Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Krize přivede finančním poradcům klienty

Finanční krize by se mohla projevit pozitivně v zájmu lidí o služby finančních poradců. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. Co lidé od krize očekávají a jak se na ni připravují?

Finanční krize je realitou

O finanční krizi se hovořilo a psalo dlouho s nejistotou, zda přejde či nikoli do hospodářské recese. Veškeré dohady jsou již minulostí, když včera i Evropský statistický úřad s konečnou platností potvrdil, že recese v Evropské unii nastala. O dva dny dříve se stejným zjištěním pro americkou ekonomiku přišla i americká agentura NBER.

Česká republika má zatím štěstí. Pokles ekonomické aktivity se zatím neprojevuje a i pro příští rok se očekává „jen“ zpomalení růstu. Vyhráno ale rozhodně ještě nemáme. Podle některých analýz se můžeme ponořit do deprese obdobného rozsahu jako ve 30. letech minulého století.

Lidé se o krizi zajímají

Zájem lidí o informace týkající se postupu krize a jejím dopadu je nesporný. Projevuje se nejen v razantním růstu návštěvnosti Investujeme.cz a dalších finančních portálů, ale vyplývá i z průzkumu agentury STEM/MARK. Z jejich výsledků plyne, že pouhých 26 % dotázaných se o krizi nezajímá vůbec a naopak 10 % se zajímá intenzivně.

Optimismem lidé příliš nehýří. Jen 1 % z těch, kteří se o krizi zajímá, si myslí, že už skončila, a 15 % vidí její konec do konce roku. Více než polovina respondentů odhaduje obrat v horizontu jednoho až dvou let a téměř třetina za ještě delší dobu.

Vzácně jsou vyrovnány obavy z dopadu krize. Vůbec se neobává 22 % dotázaných a stejné procento se velmi obává. Ostatní se obávají pouze částečně. Tomu odpovídá i odhad ekonomické situace domácností pro příští rok – 55 % ji vidí zhruba stejnou jako v letošním roce a jen 11 % si myslí, že se budou mít lépe. Zhoršení ekonomické situace předpokládá 34 % dotázaných.

„Z názoru informované populace je možné vyčíst mírný optimismus a očekávání, že se jich krize výrazně nedotkne,“ komentuje výsledky průzkumu Kamil Kunc ve zprávě STEM/MARK a dodává: „Na druhou stranu je krize považována za nepříjemnost, které budeme muset čelit více let.“

Přípravy na krizi… odložíme k ledu

Krizi očekává i v příštím roce přibližně 84 % lidí, kteří se o ni zajímají. Přesto výdaje nehodlá omezovat rovných 59 % z nich. V nejbližších měsících chce omezit své výdaje jen 41 %.

Graf 1: Na čem budou domácnosti šetřit?

Zdroj:
STEM/MARK

Lidé od krize čekají nárůst cen, zvýšení zadlužení státu, masové propouštění, znehodnocení akcií v podílových fondech, zdražení úvěrů od bank… ale i pád cen bytů a domů. Krachy bank očekává pouze 29 % respondentů. Krize obecně zvýšila zájem o ekonomické informace.

„Najdeme si finančního poradce a koupíme nemovitost“

Očekávané snížení cen nemovitostí vidí lidé jako příležitost k jejich koupi… pokud tedy budou mít dostatek finančních prostředků. Se snížením cen bytů a domů se očekává též snížení dostupnosti hypotečních úvěrů, ke kterému ostatně již dochází. Možná i to je důvod, proč lidé budou vyhledávat finanční poradce.

Graf 2: O jakých krocích v souvislosti s krizí lidé uvažují?

Zdroj:
STEM/MARK

Lidé by chtěli být informováni i svou bankou, nejen finančním poradcem. Zájem o informace ze strany banky má 71 % respondentů. Krachů bank se ale lidé nebojí.

Kdy skončí současná hospodářská krize?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

24 komentářů: “Krize přivede finančním poradcům klienty”

 1. Dotaz napsal:

  schvalování diskusních příspěvků v Blogu, když schválení trvá dva dny a orientace v reakcích je pak hodně chaotická.

  Neni divu, že tam panuje absolutní nezájem cokoliv komentovat….

  • Petr Zajíc napsal:

   Blog je výsostným prostorem blogera, jehož právem je schvalování příspěvků k publikaci. Záleží pouze na blogerovi a jeho časových možnostech, jak pružně bude příspěvky k publikaci schvalovat. S každým vloženým příspěvkem odchází na blogerův e-mail zpráva o nově vloženém komentáři ke schválení, a tedy tuto informaci má poměrně pružně k dispozici.

 2. markéta napsal:

  doufam že se to brzy vyjasní a bude vše jak má být
  PS:Držím palce

 3. Petr Šafránek napsal:

  Statistika akciových, komoditních indexů a komodit k 5.12.2008 http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm

 4. petrph napsal:

  -Očekávané snížení cen nemovitostí vidí lidé jako příležitost k jejich koupi.. – to je dost neštastně formulovaní věta – správně by asi měla znít opačně – že vzhledem k očekávanému snížení cen nemovitostí lidé pozastaví plánovaný nákup nemovitostí než k tomu snížení dojde..Čili, ten poradce jim pomůže poradit aktuální podmínky banky pro poskytnutí hypotéky – ale za půl roku nebo kdy dojde k poklesu a klient se rozhodne nákup provést a o hypotéku zažádat už mohou být ty podmínky úplně jinde – i banka bude samozřejmě na pokles cen nemovitostí reagovat změnou podmínek ..

  • normální napsal:

   Tak to je opravdu jen slovíčkaření. A kdybychom u něj měli zůstat, tak úvěrovací ústavy budou reagovat ne na cenu nemovitostí, ale na hospodářskou situaci.

   Spíš mě vždycky pobaví, jak si lidi myslí, že nákupem nemovitosti se jako zázrakem něco vyřeší. Zvláště pak, když je kupní cena dominantně hrazená z úvěru.

   • optimista napsal:

    …IZP se bude prodavat porad…:)

    • normální napsal:

     No, mě by potom zajímalo, kolik procent tzv. poradců izp neprodává a z čeho vlastně žijou.

     • tajemstvi napsal:

      Víte oni vsichni jen delaji, ze to IZP neprodavaji….ale pssst…nikomu to nerikejte.

      • normální napsal:

       Já vím, ale chtěl jsem, aby se přiznali.

      • Ondřej Záruba napsal:

       Když uděláte hypotéky např. v objemu 10 mil. Kč/m
       Poradců,kteří toto jsou schopni udělat,je velmi mnoho.Desítky minimálně.Spíš bych řekl,že to bude trojciferné numero.

       10 mil x 0,015 = provizní obrat cca 150 000 ,kolik si z toho ukrojí poradce,zaleží na něm.

       Řekl bych,že je to zajímavější a také mnohem důstojnější než prodávání pojistek na pár stokorun či tisíců měsíčně.

       • normální napsal:

        No jo, pane Zárubo, i stovky poradců, to je furt dost malé číslo. Vzhledem k počtu činných v oboru. Takže se stejně vracíme k ižp.

        • Ondřej Záruba napsal:

         No jo,více než pár desítek to není,těch co tu práci dělají bez tohoto produktu.

    • Luky BB napsal:

     A preco by sa nemohlo ? pokial bude vhodne nastavene je plnohodnotnou sucastou fin. planu.

    • Zdeněk Simaichl napsal:

     A KŽP zase začne, nedávno jsem četl rozhovor s šéfem Kooperativy, a ten soudí že IŽP je modní vlna, která pomine. Lidé se prý vrátí, k tradiční formám spoření, hm, hm.

     • FL napsal:

      Sporeni rikate?No, staci se podivat,kolik u nas funguje a profituje Stav.sporitelen,netreba komentovat vic

      • Zdeněk Simaichl napsal:

       Jak sem nakoupil, tak prodávám, není to doslovná citace, ale smysl slov šéfa Kooperativy vystihují. Ale co si budeme povídat Filipe, jak vy, tak já máme známé nad jejichž “ investičními “ činy má člověk chuť mlátit hlavou do rohu.

      • normální napsal:

       Stavební spoření je dobrý spořící produkt. To, že lidi do stavebka vrážejí více než 20 litrůročně, tak to není chyba stavebního spoření.

       • Luky BB napsal:

        Presne tak, stavebko, IZP…nie su zlimy produktami pokial sa pouziju vtedy kedy maju. Kedy si to uz ludia uvedomia ? Vo financnom svete nie je nic cierno biele.

        • xxx napsal:

         Luky, Luky, ty teda dávaš tomu Slovenčinovi pobokovi. Nie sú zlými produktmi.

        • D. Racin napsal:

         Souhlasím. Pokud jsou tyto produkty použity ke správnému účelu, pak lze opravdu hovořit o kvalitních produktech. Pak i mnohdy v posledních několika měsících zatracované IŽP může být pro několik % lidí opravdu žádaným a potřebným produktem. Záleží jen na poradcích samotných, na kolik se snaží být opravdu nezávislými a udělat pro klienta maximum. Zpočátku jsem také dělal jen IŽP, jako každý jiný „finanční poradce“, ale po relativně brzkém vystřízlivění z těch krásných představ o pohádkově rychlém zbohatnutí, jsem začal dělat opravdové poradenství. Pěkný den 🙂

         • like.n0.other napsal:

          gratuluji, ja jsem se pred jistou dobou pokusil o to same a vysledky vypadaji velice zajimave – ne tedy az tak na proviznim vypisu, ale kazdopadne na pristupu klientu k me praci; vedu k tomu i me spolupracovniky
          tim zacatkem si asi musi projit kazdy a funguje to zaroven jako takove sito na lidi

          • Josef napsal:

           To se hezky čte, to Vám gratuluji. Já jsem za svých časů u OVB takové štěstí na nadřízeného neměl. IŽP jsem sekal asi první 2 měsíce a pak mi bylo podezřelé, proč se při „spořeníčku“ dostává na své až po 12 letech spoření. Nicménně po urputných bojích mezi mnou a nadřízeným kvůli nízké měsíční produkci jsem z tohoto poradenství utekl a moc se mi nestýská. Dělám u Fia a jsem spokojen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.