Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Jak si hrají bankéři

Dnešní chybná rozhodnutí v oblasti osobních financí v budoucnu nenapravíte. Bude pozdě. O hře Finanční svoboda píše JAN MAJER.

Když vstoupí běžný klient do banky, přistupuje k přepážce nebo usedá ke stolku osobního bankéře s důvěrou. Koho jiného by měl mít proti sobě než zkušeného odborníka?

Bohužel, často jde o zaměstnance bez zkušeností, tlumočícího klientům jen obecná doporučení z nudných seminářů.

Podobně jsou na tom i začínající finanční poradci. Sešlo se vám na účtě víc peněz a nechcete jít do rizika? Dostanete zajištěný fond. Ještě nemáte penzijní připojištění? Máte ho mít.

Zvládnout problematiku finančního plánování trvá roky. Řadu souvislostí člověk pochopí až ve chvíli, kdy si je vyzkouší na vlastní kůži. S penězi vám ale obvykle radí mladí lidé, jejichž věk a mírně nadprůměrný plat vylučuje hlubší zkušenost s investováním.

Nápad firmy KFP vytvořit strategickou simulaci životního cyklu, během níž se hráči učí využívat různé finanční produkty a vyzkouší si, jak s jejich "životy" zacvičí vážná nemoc nebo výrazný propad akciových trhů, zaslouží potlesk.

Hra Finanční svoboda v mnohém připomíná monopoly nebo dostihy a sázky. Také se hází kostkou, také si vytahujete lístky s překvapením. Místo firem nebo stájí si kupujete finanční produkty.

Během hry zažijete období, kdy vám jedny vydělávají (podílové fondy, když se trhům daří), jiné vás jen stojí peníze (pojistky, když se vám vyhýbají problémy). Stačí ale jeden nešťastný vrh kostkou, a všechno je jinak.

Dobrý finanční rádce musí umět vybalancovat investice a zajištění rizik tak, aby na konci hry, představující třicet let života, dosáhl stanovených cílů.

Srovnání se známými stolními hrami trochu pokulhává, protože je to celé poněkud složitější. Hraje se dva dny – čtyři týmy po třech lidech za asistence dvou odborníků.

První den si hráči prožijí nejeden pád na ústa. Druhý den už s penězi virtuálních klientů pracují mnohem lépe.

Je to užitečná zkušenost. V reálném životě jsou osobní bankéři a finanční poradci s výsledkem své práce konfrontováni jen výjimečně.

Článek vyšel v týdeníku Reflex č. 50/2006

30 komentářů: “Jak si hrají bankéři”

 1. Jozef Šulík napsal:

  Proč byl vymázan poslední příspěvek?

 2. Robin Štafl napsal:

  Teď trošku z jiného soudku, kolik Vám je let? 🙂 To je jen pro mojí informaci, jelikož bych se rád také stal finančním poradcem a zajímá mě jaký je tak průměrný věk poradců 🙂 Nic osobního .-)

  • Otek napsal:

   Nemám se za co stydět co se tyče věku, letos jsem oslavil půl století ( tzn. 50 let ) :-)Tuto činnost fin. konzultanta ( někdo říká poradce ), dělám skoro 10 let. Průměrný věk poradců může být podle mého názoru 35 – 40 let. Jsou lidé chtíví se něco učit nového už od té doby, kdy mu to udělá v hlavě KLIK. Může to být v 18 nebo v 60 letech. S takovýma lidma se setkávám.
   Udělejte si prosím svůj názor

 3. Marek Šmíd napsal:

  Pokud chceme srovnávat tyto hry , musíme vzít také v potaz jejich dostupnost a cenu .

 4. Otek napsal:

  Tato hra může mít úspěch. Ten kdo se zajímá o chytrou literaturu, zjistil, že taková hra již existuje.Možná s malými rozdíly, ale existuje. Hra je z knížky BOHATÝ TÁTA …..hra se jmenuje CASHFLOW.Ten kdo ji hral mi dá možná za pravdu. Tuto hru hrajeme jednou týdně, aby si člověk uvědomil, jak těžko se vychází z různých fin. situaci.
  Pokud si chcete hrát, přejí příjemnou zábavu a pochopení realního života, který je velmi tvrdý.

  • Jan Traxler napsal:

   Cashflow se s Finanční svobodou nedá vůbec srovnávat…

   • Vojta napsal:

    Souhlasím , že Cashflow je naprosto dokonalá věc! Hrál jsem ji sice jen dvakrát, ale stálo to za to. Myslím si, že lidé se dělí na ty co Kiyosakiho čatli a na ty ostatní (bez urážky).

    • Slavomír Kožúšek napsal:

     Dobrý den, může mi někdo z vás sdělit něco více o hře Cashflow (i o té druhé) na můj e-mail s.kozusek@email.cz. Dala by se některá z her použít jako vhodná didaktická pomůcka? Děkuji Sláva Kožúšek

    • Jan Traxler napsal:

     Aha, vidím, že jsem svůj názor nenapsal zrovna nejlíp, že jde pochopit na obě strany… myslel jsem tím, že Cashflow je nic oproti Finanční svobodě, která je podle mě daleko daleko praktičtější na naše podmínky.

     • Petr Borkovec napsal:

      Souhlasím. Cashflow není špatný. Určitě je to zábavné a poučné, ale z pohledu obyčejného člověka nereálné a až příliš fiktivní. Finanční svobodu jsem nehrál, ale z jejího popisu mi skutečně přijde velmi zajímavá, reálnější a použitelnější pro naše podmínky.

      • Jan Majer napsal:

       Znáte stolní hru Akcie a opce? Jak se vám to líbí ve srovnání s jinými hrami? Nám tím babička z Fincentra zkazila jedny Vánoce na horách – syn to měl pod stromečkem a pořád to chtěl hrát…

    • Jan Jakubec napsal:

     Bez urážky u těch ostatních znamená jako, že jsou hloupí a nevzdělaní či co? Pokud dělíte lidi na ty, kteří Kyiosakiho četli a na ty ostatní, tak je mi Vás upřímně líto.

   • Otek napsal:

    P.Traxler mohl bych Vám oponovat o finančnísvobodě. Co to vůbec je??? Finanční svobodu má každý někde jinde. Ten kdo chce něčeho dosáhnout nemusí být zavislý na financích, ale na víře a být absolutně přesvědčen o dosažení svého cíle. Finance jsou přece prstředek na přežití. Cashflow, pokud to hrajete s lidma stejného zaměření dospějete během hry užasným názorům o kterých potom diskutujete a upevňujete si svůj pohled na svět kolem Vás. P. Traxler svět kolem Vás je jiný než kolem jiných lidí v této republice??? Myslím stejný, ale každý se na něho dívá jinýma očima, má svůj názor a u tehle hry ho může kdykoliv změnit.

    • Jan Traxler napsal:

     A hrál jste už někdy hru „Finanční svoboda“? Z Vašeho příspěvku to vypadá, že nehrál, Tak jak mi můžete oponovat, když nemáte srovnání?
     Přiznám se, že já tu hru (FS) taky nikdy nehrál, ale vím, o čem je… byl jsem u několika diskuzí při její přípravě. A jsem moc rád, že se to Vladimírovi, Petrovi, Karlovi a všem dalším, kteří přiložili ruku k dílu, podařilo.
     A věřte mi, Cashflow znám poměrně dobře. 😉

  • Jiri Knytl napsal:

   Mimochodem hra Cashflow se nyni po delsi dobe opet zacala prodavat a krom objednani pres inet ji napriklad maji v Luxoru na Vaclavaku. Cetl jsem nazor, ze pote co clovek jistou financni gramotnost zjiska (minimalne ctenim knih od Kiyosakiho) uz je hra prilis primitivni a nezabavna. Muze toto nekdo potvrdit ci vyvratit? 🙂 Diky

   • Ivo Stanislav napsal:

    Dobrý den pane Knytl, toto tvrzení mohu potvrdit. Na knížkách Kiyosakiho jsem vyrůstal a hru Cashflow hrál nesčetněkrát. Její základní verze 101 je poté opravdu nudná a nezábavná. Zajímavější by jistě byla rozšířená verze hry 202, která by se měla více přibližovat realitě, ale pokud vím nedá se u nás sehnat.

    S pozdravem Ivo Stanislav

    • Jiri Knytl napsal:

     Dekuji. Uvidime zda 202 nekdy vyjde v cestine. 101 tedy asi zakoupim az budou potomci 🙂 A nebo az budou deti tak to dam vic na sporeni :)))

     • Ivo Stanislav napsal:

      Možná jsem se špatně vyjádřil. Po přečtení několika knížek od Kiyosakiho jsem se teprve dostal ke hře Cashflow a musim říct že prvních cca 8-10 her bylo zábavných a až pak začala hra být nudnější. Takže když si jí zakoupíte nyní, určitě vám přinese hezkých pár hodin zábavy a poučení…A pro děti myslim existuje dětská verze…A být Vámi, dám si to víc na úraz, člověk nikdy neví :-))

      • Robin Štafl napsal:

       Jakou hru byste mi tedy doporučili? Finanční svobodu, Cashflow či akcie a opce? A kde se dají případně sehnat?

       • nicknamed napsal:

        cashflow muzete koupit bud v kanzelsbergeru nebo FunStore.cz (o 100,- levnejsi). nemam pocit z clanku, ze financni svoboda je deskova hra, takze si kupte neco z toho zbytku, neznam hru akcie a opce, znate btw. hru acquire?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.