CZK/€ 23.570 -0,36%

CZK/$ 22.049 +0,30%

CZK/£ 27.305 -0,84%

CZK/CHF 24.223 -0,09%

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

15. 02. 2022

7 komentářů

Kdo dostane vyšší důchod, než zaplatí na pojistném?

 

Někteří občané zaplatí v produktivním věku výrazně více na sociálním pojištění, než následně obdrží státní důchod. Jiní občané naproti tomu dostanou značně vyšší státní důchod. Podívejte se na praktické výpočty.

Loading 

Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění v celých ukončených letech a osobním vyměřovacím základu (průměrné mzdě za odpracované roky). V roce 2020 se v průměru pobíral starobní důchod 24,5 roku. Níže v tabulce je uveden měsíční starobní důchod dle výpočtové formule důchodu při získání doby pojištění v rozsahu 43 let u těchto osobních vyměřovacích základů:

 • 16 200 Kč (minimální mzda platná v roce 2022)
 • 37 500 Kč (průměrná měsíční mzda za první až třetí čtvrtletí roku 2021)
 • 75 000 Kč (dvojnásobek průměrné mzdy)
 • 112 500 Kč (trojnásobek průměrné mzdy)

 

Současně vypočítáme v současné hodnotě souhrnný státní důchod, pokud se pobírá průměrnou dobu, tj. 24,5 let.

REKLAMA

Odvody na sociálním pojištění

Zaměstnanci odvádí na sociální pojištění 6,5 % a dalších 24,8 % na sociálním pojištění platí za zaměstnance zaměstnavatel. V přiložené tabulce je vypočtené souhrnné sociální pojištění (tedy včetně pojistného placeného zaměstnavatelem za zaměstnance) u hrubých mezd ve výši 16 200 Kč, 37 500 Kč, 75 000 Kč a 112 500 Kč. Dále je vypočítán souhrnný odvod na sociálním pojištění za 38 let, pro zjednodušení opět počítáme v současné hodnotě.

Závěrem

Pro lidi s podprůměrnou mzdou je výpočet důchodu v Česku výhodný, neboť při pobírání důchodu po průměrnou dobu (24,5 let) obdrží na státním důchodu citelně více, než zaplatí na sociálním pojištění. Přesná částka samozřejmě závisí na skutečně odpracovaných letech a získané době pojištění. V našem příkladu počítáme s náhradní dobou pojištění pouze v rozsahu 5 let (skutečně odpracovaných let počítáme 38) a při zvolených parametrech je souhrnný státní důchod vyšší 1,82krát než zaplacené sociální pojištění během produktivního života. Všechny částky jsou dle aktuálně platné legislativy a v současné hodnotě.

U průměrné mzdy můžeme zjednodušeně říci, že při námi zvolených parametrech výpočtu (tj. počtu odpracovaných let a získané době pojištění) je souhrnný státní důchod přibližně stejně vysoký jako zaplacené sociální pojištění v produktivním věku. Následně potom platí, že čím vyšší nadprůměrná mzda, tím vyšší rozdíl mezi souhrnně zaplaceným sociálním pojištění a obdrženým státním důchodem. Lidé s nadprůměrnými příjmy dostanou na důchodu značně méně, než na sociálním pojištění zaplatí.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin ignoruje dohodu o dluhovém stropu

Cena bitcoinu měla minulý týden klesající tendenci a v porovnání s předchozím týdnem klesla přibližně o 5 %, protože investoři nadále vyčkávají na makroekonomický vývoj. Trh s kryptoměnami na úspěch v otázce dluhového stropu v USA nijak výrazně nereagoval, což naznačuje, že investoři se soustředí spíše na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Jaké společnosti na Nasdaq se nyní vyplatí sledovat?

Index Nasdaq, který zahrnuje více než 2500 akcií obchodovaných na stejnojmenné burze, se stabilizoval nad 12 255,95 bodů. To znamená konec medvědího trendu pro tento vysokotechnologický benchmark“Medvědí“ trend na Nasdaqu trval 138 obchodních dní, což je nejdelší období poklesu od roku 2008, kdy prodeje převládaly po dobu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Maros

  15 února, 2022

  Pekný výpočet, ale len do minulosti ako zaujímavosť. Ten kto má dnes napr. 30 si užije premenu demografickej pyramídy. Ak sa nebude štát zadlžovať aby zvýšil výplatnosť systému, tak náhrada spadne na polovicu. A zrazu to prestane vychádzať kladne pre všetky skupiny. Čo je skutočnosť ktorú by bolo treba napísať pod každú výplatnú pásku.

  Odpovědět

 • Umění odejít včas

  15 února, 2022

  E X I T

  Odpovědět

 • Jura

  15 února, 2022

  Až to mladým (nejpozději za 15 let) dojde, tak se vzepřou, vypoví poslušnost, začnou chtít, aby jim někdo ukázal jejich podpis pod „společenskou smlouvou“.

  A pak ten náhradový poměr bude NULA.

  Riskovat to bude jen blázen. Jen blázen bude sypat peníze do kanálu.
  Do kanálu, nad kterým nemá žádnou kontrolu – na rozdíl od (celosvětově) diverzifikovaného akciového a nemovitostního portfolia, zlata ve vaultech po celém světě, bitcoinu, umění, …

  Ať se přihlásí někdo, kdo mi může ZARUČIT (jako fakt tvrdě, svým hrdlem, nebo aspoň majetkem – vymahatelnou smlouvou), že ten systém za 20 let ještě bude vůbec existovat.

  Odpovědět

 • Ucho

  15 února, 2022

  Lidi se nechaj ojebávat jen do nějaké míry.
  Pak se najedou ucho utrhne – a všichni se tomu pak strašně diví.

  Odpovědět

 • A Z

  15 února, 2022

  Jedna koruna dnes má větší hodnotu než jedna koruna zítra. Srovnávat částky, mezi nimiž jsou desetiletí rozdílu, nedává vůbec smysl.

  Odpovědět

 • BZ

  21 února, 2022

  To prece neni pravda. Srovnani probihaji ve stejnych obdobich.

  Odpovědět

 • BZ

  21 února, 2022

  Beru zpet, uz to vidim. Ano, bez dopocitani ceny penez je to nevypovidajici.

  Odpovědět