Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Ještě tu o Karkulce, babi…

„Dokud jsem aktivní, pořídím další byt, a ten budu pronajímat. Jednou za měsíc vyberu nájem, popovídám s nájemci a koupím něco k jídlu kamarádům, kteří před třiceti lety špatně odhadli vhodnou investiční strategii,“ uvedl Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti Finep, v anketě o spoření na stáří týdeníku Euro. Tak, ještě prosím tu o Karkulce.

Tomáš Pardubický na otázky týdeníku Euro nepochybně hovořil v nadsázce. A zároveň jeho odpověď koresponduje s jeho pracovní pozicí šéfa významné developerské společnosti zaměřené na rezidenční nemovitosti. Bohužel stejný názor je mezi lidmi hojně rozšířený – ale jen do té doby, než si takto smýšlející koupí vlastní byt a neúspěšně se pokusí vybrat první nájemné.

Pohádek o „bezpečné a bezpracné investici“ z pronájmu bytů je možné slyšet ze všech stran bezpočet. Mezi finančními poradci jsou hojně oblíbené ty od Roberta Kiyosakiho, který více než na nemovitostech vydělal prodejem geniálních knížek.

Investice do nemovitostí s cílem jejich dalšího pronájmu je investice či podnikání jako každé jiné. Má nepochybně své výhody, ale investor nesmí zapomínat ani na nevýhody. Jistě, podaří-li se sehnat solidního bezproblémového nájemníka s dlouhodobou smlouvou a pravidelným navyšováním nájemného, lze z investice vytvořit takřka zlatý důl. Ale ruku na srdce. Kolik takových nájemníků je?

Dostat z bytu neplatiče je dnes úkol téměř nadlidský. Zkušenosti pronajímatelů hovoří i o letech soudních sporů a nemalých částek za vyklizení bytu profesionální firmou či odstupné pro vysmátého zloděje vašeho prostoru.

O „snadném a bezpracném příjmu“ z pronájmu bytů hovoří především lidé, kteří byt „snadno a bezpracně“ nikdy nepronajímali. O vysokém zisku se také může jen zdát – pokud započítáte náklady příležitosti a cenu peněz investovaných do nemovitosti, náklady na opravy a rekonstrukce… zisk možná bude na úrovni výnosu ze spořicích účtů. Jen nemovitost, pokud je dobře obstarávána, by mohla ochránit kapitál proti inflaci. Ovšem i ceny realit mohou klesat.

Obecná obliba investic do nemovitostí je dána ještě jedním aspektem. Většina lidí jí rozumí. Nebo si to alespoň myslí. Vždyť dům viděl každý už mnohokrát a každý má zkušenosti s bydlením. Někdo dokonce s nájemným bydlením, a tak ví, jak probíhá „vykořisťování ze strany pronajímatele“ v praxi. A to přeci musí zvládnout i z druhé strany. Další lidé mají zkušenost s koupí vlastního bydlení. A tak koupit další byt k pronájmu přeci musí být hračka.

Tak jednoduché to ale není. Myslet si, že si koupím první byt, na který budu mít peníze a který se mi bude jen trochu líbit jako investice, je cestou do ztráty. Nerozumíte-li stavebnictví a stavebním záludnostem, neorientujete-li se v architektuře a neznáte-li aktuální poptávku po nájemním bydlení v dané lokalitě, velmi snadno spláčete nad výdělkem.

A stejně tak pořizovat byt jako investici na stáří je ošemetné. Po 30 letech splácení hypotéky není nadarmo byt účetně odepsaný. Pokud do něj znovu neinvestujete, bude vybydlený a jen sotva bude odpovídat budoucímu standardu kvality bydlení.

Nenechte si vyprávět pohádky „O bezpracném výdělku a bezpečné investici“. Já mám raději tu O Červené Karkulce.

Považujete investici do nájemního bytu obecně za výhodnout?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Ještě tu o Karkulce, babi…”

  1. naiva napsal:

    Všechno je relativní ve společnosti, kde máchnutí motýlího křídla vyprovokované nadnárodními korporacemi světových oligarchů zavrtí světovými i národními ekonomikami zcela nepředvídatelně. Chce to jediné řešení:
    přistříhnout potřebnými zákony bezbřehé a hegemonistické chamtění ze strany několikaprocentní světovládné sebranky.A pevný, morální stát. Ale to je utopie, že?!Pak si může i pan autor úspěšně koupit druhý a třetí byt pro šťastná střední a seniorská léta.Jinak jakékoliv podnikání pro sebezajištění je jen vyděšené přeskakování z jedné tající a praskající finanční kry na druhou.

  2. josef napsal:

    něco rotumného z pera pana Zámečníka! Že by zmoudřel??????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.