CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Klaus vetoval druhý pilíř důchodové reformy. Co na to politici?

 


 

Klausovi mimo jiné také vadí spuštění reformy za nejisté ekonomické situace. „Důchodová reforma – jak se tomuto kroku říká – je zásadní změnou sociálního systému, který má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana. Proto její obsah, příprava i realizace vyžadují ve společnosti co nejširší konsensus. V tomto případě takový konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje,“ píše Klaus na svých stránkách.

Václav Klaus se táké obává dopadů na zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, „na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá.“ Schodek se tím podle něj prohloubí a financovat ho dalším a dalším zvyšováním daní není únosné.

Co na to politici?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek Klasův krok nechápe, protože zákony ohledně nastavení principů důchodové reformy prezident nevetoval. „Nebudu se pouštět do odborné polemiky o nastavení a načasování důchodové reformy. Věcně ale skutečně nerozumím vetu teď a u této technické normy, když takový postup prezident neuplatnil u schvalování základních norem pro nastavení důchodové reformy před několika měsíci,“ uvedl Drábek.

Premiér Petr Nečas řekl, že Klaus destabilizuje vládu. „Prezident určitě ví, že některé jeho kroky, vycházející z argumentace opozice, nepřispívají k politické stabilitě vlády,“ uvedl Nečas v prohlášení. Dlouhodobé neřešení strukturálních reforem z éry vlád sociální demokracie podle něj není nadále udržitelné.

Prezidentovo rozhodnutí však přivítala opoziční ČSSD. Bohuslav Sobotka se opět nechal slyšet s doporučením, aby vláda odložila start druhého pilíře na rok 2015. ČSSD je připravena v případě úspěchu ve volbách druhý důchodový pilíř zrušit.

REKLAMA

Nečasova vláda by měla zastavit práce na spuštění důchodové reformy a respektovat veto „svého“ prezidenta,“ komentoval situaci předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek.  

Teď se návrh zákona vrátí do Poslanecké sněmovny, kde o něm budou znovu hlasovat. Pro přehlasování veta vláda potřebuje podporu minimálně 101 poslanců. Pokud tyto hlasy získá, tak prodej bez dalších dalších změn.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů


Související články

Zkontrolujte si, zda za dva týdny také nepřijdete o státní příspěvek na penzijko

Jen necelé dva týdny zbývají do chvíle, kdy začnou platit další legislativní změny v penzijním spoření. Nová pravidla v poskytování státních příspěvků se dotknou statisíců českých střadatelů. O příspěvky od státu přijdou ti, kteří si nespoří alespoň 500 korun měsíčně a také všichni penzisté.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2024

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  25 září, 2012

  Konečně se někdo probudil a pochopil tu nesmyslnost II.pilíře. Pouhopouhé vytvoření dalšího odbytiště pro Kalouskovy státní dluhopisy. Tzn. spořte si, myslete si, že něco dostanete a my z vašich naspořovaných peněz budeme dále zadlužovat stát :-) To je k smíchu. Snad jen hordy namotivovaných bezmozků z MLM prodejních firem to budeou nabízet jak nejgeniálnější investici století :-)

  Odpovědět

 • Bodo

  25 září, 2012

  Tak panáčku, ty budeš asi hloupý Honza, co? Která moudrá babička ti řekla o státních dluhopisech do druhého pilíře? Nebude tam náhodou možnost investic do akcií? A ty MLM firmy se opravdu pohrnou do II. pilíře za těch blbých cca 840,–Kč paušálně za smlouvu. Tak to je byznys století. Honzo sbal buchty a fič do světa, ať se něčemu konečně naučíš.

  Odpovědět

 • Kdo je tady hloupý, že ...

  25 září, 2012

  Milý Bodo, jeden z fondů, možných ve II. pilíři je i Důchodový fond státních dluhopisů. To znamená, že pokud klient chce, může to ze 100% „narvat“ do státních dluhopisů.
  Tak teď opravdu nevím, kdo to vlastně s těma buchtama musí do světa, že …..

  Odpovědět

 • Bodo

  25 září, 2012

  Další takový… To, že se najde trouba, který bude nakupovat pravidelně měsíčně po dobu 20–40 let státní dluhopisy, tomu opravdu asi nikdo nezabrání. A člověk který má před sebou 5–10 let spoření – a tudíž bude konzervativní, nemá v II. pilíři co dělat. Toť vše.

  Odpovědět

 • Honza

  25 září, 2012

  Mimochodem, společnosti se nezakládají kvůli geniální myšlence ministranta Kalouska a jiných, ale kvůli tomu, aby vydělala společnost. Klient bude až na posledním místě. Pokud může bát investice i ztrátová, tak proč se k tomu třeba v 30 letech věku na dalších 38 let uavazovat???

  Odpovědět

 • prudič

  25 září, 2012

  Ale no tak. Každý podnikatel se přece honí za ziskem (ne vždy to jde pravdoláskařsky poctivě). Jenže třeba u auta nebo placenýho sexu získáš coby odběratel protihodnotu hned. To je právě ten problém dlouhodobých finančních produktů – čekáš a čekáš, co bude. Jen u mála smluv přitom je (bude) dodržena smluvená doba trvání.

  Odpovědět

 • Honza

  25 září, 2012

  Bodo, nejsem hloupý Honza, buď v klidu. Projdi si podkladová aktiva těch fondů. Která složka si myslíš, že bude ta konzervativní? Řekněme, že i u akciového fondu ke konci období to bude fungovat jako Lifecycle, tzn. cca 10 let před možným odchodem do penze se budou aktiva přesouvat do dluhopisů. To je realita. A kdo garantuje, že akcie budou v těch fondech vydělávat? Ty kecy o dlouhém horizontu, průměrování zisku apod. jsou pro hlupáky. Prohlédněte si přece jednoduše výkonnost obdobných produktů vázaných k pojistným produktům a uvidíte realitu. 3–5% ročně? To klidně zaplatím ty 3% státu a investuji přes své fondy, kdy můžu případný zisk realizovat a vybrat a ne čekat dalších 10 nebo 20 let než mi to umožní stát!

  Odpovědět

 • Milan Schaffer milan.schaffer.e-konzultant.cz

  25 září, 2012

  Já se do něj se svými klienty rozhodně nepohrnu. Jsou způsoby jak efektivněji spravovat úspory na důchod a nebýt limitován jako za soušasného nastavení II. pilíře.

  Odpovědět

 • prudič

  25 září, 2012

  Mlm firmy čekají na reformu jak moucha na hovno. Důchodovku berou jako možnost, jak se snadno dostat ke klientům. Prodají jim 2. pilíř… a k tomu hromadu dalších, předražených zbytečností.

  Který podílový fond generoval v horizontu 20 až 30 let rozumné zhodnocení? Od oka střelím období 1945–1965 a 1975–2005.

  Odpovědět

 • vasek

  25 září, 2012

  tak z druhého pilíře, pokud se nemýlím, moc peněz za zprostředkování nekouká…

  Odpovědět