CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

7 komentářů

Kam kráčí Turecko?

 


 

Předpokládaný proces přibližování Turecka k EU sliboval zhodnocení investovaných prostředků v řádu desítek procent ročně, jako to předtím předvedly středoevropské trhy.

Před několika měsíci se ale právě Turecko, stojící jednou nohou v oblasti Blízkého Východu a druhou na prahu Evropské unie, stalo pro mnoho investorů noční můrou.

Výrazná korekce (propad) postihla v létě většinu trhů. Nešlo o nic mimořádného. Trhy se po pár týdnech oklepaly a začaly znovu růst. Turecko nikoli.

Hodnota investic do turecké ekonomiky ztratila během několika letních týdnů desítky procent, a tak více méně zůstala doteď.

Co bude dál? Je čas zbavit se rizikových investic i za cenu ztráty, nebo se turecká ekonomika opět postaví na nohy a rozeběhne se tempem, jaké se od ní očekávalo?

REKLAMA

Podle Jiřího Musila z francouzské BNP Paribas jde stále o oblast, jež může v dlouhodobém horizontu přinést nadprůměrný zisk. Riziko spojené s touto investicí ovšem zůstává adekvátně vyšší.

"Je třeba vidět stále relativně vysoké zadlužení a prohlubující se deficit obchodní bilance, který v současnosti dosahuje přes 6% HDP. Právě toto byl jeden z faktorů, proč během letní korekce turecký trh utrpěl víc než ostatní. Kromě poklesu akciového trhu došlo také k poklesu turecke liry asi o 20%," vysvětluje Musil. Velkou neznámou zůstává přijetí Turecka do EU a s ním související politická situace.

Dobré zprávy? "Země nadále profituje z účasti v celní unii s EU, díky čemuž je předmětem mnohých zahraničních přímých investic a neustále se zvětšuje výměna zboží a služeb s evropskými zeměmi," říká Musil.

Závěr? Z krátkodobého hlediska bude Turecko v okamžiku finančních krizí zasaženo více než ostatní země. Na druhou stranu, ať už v rámci EU nebo mimo unii, je to země velkého potenciálu. Z dlouhodobého hlediska zůstává velice atraktivní.

Článek vyšel v týdeníku Reflex č. 48/2006.

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  1 prosince, 2006

  Je nutné si uvědomit, že každá investice představuje riziko ztráty investovaných prostředků. Nestačí koupit akcie, fondy, certifikáty a modlit se, že to půjde nahoru. U trhů s nízkou volatilitou nebývají poklesy veliké, ale u trhů emerging markets je možný propad i o několik desítek % v krátkém časovém období. Z dlouhodobého hlediska mohou přinést rizikové investice nadprůměrné výnosy, ale je nutné se smířit i s možnými nadprůměrnými poklesy. Dlouhodobý investor by se možnými propady neměl trápit a využít příležitost k výhodnému nákupu, pokud nedošlo ke změně fundamentu, jinak je vhodné prodat a realizovat ztrátu, než se ztráta prohloubí ještě do větších rozměrů. Sám jsem při poklesu ruského akciového indexu RDX o 30% dokupoval pozice, protože jsem byl přesvědčen o dalším růstovém potenciálu a pokles jsem si přirovnal k velké slevě na zboží v hypermaketu.

  Odpovědět

 • L.K.

  1 prosince, 2006

  Zatim se tato webstranka jmenuje zcela nevhodne http://www.INVESTUJEME.cz
  Kdyz tady pisou snad z 90% jen poradci v pojisteni a sporeni ,
  mela by se stranka jmenovat http://www.POJISTUJEME.cz nebo http://www.SPORIME.cz
  Ale mozna , ze po roce 2010 , kdyz bude v C.R. euro a moznost bydlet a pracovat v zapadni Evrope a pribydou v obchodech dalsi knihy o akciich ,
  tehdy se bude vedet , ze solidni a levne akcie ze zapadni Evropy a USA
  prinaseji 3x vyssi profit nez duchodove pripojisteni a stavebni sporeni
  i kdyby tyto dostavaly prispevky od statu.
  Potom se budou zdejsi poradci v pojisteni a sporeni sami pro sebe rozmyslet ,
  zda si zlepsit duchod dividendami z Royal Bank of Scotland nebo Komercni banka , Barclays , Bank of America , Citigroup
  a na teto webstrance treba bude po roce 2010 uz polovina clanku o akciich
  a proto se uz 5 let predem jmenuje webstranka INVESTUJEME
  i kdyz to muze byti spravne jmeno teprve v pristi dekade.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  1 prosince, 2006

  Chápu nadsázku vašeho příspěvku. Máte pravdu, že současně se zvyšováním popularity investování do akcií bude i na tomto serveru mít toto téma stále více prostoru. Zároveň vás ale chci upozornit, že slovo investování se nevztahuje jen k oblasti, kterou zmiňujete. Investovat můžete do fondů, do zajištění rizik, do nemovitostí…

  Odpovědět

 • Michal Ott

  1 prosince, 2006

  Co si myslíte o Latinské Americe, jakožto investičním regionu? FranklinTempleton Latin America Fund udělal za poslední rok kolem 40 procent i přes květnovou korekci. Přijde mi, že se o té oblasti moc nemluví – leda tak o Brazilii v rámci BRIC skupiny..

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  2 prosince, 2006

  Myslíte Templeton Latin America? Z jakého data máte prosím Vašich 40%? Porovnáváte fondy vůči indexu? Potom je TLA s *** podle mě relativně slušnou úložkou na emerging markets.

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  2 prosince, 2006

  Ale jinak je podle mě zajimavější Templeton Asian Growth:
  1)Rating/ranking
  2)Srovnání s indexem
  3)P/E
  – mohl by ukazat to, co jsme zazili pred tremi, ctyrmi lety

  Odpovědět

 • L.K.

  2 prosince, 2006

  Odpoved je v knihach o Buffettovi a Lynchovi.
  A na strance nr1a.com/AKCIE
  Tedy nekupovat akcie , ktere jsou v mode , ktere jsou popularni , ktere minulych 12 mesicu vyborne rostly. Nestarat se o Wallstreet , ale o podnik. Nekoukat moc na graf akcie , ale na RUST ZISKU podniku a P/S P/E P/B
  Koupit si akcie od podniku v nasi blizkosti , kdyby clovek bydlel v zapadni Evrope nebo USA a ne v Č.R. , od podniku , o kterem se toho hodne necha zjistit a jeho chefovi lze duverovat. Chef by se nemel snazit nahrabati z podniku co nejvice milionu na svoje konto , ale chef by mel pracovat v prospech akcionaru , kteri nakupem akcii pujcili penize podniku.
  Clovek by nemel sverovati vsechny svoje penize a ani cast penez zcela cizimu cloveku a cekat , ze mu tento cizi clovek jako fondsmanager prinese mnohem vyssi profit , nez kdyby si clovek vybral sam ty nejlepsi akcie z FTSE , DAX , Eurostoxx50 , Dow Jones.
  Celej kumšt spočívá v tom , sehnati si z Nemecka magaziny Der Aktionär a Börse Online = 3,50 + 3,50 = 7 euro a zaskrtat si tam z indexu FTSE , DAX , Eurostoxx50 , Dow Jones a z 200 nejvetsich podniku Evropy a 200 nejvetsich podniku USA akcie s nizkym KGV KUV KBV od podniku , ktere kazdorocne zvysuji zisk prumerne o 10% a zadny rok nemaji pokles zisku nebo jen trochu 1x za 5 let , tento celej kumšt trvá jen hodinu nebo 2 hodiny a pak je dobre ty fundamentalni vlastnosti kontrolovat na http://www.onvista.de zase 2 hodiny a z 10 fundamentalne levnych akcii od podniku s rostoucim ziskem = z value substanc akcii s dividendou ma pak clovek vynosnejsi fond nez mu velka vetsina vysoce studovanych fondsmanageru muze udelat. Staci si veriti a vziti na to 4 hodiny casu a pak jeste mesic o tech vybranych akciich uvazovat a cisti taky nemecky + anglicky o podnicich zpravy na http://www.finanznachrichten.de
  Jine kontinenty nez zapadni Evropa a USA nepadaji v uvahu , ty jsou riskantni , je o nich malo informaci , chefum se neda duverovat , fondsmanageri s temito akciemi nedokazi vetsinou lepsi zisky nez clovek amatér sám s peclive vybranymi value substanc akciemi s dividendou.
  Risiko portfolia = vlastniho fondu si nesnizovat obligacemi ani jinymi bezpecnymi investicemi , ale jen delenim penez 1:1:1 USA:GB:západEU , snad i akcie Komercni banky muze byti dobra a bezpecna investice na nekolik let jako jedina z vychodni Evropy.
  No a pocatkem roku 2010 lze ocekavat dalsi velky krach a kdo nebude miti jediny svuj prijem z dividend , mel by vsechny akcie pro jistotu 2010 prodat a kdo zije jen z dividend , ten si muze pouze akcie bank GB a USA nechat 2010-2012 spadnout treba na polovinu , to nebude vubec vadit , protoze dividendy nepadaji a kurzy tech bank jsou do 2015 zase zpatky na maximum z 2010.
  Tedy hledati si zname a jiste akcie , koupit je fundamentalne levne a nestarat se o to , ze s akciemi Turecka , Brazilie , Chiny , Ruska , Indie , Vietnamu bylo mozno jisteho roku vydelat 5x vice , nez se zapadoevropskymi a USA.
  ? Muze chudy clovek riskovat 10.000 euro na akcii nebo fond akcii z Turecka , Brazilie , Chiny , Ruska , Indie , Vietnamu ? Nemuze ! Ale v pohode lze dati bez risika 10.000 euro na akcie Bank of America , 10.000 na Royal bank of Scotland a snad i 10.000 euro na akcii Komercni banky.

  Odpovědět