Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Jim Rogers: Farmáři budou jezdit v Lamborghini

Známý investor a popularizátor zemědělství jako investice budoucnosti, a zároveň vášnivý cestovatel, který je zapsán v Guinessově knize rekordů. S George Sorosem založili známý fond Quantum, prostřednictvím něhož dokázali za deset let překonat výkonnost indexu S&P 500 téměř stonásobně. Je velkým kritikem kvantitativního uvolňování a americkou centrální banku by klidně zrušil. „Indiana Jones financí“, Jim Rogers.

Podle Jima Rogerse dnes centrální banka v USA nemá význam, protože za vedení Alana Greenspana a Bena Bernankeho prakticky přestala plnit svou funkci. Prvně jmenovaný podle něj svou reakcí na bublinu na akciových trzích na začátku tisíciletí způsobil ještě větší bubliny na realitním trhu a v zadlužení, Ben Bernanke pak podle něj nerozumí ekonomice, ruinuje rozvahu centrální banky a pokud by kvantitativní uvolňování mělo pokračovat, „došly ba nám stromy“. Centrální bankéři podle něj dnes dělají svou uvolněnou politikou hroznou chybu, na kterou doplatí všichni, protože měnové války nemohou mít vítěze.

Rodák z Marylandu, vyrůstající ve státě Alabama, začal s vyděláváním peněz již v pěti letech, kdy prodával arašídy a sbíral flašky na basebalových zápasech. Vystudoval historii na univerzitě v Yale a pak ještě filosofii, politologii a ekonomii v Oxfordu. Po studiu začal na Wall Street ve finanční společnosti Dominick & Dominick, odkud po pár letech přešel do newyorské investiční banky Arnhold and S. Bleichroeder. Zde se potkal s George Sorosem, s nímž založili známý hedge fond Quantum. Ten se proslavil svou výjimečnou, a zejména dlouhodobou výkonností, a jen za prvních deset let dokázal vydělat svým investorům 4 200 %.

V 37 do důchodu

Když Rogers vydělal dost peněz, rozhodl se udělat to, co by udělalo mnoho lidí, kteří by se dostali k velkému balíku peněz. V třiceti sedmi letech se rozhodl jít „do důchodů“ a cestovat po světě. V letech 1990 až 1992 procestoval celý svět (160 000 kilometrů) na motorce a v roce 1995 o tom napsal knihu Investment Banker, v níž neopisuje své zkušenosti z jednotlivých zemí pouze z pohledu cestovatele, ale také investora. Od ledna 1999 do ledna 2002 pak opět procestoval celý svět, tentokrát ve speciálně upraveném automobilu a s manželkou. O cestě, na níž navštívili 116 zemí a projeli 245 000 kilometrů, pak v roce 2003 napsal další bestseller, Adventure Capitalist, která je rovněž knihou jak pro turisty, tak pro ty, kteří chtějí poznat pohled investora, který sbírá zkušenosti o jednotlivých zemích přímo na místě. V obou případech byl jeho výkon zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Od časopisu Time pak dostal přezdívku „Indiana Jones financí“. Kromě toho napsal ještě další knihy o svých zkušenostech ze světa investování.

Rogers popři cestování působil jako profesor na Columbia Business School a také působil v médiích a s investováním nikdy neskončil. Jeho záliba v komoditách vedla v roce 1997 k vytvoření komoditního indexu Rogers International Commodity Index, který sdružuje „37 komoditních kontraktů obchodovaných ve čtyřech měnách na dvanácti komoditních burzách v pěti zemích.“ V indexu jsou zastoupeny komodity ze sektorů zemědělství (34,9 %), energetiky (44 %) a kovů (21,1 %). V roce 2011 pak přišel s novým indexem, Rogers Global Resources Equity Index, který sdružuje akcie společností, které jsou podle zakladatele nejlepšími v oborech zemědělství, těžby a produkce kovů a energetice.

Zlato ještě není na dně

I když kovy (ale nejenom ty drahé) stále patří mezi jeho favority, poněkud rozporuplný je jeho názor na zlato. Když v Sýrii hrozil vojenský konflikt, doporučoval zlato i ropu jako zajímavé investice, které mohou přinést zisky. S odezněním rizika válečného konfliktu ale svůj pohled poněkud změnil a dnes říká, že žlutý kov za sebou nebude mít dno do té doby, kdy se i největší optimisté nepřesvědčí, že zlato je na tom špatně. Dno vidí na hodnotě 900 dolarů za unci.

V roce 2002 se přestěhoval do Singapuru, kde žij dodnes, protože je to podle něj ideální místo pro život. Asijské ekonomiky (poněkud překvapivě také například Severní Korea) patří mezi jeho favority mezi regiony, stejně jako zemědělství, které má budoucnost nejenom jako cíl jeho investic, ale také způsob obživy pro lidi. Rogers vychází z toho, že spotřeba lidí rychle roste a zásoby se ztenčují. Jak sám říká, společnost čeká zásadní změna, kdy v budoucnu již nebudou nejbohatší obchodníci na burze, bankéři apod., ale ti, kteří se budou zabývat výrobou reálných statků a zemědělstvím. Dnes chtějí všichni mladí lidé dělat ve finančním sektoru a PR, ale farmářů ubývá. V budoucnu tak budou dobří farmáři mnohem lépe placeni. „Brokeři budou řídit taxíky a farmáři se budou vozit na Lamborghini.

Jim Rogers není klasickým miliardářem, který by si vydělal peníze jednou, nebo několika výjimečnými krátkodobými spekulacemi. Sám říká, že v krátkém horizontu nedokáže vývoj odhadnout, ale myslí na hodně dlouho dopředu. Ve svých úvahách vychází spíše ze zdravého rozumu, zkušeností a schopnosti pochopit souvislosti. Není to spekulant, který dokáže vydělat za rok miliardu dolarů, jako George Soros, nebo který předpovídá černé zítřky, jako Marc Faber, ale jeho myšlenky určitě stojí za pozornost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.