Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Komedianti z bank

Je to jako nepovedená komedie. Jeden den čteme zprávu o tom, že banka kvůli špatným investicím do nástrojů navázaných na rizikové hypotéky odepisuje miliardy dolarů a hrozí jí rekordní ztráta, na druhý den si už ale přečteme o tom, že ta samá banka snižuje investiční doporuční na vybraný titul, nejlépe na jinou banku, která je v podobném srabu. Věří tomu někdo?

Možná je to pouze konkurenční boj, který má investory přesvědčit o tom, že „pár miliard nás přeci nepoloží, my jsme stále ti nejlepší.“ Jinak řečeno, ostatní jsou stejná nemehla jako my, ale kdybyste si toho nevšimli, tak vám to připomeneme.

Možná je to tím, že oddělení odpovědné za investice a oddělení odpovědné za analýzy a investiční doporučení v bankách sídlí na různých kontinentech a komunikace není úplně ideální. Zkrátka si tady někdo nevidí na špičku nosu, resp. jedna ruka neví, co dělá ta druhá.

A možná že si pouze ti, kteří jednou prohráli souboj s opicemi, potřebují dokázat, že i my ostatní jsme pouze stádečko zvířátek, které budou svého pána poslouchat i když je žene na jatka (bohužel ale chování většina investorů tuto teorii beze zbytku naplňuje). Zkrátka, když jsou horší než opice oni, proč bychom neměli být i my.

Možná by mi to měl vysvětlit někdo, kdo do toho vidí víc, než já. Ale to si možná jen já sám myslím o sobě příliš a přitom to není nic, v čemž bych se neměl šťourat. Možná si jen trochu moc myslím o potřebnosti editorialů, kde si můžu postěžovat a které rovněž nikomu nic nedají a nejspíše ani nikoho nezajímají (a už vůbec ne analytiky ze Citigroup, Bratrů Lehmanů, Merrill Lynch, UBS apod.).

Řídíte se investičními doporučeními bank a brokerů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.