Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Lepší než AAA+: Češi se už zase nebojí hypoték

Mezi záplavou pesimistických zpráv z české i globální ekonomiky zanikla jedna velmi optimistická: Češi si zase berou hypotéky jako před krizí – červen i červenec byly v tomto ohledu rekordní a potvrdily opatrný optimismus z tradičně silné jarní hypoteční sezony.

Zatímco zvýšení ratingu České republiky je opřeno o makroekonomické údaje, tempo a objem čerpání hypotečních úvěrů spolehlivě odráží náladu mezi obyvateli, především tedy ve střední třídě. Podle údajů Fincentrum Hypoindexu®, který analyzuje český hypoteční trh od roku 2003, si vzalo v červnu a červenci 2011 hypotéku 12 082 domácností. Ve stejných dvou měsících roku 2010 to bylo 8 627 nových hypoték, o rok dříve pak 8 403. Protože v napumpovaném předkrizovém létě 2008 jich bylo téměř 13 803, můžeme vyvodit, že přes všechna negativa kolem vývoje eurozóny a zachmuřené obličeje politiků Češi prostě zase vidí budoucnost optimisticky.

To je velmi důležitá zpráva. Výzkumy veřejného mínění jistě mají svou váhu, ovšem pokud se máte zadlužit na 20, 30 let kvůli novému bydlení, je to jiná liga. Musíte věřit sobě i svému zaměstnavateli, že na splátky budete mít, jde o promyšlené rozhodnutí a dlouhodobý závazek. Proto je opět vysoká ochota Čechů k čerpání hypoték tak důležitým signálem.

Samozřejmě, jistou roli budou hrát obavy z vývoje DPH a další faktory. Například pohyby na trhu stavebního spoření a z toho plynoucí vyšší míra distribuce hypoték distribučními sítěmi stavebních spořitelen. Přesto jde o jasný trend, který nepotřebuje další zdůvodňování.

Podobně jako zvýšení ratingu České republice bylo v globálním kontextu spíše výjimečné, je mimořádné i ozdravení trhu s hypotékami. Španělsko, USA, Řecko, to jsou jen ty nejkřiklavější příklady. V kontextu hypoték je důležitá i důvěra Čechů v českou korunu, v níž je čerpána naprostá většina úvěrů na bydlení. Nemusíme se tak do budoucna bát ani maďarského scénáře, kde byly hypotéky poskytovány ve švýcarských francích a dalších měnách. Mzda v oslabených forintech a hypoteční splátka v stále sílícím franku… tak vypadá noční můra z Balatonu.

Autor je předseda představenstva a generální ředitel Fincentrum a.s.

Článek vyšel v týdeníku EURO

Bude v dohledné době druhá krize?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

5 komentářů: “Lepší než AAA+: Češi se už zase nebojí hypoték”

 1. kolja napsal:

  Když bych chtěl koupit bydlení, tak bych zvažoval zda využít současnou nabídku hypoték nebo počkat na další pokles cen nemovitostí příští rok. První varianta by byla vhodnější v případě že ceny porostou (hodně pravděpodobný je příští rok růst cen kvůli navýšení DPH) druhá v případě že ceny dále budou klesat (rostoucí nezaměstnanost a nižší podpora od státu pravděpodobně způsobí snížení cen nemovitostí, stavebních prací i materiálů). Osobně si myslím, že se tyto dva tlaky zneutralizují takže spíš bude záležet na schopnosti splácet hypotéku v následujících letech.

 2. Vlado Z napsal:

  Zvýšení počtu hypoték a rozmach výstavby jsou dány pouze „boosterovým“ efektem blížícího zvýšení DPH a až poněkud hysterickou reakcí části stavitelů. Část lidí, kteří by jinak začali stavět až příští rok, pospíchá na stavbu už dnes. Až vlna opadne vrátíme se k původní úrovni. Zlvláště, když zprávy ze světa další optimismus nepodporují.
  Mluvit v případě lidí o čistě racionálním rozhodnutí, a to i v takovém případě jako je hypotéka na 30 let, prostě nejde. Člevěk není stroj, ekonomové by si už tohli mohli ráčit všimnout.

  • Lamka napsal:

   Vlado, to vycházíte z nějaké sofistikované analýzy nebo to jsou opět jen vlastní názory ničím nepodložené, případně podložené „jedna paní povídala?“

   • Vlado Z napsal:

    Ne, není to sofistikovaná, anylýza, přesto nějaké podklady jsou- podívejte se na statistiky stavební produkce, které vyšli právě dnes-stavební produkce, hodnota stavebních povolení versus jejich počet- u bytů i domů se staví spíše menší jednotky. Na druhé straně vidíte pak akciové nabídky stavebních firem k postavení domu ještě s nižší sazbou DPH a na třetí pak současný stav světové ekonomiky. Můj selský rozum my říká, že současný tred růstu hypoték je vyvolán lidmi, u kterých obavy z příštího vývoje byly momentálně zatlačeny obavami ze zdražení stavby. Velmi podobná situace byla v souvislosti s DPH v roce 2008, tenkrát se dopad zmírnil změnou definice sociálního bydlení, nicméně ta akcelerace poptávky v r. 2007 byla rovněž velmi výrazná a šlo jen o vrchol hypoteční bubliny.

 3. MK napsal:

  Jsem zvedav na srpnova a hlavne zariova/ rijnova cisla. V srpnu doslo k dalsi panice a byci nalada medii se okamzite zmenila v medvedi. Media a lidi zacali mnohem vice reagovat na negativni zpravy (opet).

  Mezi cervencem a dneskem je propast.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.