Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Kam pro finanční radu?

Každá domácnost čas od času řeší významné finanční otázky – financování bydlení, zajištění rodiny pro nečekané okolnosti, uložení finančních přebytků na pozdější dobu. A v takovém případě se hodí odborná rada. Ale od koho?

Finanční rady visí na každém rohu. Stačí se rozhlédnout po billboardech a dozvíte se: „Půjčte si! 50 tis. Kč jen za 899 Kč měsíčně.“ Zapněte televizor a dozvíte se, který běžný účet je nejlepší. Vstupte na internet a hned získáte informaci, který broker vám umožní vydělat na měnovém trhu.

Pro finančně gramotnější klienty pochopitelně reklama není rozhodujícím zdrojem informací. Může inspirovat („u nás získáte hypotéku již od …“) a doplnit přehled možností („za účet zaplatíme my vám“), ale pak vyrazí na finanční servery a pátrají po záludnostech na první pohled výhodných nabídek. A v tom nastává zmatek.

Žádný článek na finančním portálu nemůže přinést komplexní informaci. Finanční instituce si dávají záležet na tom, aby jejich srovnání s konkurencí nebylo triviální. Není to doména jen finančních institucí, o podobné odlišení se snaží každý rozumný podnikatel. Finanční instituce umění odlišení produktů dovádějí takřka k dokonalosti.

Výsledkem je, že sice naleznete podrobná srovnání spořicích účtů, kde je hlavním kritériem úroková sazba, ale jen zřídka zjistíte, jakým způsobem je výsledný úrok počítán. Neukládáte-li do banky miliony, je rozdíl zanedbatelný, ale je. Získat ale podrobné srovnání životních pojištění přímo pro vaše rizika je ale nemožné. Cena je přitom zanedbatelným faktorem. Stačí patřit k rizikovější skupině (např. se zabývat parašutismem, potápěním, létáním anebo jen fotbalem na profesionální úrovni) a jste v koncích. Máte-li navíc nějakou nepříjemnou rodinnou anamnézu, obecná srovnání jsou vám skutečně jen velmi málo užitečná.

Hledáte-li např. specifickou pojistku, můžete se obrátit přímo na pojišťovnu. Milé paní či sympatickému pánovi na přepážce vysvětlíte svou situaci a ona či on vám doporučí produkt z nabídky pojišťovny, do jejíž dveří jste právě vstoupili. Případně se vám omluví, že produkt, který hledáte, pojišťovna nenabízí – kupříkladu proto, že vaše riziko je kompletně ve výlukách. Možná vás ale přesvědčí ke koupi jiného produktu, který vám příliš užitečný nebude, ale „aspoň si ušetříte něco na důchod“.

Takto můžete obejít či obeslat všechny pojišťovny, kterým alespoň trochu důvěřujete (nemáte-li důvěru v danou pojišťovnu, nemá smysl se u ní pojišťovat – nevěříte-li jí, že vám v případě pojistné události vyplatí pojistné plnění, proč jí platit pojistné, že?). Časově náročná procedura, u níž při hledání specifické pojistky zjistíte, že většina námahy byla marná.

Když pojistku přeci jen naleznete (nebo vám bude pojišťovna tvrdit, že má to, co hledáte), pročtěte si pečlivě pojistné podmínky. Není rozhodující slovo paní či pána na přepážce, ale to, co je psané ve smlouvě a pojistných podmínkách.

Druhou možností je obrátit se na finančního poradce. V tomto případě je důležitý výběr kvalitního poradce, neboť v opačném případě může způsobit víc škody než užitku. Dobrých poradců je ale na českém trhu dost a působí ve všech velkých finančně poradenských společnostech, pod broker pooly i jako samostatní poradci. Nalézt je ale také vyžaduje čas a dostatek finanční gramotnosti.

Vždy se vyplatí finančního poradce vyhledat aktivně, nečekat, až se nějaký ozve vám – a to se téměř s jistotou ozve. Buďte aktivní. Především začínající poradci vyhledávají klienty, ovšem začínající poradce zpravidla nemá dostatek zkušeností.

Ani poradci, kterého si naleznete sami, hned plně nedůvěřujte. Nikdo není neomylný a i vy jste se při výběru mohli splést. Poradce si vaši důvěru musí zasloužit. Jak? Nejlépe tak, že si od něj necháte zpracovat finanční plán, nalézt nabídku hypotéky, vyhledat potřebnou pojistku… a pak si ověříte, že je nabízené řešení dobré. I to vyžaduje vaši práci a aktivitu, na druhou stranu ověřování správnosti výsledku je v tomto případě mnohem jednodušší než výsledek vytvořit.

Pokud si finančního poradce naleznete a ověříte, je výhodné navázat s ním dlouhodobou spolupráci, tzn. řešit s ním i další přicházející finanční otázky. Nemusíte pak hledat nového finančního poradce a ověřovat ho, a i váš finanční poradce bude při dlouhodobé spolupráci motivován poskytovat vám co nejlepší rady.

Kam tedy pro finanční radu?

Má zkušenost hovoří jednoznačně: Hledáte-li produkt s konkrétními vlastnostmi, je optimální konzultace s finančním poradcem, jeho nabídku pak ověřit jak na internetu, tak u dalších finančních institucí.

Máte svého finančního poradce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

40 komentářů: “Kam pro finanční radu?”

 1. stas napsal:

  jednoduse receno, rozdil mezi poradcem a prodejcem je vek a praxe. Dvacetilety cucak, ktery je teoreticky nabuseny ale o zivote vi kulove, tezko muze nekomu radit! poradce si na vlastni kuzi musi vyzkouset zac je toho loket, a je uz orvany jako stary zkuseny vorvan…ten se muze bavit , rozmlouvat a debatovats potencialnim investorem

  • napsal:

   Naprostý nesmysl. Rozdíl mezi prodejcem a poradcem není vůbec žádný.

   Životní zkušenosti pomůžou, nejsou však rozhodujícím kritériem. Zdravotní sestra, která se v 50 letech stane zástupcem Partners, OVB atd. nikdy nenajde cestu k finanční gramotnosti. Naopak, svoje znalosti života může nepříznivým způsobem promítat do činnosti prodejce vybraných finančních produktů.

 2. stas napsal:

  Zakladni a zasadni rozdil je, najit si financniho poradce! Vetsina , co si tak rika, je jen financni prodejce!! A jak se pozna? Prodejce nabizi jen omezene mnozstvi produktu a hlavne prodava ruzne pojistky, sporeni a zarucene vynosove investice…

  • napsal:

   Žádní poradci neexistují. Všechno jsou to prodejci některých finančních produktů.

   Například je všeobecně známo, že lidi investovat nechcou, že mají z finančních ztrát hrůzu. Přesto je tzv. poradci nutí do podílových fondů. Důvod je nasnadě, termínované vklady neprodávají.

   • Angel napsal:

    Je také všeobecně známo, že většinu lidi nebaví práce kterou dělají a přesto se nutí pracovat aby zaplatili složenky. A někteří lidé jsou i do rizika dělat něco co je baví i když z toho mají hrůzu.

    Prodejce jsem, poradce možná, co se týše investic vždy je vstupní poplatek průběžný a nepředplacený. Živý mě 1% zisku z klienta. Pokud bych mu prodal fond který nevydělává, vzhledem k tomu že nic nepředplácí asi bych nedokázal člověka udržet po dobu 5–20 let.

    Človíček co se sešel s deseti studentíky na brigádě tvrdí jak je celý obor zlý.

 3. napsal:

  Finanční poradce je z podstaty věci prodejce vybraných finančních produktů.

  Takže když je řeč o kvalitních poradcích, tak chápu správně, že mluvíte o dobrých prodejcích, tedy těch prodejcích, kteří hodně prodávají, umí si získat náklonnost a věrnost klienta, dokáží obratně manipulovat s lidmi atd.?

  • zamecnik napsal:

   Ne, píši o finančních poradcích, kteří v prvé řadě sledují zájem klienta – a při jeho naplnění vydělávají. Možná vám to přijde zvláštní, ale funguje to. Není to na rychlé zbohatnutí, ale na poctivou práci, za kterou se člověk nemusí stydět a za kterou je dobře zaplacený.

   V jakém oboru působíte, že vám představa poctivé práce přijde nereálná?

   • yowie napsal:

    jj, taky věřím na bigfooty a žádného jsem ještě neviděl :-)

    Ale dost bylo srandy, chápu, jak to myslíte.

    Řekl bych, že nejsnáze takového člověka najdete třeba na http://www.honzovahy­poteka.cz, co se hypoték týká.

    Ti lidé musí mít něco za sebou a dobré kontakty, aby i se svou provizí dokázali nabídnout konkurenceschopnou nabídku. Pak nemusí mlžit a oblbovat na schůzkách a mohou nabídku rovnou poslat klientovi mailem, nebo napsat na těch stránkách.

    To kluci z MLM většinou nedokážou, resp., zatím jsem takového nepotkal.

    Dále by mě zajímalo, jak se díváte třeba na povinnou minimální produkci v některých MLM?

    Když začnete obcházet klienty jako začínající poradce a na rozdíl od většiny kolegů jim nebudete cpát předplacené investice nebo IŽP a další, pro Vás výnosné chuťovky, tak pokud nebudete ultravýkonný, tak se s Vámi za pár měsíců rozloučí.

    A jak se díváte na doporučení? Mě strašně irituje, když poradce sotva pozdraví, už chce kontakty. Jeden Partner si chtěl dokonce opsat celý telefonní seznam mého kamaráda, obchodního zástupce!

    Jde o to, že když Vám ten poradce nabouchá několik produktů na celý život, tak Vy přece nemůžete zhodnotit ty produkty ihned poté, co podepíšete smlouvu. To, jestli jste spokojen, pokud to za pár měsíců-let, nezrušíte, zjistíte dost možná až v tom důchodu…

    • vasek napsal:

     asi budte zklamán, ale i na honzověhypotéce jsou kluci z mlm…

     • yowie napsal:

      jj, vím :-)

      Nedávno mi z jednoho z těch honza webů přišlo, jestli si nechci nechat zdarma posoudit smlouvy. Bylo mi jasné, že to bude v paktu s nějakým MLM a chtěl jsem vědět s jakým, tak jsem tam zaklikl, že ano.

      No a za pár dní mi zavolal můj kamarád, který dělá v Partners, že mě tam našel na seznamu :-)

      Jinak já s lidmi z MLM nemám problém a právě honzova hypotéka se mi líbí, že tam prostě soupeří poradci mezi sebou. Když Vám tam 10 poradců pošle nabídku, tak během pár minut dokážete posoudit, co je pro Vás nejlepší.

      Pokud si 10 poradců postupně pozvete domů, většinou Vám konkrétní možnosti stejně neřeknou, ale každý z nich Vám řekne, že tu nejlepší hypotéku Vám přinese zrovna on…

      • PetrB napsal:

       Jojo nabídku vycucanou z prstu :-) a během pár minut posoudíte co je nejlepší ? To nepotřebujete chodit na Honzovu hypotéku , stačí si vybrat podle reklam nejnižší sazbu :-))

       • vasek napsal:

        tak tak. moc se mi líbí hodnocení na základě „jen tak“ nabídek :-)

       • yowie napsal:

        Pokud se něco nezměnilo, tak na ten web zadáváte k poptávce docela dost informací, ze kterých by poradce asi měl být schopen vytvořit adekvátní !platnou! nabídku. Samozřejmě pokud mi někdo slíbí 2,7% a pak se v reálu začne cukat atd., tak má smůlu, ale to by bylo jeho blbost, protože, jestli se nepletu, je možné tam i ty poradce hodnotit, stejně jako prodejce třeba na aukru.

        Oba víme, že sazby na plakátech platí jen pro mimořádné klienty s LTV do 50% max., vysokými příjmy atd. atd.,

        Pokud někde napíšu kupní cenu nemovitosti, objem vlastních prostředků, kolik vydělávám, atd. atd., tak čekám, že mi bude zaslána objektivní platná nabídka. Samozřejmě chápu, že když klient zamlčí třeba plnou peněženku kreditek, nebo předchozí problémy se splácením, tak se nemůže divit, že je to pak trochu jinak, ale kdyby mi tam někdo poslal nabídku třeba s 2,8% a pak to mělo být 3,2%, přestože není objektivní důvod vyššího úroku na mé straně, tak bych ho asi poslal někam…

        Jinak na zjištění úroku, vypočtení splátky + připočtení případných poplatků za účet a zhodnocení dalších možností opravdu nemusí být člověk genius a pár minut na to bohatě stačí.

        Jinak nejlépe klient udělá, když si zadá požadavek na honzovu hypotéku, porozhlédne se po okolí po schopných poradcích a ještě si pro sichr ty banky oběhá sám, podle hesla: „Když se dva perou, třetí se směje“.

        Tak jsem to dělal já s tím, že ten nejlepší vyhrává.

        Přijde mi to maximálně fair a je to způsob, jak zaručit, že mě neukecá první cucák, kvůli kterému pak po dobu fixace mohu přijít i o desítky tisíc kč (i takové případy znám…)

      • Ondřej Záruba napsal:

       Problém je v tom, že 10 z 10 dělá práci z 90% stejně. Liší se to v margináliích, pokud se tam neobjeví nějaký prvoligový šejdíř, ovšem ti na tyhle weby obvykle raději moc nelezou.

       Z toho nepoznáte nic. Standardní práce, která je prezentována jako „etická“, „poctivá“ má kostru práce postavenou na sjednání hypotéky, lifecyclu jako univerzálního všeléku a uzavření IŽP s převahou rizikového pojistného. To nemá s něčím, co by se byť vzdáleně dalo nazvat „dobrá rada“, vůbec nic společného. Je to distribuce finančních produktů. Pokud to někdo vyloženě chce, tak prosím. Ale vydávat to za nějaký win win byznys je úsměvné. Zadlužit klienta v násobcích ročního příjmu, donutit ho posílat peníze do neznáma a podněcovat v něm rizikový životní styl řešením na všechny nahodilé události světa…

       • Radek napsal:

        Dobrý den, Ondřeji, o vašem zklamání z finančního poradenství a váš nový názor na něj jsem četl tady již několikrát. Jak si tedy představujete, že by mělo finanční poradenství vypadat?

        • napsal:

         Je to prodej. Kvůli přístupu lidí k financím a životu jako takovému. Tak proč pořád jakési poradenství?

         Úplně první věc je, že tzv. poradců nesmí víc než krys v kanálech. To je ale výsledek snah finančních společností. Kterým (jejich majitelům, manažerů) jsou jejich vlastní agenti zcela lhostejní.

         Pak se do oboru nesmí zatahovat lidi, kteří prodávat nedokážou. To se přece dá poznat. Jenže opět tady řádí mlm (= můj příjem je závislý na počtu agentů pode mnou, tak beru každýho).

        • Ondřej Záruba napsal:

         Zklamaný určitě nejsem. Brzo se dozvíte.

       • yowie napsal:

        S tím se nedá, než souhlasit bohužel. Proto když už poradce kontaktuji, tak s předem daným jasným úkolem, třeba že chci hypo a jeho další supervýhodné produkty mě nezajímají.

        Na trhu se ale objevuje docela dost lidí, co jedou na své triko a specializují se. Známý nedávno opustil BC, nechtěl, aby ho pořád otravovali s tím, že má prodávat životka, absolvovat s tím související školení atd. a specializuje se jen na hypotéky.

       • Honza napsal:

        Takový kec :-DD Takže raději platit 40 let nájem např. 10 000 Kč/ měsíc než 30 let např. 8 000 Kč/ měsíc na hypotéku. To je opravdu moudré :-)

        • stas napsal:

         Vidime, ze umis pocitat! Ale to je tak vsechno…k hypo musis pripocitat naklady, ktere jsou uz v najmu, nezohlednujes stari investora a jeho zamery atd…

         • Honza napsal:

          Pokud budu brát „extrémní“ případ a fakt, že standardně je hypotéka do 65 let, tak mluvím přirozeně přece o člověku, kterému je max. 35 let. To není těžká matematika. A pokud takto slovíčkaříme, tak já jsem psal pouze NÁJEM, nepsal jsem, že je to včetně inkasa apod. Takže v tom počítání až tak špatný nejsem ;-) Další fakt je ten, že si nedokážu představit, jak je reálné, aby průměrná rodina, která chce bydlet v rodinném domě, tak si má našetřit např. během 5 nebo 10 let 2 mil. Kč.

    • zamecnik napsal:

     Minimální produkce je dvousečná zbraň. Na jedné straně motivuje poradce k tomu, aby se finančnímu poradenství věnoval plně (a neprodával jen nárazově, což ke kvalitě vést dost dobře nemůže), na druhé straně to může vést až k podvodům. Částečně jsem o tom psal nedávno, viz
     http://www.in­vestujeme.cz/tvrdy-karierni-rad-motivace-k-praci-nebo-k-podvodum/

     Stran doporučení: Někteří poradci si o doporučení říkají již na první schůzce, kdy ještě nepředvedli žádné řešení. To nepůsobí zrovna důvěryhodně – a také jsem se s tím setkal zatím pouze u začínajících poradců.

     Na druhou stranu, pokud si poradce o doporučení aktivně neřekne, pravděpodobně žádné nedostane a získání nových klientů bude mít mnohem náročnější.

   • napsal:

    Funguje to jen podle člověka, který bytostně věří, že sjednávání podílových fondů (s poplatkem předplaceným na 30 let dopředu) místo ižp je bohulibá činnost.

    Funguje to jen podle člověka, který neví, že většina lidí investovat vůbec nechce.

    Funguje to jen podle člověka, který ani netuší, že život se nedá plánovat na xx let dopředu.

    Atd. atd.

    No a funguje to podle Zámečníka, kterého platí Fincentrum, tedy firma, která prodává finanční produkty.

    Ještě jsem neviděl toho tzv. finančního proradce (pěkný překlep), který by věděl, co je podstatou jeho práce a byl to schopen férově přiznat.

   • napsal:

    Co je poctivé na tom, že tzv. poradce má k dispozici omezené portfolio finančních produktů a ty se snaží prodat? Proč se tzv. poradci stydí přiznat, že jsou prodejci? Co přesně je špatné na tom, že je někdo prodejce?

    A samozřejmě nemá cenu mluvit o samotných finančních společnostech, jejich role a cíle jsou jasné, ubírají se jediným směrem, klienti by čuměli kam.

    • Radek napsal:

     Asi mám štěstí, ale mám poradce (ano, poradce), který je placený z provizí, pracuje v MLM. A když produkt, který byl pro mne optimální, neměl v portfoliu, přesto mi ho našel a doporučil. A řekl bych, že není tak jedinečnou výjimkou.

     • yowie napsal:

      A jak jste to poznal, že jste spokojený?

      To mě docela zajímá. Nesou Vám investice oněch obligátních 7% ročně? Máte hypo s nejlepším úrokem na trhu atd. atd.

      Rozumíte, jsou věci, které můžete zhodnotit hned (třeba běžný účet) a pak jsou věci, které definitivně zjistíte za desítky let, v případě pojištění při plnění, což může být zítra, nebo taky za 20 let.

      Proto mi přijde jako zcela absurdní po setkání s poradcem mu dávat kontakty a všude okolo tvrdit, že jsem spokojen, když to u většiny vysokoprovizních (tedy dlouhodobých) produktů opravdu nemohu posoudit, dokud ten produkt nedoběhne. Jak můžu vědět, jestli v roce 2050 budu mít na investicích v průměru těch 7% ročně, nebo jen 2%, nebo také –10%? To se dozvím až v roce 2050…

      • gfd napsal:

       vy na tom s chapanim investic nejste dobre, co…

       Hypo s o chlup vyssi sazbou mi nevadi, kdyz pro to nemusim ani hnout brvou, ne kazdy je fanda behani a ukecavani v bankach.

       Podminky pojisteni si prectu, takze nemusim cekat na plneni.

       • yowie napsal:

        Právě, že to docela chápu, proto vím, že to pro většinu českých z podstaty konzervativních klientů vhodné ani výhodné není. Proto se také argumentuje lživě těmi procenty.

        A co za Vás konkrétně poradce udělal při hypo? Kromě banky bylo třeba oběhat spousty papírů okolo a to už Vám stejně poradce nevyřídí. Jen mu to předáte a on to odnese na pobočku.

        Mě to takto s prominutím připadá, jako bych zašel ke kartářce, která mi řekne, že se za 5 let budu ženit, za 10 let budu mít dvě děti a za 30 let umřu s tím, abych ji doporučil všude okolo, jak jsem s ní spokojen…

        • vasek napsal:

         jak se říká, „kdo chce psa býti…“

        • gfd napsal:

         no jo.. ty investice preskakuju, procenta máte za x let, skace to nahoru dolu, vy jinde tvrdite, ze mate par susni na axe, pritom jste nedosel ke konci investice, fakt to neni na 6 let.

         papiry na hypo neni potreba vybehavat, kontakt poradce se preda na realitku a neresim nic, jedina prace je potvrdit prijem a okopirovat obcanky, pak uz jen podpis, neminim nic vybehavat, nebavi me to a muzu se venovat svoji praci.

         ta kartarka je mimo, ja reknu co chci, poradce mi rekne, kolik na to potrebuju mit, a jestli to vubec bude stacit, clovek co se penezma nezabyva oceni informaci, ze mu na pozdeji nestaci 1000 na penzijko mesicne, ale ze si musim odtrhnout krapet vic nebo snizit ocekavani, ze mam nektere veci pojistene zbytecne a nektere malo, ze mam pocitat s tim, ze splatka na hypo nebude stejne levna. Kdyz to dava hlavu a patu a dozvim se neco noveho, doporucim, kdyz je to vul, nesetkam se s nim znova, potkal jsem oba typy. Btw, ja predtim o doporucovani nic nepsal, proc vam to lezi v zaludku boze muj.

         • yowie napsal:

          jj, generaci X mám, proto to nikomu moc nedoporučuji.

          Já zatím nějakého rozumného nepotkal. Respektive v jednotlivostech měli vesměs i zajímavé typy, jak tu či jinde přenastavit pojistku.

          Ovšem poté to zabijí tím, že mi chtějí prostřelit další životko :-)

          Doporučil byste někoho takového?

          V každém normálním byznysu hodnotíte to, co vám služba přinesla. Určitě nedoporučíte zedníka, který Vám naslibuje, jak super barák Vám postaví, před tím, než Vám ho skutečně postaví.

          Jinak ale schvaluji to, že je využíváte k předem danému úkolu.

          • gfd napsal:

           Taky se neni lehke sehnat nekoho hned napoprve, viz zkusenosti z okoli.

           Nechapu co to je prostrelit zivotko. Pripad, ktery mi pripadne ok je, ze platim neco a dostanu neco levnejsiho se spravnym krytim, dostanu podminky s upozornenim, kdy pojistovna neplati a je to. Pokud se najde do budoucna neco se stejnym nastavenim za nizsi cenu, pujdu do toho znovu.

           Hodnotim, co mi sluzba prinesla samozrejme, je to jiny nahled na finance, neco co jsem doted nevedel, k tomu mam smysluplnou pojistku a vyrizenou hypo. I u zednika priblizne poznate, jestli je to nymand nebo vi o cem mluvi, uz jsem to psal predtim a nechce se mi to psat znovu, kdyz to proste dava hlavu a patu, kyvnu na to. Clovek uz je schopny se casem v lidech trochu orientovat, poznat neserioznost se da, proste nekdy je potreba dat na instikt. Doporuceni po udelani planu a vyrizeni mych pozadavku je oka, to je to same co dostaveni baraku, uz se mi to fakt nechce resit.

          • yowie napsal:

           Co to je, prostřelit životko?

           Přijdete za poradcem, protože po Vašem kamarádovi nekompromisně vyžadoval kontakty a kamarád se ho chtěl zbavit, tak mu předal konktakt na Vás, neb ví, že Vás to baví.

           Poradce záhy zjistí, že už Vám v podstatě nemá co prostřelit (prodat a vydělat), tak začne s kecy o tom, že Vaše životko je takové a makové a že má daleko lepší a levnější.

           Tím se dostáváme k praxi stříhání ovcí, kdy toto dělají poradci napříč trhem. Tedy že nevědomému klientovi zruší 2–3 roky starou smlouvu, kde už zaplatil celou provizi a nabídnou nové, kde další dva roky půjdou veškeré poplatky hádejte kam! Zase na provize.

           Nejlepší klient je ten, který si co dva roky nechá bouchnout nové životko a staré si nechá zrušit. Klient z toho nikdy nic mít nebude, ale poradce má stálý přísun provizí. V podstatě perpetum mobile na peníze…

          • gfd napsal:

           Ok neresim, da natrefit na rozumneho poradce.

           jak provize poradce dopada na klienta? v pojistce se nema sporit, tak jsou mi ty dva roky, kdy nedostanu zpatky nic, jedno ne.

          • gfd napsal:

           da se natrefit

          • yowie napsal:

           Správně. V pojistce se nemá spořit. To ví ale minimum klientů. Opět je ve hře těch 7% ročně a další krásné kecy, na základě kterých se pak škemrá o kontakty :-)

           A poradci to dál nabízejí jako zajištění na důchod. Bohužel někdy se tomu ani nedá vyhnout, když Vám třeba zaměstnavatel řekne, že Vám bude přispívat, ale jen když si zřídíte IŽP od té a té firmy.

           Stačí si projít třeba některá zde kdysi publikovaná řešení pana Štorka, který dokázal přimět klienty k měsíční platbě i kolem 10 000,– do IŽP…

          • gfd napsal:

           Ctete co pisu? Tohle neni muj pripad, nezajima me co stork a jini a klienti co to nevi. Evidentne poradce co sdeli klientovi, ze se v pojistce nespori stoji za doporuceni. Vzdycky dostanete odpoved a stocite k jinemu tematu.

          • yowie napsal:

           Ano, určitě stojí za doporučení víc, než ti, které jsem potkal já, nicméně existuje ještě spousta dalších způsobů, jak Vás odrbat, i když Vám životko vymyslí sebelépe.

          • vasek napsal:

           Evidentne potrebujete do sveta vytroubit tu svoji zluc, co v sobe mate kvuli poradcum… :-)

          • yowie napsal:

           V podstatě máte pravdu. Činím tak již několik let.

           Je to o morálce a jejím vnímání a chápání. Mě třeba dostává, když tady nějaký poradce napíše, že bouchnul to a to, protože přece z něčeho žít musí.

           Teď jsem četl o nějakém mladém floutkovi, který zabil svého dědu a vykradl mu byt.

           Říkal to samé…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.