Pondělí 19. února. Svátek má Patrik.

Malá důchodová reforma začala platit. Co všechno se mění

Penze Monika Lukešová 02.10.2011 | 21:41 1 Komentář

Podle Ústavního soudu byl penzijní systém přehnaně solidární a málo zásluhový. Stát musel zvýšit penze lidem s vyšším platem, kteří do důchodového systému odváděli větší částky. Stávající důchodci se bát nemusejí, pro ně se nic nezmění.

Většině lidí důchod klesne

Lidem z nejnižší příjmové skupiny jejich důchody neklesnou a naopak stoupnou lidem s nejvyššími příjmy. Vyjádřeno v procentech – pro 10 procent lidí se důchod nezmění, 70 procentům penze klesne v rozmezí od 1 koruny do 170 korun měsíčně a 20 procentům se důchod zvýší.

Čím vyšší plat, tím vyšší penze

Pokud máte plat nižší než 10 900 korun, nic se pro vás nemění.

Berete-li měsíčně plat v rozmezí 10 900 korun až 36 tisíc korun, důchod se vám sníží o jednu korunu až 170 korun.

V případě, že je váš plat vyšší než 36 tisíc korun měsíčně, penze se vám zvýší o stovky až tisíce korun měsíčně.

Mění se věk odchodu do důchodu

Malá penzijní reforma zrychluje zvyšování odchodu do důchodu u žen, zároveň ruší dosud stanovenou cílovou hranici věku odchodu do důchodu. Ta by se měla nastavit podle aktuálního věku dožití. Dosud měli lidé narození po roce 1965 odcházet do penze ve věku 65 let.

Od roku příštího roku se zrychlí zvyšování věku odchodu do důchodu u žen na šest měsíců za rok a u mužů dva měsíce za rok.

Narození v roce 1977 budou odcházet do důchodu ve věku 67 let, pak se bude odchod do penze prodlužovat o dva měsíce za rok. Děti, které se narodily letos, půjdou do důchodu skoro v 73 letech, pokud to ovšem nějaká budoucí vláda nezmění.

Valorizace bude automatická

Nově se mění i princip valorizace důchodů. Ta zaručí, že v budoucnu nedojde k jejich poklesu. Vládě bude sice odejmuta valorizační pravomoc, ale princip valorizací zůstává zachován podle současného vzorce.

Valorizace důchodů bude záležet na růstu indexu spotřebitelských cen a růstu reálných mezd.  Podle MPSV od 1. ledna 2012 základní výměra důchodů tedy vzroste o 40 korun a procentní výměra o 1,6 procenta.

Některé změny budou platit až od ledna 2012

Malá důchodová reforma také snižuje předčasné důchody. Výpočtový základ předčasné penze klesne z momentálních 0,9 % na 1,2 %.

V rámci pozůstalostních důchodů bude zrušeno tzv. odbytné. Jde o jednorázovou výplatu 12 měsíčních splátek důchodu, na které měla vdova nebo vdovec nárok v případě uzavření nového manželství.

Velká důchodová reforma prošla parlamentem

Velkou důchodovou reformu teď ještě musí schválit senát. Úspěch či neúspěch reformy záleží na lidech a na jejich zájmu spořit si na důchod v soukromých fondech.

Velká důchodová reforma právě bude umožňovat spořit si na důchod v soukromých fondech. Soukromé penzijní fondy se více vyplatí mladým lidem s vyššími příjmy a podnikatelům. Starší by však raději měli zůstat u státní penze.

Lidé budou moci místo 28 procent příjmů odvádět státu jen 25 a zbylá tři procenta budou místo státu dávat do penzijních fondů. Do něj bude muset přispívat i zaměstnanec, a to dvěma procenty ze svého hrubého příjmu. Když zaměstnanec dosáhne důchodového věku, bude mu platit stát i penzijní fond.

Ne každému se spoření v soukromých fondech vyplatí

Soukromé penzijní fondy se více vyplatí mladým lidem s vyššími příjmy a podnikatelům. Starší by však raději měli zůstat u státní penze.

Pro koho jsou soukromé fondy naopak výhodné, jsou podnikatelé. Stát jim totiž umožní vyvést tři z 6,5 procenta důchodového pojištění, tedy téměř polovinu z celého odvodu.

Článek vyšel na serveru
ČeskeReformy.cz .

Budete si spořit na důchod v soukromých fondech?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Malá důchodová reforma začala platit. Co všechno se mění”

  1. Santa Claus napsal:

    české národné záujmy v Briešťbyzsku/české národní zájmy v Břišťbýzí

    NEPLATIT DANĚ & MÍT SE DOBŘE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.