CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Martin Novosad

24. 01. 2008

31 komentářů

Jak se stát drobným spekulantem

 


 

Vše, co dále napíšu, vzniklo jako úvaha z úhlu drobného investora, který se pokouší vydělat na akciích, a jeho dlouhodobých zkušenostech. Nejde o žádnou vědeckou analýzu, znalci a profesionálové to prosím nečtěte! Pokud závěry z tohoto článku (a jeho pokračování) využijete pro své investování, budete tak činit jen a jen na své riziko.

V dnešní uspěchané době plné přepracování a stresu jsou módou adrenalinové sporty. Pod tím si představíme pro příklad bláznění s motorkou nebo autem nejlépe na okruhu nebo s tereňákem opravdu v terénu, bandžídžamping, lezení po skalách, případně jejich sjíždění na kole, rafting, létání na ultralightu a padák (ne ten zlatý!). No, a někdo investuje do akcií na burze.

Investice do akcií má na rozdíl od ostatních adrenalinů určitá specifika. Na rozdíl od těch ostatních se na tom dá snadno obrovsky vydělat. Nebo taky přijít na buben, samozřejmě – aby se tak pokud možno nestalo, vznikl tento článek. Ostatní adrenaliny vás ale také mohou zabít, takže jsou ve většině případů nebezpečnější.

Abychom snížili nebezpečnost akciových investic, musíme (koneckonců jako i v ostatních adrenalinech) tak trochu používat hlavu.

Máte na to?
První, co Vás asi napadlo, je, že na to musíte mít hodně peněz, tedy kapitál. Tohle kupodivu není tak velký problém. Začít se dá i s pár tisíci, ano myslím korun. Pro začátek to i doporučuji.

REKLAMA

Nejdůležitější tedy není množství kapitálu, ale odvaha. Ne taková odvaha, jako je ve filmech se Schwarzenegerem, jen odvahu říct si teď, v určitou chvíli vzít do ruky telefon a zavolat příkaz. To už se pak nedá vzít zpět. Přitom vás to napadne. Po zadání příkazu a položení telefonu takový ten červíček bude hlodat. Pak se pochlubíte manželce, a to už nebude červíček, co vás bude nahlodávat. Ale vy si musíte stát a jít za svým.

Pokud se na to necítíte, vyzkoušejte si investování do akcií "nanečisto". Nikomu o tom neříkejte, prostě si udělejte tabulku, určete si imaginární částku a v danou chvíli ji investujte, jako by byla skutečná. Tedy sledujte burzu, v určitou chvíli, která vám připadá vhodná se rozhodněte, imaginárně investujte a napište si to do tabulky. Nepodvádějte, děláte to pro sebe. A dál provádějte obchody, jako by to bylo ve skutečnosti. Prostě trénujte. Já to takhle "nasucho" po nástupu do makléřské firmy také tak dělal, asi ¼ roku …

Pravidla hry
Když jste se už rozhodli a máte na to (tedy si to myslíte), potřebujete ten (i malý) kapitál. Pevně si vyčleňte ze svého majetku částku, kterou na investice do akcií dlouhodobě použijete. Opravdu pevnou, když pak dáte do investic méně, bude vás to mrzet když vyděláte (a hřát když to nevyjde).

Ne, to neznamená že vše máte najednou vrazit do první příležitosti, ale používat ji v dlouhodobém hledisku všechnu. S touto pevnou částkou by měl být srozuměn váš životní partner, přeci jen se ho to také týká.

REKLAMA

Pevná musí být také proto, že když se nebude dařit, nebudete shánět další peníze, aby jste na těchto dalších vydělali a zamázli tak předchozí ztrátu, nejlépe než se to proboha dozví manželka. To je jen cesta do pekel, na kterou se dalo spoustu i renomovaných makléřů, kteří tak často prohráli obrovské finanční prostředky, a věřte, že jen zlomek takovýchto jejich poklesků se dostal na veřejnost, většinou to za ně v tichosti u klientů "vyřešili" majitelé dotyčných firem. To už pak není podnikání s akceptovatelným rizikem, stane se z toho gamblerství a budete zralí na léčení.

Takže zdůrazňuji ještě jednou, stanovte si částku, kterou chcete investovat, a která vás nezničí, když o ni nedejbože přijdete – jistě, bolelo by to, ale nezničilo by vás to.

Další zásada je, že budete používat jen své vlastní prostředky. Až se vám zadaří, určitě se pochlubíte. Jasně, vy to neuděláte – ale uvidíte, že nakonec to tak bude. A pak zaručeně od těch známých nebo rodiny přijde ta nabídka, na kterou se dopředu důkladně naučte jedinou možnou, ráznou a jednoduchou odpověď "NE".

Tato nabídka bude znít "Když jsi tak šikovný, my máme nějaké volné prostředky, nechceš je zhodnotit i nám?". Pokud totiž řeknete ANO, je to tak trochu nezákonné (pokud nemáte licenci makléře, ale to jsme si řekli na začátku jasně, že tohle nemáte číst!), ale hlavně riziko vašeho investování se zvýší naprosto neskutečně. Celý krásný adrenalinový sport bude pryč, nastoupí jen pocit hrozné zodpovědnosti a následně představy o tom, co bude když uděláte chybu…

REKLAMA

Co, kdy, kde a jak
Pro zjednodušení se budeme věnovat v ČR emitovaným akciím na českých akciových trzích. Pro vaše začátky jsou tyhle ideální.

Bez přístupu na akciové trhy toho moc s akciemi nenaděláme. Základem obchodování jsou tři trhy:

– RM-Systém – jednoduché řešení, jenže hodně drahé, pokud jedete přes makléře. Nejvyšší nabídka titulů, protože jsou tady obchodovány i akcie které na jiných trzích dávno nejsou. Můj soukromý názor je, že RM-Systém je vhodný pro babičku, která chce prodat zapomenuté akcie z kupónové privatizace. Používá se tady, když je zde odchylka ceny oproti jiným trhům (ve váš prospěch samozřejmě), a pro obchodování s akciemi, které jinde nejsou. RM-Systém má i levnou variantu obchodování přes internet, jenže to není přes makléře a budete v tom sami. Proč se tohoto bojím, vysvětlím později.

– SPAD – hlavní trh, super komfort, jediný problém je, že se tady jede v lotech, tedy v určitých počtech akcií najednou. Tady budete obchodovat, až budete za vodou a pojedete v desítkách milionů korun.

– KOBOS – to je to, co hledáte. Obchoduje se tady i s malými počty akcií. Ceny se blíží SPADu (na RM-Systému bývají většinou trochu větší odchylky). Dá se zde koupit nebo prodat většinou i jedna jediná akcie.

Když si projdete na internetu servery o akciích, naleznete tam většinou aktuální přehled o všech těchto třech akciových trzích. Tedy kolik jakých akcií je zrovna na prodej a za kolik – no a totéž obráceně, kolik je poptáváno čeho a za co. No a když chcete nakupovat nebo prodávat, zavoláte příkaz svému makléři. Jo aha! Vy ještě nemáte makléře …

Vstoupit do diskuze 31 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Michal Kára

  9 srpna, 2007

  Docela dobry s nasledujicima vyhradama:

  1) Pokud berete obchodovani na burze jako adrenalinovy sport, nejspis moc nevydelate. Pokud chcete vydelavat, neberte to jako zabavu, ale jako seriozni podnikani.

  2) Sice teoreticky staci tisice korun, ale pro rozumne poplatky v Kobosu to chce delat obchody tak od 12 tisic vyse, plus nejaka diverzifikace, casove rozlozeni nakupu, takze tak minimalne 100 tisic to chce…

  3) V RM-systemu jsou nektere hodne obchodovane akcie k dostani v „lotech“, ktere jsou ale o hodne mensi nez ve SPADu (radove desitky tisic korun), pak mate poplatek polovicni nez v Kobosu. Takze nezatracovat.

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  9 srpna, 2007

  Akorát je snad postačují popis rozdílu mezi SPAD a KOBOS a RM.
  Ale jinak se nedá nic použít jako návod.
  Málo kdo asi dnes telefonuje kvůli nákupu akcií, ale koupí si online sám.
  Pan popisuje spíše spekulaci a trading, kdy se musí akcie kupovat a prodávat tak dlouho, až nezbyde nic, nebo o moc víc.
  Ale od 2003 do 2009 je možno taky peníze do velkého množství akcií ukládat a po léta neprodávat nic.
  Taky chybí vysvětlení jaké akcie koupit a jaké ne a kdy prodat.
  Co koupit, to je to nejdůležitější, viz akcie AHM American Home Mortage, která spadla od 30.7.2007 hnedle -99% a firma zkrachovala. Od té 8. hlavní české akcie dozadu je pád akcie na nulu zrovna tak možný.

  Odpovědět

 • Slav

  9 srpna, 2007

  V rámci opčního programu, kdy si vedoucí firmy a clenové dozorcí rady koupí akcie vlastního podniku za nízkou, léta minulou cenu a rozdíl k aktuálnímu vysokému kurzu se platí z kasy podniku, byl shledán dnes vinným ve vsech 10 bodech obzaloby Gregory Reyes – chef firmy Brocade. Maximální mozný trest 20 let vezení. Strýc pana Reyese je predseda financí ve firme Google. I nadále bezí vysetrování ve firme Apple, kde si chef Steve Jobs a jiní z vedení taky dovolili plundrovati kasu podniku. Asi legálne si berou kazdý rok miliony euro pomocí opcí chefové od United Technologies , Wells Fargo , Deutsche Bank , Cisco , Merck , FedEx , US Bancorp. V Čechách je známé plundrování kasy koncernu ČEZ, kde policie obvinila 10 lidí v lednu 2007.

  Odpovědět

 • obchodnik

  9 srpna, 2007

  souhlasim s tim, ze pokud to budete brat jako adrenalin tak projedete ucet. tohle je seriozni byznys a tak je potreb k tomu pristupovat. tzn. venovat se mu poradne.

  dalsi vec je rozdil demo/paper a live. to vase, hlavne se nesmite podvadet, lepe se rika nez dela. mam kolem sebe radu lidi co na demu vydelavali penize a jakmile presli live tak zacali ztracet. co nikdy neobchodoval live, nikdy to nepochopi. jeden znamy to prirovnal jako rozdil mezi sexem s umelou panou a pravou zenskou.

  dnes uz snad nikdo nevola maklerovi aby vykonal prikaz. vse je elektronicky. i na ceskem trhu. dokonce i kdyz obchodujete na pitu v US. jako spekulant nemate cas nekam volat.
  tesim se na dalsi dily, jelikoz se to tyka meho „povolani“

  Odpovědět

 • Danny

  9 srpna, 2007

  Obchodniku, ozvete se mi na mail. Mam pro vas zajimave informace.

  Odpovědět

 • Jaroslav K.

  9 srpna, 2007

  Tak pod tohle se mohu podepsat. Paper trading se od toho ziveho lisi dost zasadne a nema to co delat s podvadenim. Strach a chamtivost se naplno projevi az pri riskovani opravdovych penez a disciplina se pri papertradingu dost spatne uci. Nezvladnute emoce jsou potom hlavnim duvodem neuspechu…

  Odpovědět

 • Mario

  10 srpna, 2007

  Obchodníku, makléřovi volá spousta lidí i nadále:-). To je běžná praxe u všech brokerů. Nechápu proč si to myslíte…

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 srpna, 2007

  no mozna tak u nas. pokud vezmu trhy v asii, us a koneckoncu i zapadni evropu, vetsina pokynu jde elektronicky. je to pohodlnejsi, levnejsi. vola se jeste tak kdyz davatee neco na pit nebo kdyz mate sjednany full service a radite se. to neni ale pripad ceske kotliny, kde jsou, co se tyka futures, lidi neschopny a nerozumi tomu. jen pisou radoby analyzy a prekladaji agentury.
  bohuzel nedam dohromady statistiku, nemam na to cas, ale jestli si myslite ze id obchody jsou pres telefon, tak jste nikdy neobchodoval.

  Odpovědět

 • Kocmeister

  10 srpna, 2007

  Jo souhlas, u futures musí jít víc než 90% určitě všech příkazů přes platformu, tedy elektronicky a to i na pit. Jedinou výjímkou je full-service a případy havarijního výpadku platformy. Jak je to u akcií však netušim.

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 srpna, 2007

  je to stejne. vem si vsechny online brokery jako scot trade, td ameritrade, IB a dalsi. vse je elektronicky. Mario se kouka moc na televizi a asi zapomnel ze film Wall Street je z 80 let.

  Odpovědět

 • Ladi

  9 srpna, 2007

  .
  Vyhrál jsem knihu : Jak investovat aneb anatomie burzovních lží – ing. Martin Svoboda ph.d. MU Brno. I když mám knihu zadarmo, hledám na ní chyby. Zdá se mi, že pan ingenieur považuje všechny ostatní za lháře a on sám ví všechno nejlíp.
  Ingenieur považuje „“americké placení dividend 4x ročně za pošetilé a výměna dividend za další akcie prý kvůli poplatkům zas ty dividendy sežere.““ Jenže platit dividendy 4x ročně je výborná věc a peníze z nich je dobré přidat k dalším ůsporům a koupit akcie až, když je na kontě aspoň 2000 euro. Ne ihned každou malou dividendu proměnit za akcie !
  Pan ingenieur si oblíbil Markovitze a podle jeho „“geniálního objevu““ by se snažil diverzifikovat portfolio tak, aby se přečkal krach 2000-2003 jen s malým propadem, když by tvořily portfolio : „“dluhopisy 15%, komodity 10%, rolling certifikáty 45% a na každý z těchto inedexů 7,5% : Nasdaq100 + AMEX Biotech + MDAX + CECE.““ Toto portfolio spadlo 2000-2003 jen -40%, 2002 bylo tam kde už 1999 a na hodnotu z roku 2000 snad se dostalo až dnes zas.
  Jenže největší krach burzy, jaký jsme zažili, je lepší přečkat bez akcií a bez certifikátů a bez Markowitze. He he he : nechat si během krachu certifikáty na indexy Nasdaq100 a Biotech. To by mohl taky přidat certifikát index Nemax a diverzifikace Markowitze by nechala portfolio spadnou ještě víc. Kočičí nápady !
  Je mi protivné jeho poetizování, kterého je kniha plná, aby byla kniha pro někoho zábavná. Pro mne neni tato poezie zábavná ale moc protivná :
  Cituju jeho poezii z knihy : „“Ačkoli na vás lupiči a pohádkoví dědečci finančního průmyslu číhají za každým rohem, existují možnosti, jak uniknout burzovním lžím. Stock picking a underperformance nikdo nepotřebuje. Certifikáty umožňují cestování časem, nahradí investičního guru věštícího z břicha. Politika fondů : sežer nebo budeš sežrán. Revoluční pokrok zdá se býti čistou slátaninou. Je nutno opustit džungli finančních produktů a vznést se do ptačí perspektivy. Zapomeňte na stock picking, market timing a další nesmysly a hlouposti. Je jedno jaký vůl vede stádo analytiků. Představenstvo bude plinit rady uhrovitého mladíčka ve špatně střiženém obleku, který dřepí s laptopem na klíně. Analytik chytrolín chytrý z banky Horní Dolní pokládá akcie Telekom za podhodnocené a doporučuje je k nákupu. Veškeré zprávy o podnicích jsou již v akciových kurzech dávno zohled’neny. Zapomeňte na akcie, vyhýbejte se fondům ! Kupujte celé trhy najednou ! Návod nese název certifikáty.““
  Tedy ti ostatní lžou a píšou slátaniny a pan Svoboda ne. Návrh na jeho knihu měl nejdříve přes rok nechat stárnout a přes rok opravovat a odstraňovat poezii, chyby a urážky. Já neviděl žádného pohádkového dědečka finančního průmyslu, které on vidí za každým rohem. A kdo ví jestli pan ing. Martin Svoboda ph.d. MU Brno sám není uhrovitý ve špatně střiženém saku 🙂 🙂 🙂
  .

  Odpovědět

 • obchodnik

  9 srpna, 2007

  na to si musite zvyknout. je tu hodne „mistru“ co si mysli, ze vsemu rozumi a v reale nezobchodovali jediny futures kontrakt, jedinou opci, natoz akci nikde. pokud se nepletu, tady pan mistr ing PhD vim vsechno Svoboda vydava certifikat jurnal. tomu sice rozumi, ale bylo by lepsi nepopisovat fungovani trhu, kdyz o tom nema paru. nebo at radsi nejakou knihu prelozi.

  Odpovědět

 • Pavel Hek

  9 srpna, 2007

  Knížku jsem četl taky a s Vaším názorem tak úplně nesouhlasím. Těžko popřít že pan ing. Svoboda je megapropagátorem certifikátů. Na druhou stranu vás to může postrčit k investování někam jinam než je do slamníku ( můj případ ). Nehledě na to že jeho web jasným přínosem pro investora kterého zajímají certifikáty a vládne pouze jazykem českým a trochu ruským jako já ( angličtinu se teprve začínám učit ).
  Díky této knize jsem dozvěděl o OPF nebo obchodování na komoditních burzách jakožto i spoustě jiných věcech.
  Když se o tom bavím se svými kamarády a říkám jaké jsou možnosti investování nebo obchodování, každý tvrdí že to není pro ně. Ovšem jen do té doby než zjistí jak málo peněz potřebují, relativně vzato.
  A ne každý zvládne obchodování na burze případně na to nemá čas atd.

  Odpovědět

 • obchodovani

  9 srpna, 2007

  to je trochu vymluva, ze na to nemaji cas. lidi kdyz jim nekdo rekne burza tak si mysli ze je to strasne slozite a zacnou argumentovat hlouposti jako ze proti velkym bankam, commercials – no proste velkym firmam nemate sanci. nesmysl. a ze na to nema cas? kdyby chtel, tak si ho udela. tady plati ze „Kdo chce, hleda zpusoby. Kdo nechce, hleda duvody“

  Odpovědět

 • Michal Kára

  9 srpna, 2007

  Anglictina vam bohuzel v certifikatech moc nepomuze, v tyhle branzi se vede nemcina :-/

  Odpovědět

 • Pavel Hek

  9 srpna, 2007

  Je mi známo, ale anglicky snad mluví taky.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  9 srpna, 2007

  Hlavne potrebujete cist prospekty certifikatu a ty jsou casto jen v nemcine.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  9 srpna, 2007

  Hlavně asi opakovaně musím upozornit je důležité číst prospekty emitentů a nespoléhat se na informace uvedené na burzách nebo zahraničních portálech. Jinak totiž máte velkou šanci, že koupíte něco jiného než jste chtěli. Mě už se to stalo.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • obchodnik

  9 srpna, 2007

  presne tak. predevsim cist prospekty a bohzel v tomto svete vlasne nemcina. nebo zkusit fx ci futures. tam je informaci habadej v jakemkoli jazyce

  Odpovědět

 • Miroslav Nosek

  9 srpna, 2007

  Dovolím si reagovat na Vaši kritiku. Knihu jsem četl, a o certifikáty se zajímám přes 2 roky. Styl psaní vekoryse přehlédnu. Markowitz za divezifikaci dostal Nobelovu cenu. Certifikáty jsou produkty konkurující fondům co do nákladové struktury, konstrukce, diverzifikace… a na západ od naší hranice naíbírají neuvěřitelě rychle na popularitě. Pro dlouhodobé držení snad ideální pasivní investice. Portolio jde namíchat z indexů celého světa, komodit, zlata, ropy, měn, indexů na hedge fondy, diskont, bonus, alfy atd. Některé jsou obyčejné, drahé a rizikové, jiné jsou levné, výnosově zajímavé. Mezi emitenty je obrovská konkurence, která tlačí náklady dolů. Knihu by si měl přečíst, každý, kdo se o certifikáty zajímá. Já bych měl jinou výtku. Jeho propagace je více v duchu certifikátového euroinvestora než investora korunového. Posilující koruna do jeho diverzifikovaného porfolia by také měla patřit.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  10 srpna, 2007

  Bohužel, k čistě korunovému investorovi asi není co psát. Měnou certifikátů je euro. I když se teď u nás některé certifikáty prodávají i v korunách, jde o pouhý mechanický přepočet eurové ceny.

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  11 srpna, 2007

  !!! Opravdu neni nutno pomocí Markowitze zabezpeciti portfolio prevázne z akcií tak ,
  ze behem nejvetsiho krachu v historii , 2000-2002 jak 1929-1931 spadne namísto na 1/10 jen na 1/2 !!!!!!!!!!!
  !!! To je mnohem výhodnejsí behem nejvetsího krachu v historii býti zcela bez akcií , bez fondu , bez certifikatu a bez Markowitze !!!!!!!!!!
  A krach se nechá predvídat , kdyz akcie a indexy jsou blízko nejvyssích svých P/E a P/S za posledních 20 let nebo 70 let , tedy Dow Jones i DAX blízko P/E 30.

  Odpovědět

 • Honza R.

  9 srpna, 2007

  1. Pro menší investory je poplatkově nejlevnější obchodovat pomocí Easyclicku na RMS. Poplatky jsou tam 0,3% z objemu, musí se ale obchodovat po minilotech, které mají hodnotu od 30 000 do 120 000 Kč. Druhý nejlevnější je Kobos s poplatky 0,6%. Nejdražší je RMS s poplatky > 2%. To jen k těm poplatkům

  2. Na RMS by měly prý od září přijít i CP, které jsou na BCPP evidované v Univycu + některé zahraniční chutovky (Microsoft apod.) + by měl být překopán poplatkový systém, který je celkem nahlavu. Na BCPP se mluví jen o OKD, AAA a zatím skutek utek. Z tohodle hlediska bych byl i rád, kdyby BCPP sežrala nějaká jiná burza.

  3. Zadávat pokyny telefonicky, to opravdu spíš patří do minulého tisíciletí. Pokud jsem na internetu, dívám se na kurzy (jak píšete v článku) tak je rozhodně lehčí se nalogovat do svého Broker programu od svého obchodníka a zadat na 3 kliknutí pokyn tam, než zavolat makléři, který to za a) nemusí vzít za b) zpravidla pokyny telefonicky a osobně bývají dražší. Výhoda makléře je max. v možnosti zkonzultovat daný obchod (a je na klientovi, zda pozná, že daný makléř je živ přímo z jeho poplatků – takže tlačí do obchodu – nebo zda je zaměstnancem obchodníka, který tlačit nemusí). Dále v celodenní možnosti, kdy nejsme na netu, zavolat mu a informovat se o trhu a případně zadat pokyn. Třetí výhodou je jistota, že pokyn makléř zadá správně.
  Dnes ale platí, že pokud si člověk dokáže přes net zalogovat jízdenku, letenku, místo v kině, tak stejne snad i dokaže si najít akcii, zjistit její cenu a zadat pokyn (množství, cena, odeslat) – a rovnou vidí, zda pokyn byl uspokojen nebo ne.

  4. Obchodovat pouze za vlastní – to bych spíš opravil na obchodovat pouze za sebe a na sebe. Zcela souhlasím nebrat peníze od příbuzných či kohokoli. Ta odpovednost je pak vysoká. Ale pujčit si od obchodníka na margin násobek svých peněz, to bych rozhodně nezatracoval. Není potřeba využít plnou možnost, co mi můj obchodník nabízí, ale s doplněním dalších prostředků se můžu dostat třeba na poplatkově výhodnější výše zminované miniloty na Easyclicku nebo dokonce na loty ve SPADu

  5. Jinak děkuji za článek, těším se na další 3 díly. Tato oblast je pro mě nejzajímavější na tomto webu. Jen doufám, že nejste fanouškem určitého Obchodníka s CP, který před pár měsíci byl nucen přejít pod jiný název (byla mu odnata licence)…

  Odpovědět

 • Martin Novosad

  13 srpna, 2007

  Děkuji za podněty, je to spíš pro doplnění názorů, já jsem konzervativní kterého jen tak nepředěláte. S bodem 5 nebojte, to už je pro mně profesně historie, i když já si na jejich služby nemůžu stěžovat.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  11 srpna, 2007

  Vas clanek se mi moc libi. Perfektni navod pro zacinajici investory, kteri chteji sami aktivne obchodovat, jde jim jak pisete do znacne miry o adrenalin.

  Mam jen jednu drobnou poznamku, portfolio management jako investicni sluzbu muze poskytovat pouze licencovany obchodnik s cennymi papiry, ktery k tomu muze (podle stavajici legislativy) vyuzivat licencovane maklere. Sam makler tuto sluzbu ale poskytovat nemuze. 😉

  Odpovědět

 • Martin Novosad

  13 srpna, 2007

  Děkuji za pochvalu. Ten članek byl původne souvislý text, který se dodatečně rozstříhal. Takže o licenci obchodníka s CP je na začátku druhého dílu. To bohužel platí i pro jiné příspěvky, které poukazovaly na to že ve článku něco chybí.

  Odpovědět

 • Luďka Mašková

  22 ledna, 2019

  I já chci pochvalit článek a hlavně bych si ráda promluvila osobně. Kdysi jsme se potkali, hádám rok 2012. Napsala jsem na mno@….

  Odpovědět

 • Ruprecht

  20 února, 2017

  exOVB obhajuje USF, které přijmulo OVB. A taková USF má obhajovat zájmy poradenských firem? Tedy asi je obhajuje, ale určitě nepůjde o podporu skutečného poradenství a přínosu pro klienta.

  ZFP nikdy neposkytovalo finační poradenství, jen můžeme hádat, jaké ty smlouvy jsou. Až samospotřebitelé zjistí, asi se budou divit.

  Odpovědět

 • Budulínek

  20 února, 2017

  O to ani tak nejde. Ale základní problém dnešního stavu poradenství je, že se zaměřil na prodej, poradenství prakticky není aplikováno.
  A tady je z úst exOVB šéfa BT propagován model MLM, jehož systém stojí na max. prodeji a minimálním poradenství, protože nic vlastně nenese.

  Odpovědět

 • 21 února, 2017

  Jaktože nic nenese ? Nese krásné provize a s tím spojené výdělky, tento systém prověřil čas. Podívejte se na OVB, Partners, Broker Consulting, ZFP, ti všichni jedou na principu MLM (někdy vzletně nazývaného strukturálně řízený model podnikání). MLM pořád sype, o tom žádná a o tom to asi bude (aneb proč měnit něco, co tu stále funguje už cca 20 a více let). Neřešte, jak MLM funguje, to už dnes asi nikoho nezajímá..

  Odpovědět

 • Roman

  7 března, 2017

  Ten clovek vypada jako ze fakt nevi co si do te firmy bere!!
  Za posledni rok si tam natahl nejvetsi srot z ceskeho trhu co stoji za nejvetsimi podvody.. a rekne, ze nejsou blazni… nooo, nevim :))
  Ze SAB servisu se stal elitni vyber!

  Odpovědět