CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

1 komentář

Jaro oblétlo zeměkouli

 


 

Počasí sice příliš nenapovídá, ale globální akciové trhy rozjasnily tvář do velikého smajlíka. I u nás se v investorech probudila španělská krev a proklepli slamníky.

Vysypali z nich rovnou miliardu, což se letos podařilo jen jednou díky speciální akci private banking ČSOB. Faktem ovšem je, že v tomto týdnu načítáme i celou sumu přes 200 milionů korun Maxe 9, která se ve skutečnosti prodávala během tří týdnů.

Oblast fix income se vyvíjí stabilně co do výnosů – tedy dluhopisové fondy vynášejí více méně tolik, co fondy peněžního trhu. Jen ty tzv. konvergenční momentálně trochu víc, ale to jen díky měnovému riziku/výnosu. Odliv z dluhopisových fondů již ztratil na intenzitě a příliv do peněžáků dost hezky sleduje v negativní korelaci vývoj akciových trhů. To je dost pochopitelné, možná časem tato vazba ještě i zesílí. Odráží totiž částečně zásadní dilema investora: problém obvykle není, co kdy (se ziskem, of course) prodat, ale kam s těmi penězi?

Momentálně je tedy celý segment mimo zájem, ne-li na úbytě: zanedbatelných 50 milionů z dluhopisových, ještě méně do peněžních fondů. Co se ale do centra zájmů dostává, je zhodnocení rezerv, tedy produktů životního pojištění. Většina je stále ještě kapitálovek (IŽP je relativní novinka): z hlediska objemu rezerv v pojišťovnách je tam 180 miliard korun, z toho jen 19 miliard v investičku (kde tedy investiční riziko nese klient).

Takže co asi provedly pojišťovny a těmi 160 miliardami? Při pohledu na výkonnost dluhopisů je TÚM ve výši 2,4 % docela výhra. I když, kolik je výhra při 2,5% inflaci? Jak to říkáte klientům?

REKLAMA

Akciová Bonanza
Trhy se skutečně "otřepaly" z předjarní korekce až podezřele. Série růstových seancí boří rekordy, u nás již jejich počet dosáhl magické 7, Wall Street hlásí nejlepší týdenní výkon za poslední čtyři roky. K únorovým maximům sice ještě kousek většinou schází – například Dow Jonesu skoro 2 %, našemu PX ale už jen 16 setinek.

Na výnosových obláčcích se vznášejí i všechny fondy. Týden přinesl smíšeným od 0,5 %, akciovým od 1 % a zářícími hvězdami obou kategorií je J&T Opportunity s 3,74% výkonem a mezi akciovými ISČS Top Stock s 3,94 %.

Naši akcioví obři nezůstali pozadu a ING Český akciový si pomohl o 3,6 % a ISČS Sporotrend o 3,5 %. Kdo chvíli stál…

Smíšené fondy uvítaly 150 miliard korun, z toho opět na tempu neubral IKS Fénix smíšený s téměř 50 miliony. K finiši ovšem vyrazil již zmíněný J&T Oportunity se 75 miliony korun. Ostatní se tedy nerozhodně šourají a nebýt 32 milionů nemovitostních klonů, nebylo by zdaleka tolik optimismu.

REKLAMA

Zato akciové fondy vyskočily jak čertík ze škatulky a 320 milionů je jasný letošní rekord. Vzchopil se zejména se 70 miliony ISČS Sporotrend, 45 přidal ING Český akciový, pěkných víc než 30 milionů získal Pioneer akciový. Jasnou posilou byly opět nemovitostní vábničky, když jen sám ČSOB realitní mix přispěl 54 miliony a ČS-Reico nemovitostní víc než 30 miliony korun.

Zajištěná nuda
Již zmíněných 214 milionů korun Maxe 9 nadopovalo příliv skoro k 550 milionům. Ani přesto nejde o nijak závratnou ani překvapující sumu. Popularita zajišťáků se stabilizuje a občas sice některý vystrčí růžky trochu víc – tentokrát se 75 miliony ČSOB Reverzní click 7, ale ostatní táhnou pěkně svorně po 20 až 50 milionech jako kdys burlaci na ruském veletoku. Ti ovšem táhli proti proudu, kdežto zajišťáci se jen pěkně vezou na českém main streemu: "chci výnos, ale bez rizika"!

Kampak trhy, kam jdete
21. března začalo nejen astronomické jaro, ale i astrologický Nový rok. Znamení Berana (a nemá se říkat Skopce – ten jaksi postrádá ty správný koule) je prý to pravé i v poradenské branži – souvisí s ním totiž ta značná "zabejčilost" a ta má k symbolu rostoucích trhů už jen krůček (býkovi se také neříká vůl). Leč po skryté gratulaci (nejen) Martinovi Gardavskému konec legrace.

Základní životní funkce americké ekonomiky sice určuje regulací krevního oběhu FED, ale její tep se v poslední době měří na trhu nemovitostí… Takže jakmile FED nepřibouchl v úterní podvečer dveře (ponechal úrokové sazby beze změny na 5,25 %) a šéf Ben Bernanke v komentáři dokonce vynechal pasáž upozorňující na možnost dalšího zvýšení sazeb, trhy vyrazily nadšeně vzhůru. Trh totiž vnímá komentář Fedu jako umírněnější pohled na další vývoj ekonomiky a zvyšuje se tedy pravděpodobnost, že Fed brzy sazby sníží.

REKLAMA

U nás to ale rozsvítil hlavně ČEZ poté, kdy zahraniční investoři (ti velí pražské burze) konečně pochopili, že společnost plánuje koupi nejen zmíněných 7 %, ale až 10 % akcií své společnosti. Navíc Citigroup zvyšuje cílovou cenu Zentivy na 1800 Kč z 1500 Kč a ta se stává miláčkem investorů… Aby ne, když jen za březen posílila o čtvrtinu. Také Orco po cílové ceně 140 eur vyšláplo na výlet vzhůru.

I asijské tituly rostly už pátý den v řadě a obchodní seanci uzavřely nejvýš za poslední měsíc. Chvílemi u nás sice docházelo k vybírání zisků (aby ne, 2-3 % má leckdo raději doma než ve virtuální realitě), takže ostatní evropské trhy rostly několikanásobně víc, ale pátek dotáhl růst indexu PX přes 4 %.

V USA vzrostl nejen počet nově zahájených staveb domů (za únor o 9 % na 1,525 milionu, čekalo se 1,45 milionu), ale v pátek odpoledne přišla pozitivní data i o růstu prodeje stávajících domů o 3,9 % na roční míru 6,69 milionu z předchozích 6,4 milionu v lednu.

U nás se bude čekat na valnou hromadu ČEZ 23. dubna – pozor, rozhodným dnem pro účast je 17. duben, takže dd 18. do 23. dubna bude pozastaven výkon práv spojených s akciemi ČEZ. Valná hromada by mimo jiné měla rozhodnout o distribuci zisku (očekává se dividendy nejméně 20 Kč na akcii) i právě o zpětném odkupu akcií.

Kdo vsadí, vyhraje možná, kdo ale nevsadí, vydělat ani nemůže – ovšem nesmí se vyplnit rýmy Martina Krause (Krausberry) z jeho astrologického songu: Ve znamení skopce, půjde to s námi z kopce, sranda bude jak v hrobce…

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  28 března, 2007

  Dobrý den,
  na tomto odkazu http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/Data_OPF-23032007.xls naleznete aktuální statistiku českých a zahraničních OPF, tj. k 23.3.2007 .
  Data jsou setříděna dle typu fondu (akciový, smíšený, dluhopisový, …) a dle zhodnocení za 1 rok. Ve statistice převažují akciové fondy.

  Odpovědět