CZK/€ 24.805 +0,08%

CZK/$ 21.435 +0,08%

CZK/£ 29.093 +0,04%

CZK/CHF 26.367 -0,09%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2025

Komentář: Pokus o rozpočtový detox selhal, Trump ustupuje a systém vítězí

 

Každý pokus o ozdravení veřejných financí se setkal s odporem trhů i voličů. Trump tak podle všeho pochopil, že šetřit se dnes politicky nevyplácí.

Loading



 

Jedním z hlavních faktorů, které přispěly k výraznému volebnímu úspěchu Donalda Trumpa a republikánů v USA, byl nárůst životních nákladů, který ovlivnil nejen Američany, ale i obyvatele Evropy. Ekonom Milton Friedman kdysi poznamenal, že skutečné daně představují výdaje vlády, bez ohledu na jejich formu. Administrativa Joea Bidena v reakci na krize po roce 2020 výrazně navýšila vládní výdaje, což bylo spojeno s expanzivní měnovou politikou a tiskem nových peněz. Tento krok přinesl nárůst cen všeho od komodit přes kryptoměny až po nemovitosti a akcie či potraviny.

Příjmy obyvatel však nerostly stejným tempem, což vedlo k poklesu reálné životní úrovně většiny Američanů. Tento vývoj je ale velmi patrný i v Evropě, včetně České republiky, kde mimo jiné došlo k poklesu porodnosti na historická minima. Zdražování základních potřeb jako jsou bydlení, potraviny a energie představuje rostoucí zátěž pro většinu obyvatelstva. Tato inflační epizoda je spojována s bývalým prezidentem Joem Bidenem, což se odrazilo i ve výsledcích voleb. Donald Trump ve své kampani opakovaně sliboval eradikovat inflaci a zmenšit roční vládní deficity, čímž by zlepšil finanční zdraví USA.

Zamýšlený detox nedopadl nejlíp

Snížení tempa zadlužování by mělo být nyní prioritou Spojených států, které se aktuálně potýkají s rozpočtovým deficitem kolem 7 % HDP ročně, což je historicky vysoká úroveň typická spíše pro recese. Kompetentní figury ve finančním světě jako Ray Dalio či Warren Buffett opakovaně upozorňují na rizika spojená s takto vysokými deficity a urgují vládu, aby jej snížila na zhruba polovinu, tedy 3–3,5 % HDP, aby byl americký dluh udržitelnější. Trumpova administrativa v počáteční fázi signalizovala zájem o takový směr, například pomocí celních opatření, která mohla zpomalit ekonomiku a přispět k dezinflaci.

Takové nástroje zároveň poskytují flexibilitu, protože je lze kdykoli rychle upravit. To dočasně i vedlo ke zlevnění aktiv a dluhu a vytvořilo to značnou nejistotu na trzích (záměrně). Po uvedení vysokých recipročních cel na prakticky celý svět ale trh reagoval výprodeji amerických státních dluhopisů, což vedlo k opětovnému zdražení amerického dluhu a oslabení dolaru. V důsledku toho Trumpova administrativa byla trhem donucena k nouzovému odložení recipročních cel nad rámec 10 % na dobu 90 dnů, jinak hrozila finanční krize, protože se dluhové výnosy začaly zvedat příliš strmě.

REKLAMA

Svět není připraven na nižší dluh

Elon Musk, který významně podpořila Trumpa ve volbách, vedl oddělení pro efektivitu veřejné správy (DOGE) a podporoval omezení vládních výdajů. Ten začal taktéž čelit velmi negativnímu sentimentu ze strany veřejnosti kvůli jeho práci. Politické útoky na adresu Elona explodovaly a ruku v ruce následoval vandalismus na produktech společnosti Tesla a bojkot jejich automobilů prakticky po celé Evropě. To Elona donutilo nakonec z této funkce v zájmu Tesly plně odstoupit a distancovat se od Trumpovy vlády.

Reakce veřejnosti a trhu na oba pokusy snížit vládní deficit naznačují, že veřejnost není připravena čelit obtížnějším podmínkám života za účelem „detoxu“ finančního systému. Trumpova administrativa tak v reakci patrně změnila svoji strategii a to mimo jiné potvrdilo i nedávné přijetí zákona o financování vládních výdajů, který neřeší strukturální zadlužení a spíše navazuje na předchozí trajektorií prezidenta Bidena. V důsledku toho se nyní očekává, že vládní deficit by mohl zůstat i nadále na vysoké úrovni kolem 7 % HDP ročně. Ratingová agentura Moody’s snížila v reakci na to úvěrové hodnocení USA, čímž signalizovala rostoucí obavy ohledně fiskálního vývoje.

Status quo přetrvává

Přestože ztráta nejvyššího úvěrového ratingu nemusí mít okamžité dopady na Spojené státy, je považována za varovný signál pro trhy. Ty reflektují obavy z dalšího rapidního růstu zadlužení, což se odráží v nižším zájmu investorů o americké dluhopisy a rostoucích nákladech na obsluhu dluhu. Vyšší náklady pak ztěžují snižování deficitu, čímž vzniká začarovaný kruh. Zdá se tak, že současnou strategií je zachování stávajícího kurzu, bez zásadních změn směru.

Tyto události v posledních měsících ukázaly, že každý pokus Trumpovy administrativy o snížení vládního deficitu vedl k ostře negativní reakci ať už ze strany investorů, nebo spotřebitelů. Zda je Trumpův či Muskův přístup k problému vládního dluhu dobrý nebo špatný je komplexní téma a k tomu se nevyjadřuji, pouze konstatuji, že svět jejich snahy nepřijal. Americký prezident si tak možná uvědomil, že jakákoliv snaha o snížení dluhu a tedy snížení životního standardu některých lidí je za stávajících podmínek politická sebevražda a tedy tuto strategií mohl opustit.

Mezinárodní spolupráce na reformě systému je nezbytná

Vzhledem ke všemu se tak zdá, že se životní podmínky obyvatel Západu v blízké době zásadně nezmění. Politické řešení situace je složité, protože by mohly mít krátkodobě negativní dopady na životní úroveň, což činí jejich prosazení v demokratickém systému obtížným. Volební cykly tak nyní budou zintenzivňovat přelévání hlasů mezi hlavními politickými tábory v naději, že se dostaví změna, která je ale nyní v nedohlednu.

Zvyšující se frustrace společnosti se projevuje růstem politické polarizace a nedůvěry k veřejným institucím. Samotný politický systém Západu tak naráží na to, že není schopen zvládat komplexní fiskální a ekonomické výzvy dnešní doby. Řešení dluhové situace již dosluhujícího finančního systému se tak zdá být i nad schopnosti nejmocnějších mužů světa. Na řešení tohoto problému je tedy nezbytná širší mezinárodní spolupráce na reformě globálního finančního systému. Do té doby se zdraví finančního systému bude i nadále zhoršovat, což v minulosti plodilo neblahé vedlejší účinky, jako jsou války, občanské nepokoje a politické extrémy.

Autor: Timur Barotov, analytik BHS

Loading


Související články

S&P 500: Uvidíme pozitivní konec roku 2025?

Jak postupujeme ke druhé polovině roku 2025, investoři po celém světě bedlivě sledují index S&P 500 – hledají známky oživení nebo pokračujícího poklesu. Index, který od začátku dubna rostl, se po obnovení celních napětí mezi USA a hlavními obchodními partnery – zejména Čínou – zastavil. S makroekonomickou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 06. 2025

Brigády v roce 2025: Novinky v daních, které musí znát každý dohodář

Prázdniny se kvapem blíží a tisíce studentů, důchodců, rodičů na rodičovské dovolené i dalších zájemců se chystají přivydělat si formou brigády nebo práce na dohodu. Před nástupem do zaměstnání je však důležité znát aktuální daňová pravidla, která se v roce 2025 oproti minulým letům mírně změnila. Neznalost […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2025

Co mají společného akcie typu „10-bagger”?

Co jsou to tzv. „10-baggery”? Jedná se o akcie, které mají potenciál znásobit svou počáteční hodnotu desetinásobně, což představuje jedinečnou kategorii investičních příležitostí. Termín „10-bagger” nebo taky „10-runner” zpopularizoval legendární investor Peter Lynch, který si jej vypůjčil z baseballu, kde počet dosažených met (angl. bags) symbolizuje úspěch. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 06. 2025