CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

5 komentářů

Ježíšek bondům nefandil

 


 

Po nebi občas proletí kometa, jedna prý zvěstovala před 2006 lety narození Spasitele. Astronomům se to nezdá, protože žádná z nám známých komet tudy neletěla, ale co všechno se nám nezdá…

Ostatně to prý mohla být i nějaká stálice, která se jen zazdála trochu jasnější než předtím. Anebo žeby UFO?

Podobně i na finančním nebi létají komety a září stálice, občas bouchne nějaká ta supernova. I mimozemšťany člověk někdy potká.

Každý ať si zařadí sám: GE, Microsoft, Gogole, Yahoo, Enron, Lev ve světě financí, Banka Bohemia, Privat Investors, Helvag a tisíce dalších…

KAM S PENĚZI
Odvěká otázka vznikla asi ještě před nimi, protože půjčování tady bylo již za praotce Janečka. Půjčím mamutí kost, ale co za to? Úrok byl znám již ve starověku a s penězoměnci v chrámu měl problémy i Ježíšek.

Ostatně náboženství s ním mají odedávna: proto si finanční operace už ve středověku zprivatizovali Židé, proto jsou arabské ekonomiky tam, kde jsou (a nemít v zemi černé zlato, které bezvěrci vyvažují tím zlatým, asi by nebyly vůbec).

REKLAMA

Od úroku je už jen krůček k dlužním úpisům a tedy dluhopisům. Poslyšte tedy pohádku vánoční dluhopisovou.

JEŽÍŠEK BONDŮM NEFANDIL
Přitom kdyby mu tři králové místo myrhy a kdovíčeho ještě přinesli jeden jediný denár (tehdy s portrétem císaře Augusta a obsahem 4 gramů stříbra) a nějaký jeho finanční poradce jej uložil na tehdy obvyklý 4% úrok s jeho reinvesticí, bylo by dnes vše jinak…

Katolická církev by s kamennou tváří mohla realizovat známou větu Bolka Polívky ze závěru ještě známějšího filmu Dědictví aneb kurvahoši gutentag: "a teď si vás koupím všechny!"

Zdědila by totiž 1,475*10^34 denárů, což je číslo, které se vyskytuje jen v kosmologii a nikdo z nás si je nedokáže představit.

V přepočtu na stříbro by to například dalo váhu (tedy správně hmotnost) jako 10 miliónů zeměkoulí.

Problém je v tom, že onen zmíněný finanční poradce by musel být Vševědoucí, možná i Všemohoucí, což ovšem při Ježíškově rodokmenu nemuselo být neřešitelné.

Proč? Protože by musel víc než pečlivě vybírat poskytovatele dluhopisů a pečlivě hodnotit jeho kreditní riziko, tedy aby mu vše nezmizelo v nenávratnu.

Později by dokonce narazil na problém diverzifikace, protože by postupně musel skoupit všech bondy světa – tedy všechny dluhy všech zemí, bank i firem. A tudy cesta nevede…

NEVEDE TEDY DO PEKEL?
Přesto není pohádkou, že odhadem při 4% úroku trvá 18 let, než se peníze zdvojnásobí. Po 36 letech se peníze zhruba zčtyřnásobí, po 72 zešestnáctinásobí atd.

REKLAMA

Magickou sílu této násobilky složeného úročení známe ve zkrácené verzi i z historky o jediném obilním zrnku na políčku šachovnice a vždy dvojnásobku zrnek na dalších políčkách (263 = cca 10^60, což je ještě šílenější číslo).

Přitom jeden denár vůbec nebylo moc peněz: průměrná roční mzda římského legionáře v Augustově době byla 225 denárů, řemeslník bral dokonce 250 denárů. Tedy šlo asi o naší tisícikorunu, což si klanějící králové jistě mohli dovolit.

Účastníkům mnoha internetových diskusí známý finanční odborník Antonín Bouček dokonce v počtech pokračoval: jestliže Světová banka v roce 2004 odhadovala roční světový domácí produkt na 55,5 biliónu (tedy tisíc miliard) dolarů, pak by při dnešní tržní ceně stříbra ve výši 12,05 dolaru za jednu trojskou unci (zhruba 31,1 gramu) muselo na stejné úrovni pracovat 30 miliard světových ekonomik po celé stáří vesmíru (13,7 miliard let), aby vyprodukovalo stejnou hodnotu.

ZAZVONIL ZVONEC…
…a pohádky je konec. Ježíška sice slavíme, ale penězoměnci jsme prakticky všichni: jen jde o to, na které straně barikády (přepážky). Dárečkové šílenství totiž nefinancuje ani Santa, ani náš maličký – musíme použít vlastní maličký příjem.

K tomu navíc dva miliony stromečků, možná ještě víc kapříků, takže na fondy zkrátka moc nezbylo – ani času, ani peněz. I když 170 milionů zase úplně k zahození jistě není.

Protože však nejen o vánocích drží kasu fondy peněžního trhu a sezónně musí pustit chlup, pustily jich tentokrát za 100 milionů.

Třísetmilionový příliv do našich božských zajištěných je ovšem hravě vynahradil. Musely nahrazovat i 25 milionů opouštějících dluhopisové fondy, ale ty nikomu příliš radosti nepřinášejí už druhé Vánoce.

Ani tentokrát jim Ježíšek ani na své narozeniny nepřál, naopak kromě těch korporátních zase nějakou tu desetinku procenta ztratily. Roční výkony se krčí pod 2 %, dlouhý nos na všechny dělá jen Conseq Dluhopisový s 2,67 %.

Ani Conseq Dluhopisy Nové Evropy se nemusí za svých 2,04 % stydět, i když půlročních 9,47 % vypadá mnohem impozantněji (především to ovšem dokazuje jeho mnohem vyšší volatilitu).

Ale ani se mi nechce opakovat, jakou potřebu vyková v síni ten, kdo se bojí. Že by to měl Honza Vedral nějak "zadobře nahoře"?

Anebo měl portfoliomanažer Ondřej Matuška někde protekci? Ale kde, mohou zpytovat své křišťálové koule konkurenti.

REKLAMA

AKCIE ZASE ZLOBILY
Zatímco u Mikuláše jim to celkem prošlo, předvánoční období si pod stromeček nedají.

A to ještě pondělí vypadalo, že je ráj na dohled. Po pátečním historickém maximu Dow Jones se v úterý úrodně zazelenala celá Evropa, a tak i pražský index PX dopoledne dosáhl nového historického rekordu přes 1630 bodů, ale pak trochu "vychladl" – jakoby tušil, že ani v Americe po povedeném startu Santa nakonec obrátí k jihu.

Přesto Reuters publikuje anketu: 13 z 15 investičních stratégů oslovených Reuters považuje akcie v roce 2007 za "nejlepší sázku".

V úterý však přišla studená sprcha… padla kosa na (americký) kámen a Evropa zrudla vzteky. Ani odpoledne nepřišlo rozhřešení: v USA index cen výrobců PPI v listopadu vystoupal na 2 % (očekávalo se +0,5 %), což sice znamená nejvyšší hodnotu za posledních 32 let, zámořské trhy však tuto situaci ustály.

U nás navíc vypnul ČEZ oznámením nižšího odhadu růstu v příštím roce, než se očekávalo (zejména vinou výhledu dvouměsíční odstávky Temelína).

Pokles (včetně 1 % za poslední půlhodinku) u nás uťal 2,5 % – ČEZ celkem ztratil 5,5 % skoro jako Praha ztratila i Budapešť a dokonce 3,14 % ukousla Varšava. Startovacím impulsem ale prý byl i výprodej na rozvíjejících se trzích odstartovaný 15% propadem thajského trhu.

Středa jen posílila obavy z horšího než očekávaného ochlazení americké ekonomiky po zveřejnění HDP za 3. čtvrtletí: vzrostl jen o 2 %, zatímco průměrný odhad analytiků činil 2,2 %.

Takže nejen u nás, ale i na evropské scéně zavlály červené vlajky. Jakoby Santa natáhl svou červenou čepici a všech 30 společností z indexu Dow Jones kleslo.

CO JEŠTĚ ZACHRÁNIT
V lepším případě "doženeme" vzpomínky na únorové rallye a roční růst 8 až 9 % – se započtením dividend tedy 10 %.

Vítězné fondy si ale připisují i lepší zhodnocení – ukazuje se tedy prozíravost diverzifikace. Přímo na zakroucení hlavy je však zcela protisměrný tok do dvou našich největších akciových fondů zatímco do ISČS Sporotrendu 55 milionů korun přišlo, z ING Českého akciového 55 milionů korun odešlo…

Prakticky všem akciovým fondům předvánoční týden pustil žilou, zmíněný ISČS Sporotrend spadl téměř o 1,8 %.

To Conseq akciový sice ztratil také téměř 1,2 %, ale na ročním výnosu se chlubí krásnými 18,6 % (na rozdíl od pouhých 7,54 % Sporotrendu). Conseq akciový je vůbec z našich běžně dostupných fondů nejvýkonnější.

Jak prozíravé bylo snížení podílu tuzemských akcií – takže další gratulace míří do Burzovního paláce, ač ne na burzu. Conseq prodává třeba i pěkný Templeton Asian Growth, který sice dosáhl skoro 32,5 %, ale v dolarech – tedy v korunách musíme odečíst mínus 15,5 – máme jen 17 %.

Vůbec jak velkou ránu musel vydržet náš investor v dolarových aktivech, ukazuje pětiletý horizont: za tu dobu index S&P 500 vydělal 35 %, ale náš korunový investor prodělal 25 %. Jak ta lákavá zelená barva vyšisovala…

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Martiner

  28 prosince, 2006

  Složené úročení aneb deset miliónů stříbrných zeměkoulí 15. 11. 2006
  http://www.penize.cz/info/zpravy/zprava.asp?IDP=1&NewsID=4802

  Nikde v článku nevidím uvedený zdroj, takže jste něco cizího prostě vykradl, pane Fejteku?

  Odpovědět

 • Fejtek

  28 prosince, 2006

  Nečtete Martinere zas tak pozorně, jinak byste si Antonína Boučka jistě všiml 🙂 Ostatně s božským excelem byste leccos jistě uměl i sám – zkuste třeba Svatováclavský dukát…

  Odpovědět

 • Jan Majer

  28 prosince, 2006

  No jo, takhle od boku se střílí, když se člověk nepodepíše. Kdyby místo pseudonymu Martiner bylo vaše jméno, věřím, že byste si před hloupým plácnutím článek nejprve pozorně přečetl.

  Odpovědět

 • Martin

  3 ledna, 2007

  Když se přestaneme dívat na vámi uváděné zdroje, musíme uznat pravdivost názorů z článku. Nejvíce zarážející vidím v investicích v USD. Nejlépe asi bude vyhnout se těmto obchodům ?! Zajímalo by mne jak přímo investovat do oblastí Číny, Brazílie, Ruska – tedy do oblastí se zřejmým růstovým potenciálem … Koupí akcií na newyorské burze v USD přece ztrácíme část zisků (pokud ne celé) pouhým posilováním koruny…

  Odpovědět

 • zinfo

  3 ledna, 2007

  Pokud investujete do akcií čínských firem obchodovaných v dolarech, tak riziko poklesu dolaru nemáte pocítit. Výsledky firmy nejsou v dolarech, ale jsou na něj přepočítávány. To pak ovlivňuje výnosy a následně i cenu.

  Odpovědět