CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Daniel Kuchta

21. 05. 2008

6 komentářů

Komoditní fondy: Je o co stát?

 


 

Hlavními tahouny dnešního růstu cen komodit jsou některé rychle se rozvíjející země, u nichž dochází k velkému nárůstu poptávky prakticky po všech komoditách. Rychlý rozvoj má za následek růst spotřeby a energetických nároků (energie a kovy), lidé jsou bohatší, nakupují více, a kvalitnější jídlo (tj. všechny zemědělské komodity včetně hospodářských zvířat) apod.

Problémem některých komodit je však momentální hysterie, která se kolem nich rozpoutala a má za následek nezdravé zvyšování cen a výraznou voloatilitu. Spouštěcím mechanismem však není ani tak zvýšená poptávka ze strany zmiňovaných zemí, jako je Čína nebo Indie, ale spekulativní obchody velkých investorů v podobě hedge fondů, kteří svými nákupy nejdříve vyšponují cenu na maximum, a pak při realizování zisků a velkých výprodejích způsobí její rychlý a výrazný propad. Nahrává jim právě současná situace, kdy se komodity díky problémům na akciových trzích stávají velmi oblíbené a stále více se o nich mluví jako o zajímavé alternativě k tradičním investicím například do akcií.

U zemědělských komodit je negativem velmi silný vliv sezónnosti související také s počasím a nepříliš jednoduchou skladovatelností, který vyhovuje spíše krátkodobým spekulantům než dlouhodobým strategiím. Dalším nebezpečím, díky němuž lze dnes velmi těžko předikovat cenový vývoj některých zemědělských komodit, je jejich využívání jako biopaliv. Některé druhy obilovin jsou tak preferované na úkor jiných, což vede k poměrně velké nevyrovnanosti v nabídce a poptávce, a ve spojení se spekulativními obchody se projevuje rostoucí volatilitou.

Jednou z nevýhod je rovněž skutečnost, že na rozdíl od akcií nebo dluhopisů nepřináší komodity žádný pravidelný výnos (dividenda, kupón). Komodity mohou být zajímavým investičním nástrojem, ale spíše pro zkušenější investory, kteří dokáží ohodnotit rizika s nimi spojená a neinvestují do komodit většinu svých prostředků. Rovněž oblíbené slučování prakticky všech druhů komodit do jedné třídy aktiv je kvůli skutečné rozdílnosti jejich jednotlivých druhů poněkud nešťastným řešením, zejména pokud jde o investice nabízené nezkušeným investorům.

Kromě certifikátů nebo ETF (navázané například na indexy Goldman Sachs Commodity Index, Dow Jones AIG Commodity, Rogers International Commodity Index, Commodity Research Bureau, S&P Commodity Index, případně jejich subindexy), které už nějakou dobu fungují jako nástroj pro investory, kteří nechtějí podstupovat velké riziko investováním do futures kontraktů na komoditních burzách, se dnes stále častěji objevují i podílové fondy nějakým způsobem navázané na komodity, případně komoditní indexy.

REKLAMA

Jaká je nabídka komoditních fondů

Zatím posledním fondem, který se snaží přiblížit komodity retailovým investorům, je fond Pioneer Funds – Commodity Alpha, který společnost Pioneer Investments nedávno uvedla na náš trh. Benchmarkem fondu je index Dow Jones AIG Commodity (ve fondu jsou však obsažené i některé vybrané malé komodity, které nejsou v indexu zahrnuty). Fond počítá s tím, že komodity nejsou imunní vůči recesím (ztrácí zejména v pozdní fázi recese, což může být právě situace, která nás v nejbližší době čeká) a díky aktivní správě bude držet i krátké pozice ve vybraných komoditách.

Trochu jinou skupinu investorů se snaží oslovit fond Advanced Commodity CZK Fund od společnosti Atlantik Asset Management. Je určen kvalifikovaným investorům (minimální investice je 75 000 EUR), kteří jsou schopni zhodnotit riziko fondu. Fond pro zhodnocení využívá krátkodobé příležitosti nabízené pákovými produkty, které znásobují výnosy, ale i ztráty. Pozitivem pro korunové investory je zajištění do české koruny, které eliminuje měnové riziko způsobené posilováním domácí měny.

Velmi úspěšný byl zajištěný fond ČSOB Komodity 1 z minulého roku, který byl kvůli enormnímu zájmu dokonce předčasně uzavřen. Fond byl navázán na index Broaband Commodity Index, v němž je zahrnuto 10 komodit (5 průmyslových kovů, 3 zemědělské komodity, ropa a zemní plyn). Vzhledem k úspěchu fondu lze očekávat, že ČSOB v budoucnu přijde s pokračovatelem fondu.

Smíšeným fondem v nabídce je Credit Suisse Fund (Lux) DJ-AIG Commodity Index Plus, který je dostupnuý v EUR, USD i CHF. Fond se snaží investováním do derivátových nástrojů kopírovat index Dow Jones AIG Commodity. Momentálně zabírají největší pozice v portfoliu fondu energie (36,4 %), zemědělské komodity (27,7 %) a průmyslové kovy (19,8 %), drahé kovy (9 %) a hospodářská zvířata (7,1 %) jsou zastoupeny méně. Jedna komodita nesmí představovat více než 15 % a méně než 2 % portfolia.

REKLAMA

Jak na komodity nepřímo

Investoři mají na výběr také fondy, které neinvestují přímo do komodit a vydělávají na růstu cen komodit nepřímo investicí do akcií společností, které se zabývají produkcí některé vybrané komodity, případně skupiny komodit.

Několik takových fondů nabízí společnost ČPI. Fond ČPI Zlatý investuje do certifikátů a ETF navázaných na zlato a stříbro a také do akcií společností těžících zlato a stříbro. ČPI ropného a energetického průmyslu investuje do akcií společností z oblastí ropného průmyslu a výroby energie, zejména z USA, v menší míře pak z EU. Fondy ČPI zajišťují měnové riziko.

Dalšími fondy, které investují do akcií společností z ropného sektoru (výzkum, zpracování, distribuce, nebo výroba odvozených produktů) jsou eurové fondy AAF Energy Fund (ABN Amro), Credit Suisse Future Energy (dostupný také v CHF), KBC Equity Oil, PIA Energy Stock (Pioneer Investments Austria), SGAM Fund Equities Global Energy (dostupný také v dolaru) pouze v dolaru je pak dostupný fond ING Invest Energy.

Do firem těžících drahé kovy, a zejména pak zlato, investují fondy PIA Gold Stock (EUR) a SGAM Fund Equities  Gold Mines
(USD, EUR). Fond Credit Suisse Global Resources (USD) investuje do akcií firem těžící ropu, zemní plyn a kovy, ale i dřevo, uhlí a suroviny pro chemickou výrobu. Fond Parvest World Resources (USD) pak investuje především do firem v energetickém sektoru a firem těžících kovy, ostatní přírodní zdroje jsou zastoupeny okrajově.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Mario

  22 května, 2008

  Nebudu tu asi psát žádnou novinku, ale myslím, že problém převážně českých fondů je v jejich malé flexibilitě. Částečně zato ani samy nemohou. Ovšem vždy zaspí dobu. Otevřou nemovitostní fond na začátku nemovitostní krize, chtějí komoditní fondy když jsou prakticky všechny důležité komodity na maximech.
  Prozradím jim jedno „tajemství“. Úspěšný project manager by založil fond se zaměřením na aktivum, které je v útlumu, přesto velmi zajímavé pro budoucnost, v horizontu vyšším než 10 let. A najmul by skvělé prodejce, kteří by dokázali produkt prodat. Ano, je jich málo, ale jsou. Nemyslím tím investiční zprostředkovatele co přesvědčujou své strýce, aby dali do fondu 20.000 korun.
  No nic, je to na dlouhý článek a asi možná nemá moc smysl tu psát takovéto zjednodušené teze. Přesto to muselo ven:)

  Odpovědět

 • Michal Kára

  23 května, 2008

  A to jsem myslel, ze vidite to metod obchdovani vic 😉 Project manager v dobe utlumu investuje, ale jen svoje penize a penize kamaradu, proc by vydelaval nekomu jinemu? Naopak az je bublina u vrcholu, tak zacne fond mohutne propagovat aby nalakal hejly, kteri mu vytahnou cenu pro prodej jeste o kousek vys, nez aktivum definitivne spadne 🙂

  Odpovědět

 • obchodnik

  23 května, 2008

  no tak takhle to funguje snad jen u nas. jinde ne. a proto bych nikdy nesveril zadne penize do ceskych fondu. jinak souhlas s mariem.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  23 května, 2008

  obchodnik: Jo? To jste dost naivni 😀 A kdo celou prvni pulku lonskeho roku halasne kricel, ze s hypotekama fakt zadny problemy nejsou, cestny pionyrsky, zadna hospodarska krize nehrozi ani v nejmensim a akcie ze jsou podhodnocene a zisky firem budou silne rust? 😉
  Proste svine jsou vsude stejny, akorat u nas mozna o trochu drzejsi 😉

  Odpovědět

 • Anonym

  25 května, 2008

  Statistika akciových, komoditních indexů a komodit k 22.5.2008 – http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm
  Dílčí statistiky v xls a html formátu obsahují pouze menší část sektorových indexů regionu USA a Evropa uvedených na listu Data.

  Odpovědět

 • novak

  26 května, 2008

  zapomněli jste na Templeton Natural resources

  Odpovědět