CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

Text: Radovan Novotný

01. 06. 2015

4 komentáře

Jste v krysím závodě. Uniknete?

 


 

Krysí závod a rychlodráha bohatých

Vše utratit a ještě si něco půjčit, přežít a užít si.  Toto je schéma toku peněz určené pro chudé, je to uvěznění v tlaku výdajů, dluhů a čehosi co lze nazvat krysí závod. Vnímáme, že máme málo peněz nebo majetku, a tak více pracujeme, abychom měli víc. Pořídíme si toho víc, ale naše náklady se zvyšují. Věci, které nám dříve stačily, už nám nestačí, a tak opět kupujeme věci nové a zase tu jsou náklady. Do penze odcházíme chudí, s žádnými nebo malými úsporami.

Obrázek 1: Krysí závod, a nutnost pracovat více, vydělávat více peněz, kupovat hodně peněz, pokrýt výdaje a těšit se na další křižovatky v bludišti.
krysi-zavod-01

Zdroj: google.cz, výsledek vyhledávání „krysí závod“

Bohatí používají jiné schéma, uvažují jinak, a díky tomu se nacházejí na rychlodráze. Uvažují, do kterých aktiv investovat, aby to vytvářelo budoucí příjmy. Příslušníci střední třídy pak často podlehnou touze po velkém domu, luxusním autě a jiných vymoženostech, díky kterým si vytvářejí „pasiva“ – dluhy a závazky, které peníze z jejich kapsy vytahují.

Peníze musí pracovat pro nás a musí nám pomáhat získávat další aktiva. Až budou vaše aktiva generovat tok peněz, který pokryje vaše měsíční výdaje, budete finančně svobodní. Tak nějak zní sdělení bohatého táty, které je poselstvím, které předkládá Robert Kiyosaki. Finanční svoboda znamená mít dostatek peněz, plynoucích třeba z dividend nebo z pronajímaných bytů, a volný čas.

REKLAMA

Prožitek z krysího závodu aneb Hra CASHFLOW

Kiyosaki říká, že finanční vzdělání je neocenitelné, že když se poučíte, získáte něco mnohem cennějšího než peníze.  K finančnímu vzdělávání má pomáhat hra CASHFLOW, která je po registraci v elektronické formě (zatím) zdarma k dispozici na stránkách Kiyosakiho společnosti Rich Dad. Hra vede k pochopení jak vzájemně souvisí příjmy a výdaje a jak moc důležité je přebytky nasměřovat na pořízení aktiv, nikoliv pasiv.

Obrázek 2: Příklad výsledovky z online hry CASCHFLOW. Hráč dostal do vínku zaměstnání jako lékař s pěkným platem, ale tíží ho splátky školného, hypotéky a auta.
krysi-zavod-02

Podobně jako ve hře „Člověče nezlob se“ házíte kostkou a postupujete po dráze se svou figurkou, i ve hře CASFLOW kráčíte po dráze krysího závodu. Podle toho, na které políčko vstoupíte, vás čeká třeba výplata, výdaje nebo třeba příležitost k investici.

Prožitek ze života v krysím závodě získaný v průběhu hry je skutečný. Na startu je vám přiřazena nějaká pracovní pozice, příjem ze zaměstnání, i nějaká úspora. V průběhu hry sice čas od času získáte nějaké peníze, ale přicházejí i výdaje. Náklady vzrostou, když vám osud, tedy políčko, na které poskočíte, přinese další dítě nebo nutnost dětem koupit hračky, nakoupit nábytek.

REKLAMA

Vaše auto potřebuje nové brzdy nebo opravit klimatizaci, dojde k havárii kanalizace, a pokud nemáte peníze, banka vám ráda půjčí. Když se dočkáte svatby vaší dcery, budete muset sáhnout do kapsy pro 2 tisíce dolarů, a v tom se třeba dozvíte, že váš soupeř vyhrál, splnil si svůj sen, nebo dosáhl majetku, který ho posunul do světa ultrabohatých.  Zatímco vy jste se trápil na dráze krysího závodu, váš soupeř vás předběhl a uháněl na rychlodráze bohatých.

Dokud jste ve hře, musíte sledovat vývoj své hotovosti, příjmů a výdajů, můžete splatit půjčky s vysokými úroky (třeba ty na kreditní kartě), a když se vám zadaří dobře investovat, do vaší kapsy přitékají pasivní příjmy. Kdo nehlídá své rezervy, snadno ho pokuta ve výši jeho celkových výdajů srazí do kolen nebo do dluhové pasti a následného bankrotu. Investice, které se nabízejí, jsou různé. Můžete třeba ve výprodeji pořídit nějaké akcie, ale měli byste se vyvarovat nákupu akcií předražených.  Snadno koupíte podílové listy za přehřáté ceny, a když se třeba dostanete do problémů, vaše aktiva je vám dovoleno zpeněžit jen ve výprodeji. Můžete prodat nájemní dům, splatit hypotéku, ale ztratit cash flow, které vám z tohoto aktiva přitéká. Zažijete split akcií,
situaci kdy akcie levně koupíte a později draze prodáte, ale také nabídky, že někdo chce koupit váš činžovní dům, ale za podmínek, kdy se to nevyplatí.

Obrázek 3: Příklad rozvahy z on-line hry CASCHFLOW. Hráč získal nějaké akcie, ale ještě neinvestoval do realitního byznysu a tíží ho nemalý dluh.
krysi-zavod-03

Čas od času také vznikne nějaká příležitost k investici, třeba můžete koupit nějaké bytové jednotky k pronájmu a získat peněžní tok vyplývající z nájmu. Znatelně rychleji postupujete, pokud se pro účel takové investice neváháte zadlužit – dobrý dluh na sebe přece vydělá a naplní vaše kapsy pasivním příjmem.

REKLAMA

Získaná aktiva pomohou naplnit vaši kapsu, ale pokud to přeženete, nebo nemáte rezervy, snadno se dostanete do bankrotu. Snadno přijdete o peníze, třeba když koupíte v nesprávnou dobu nesprávný majetek.

Ukazuje se, že dobrý dluh splácený z výnosu z investice vám pomáhá budovat pasivní příjmy.  Kdo zvládne a přežije kola v krysím závodě, dostane se do kola rychlodráhy – tam už jsou investiční příležitosti pro bohaté, tam se už dají plnit sny. Není to tak jednoduché, jak to na první poslech zní, jedno špatné rozhodnutí a zbytečný výdaj, a člověk je limitován v existenci i dalších investicích. Když je člověk třeba vyhozen z práce a nemá rezervu, bankrot a konec hry klepe na dveře. Ztráta rozvahy a hazard snadno člověka ze hry vyhodí, čísla ve hře vedených výkazů vedou k neslavnému konci.

Naopak postup do další úrovně, na rychlodráhu, ukazuje, jak vlastnictví aktiv vede k bohatství. Pokud z pasivních příjmů a příjmu z portfolia pokryjete své celkové výdaje, unikli jste z krysího závodu. Pak si můžete dovolit odejít ze zaměstnání, a přesto si udržet svou životní úroveň. Jste finančně svobodní, nejste nucení vydělávat si na živobytí – máte pasivní příjmy a hodně času, váš život se mění.

Slovo závěrem

Pro ponětí o tom, že zkrocení svých výdajů, nutnost investovat do aktiv nabízejících peněžní toky, přijetí dobrého dluhu, sledování finančních výkazů, je tato hra dobrá. Chce to jednu maličkost – umět anglicky. Doporučit ji lze všem, kteří chtějí procvičit angličtinu v oblasti financí a zažít otravnost krysího závodu a vzrušení na rychlodráze, kde rostou investiční možnosti i příjmy.

Pro únik z krysího závodu je nutné z menších obchodních příležitostí nahromadit pasivní příjem v takové velikosti, aby pokryl měsíční výdaje. Na rychlodráhu bohatých ve hře může člověk vstoupit, až když se mu podaří tyto výdaje pokrýt pasivním příjmem. Kritickým pohledem by se dalo dívat na propagaci nemovitostí jako zásadní třídy aktiv pro budování pasivních příjmů. Nezkušený investor může nabýt dojmu, že akcie a fondové investice jsou druhořadou investicí.

Hra poskytuje trochu jiný pohled na svět, používání rozvahy a výsledovky umožňuje dívat se na svou finanční situaci poněkud jinak. Cestou k bohatství a štěstí má být vytváření a nákup aktiv, která mohou pracovat za nás, rozlišování mezi dobrým a špatným dluhem a dobrými a špatnými výdaji. Je vyzdvihována finanční inteligence jako nutnost získávat aktiva, poskytující cash flow. Ovšem ne všichni lidé jsou kompetentní tyto kroky skutečně realizovat.

Pokud se registrujete a získáte možnost on-line CASHFLOW hrát, počítejte s tím, že začnete dostávat mnoho nabídek na produkty firmy Rich Dad, které by vám měly pomoci ke štěstí. Možná vás překvapí i osobně vyznívající emaily od Roberta, který vás čas od času pozve na nějaký seminář, který vám má pomoci vybřednout z krysího závodu.    

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023

Obavy z inflace už má 95 procent Čechů. Zároveň více investují. Jakým investicím věří nejvíce?

O svoje finance se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Téměř tři čtvrtiny proto více řeší, jak ochránit  svoje úspory. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Generali Investments. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Téměř 40 procent lidí naopak […]

Text: Filip Kučera

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *