CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Kdy splasknou poslední bubliny?

 


 

To podle mého názoru povede rovněž ke konci komoditní euforie a rovněž k propadu cen na emerging trzích.

Důvody vzniku, průběhu a konce bublin cen aktiv jsou jistě zajímavým tématem pro rozsáhlé studie. Úhly pohledu ekonomů, psychologů či filozofů na zmíněnou problematiku mohou být zajímavé a podnětné. Asi nejcharakterističtějším znakem a pojítkem vrcholů je popírání. Hlavně v bankovních kruzích se vždy najde dost argumentů, proč je to tentokrát jiné a proč by měl růst dále pokračovat. Vždy se najde spousta lidí ochotných naslouchat, vždyť kdo by se nechtěl svézt na vlně?

Ale pojďme zpět ke komoditám. Ještě před 8 lety to byla téměř nadávka, dnes je to doslova modla. Historicky nízká cena peněz a předchozí několikaletý růst těchto aktiv přilákaly spekulativní kapitál. Poslední závratný růst komodit má na svědomí právě spekulativní poptávka (hedge fondy, indexové a penzijní fondy).

Podívejme se na fakta. Jestliže před 5 lety byla velikost komoditních indexových fondů 13 mld. USD, dnes to je 260 mld. USD. Celkové množství OTC komoditních kontraktů na konci roku 2007 vzrostlo na 9 biliónů z předchozích 7,1 biliónů. Jen v roce 2007 tedy přibylo 1,9 biliónů USD nových komoditních derivátů. Drtivá většina zřejmě přitom putovala do ropy.


REKLAMA

Takové množství nových peněz zákonitě musí zvednout cenu aktiv. Co takhle vymyslet třeba deriváty na léky? Asi by se následně dramaticky zvedla poptávka po povolání bába kořenářka, jak by se ceny léků začaly významně zvedat.

Zastánci teorie ropného vrcholu věří, že globální ropná produkce již klesá. Ve skutečnosti se globální produkce ropy od roku 2002 postupně zvyšuje. Pokles je pouze lokální fenomén zemí jako USA, Venezuela , Velká Británie či Norsko. Podle agentury EIA by měl dosáhnout globální výkon 86,2 milionů barelů denně v tomto čtvrtletí.


Je odhadováno, že do konce roku 2009 přibude dalších 3 milionů barelů denně. Zatím se dynamika růstu globální poptávky se postupně snižuje od roku 2004. A odhady hovoří, že by růst v roce 2008 neměl přesáhnout 0,3 milionu barelů denně. V čase, kdy růst globální ekonomiky zpomaluje, se zvedá produkce…

REKLAMA

Ani oblíbený argument býků o nedostatečné elasticitě poptávky nevypadá tolik „bullish“ ve světle zjištění, že jestliže poptávka a nabídka jsou skutečně málo elastické v prvních letech hlavního růstu cen ropy, v dlouhodobém horizontu ve skutečnosti spotřeba ropy významně klesá při zdvojnásobení cen ropy.

Zajímavým kontextem je zjištění, že polovina světové populace se aktuálně těší nějaké formě podpory u cen paliv. Jak však roste cena ropy, situace se pro většinu vlád stává neudržitelnou. Naposledy hodil ručník do ringu Egypt (40% růst cen benzínu během posledních 14 dní), Indonésie (33%), Srí Lanka (25%). O podobném kroku uvažují Indie, Malajsie a další. Asijský růstový zázrak v čele s Čínou je přitom považován za hlavní příčinu, proč by měly jít ceny ropy pouze nahoru.

Ještě začátkem roku 2007 stála ropa necelých 60 USD dolarů za barel. Má někdo pocit, že globální ekonomika červnu roku 2008 je na tom lépe? Trh a poptávka s nabídkou dlouhodobě rozhodnou, kam ceny komodit patří. Možná až všichni uvěříme, že cesta vede jedině nahoru, přijde zlom. Zrovna dnes se to hemží nákupními doporučeními pro sektor utilit, uhlí apod. Stačí nasednout…

Autor je makléřem Fio, burzovní společnost.

Loading

Vstoupit do diskuze 15 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • FL

  20 června, 2008

  Co se tyce ropy,zajimave info,jen jste mohl vice rozvest tu inet bublinu.. jinak pekne

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  20 června, 2008

  V komoditách ceny futures trhů ovlivňují i spot trhy.
  Chování spekulantů vede ve svém důsledku k tomu, že čím více ceny komodit rostou, tím více peněz tento sektor přitahuje. Výsledkem je zrychlující se růst cen komodit, který přitahuje další indexové investory. Výsledkem je tak opačné chování, než by vyplývalo z klasického vztahu mezi cenou a poptávkou.
  Investoři do indexů dodali na trh za prvních 52 obchodních dní zhruba 55 mld USD, tedy více neý 1 miliardu dolarů denně.
  Při těchto analýzách nesmíme zapomínat na jeden zásadní rozdíl mezi trdičním a indexovým spekulantem. Tradiční spekulant dodává trhu likviditu tím, že kupují a prodávají futures. Na druhou stranu, indexoví spekulanti jednou koupí futures a poté je pouze rolují dále. Nikdy neprodávají. Prodali by akorát v případě poklesu kapitálu.
  Přidávám odkaz na graf níže názorně ilustruje souvislost mezi cenou komodit vyjádřenou pomocí indexu GSCI a velikostí futures trhů.
  http://www.pro-investory.cz/uploads/pics/komoditni_spekulace.jpg

  Odpovědět

 • obchodnik

  20 června, 2008

  z toho obrazku je cosi jasne, ale typ grafu je nestastny. v posledni (ve vetsine teda) bubline se neda spolehlive urcit, ktera skupina je vetsi. jestli spekulanti nebo commercials
  ad rolovani. rolovani neni nic jineho, nez uzavreni pozice a otevreni v nejblizsim mesici. je tedy zvlastni, ze na konci kontratkniho mesice, trhy neklasiji, kdzy indexove fondy jen zaviraji pozice.

  Odpovědět

 • Anonym

  20 června, 2008

  “ v posledni (ve vetsine teda) bubline se neda spolehlive urcit, ktera skupina je vetsi. jestli spekulanti nebo commercials“
  Podle mě by se to dalo určit z historických dat COT.

  Odpovědět

 • obchdonik

  20 června, 2008

  no to urcite. ale ne z toho grafu. je zavadejici

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  20 června, 2008

  Není to graf jako podklad pro detailní analýzy,to je fakt. Líbila se mi na něm spíše názornost.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  22 června, 2008

  Jojo, to mne taky bavi jak vsichni opisuji ze za vzestup ceny mohou spekulanti kteri dlouhodobe drzi long pozice, ale uz nevysvetluji, jaktoze se cena pred FND prudce nepropada, coz by se pri rolovani ohromneho mnozstvi kontraktu na long strane muselo dit 😉

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  22 června, 2008

  Ono taky záleží, kdy je rolování prováděno, třeba o Goldmann Sachs jsem vypozoroval, že roluje nabízené K.O. certifikáty na komodity cca +-14 před FND (Natural Gas, Sugar)

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  22 června, 2008

  Emitenty berte jenom jako příklad, protože ty nabízejí jak long tak short instrumenty a záleží kolik z celkového nabízeného objemu musí reálně rolovat.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  23 června, 2008

  Ale porad je to relativne blizko pred FND. A pokud by cena komodit byla opravdu nafouknuta prevahou „investicniho“ kapitalu na long strane, muselo by se to rolovani projevit. At dva dny nebo dva tydny pred FND, to je jedno, ale muselo.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  20 června, 2008

  Čím dál více lidí se komoditám věnuje, to je fakt. Ale zatím je to pořád málo.
  Pravá mánie vypukne v okamžiku, kdy třeba MF DNES bude mít na první stránce vždy cenu zlata / ropy a zprávy o novém rekordu, každá investiční společnost bude muset mít fond zaměřený na malé komoditní akcie… Těžaři budou muži roku u Timesů apod. To bude podobné stavu technologických akcií v létě 1999. Takže pak nastane čas pomalého opouštění komoditních pozic. Do té doby máme podle mne ještě pár let čas.
  Cykly investování do něčeho lze rozdělit do 3 fází.
  1. fáze:
  Obor je ještě v útlumu, pomalu nakupují „blázni“ insideři budují pozice. Široká veřejnost ani netuší.
  2. fáze
  Začínají kupovat sofistikovanější investoři, veřejnost možná zaregistruje růst ceny třeba zlata, ale ignoruje to a nevidí v tom investiční příležitost.
  3. fáze
  Veřejnost začíná pomalu více sledovat, začíná opatrně nakupovat. Jak cena roste, široká veřejnost se zapojuje v čím dál větší míře a na závěr pak vše vrcholí mánií a následným krachem. Největší pohyby cen jsou tak obvykle ve 3. fázi.
  Co se týče komodit, jsme podle mne někde na rozhraní 2. a 3. fáze. Spousta lidí netuší, jaké je cena zlata, stříbra…
  No a komoditní cykly trvají 15-20 let. Časově jsem tak v polovině. Co se týče zhodnocení, to největší včetně pravé mánie je podle mne ještě před námi.
  Více na:
  http://www.pro-investory.cz/komodity/

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  20 června, 2008

  Ještě dodatek.
  Ceny komodit čekám jako velmi volatilní

  Odpovědět

 • dc

  20 června, 2008

  Ty český akcie už nic nezachrání. Podle mě už nepůjdou na svoje maxima, nikdy..

  Odpovědět

 • Mario

  21 června, 2008

  Naštěstí to není ve Vašich rukou a ani se podle Vás nic neřídí. Tyhle výkřiky jsou jedině k smíchu!

  Odpovědět

 • Anonym

  22 června, 2008

  Statistika akciových, komoditních indexů a komodit k 19.6.2008 – http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm

  Odpovědět