CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Petr Šafránek

24. 01. 2008

8 komentářů

Máte správné podnikatelské oprávnění?

 


 

Podnikání je činnost prováděná za účelem dosažení zisku. Proto je třeba při volbě potřebného podnikatelského oprávnění vycházet z toho, odkud pochází zisk.

Jestliže poskytujeme poradenství pouze jako přidanou hodnotu ke zprostředkování, to znamená, že klient nám neplatí za poskytnuté informace, ale jsme zaplaceni formou provizí ze zprostředkovaných produktů, nejedná se o podnikání v oblasti finančního poradenství!

Živnostenský list na Činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců tedy není tím správným podnikatelským oprávněním.

Tím je živnostenský list na Zprostředkování obchodu a služeb. Přesné obsahy živností lze nalézt v nařízení vlády č. 469/2000Sb. ve znění pozdějších změn.

Je však třeba upozornit, že na základě živnostenského listu na Zprostředkování obchodu a služeb lze na finančním trhu zprostředkovávat pouze stavební spoření, penzijní připojištění a veškeré úvěry.

REKLAMA

Pokud chceme zprostředkovávat pokyny k nákupu a prodeji cenných papírů, potřebujeme zvláštní podnikatelské oprávnění – zápis do registru investičních zprostředkovatelů, vedeného ČNB. O tomto zápise dostáváme od ČNB (dříve KCP) osvědčení.

Stejně tak na zprostředkování pojištění potřebujeme zvláštní podnikatelské oprávnění – zápis do registru pojišťovacích zprostředkovatelů, vedeného rovněž ČNB.

Pokud tedy nabízíme celé spektrum finančních produktů, potřebujeme na to v tuto chvíli tři podnikatelská oprávnění (ŽL Zprostředkování obchodu a služeb a zápisy do dvou registrů ČNB).

Pouze ten, kdo si nechává platit za poskytnuté služby od klienta, potřebuje ŽL Činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců!

REKLAMA

Kdo zprostředkovává na tento ŽL, vystavuje se nejen nebezpečí pokuty až 50.000 korun od živnostenského úřadu (§ 63a odst. 1 zákona č. 455/1991Sb. o živnostenském podnikání) , ale i možných komplikací s finančním úřadem.

Do daňového přiznání se totiž uvádějí činnosti, ze kterých příjmy pocházejí. Pokud se tam objeví finanční poradenství a roční obrat přesáhne milion korun, správce daně zpozorní a bude vyžadovat registraci k placení DPH!

Zatímco zprostředkování finančních produktů je od DPH osvobozeno, finanční poradenství nikoliv! Je tedy v zájmu každého, aby na své činnosti měl ta správná podnikatelská oprávnění.

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jan Traxler

    27 července, 2006

    Pane Šafránku, díky za zajímavé postřehy. Již delší dobu si říkám, že činnost xyz poradců je jako ŽL nedostatečná. A s DPH, to jsem ani netušil. Ještě jednou tedy děkuji.

    Odpovědět

  • Miroslav Bodlák

    4 srpna, 2006

    Dobrý den,
    tomu ríkám trefa, jenom se divím proč takovou „firmu“ nepojmenujete naplno, co tomu brání? Proč by neměli být všichni varováni před takovými parazity? Nestačí jenom anonymní upozornění, ne všichni víme o koho jde. Díky za další a konkrétnější údaje.

    Odpovědět

  • Adam Holý

    15 března, 2007

    Jak mám chápat to DPH? Jaký vliv to má na poradce, když zprostředkování finančních produktů je od DPH osvobozeno?

    Odpovědět

  • Pavel Zachrdla

    16 března, 2007

    Zprostředkování finančních produktů je od DPH osvobozeno, finanční poradenství (placené) ale nikoli :-(. Tyto dvě služby se od sebe výrazně liší a to nejenom daňovým režimem :-).

    Odpovědět

  • Honza

    28 července, 2006

    Čtu mezi řádky a tleskám, až mě ruce bolí… Konečně to někdo řekla a napsal. Poradenství, prodej a zprostředkování jsou naprosto odlišné činnosti!!! Ať legislativa, ministerstvo, AFIZ a všichni ostatní konečně rozlousknou tento problém a máme minimálně z 50% vyhráno. Můžeme si pak odpustit značnou část diskuzí na téma závislý a nezávislý poradce, prodejce, makléř , zprostředkovatel a všeho co s tím souvisí… A stejné je to u všech firem, které je zastřešují.

    Odpovědět

  • Kamil N.

    18 října, 2010

    Dobry den, rad bych se zeptal, jak je to v pripade, kdyz mame ve firme jak, zamestnance, tak zivnostniky, kteri uzaviraji pojisteni na vozidla (povinne ruceni a havarijni pojisteni) prostrednictvim telefonu. Prijde nam online poptavka i s kalkulaci a makleri volaji zpet a pojisteni douzavrou. Potrebuji na takovouto „sluzbu“ povoleni/zkousku od CNB?

    Odpovědět

  • Brožková Jana

    21 března, 2018

    Veškeré výše uvedené příjmy se zdaňují podle §7 zákona o dani z příjmů a platí se zdravotní a sociální pojištění?

    Odpovědět

  • jakub

    10 srpna, 2019

    dobrý den, chtel bych se zeptat investuji se spolecnosti bonster a chtel bych podnikat na zivnost v investovani , mohl by mi nekdo poradit jakou zivnost mam zvolit abych mohl investovat.predem dekuji

    Odpovědět