Pionýrů. Tento „zadarmo“ fond, převedený ještě z kuponové privatizace, nepokryl od r. 2002 do listopadu 2014 ani inflaci, klientský servis byl nula, házení klacků pod nohy při odprodeji neskutečné. A na výstupu si ještě naúčtovali 2% z obemu za odprodej. Super byznys. Hlavně že to bylo na začátku zadarmo…

  Tímto byhc téma utnul. Jestli v rámci Vašeho s.r.o.čka prodáváte stejné záležitosti jako zbytek trhu, je jakkoliv odlišení jen líbivou pohádkou. Ptal jsem se na procentuelní zhodnocení Vašich investic v příspěvku z 27.12.2014 15:06, z toho jste se vykroutil a téma odvedl jinam. Probral jsem s Vámi toho více než plánováno. Že byste změnil náhled na věci si naděje nedělám, že byste mě přiměl k „práci“ s prodejem Conseqových platforem či jiných, profláknutých a proti mému přesvědčení fungujících věcí, toho též nedocílíte. Takže mnoho nestornového zdaru do nového roku Vám přeji.

  Odpovědět

 • vasek

  30 prosince, 2014

  Timto jste se uspesne zaradil do skupiny vymytych prodejcu E&S

 • pavel-hanzl

  30 prosince, 2014

  „Každý člověk schopný spočítat si jednoduché počty ví, že počáteční náklad je čistým výnosem v desetiletém horizontu umořen bohatě a bilance je lepší, než když si prostředník rok co rok účtuje nesmyslné poplatky a krátí investici o 2% z objemu ročně i o více.“

  Tak za prvé: chtěl jste tím říct, že Conseq si údajně účtuje další management fee za správu fondů Franklin Templeton 2% z objemu ročně a že tedy dochází ke zdvojení manažerských poplatků? Jste ochoten to prohlásit i u notáře, tedy s ověřením vaší identity? Majitelé Conseq vás pak budou s potěšením žalovat pro nekalou soutěž.

  Za druhé: nemýlil jsem se ve vás. Patříte k té partě, za kterou se před klienty musím stydět. Mám z nedávné doby klienta, kterému jste krásně vymyli mozek. Bojí se puče nebo přinejmenším politického zásadního zvratu, jako třeba napochodování komunistů do vlády s podporou 51% a více ve volbách v ČR a je přesvědčen, že v takovém případě se rozběhne někam do západní Evropy, kde se přihlásí firmě FT, protože u ní má investiční účet a to jej ochrání. Jen jste mu zapoměli říct, že takový kolaps by nejspíš postihl i západní Evropu, nebo i celý svět najednou a je prabděpodobný asi jako přílet asteroiudu, jako toho před 65 miliony lety, se stejným globálním důsledkem pro něj a celé lidstvo, jako tehdy pro dinosaury.

  Za třetí: umím toho mnohem více, než tušíte.

 • Tomáš

  31 prosince, 2014

  Co umíte jiného než nekonečné řeči v této debatě o ničem,husa Vás asi silně potrefila,prodavači děsiluze…

 • pavel-hanzl

  31 prosince, 2014

  Tomáši, neúnavně se ptám i vás na příjmení. Pokud se za ně stydíte, co kdybyste aspoň věcně vyvrátil mé argumenty, anebo se mnou souhlasil, že lež má krátké nohy? Tato debata je bohužel i o lhaní prodejců E&S klientům.

 • Tomáš

  31 prosince, 2014

  Pane Hanzle, prvně za svoje jméno se rozhodně nestydím,jen jsem mimoděk účasten této rádodebaty, která již zmíněno k ničemu nevede, Vaše údajné argumenty již byly dávno vyvráceny panem Janem, pro osvěžení paměti jsem tam taky krátce přispěl, husa se vidno dobře potrefila, z Vás to jen čiší to nadšení pro klienta, ovšem jako u Vám podobných PPZ, nejčastěji při podpisu těch legračních produktů a super investičních platforem, které klientovi po zasunutí smlouvy doma do šuplíku,tolik transparentního majetku přinášejí,že ze samé spokojenosti nad tímto úžasnem se o tom dále určitě zminují…Toto a jiné legrační konstrukce každotýdenně vidím na obchodních schůzkách, je mi za podobné rádoby rady klientům o Vám podobných borců stydno, je dobře,že zde existuje ta skutečná a spravedlivá odměna co se jmenuje storno, to Vás hlavně pane děsí!

 • pavel-hanzl

  31 prosince, 2014

  Pane Tomáši, pan Jan otevřeně lhal a vy k tomu říkáte, že něco z mých argumentů vyvrátil. Patříte k té stejné partě, co klientům lže a lžete i tady. Klient to s vámi má mnohem dražší než se mnou a nic na tom nezmění ani vaše grafy výkonnosti fondů. Conseq je slušná společnost a nezdvojuje manažerské poplatky, jak pan Jan napsal, když se pohrdavě vyjádřil o různých platformách a prostřednících. Poplatky za správu si Conseq účtuje jen u produktů, které sám vytváří a spravuje, tedy například u Active Invest a Horizont Invest. Nikoliv u Classic Invest, kde jen sdružuje investiční podúčty svých zákazníků do jednoho investičního účtu, který má v externí IS. Dostává od IS jen podíl na manažerských poplatcích a jejich zlomek vyplácí i investičnímu zprostředkovateli. Pokud jste se zatím nestyděl, máte nejvyšší čas a to i když se nepředstavíte pravým jménem.

  Já používám skoro jen produkt Classic Invest a vstupní poplatky klientům dramaticky snižuji. Já se stydět nemusím, narozdíl od vás.

 • Tomáš

  2 ledna, 2015

  Vážený pane Hanzle, říkal jsem si, jestli to má ještě cenu se Vámi vůbec zabývat, máte celkem naučené fráze podobné i dalším údajně nezávislým forům nebo jak se tomu říká,mám z Vás ovšem takový postřeh, že Vy máte velký záběr činností a názory na vše co se šustne, mám ovšem obavu, že to jde na úkor kvality skutečného poradenství pro klienty z Vaší strany.Docela téměř se všemi zde píšícími máte jakýsi spor,což se asi od Vás tady očekává dle asi Vám přidělené metodiky.Na skutečné investiční poradenství si ovšem budete muset nějakého investičního či majetkového poradce zavolat a zaplatit, protože Vy touto činností neoplýváte dosud dle registru ČNB.Jako PPZ se svými službami klientům se řadíte do skupiny prodavačů pojistných a spořících produktů,které toho klientům opravdu moc ne,přináší a za to se stydte Vy,já jsem majetkový poradce a rozhodně se stydět nemusím za svou práci pro moje spokojené klienty.

 • Jan

  7 ledna, 2015

  Pane Hanzle, zareagoval jste přesně, jak jsem předpokládal. Jak jsem psal už v úvodu, nevystupuji s kompletními údaji a přesnými jmény firem právě proto, že stejně jako áčka, i tyto instituce si platí právníky, kteří normálního smrtelníka „rozbijí“. A na nějakou pravdu se v takových případech nehraje…

  Já osobně nemám potřebu se pouštět do otevřených, don Quijotských bojů s větrnými mlýny, nýbrž raději šířím osvětu mezi lidmi, kteří mi po odprodeji těchto paskvilů dají za pravdu, že zde skryté, jim předem neznámé poplatky byly.

  Vyzval jsem Vás k předložení výsledků Vašich osobních investic, tak se doposud nestalo. Pokud ano a já to přehlédl, opravtě mě prosím. Za ty dlouhé roky v branži si utrčitě dáváte peníze do investic tak, jak radíte klientům. Proto jistě nemáte problém pochlubit se s fondy a jejich procentuelními výsledky za dané období. Vzhledem k ramenům, jaká děláte, máte jistě zainvestováno dost a v kvalitních portfoliích, do kterých máte denně online náhled. Tudíž tento údaj prověřit by pro Vás mělo být otázkou maximálně 5 minut. Až se s tímto údajem pochlubíte, můžeme se bavit dál.

  P.S. O politice se já osobně bavit nehodlám, ale k „strašení“. Jistě víte o znárodnění penzijních fondů v Polsku, které budiž varovným příkladem, jak může stát sebrat lidem úspory, když na ně má přístup. Chytrému napověz…

 • Tomáš

  26 prosince, 2014

  Dobré odpoledne, pane Hanzle, těch pár facek myslím zasloužíte Vy jako soli, pan Jan to vystihl trefně a Vy jste se ozval jak potrefená husa, vidno trefa do černého, Vy jako zdatný PPZ jistě víte o čem je řeč a nevyhrožujte zde někomu fackami,ty dříve doženou Vás za ty skvělé produkty co jste stačil vytvořit svým nebohým klientům, až si to oni spočítají, tak ty facky budete inkasovat Vy vážený poradče…

  Odpovědět

 • vasek

  28 prosince, 2014

  Pokud jste pouzival u zamestavatelu prutokace, dobre Vam tak. Nikdy to nebylo koser.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Pane Vašku, vám se asi zdá košer oškubat při příležitosti zdanění práce každého včetně vás, že? Máte zvrácené myšlení. Stát je nesmírně drahý aparát, který k vašemu životu z obrovské části nepotřebujete.

  Odpovědět

 • vasek

  29 prosince, 2014

  Netahejte sem ty Vase populisticke kecy. Danova optimalizace je jedna vec, nicmene delat ji v souladu s vykladem a povahou legislativnich norem je vec druha. Toto vi kazdy lehce nadprumerny poradce. Vy se povazujete za poradenskeho profesionala, tak kde je chyba?

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Chyba je ve vašem mozku. Vy mluvíte o daňové optimalizaci (o mírném pokroku v mezích zákona), já mluvím o radikálním uzdravení naší ekonomiky. Za koho se prosím považujete vy?

  Odpovědět

 • vasek

  29 prosince, 2014

  A ve jmenu uzdraveni ekonomiky jste strilel prutokace?

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Co je vaše profese, pane?

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Chyba je ve vašem mozku. Vy mluvíte o daňové optimalizaci (o mírném pokroku v mezích zákona), já mluvím o radikálním uzdravení naší ekonomiky. Za koho se prosím považujete vy?

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Na českém způsobu zdanění práce nenacházím nic motivujícího zaměstnávat. Zde je třeba hledat, najít a napravit základní chybu našeho státu v oblasti hospodářství. Dokud zde bude ta nenasytná černá díra jménem státní rozpočet stále pohlcovat obrovské peníze těch, co jsou ekonomicky aktivní, nebude líp. Tím myslím i zaměstnance. Z tohoto důvodu zde máme šedou ekonomiku v obrovských číslech. Tajení příjmů a nafukování nákladů je téměř norma. Neznám nikoho, kdo by se pohoršil nad principem, že je lépe daně raději neodvést, protože úředníci jich velkou část ukradnou. Problém finančního trhu ČR se všemi variacemi poradců a úmyslně zamlžených produktů je v kontrastu s tím co říkám směšně zanedbatelný. Cesta nevede přes utahování šroubů, ale přes rozsáhlou liberalizaci podnikání a přes odbourání velké části mandatorních výdajů státu. Líp možná někdy bude, ale poslední půlrok mám pocit, že líp už bylo. V té době bude v parlamentu silná, autenticky pravicová strana jménem Svobodní a bude mít přes 25% hlasů, lépe však přes 30% hlasů, aby se jí pohodlněji připravila koaliční smlouva s někým méně svobodomyslným…

  Ten základní problém je v myšlení lidí, kteří by z pozice stranického fukncionáře chtěli co nejvíce přerozdělovávat z daní, které vyberou (z té části, co nerozkradou). Je skoro jedno, zda z pozice funkcionáře strany, která o sobě tvrdí že je pravicová, či levicová. Těch lidí je v naší zemi hodně, jsou spíše levicoví než pravicoví a mají pocit, že je třeba co nejvíce daňově potrestat ty, co se jim daří. Když vám slíbí pravicový politik korunu, musí vám dvě jiné sebrat. A ten levicový musí tři sebrat, protože je přece nutné zavést progresi v přímé dani a neustále zvyšovat minimální mzdu.

  Je to dáno historicky, protože tento národ tvoří z velké části osoby, které vychoval socialismus a proto mají pocit nutnosti rovnostářství, který se pak projevuje ve zprůměrované chudobě většiny. Je to teorie stejných žaludků a jiné sociální omyly, které vás tak ovlivnily. A my občané jsme rukojmí těchto stran, protože po volbách dělají špinavé obchody, aby se uměli dohodnout, na účet voličů. Říká se tomu předem plánované porušení volebních slibů, nebo taky pragmatismus. Oni přímo předpokládají, že půjde o rozdělení moci a ústupky z politických programů budou nutné. Proto tu chybí politické schéma řekněme dvou, maximálně tří silných, politicky jasně vyhraněných stran (kter ale nikdy neuzavřou velkou koalici). Máme tu ve volbách těsnou plichtu a proto následně slabé koalice. Proto skomírají snahy o důchodovou reformu a jiné. Proto doufám, že snad někdy po roce 2025 bude líp.

  Odpovědět

 • Yowie

  29 prosince, 2014

  Vy jste se nám zase rozohnil. Asi zde se mnou bude většina nesouhlasit, ale mluvíte minimálně jako ostrý neoliberál, případně minarchista nebo dokonce zastydlý anarcho-kapitalista. Vesměs tedy stejně (nebo i více) utopistický opak komunistů. Zrovna od OSVČ je poukaz na vysoké zdanění práce poněkud zarážející. Zajděte si na VŠE, třeba za profesorem Štědroněm, co Vám řekne mezi čtyřma očima o daňových rájích… Je to zajímavé, jak jsme intelektuálně pořád několik let pozadu. Svět diskutuje Pikettyho skvělou knihu (možná budoucí nobelista) a u nás se zavádějí druhé pilíře a žehrá se na vysoké daně… Třeba konečně za nějakých 10 let uděláme to, co se na západě i na východě děje dnes, tedy hlasitě varuje před MLM (pyramidovými hrami), snad se toho dočkám. Mrzí mě, že ČR je taková periferie… No a jinak k té wifi… To jste mě docela dostal. Jste si prostě nezahesloval wifi a někdo z vedlejšího bytu si na Váš účet asi hojně zasurfoval a ještě se za Vás vydával? To máte vedle v bytě jiného poradce od konkurence? Nebo Vám někdo s notebookem postával pod oknem? Jinak to totiž není možné, protože dosah wifi je max. pár desítek metrů a přes zdi ještě méně. A Babiše mi prosím nepodsouvejte, marketingové projekty opravdu nevolím…

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Dobrý večer! Kdybych vám to tu napsal, dal bych spoustě lidí technický návod jak se to dělá, jak se prolamují zabezpečení sítí, jak se instalují viry, které leccos s vaším počítačem dokážou a pravý autor sedí v teple na druhém konci republiky a komunikace odchází z vaší IP adresy. To opravdu nechci a tuto část debaty končím.

  To statní, co se týká daní a budování pečovatelských států za obrovské daně je otázka pro ekonomy, navrhuji že si něco načtete třeba od Pavla Kohouta. Já za sebe pociťuji, že mi většina civilizace, jíž jsem součástí, spíše překáží. Je to pořád lepší, než žít třeba v IS, ale je co zlepšit. Já jsem nestudoval VŠE a co píšu, mám odžito jako vlastní zkušenost s tímto státem, ale i s tím předchozím. Myslím, že každý by měl psát o tom, co sám odžil.

  Odpovědět

 • Yowie

  29 prosince, 2014

  Tak mě to psát nemusíte, taky jsem za svých studentských let občas surfoval na wifině z protějšího bytu…

  Taky bych řekl, že máte odžito víc než já, proto jistě víte, že mnoho daní je dnes na polovině sazby z roku 1989. Jinak počkejte, až půjdete do důchodu, to Vám najednou ta civilizace přestane překáže velmi rychle a to včetně důchodu, pokud na něj budete mít nárok, jako že tisíce OSVČ dnes zjišťují, že na něj nárok nemají…

  Silácké řeči jsou jedna věc, ale těm, kteří se „postarají sami“ naschvál přeji, aby se dožili 100 let a jestli jim ty naspořené peníze (pokud vůbec spoří) vydrží… A kam tihle kdysi „podnikatelé“ dnes natahují ruku? Chtějí peníze od někoho, na koho celý život nadávali.

  Jinak kdybych četl provinční ekonomy, neměl bych čas na ty světové, z USA, Francie atd. a tam, snad kromě některých extrémních a minoritních hlasů od republikánů dost často zaznívá to, co říkám já, včetně obhajoby min. mzdy, včetně opozice proti všelijakým pilířům atd.

  Nakonec vycházím z toho, co říkáte, učím se od těch, co mají odžito. Zajímá mě, co píšou lidi, kteří s tím mají daleko delší zkušenosti, než ekonomové u nás.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Yowie, mám stejný názor, jako většina mých klientů. Když s nimi probírám téma starobní důchod, tak se rozšafně usmějí a je nám oběma jasno. Nemusím je přesvědčovat, že s tím něco musejí udělat včas, co kdyby měli pech a dožili se vysokého věku? Tak trochu mi nadbíháte. Řeším s nimi jak na to. Moje práce není v důsledném vyhledávání nějakých extra výhodných produktů, ale v nasměrování myšlení správným směrem. Dobrý poradce má učit, vést, vysvětlovat, být k dispozici. Nemá jen vyhovět okamžitým potřebám, nebo prvotním subjektivním pocitům, co by klient asi tak chtěl. Nějakým prodejem něčeho. Ne. Produkty lze přenastavit a k tomu dávám široké garance, že za nulové přestupní poplatky a to do jakéhokoliv produktu dostupného v ČR. Tedy obecněji, než je tomu v rámci rozjeté investice u jedné IS a přestupy mezi jí zprostředkovávanými nástroji. Tím myslím obecnější řešení, než jen OPF. Rozumíte, v čem spočívá práce poradce? Byl jste jím? Za jakých podmínek na trhu byste býval znovu chtěl jím být? Jste myslím někde učitelem, že? V teple školy se to povídá, to znám. P.S. MLM nás všechny přežijí.

  Odpovědět

 • Yowie

  29 prosince, 2014

  Tak to s Vámi v podstatě souhlasím, přestože lze očekávat, že důchody nebudou žádné terno, je třeba je stále vnímat jako jeden z pilířů a u nemála lidí jako hlavní pilíř přežití v důchodovém věku.

  Jinak názor na MLM s Vámi rozhodně nesdílím. Jsou země, kde už MLM jak funguje u nás, je ilegální a kritika MLM se objevuje už nejen v odborných textech, ale např. i na Al-jazeeře nebo třeba v americkém časopise Rolling Stone. Samozřejmě, u nás jsme jako obvykle pozadu, ale věřím, že dříve nebo později to dorazí i sem a množství různých opravdu podvodných MLM se u nás zvyšuje, takže to snad ani nebude trvat tak dlouho. Vemte si jen, že třeba na pobočky Amway v Indii někdo pravidelně hází ruční granáty, zatímco světová dvojka – Herbalife, pomalu upadá. Hodnota akcií klesla za tento rok o více, než polovinu a některé banky už varují před předlužením společnosti. Zároveň se objevují stále nové případy, kdy funkcionáři MLM společností uplácí úřady, hlavně v Číně a nakonec se objevil záznam z roku 2005, kdy jeden z nejvýše postavených lidí v Herbalife natvrdo říká, že lidi verbují na iluze a pravděpodobnost uspět je naprosto mizivá. Také tvrdí, že většinu jejich produktů nekupují klienti, těch je naprostá menšina, ale jejich distributoři. Takže když mi někdo z MLM řekně, že vydělal 2000,–, tak to ve většině případů znamená, že má doma ve spíži hromadu předraženého prášku na hubnutí za 10 000,–. Paradoxně nejblíže ideálu MLM, přes všechnu tu špínu, jsou fin. poradenské společnosti, protože jen málokdo si koupí víc, než jednu pojistku sám na sebe. I když i tam se fixluje, bez reálných objemů (byť získaných nekalým způsobem) to nejde.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  29 prosince, 2014

  Yowie, máte tušení, jak velký kapitál by klient vytvořil, pokud by směl 30 let investovat s výnosem 7% p.a. sumy, které dnes povinně sype do důchodového pojištění? Řekněme, že jeho příjem se nemění v čase a že tedy on i jeho zaměstnavatel, resp. on jakožto OSVČ platí měsíčně 10 000 Kč do SP. Vytvořený kapitál značně – ZNAČNĚ přesahuje to, co stihne vybrat starobním důchodem než zemře. To je pro stát extrémně výhodné, donutit vás i mě, abychom SP platili, že? Vy tady obhajujete první pilíř, ale je to jasný propadák. Investovat by měl úplně každý.

  Odpovědět

 • Yowie

  30 prosince, 2014

  No, nedávno jsem procházel výplatní pásky svého otce, který je již v důchodu a pobírá cca 11 000 měsíčně. A on dlouhé roky platil soc. pojištění 100–200,– kč měsíčně, v podstatě až do roku 1989, kdy se to pak začalo pomalu zvyšovat. Takže pokud máte v rukávu nějaké fondy, kde bych takové zhodnocení dostal formou měsíční výplaty až do smrti, jsem Váš! :-)

  A další věc. Doporučuji se mimo jiné nebavit jen s neoliberálními ekonomy, ale také s historiky. Víte kolik lidí mělo zainvestováno a napůjčováno třeba před první a druhou světovou válkou a co se z toho nakonec opravdu vyplatilo?

  Za 50 let tady nebudete Vy, většina společností, jejichž produkty nabízíte a kdo ví, možná ani ČR, nicméně pokud si mám vybrat, tak bych si stále vsadil na tu ČR nejvíc…

  Odpovědět

 • Zubásek

  3 ledna, 2015

  Když jsem za 17 let naspořil u PFČP 1,5 násobek svého ročního platu a ještě 12 let zbývá, tak to bude asi 2 letý příjem. S tímto tempem to nemá vůbec smysl, inflace všechno znehodnotí. Více spořit nemohu.

  Odpovědět