Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Kit Digital jako obraz současného stavu na BCPP

Před rokem černý kůň pražské burzy, dnes nejsilnější argument pesimistů, proč se jí vyhnout. Hodnota akcií společnosti KIT Digital se po skandálním odhalení chyb v účetnictví blíží nule a opodstatněnost existence pražské burzy dostala další trhliny.

Společnost KIT Digital včera vyvolala na českém akciovém trhu menší bouři poté, co zveřejnila informaci o chybách v účetnictví a s tím souvisejících možných ztrátách, které mohou znamenat až bankrot společnosti.  Firma vstoupila na pražskou burzu začátkem roku 2010 a již její vstup vyvolal mezi investory několik otázek a spekulací, zejména ohledně rychlosti zrealizování transakce a okamžitého přijetí do segmentu SPAD, i když šlo o poměrně malou emisi, navíc formou duálního listingu. Optimismus nevyvolávalo ani hospodaření firmy, ale po čase se z akcie stal „černý kůň“ některých analytiků. Firma se vyznačovala poměrně agresivní akviziční politikou a poměrně velká volatilita na trhu pak nahrávala krátkodobým spekulantům a situace si naoko uklidnila.

V poslední době ale opět začaly na světlo světa vyplouvat problémy kolem hospodaření firmy, což vyústilo k výměně managementu a přesunu společnosti do USA, s čímž souviselo také ukončení obchodování v segmentu SPAD na PCPP.

Posledním hřebíkem do rakve tak je vyjádření firmy, podle něhož jsou údaje o hospodaření od roku 2009 chybné (zajímavé je, že auditoři upozorňovali na chyby v účetnictví již v březnu), přičemž docházelo k jejich nadhodnocování a dokonce se mluví o transakcích se spřízněnými protistranami, které nebyly řádně reportovány. To podle některých analytiků může znamenat i tunelování společnosti. Cena akcie na trhu NASDAQ tak klesla po uzavření trhů na 0,5 dolarů za kus, přičemž na pražské burze bylo její obchodování pozastaveno po propadu o 9,5 %. Vedení společnosti zatím neví, co se bude dít dál, protože firma nemusí mít dostatek prostředků na splácení svých dluhů, a do úvahy přichází také prodej společnosti. „Společnost má v hotovosti 10,6 mil. USD (36 mil. USD na konci 2Q). Nadále očekává výrazné náklady a odtok kapitálu. Mezi možnými řešeními je další snižování nákladů, pozastavení některých činností, prodej majetku či celé společnosti. Nicméně podle prohlášení není jisté, zda případná opatření umožní KITD pokračovat ve své činnosti,“ říká Milan Lávička, analytik J&T Banky.

Investoři tak nejspíše nemohou doufat v jakékoli pozitivní řešení situace a pravděpodobně se budou muset vyrovnat se ztrátou investovaných peněz. „Z našeho pohledu jsou nejpravděpodobnější dva scénáře. Buď se management pokusí společnost jako celek prodat. Otázkou by pak bylo, zda by se našel zájemce a za jakou cenu. Nebo se podaří získat nový kapitál, dále výrazně zredukovat náklady, odprodat část aktiv a společnost bude v nějaké formě pokračovat v činnosti. Případný nový kapitál by zřejmě musel pocházet od současných hlavních akcionářů, jelikož veřejná emise akcií či získání úvěrů není v současné situaci pravděpodobné. Ani jeden ze scénářů není pro akcionáře příznivý a do vyčíslení dopadů revizí hospodaření není možné jakkoliv blíže odhadnout současnou hodnotu společnosti,“ dodal Milan Lávička. Samotná BCPP se k problému vyjádřila v tom smyslu, že prospekt společnosti byl v pořádku a na vině je nejspíš auditorská firma, které neodhalila nedostatky v hospodaření společnosti.

Situace kolem společnosti KIT Digital tak jen nahrává těm, kteří nad pražskou burzou lámou hůl a nevidí v ní prakticky žádnou perspektivu. Pravdou je, nad vodou jí drží prakticky nejstarší tituly, které se na ní obchodují již od privatizace a nové tituly přináší investorům vesměs jenom zklamání, případně o ně není zájem.

Nové malé emise jsou prokletím

Přitáhnout na pražskou burzu nějaký pořádný titul je věc prakticky nemožná. Když už se na trhu nějaká nová akcie objeví, jde o titul, o nějž investoři nejeví prakticky žádný zájem, nebo se po určité době ukáže, že management společnosti si na burzu pouze přišel pro prostředky od naivních investorů a o nějakých plánech do budoucna nemůže být ani řeči. Možná jsou to slova přitažená za vlasy, ale realita je tomu velmi blízko. Tvrzení o tom, že společnost se vstupem na burzu stává pro potenciální investory více transparentní, v tomto případě selhává na celé čáře (bohužel to není ojedinělý případ a už vůbec pouze na pražské burze).

Většina investorů si vzpomene na případ akcií společnosti AAA Auto, která „náhodou“ těsně po emisi přišla s negativními výsledky, které znamenaly znehodnocení investice prakticky všem investorům, kteří tento titul brali jako zajímavé zpestření portfolia. Za posledního tři a půl roku sice cena akcií vzrostla několikanásobně, ale důvěra investorů je pryč a k emisní ceně z roku 2008 se nedostane pravděpodobně nikdy.

Fortuna je rovněž na svých minimech a ani zdaleka nedosahuje své emisní ceny z konce rok 2010. Navíc u ní existuje morální problém (hazard), který některým investorům prostě nedovolí mít na titul pozitivní názor. Sice to nemusí nijak negativně ovlivňovat fungování společnosti a výkonnost jejích akcií, ale favorita (i díky velikosti emise) to z ní určitě nedělá.

Další malou emisí byla akcie E4U, která vábila investory na zajímavou dividendu i emisní cenu a možnost vydělávat na obnovitelných energiích. Zájem investorů je však opět minimální a sluneční panely již rovněž nemají na růžích ustláno, takže cena akcie jde spíše dolů. Titul se nedostal ani do segmentu SPAD.

Nový trh Start, na němž se momentálně obchodují také právě akcie KIT Digital, měla „odstartovat“ emise společnosti Wooky, které svůj byznys mířila na rychle se rozvíjející trh elektronických knih. Pochybnosti o funkčnosti obchodního modelu a nejasnosti kolem uváděných čísel, které měly ukázat silné postavení na trhu (ve skutečnosti spíše zanedbatelné) vyvolávaly mezi investorskou veřejností spíše pesimismus a vyvolávalo asociaci s již zmiňovanou společností AAA Auto. Wooky nakonec začala jednat se strategickým partnerem a úpis akcií pozastavila. V každém případě jsou oba případy poměrně špatnou vizitkou pro nový trh Start, který měl původně za cíl přitáhnout menší tituly.

Zatím posledním titulem, který byl přijat do segmentu SPAD je firma Tatry Mountain Resorts. Pozitivem je podle analytiků další rozšíření portfolia titulů o segment cestovního ruchu, který by mohl přinášet stabilní výsledky. Opět však šlo pouze o duální listing akcií a ne o klasické IPO, a zájem investorů je podle očekávání minimální. Na Slovensku se akcie podařilo prodávat díky akcionářskému klubu, který umožňuje retailovým investorům využívat některé služby společnosti, české investory ale lyžování v Tatrách nejspíše neoslovilo. Pesimisté opět vidí pouze záměr J&T Banky zbavit se akcií za vysokou cenu, podobně jako AAA Auto apod.  A to jsem ještě nezmínil tituly jako NWR, nebo developerské společnosti, které rovněž investorům dělají spíše vrásky na čele, než radost ze zisků.

Pesimismus investorů je vidět také v médiích a v diskusních fórech. Před časem nelichotivou situaci na BCPP popsal s trochou nadsázky jeden čtenář na webu Patrie, včera ho pak doplnil hlavní investiční stratég ČP INVEST Michal Valentík: „Akcie KIT Digital byly ještě před necelým rokem černým koněm pražské burzy. Odborníci se opírali o finanční výsledky a obecně známé informace. Ovšem management společnosti několikrát zklamal důvěru investorů a tak se akcie sesypala o 96% z letošního únorového maxima.  … Na celé věci je smutné to, že se jedná o další nepovedou emisi na pražské burze. Nedůvěra českého drobného investora tak bude opět více prohloubena a to samozřejmě pražské burze neprospěje. Kromě ČEZu, KB a možná Telefoniky O2 nemá pražská burza co nabídnout.

Přestože je situace na české burze skutečně špatná, mohou být ceny některých titulů pro nenapravitelné optimisty na hodnotách vybízejících k nákupům. Například takový ČEZ je na nejnižších úrovních od března 2009 a Telefónica je dokonce na úrovních těsně po vypuknutí krize na konci roku 2008. Většina titulů je na minimech právě díky přetrvávající krizi a v lepších časech by je takové propady nejspíše nepotkaly a odborníci očekávají, že obchodování na pražské burze by mohla pomoci také implementace nového obchodního systému Xetra, který využívají některé burzy v Evropě. V tomto případě je ale dobré zmínit, že skutečnost, že je akcie na historických minimech, ještě neznamená, že nemůže padnout ještě hlouběji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.