CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Martin Novosad

24. 01. 2008

12 komentářů

Jak se stát drobným spekulantem II

 


 

Poznámka na úvod – děkuji za kritiku, návrhy a opravy v názorech pod článkem. Něco jsem doplnil, něco přepracoval, ale základem je, že v těchto článcích jde o mé názory na věc, které se mi v investování osvědčily, nic jiného v tom prosím nehledejte. Pokud najdete něco, v čem se mýlím, uvítám spolu se zájemci o tuto problematiku Váš názor v příspěvcích pod článkem.

Váš makléř
Začali jste číst druhý díl, takže asi opravdu uvažujete o obchodování s akciemi.

Pro obchodování na SPADu i KOBOSu potřebujete makléře. Na RM-Systému ne, tam můžete zajít přímo na pobočku této firmy, nebo použít systém EasyClick, ale pro klasické služby RM-Systému můžete služeb svého makléře využít.

Nejprve si vyberte firmu, přes kterou vaše kroky akcionáře povedou. Musí to být firma s licencí obchodníka s cennými papíry. Je jich celkem dost, hledejte a ptejte se. Jen bohužel ne všechny vás budou chtít za klienta s pár tisícovkama v kapse. Tady je výhodou větší kapitál (no popravdě, kde není).

Máte v zásadě dvě možnosti, jak příkazy ke kupování a prodávání akcií zadávat:

REKLAMA

– přes internet – moderní, rychlé, jednoduché. Na první pohled samá pozitiva a mnoho kolegů to také používá. Já ne. Proč? Zaprvé starého psa novým kouskům těžko naučíte, ale hlavně chybí tady záchranná brzda. Uznávám ale, že zejména v krizových situacích může být tento systém daleko výhodnější.

– telefonicky – tomu se budu dále věnovat, znalci prominou, já to prostě jinak nedělám. Ale dám na rady a zamyslím se nad sebou. Navíc se obávám, že tuto metodu budou makléřské firmy postupně utlumovat.

U obchodníka s cennými papíry jsou zaměstnáni makléři. To budou ti, se kterými budete komunikovat přes telefon. Hovory s nimi budou patrně nahrávány, takže přemýšlejte, než budete mluvit. Nejlepší bude se s nimi co nejdříve spřátelit. Budou po vás požadovat jasný a rychlý příkaz, nemají na starost jen vás.

Snažte se komunikovat u obchodníka s co nejméně lidmi a k těm se dostat co nejblíže. Mohou z nich být vaši pomocníci. Pokud budete mít dobré vztahy, mohou vás upozornit, že se chystáte udělat hloupost. Tohle nepodceňujte, mně zastavili mnohokrát, i když se párkrát mýlili oni, většinou měli pravdu. Mějte na paměti, že to jsou lidé, kteří vše to, co vy sledujete jako bokovku, oni mají jako práci a jejich přehled bývá opravdu značný.

REKLAMA

Právě proto se také nebudu dále zabývat jinak pěkným EasyClickem od RM-Systému, tam prostě záchranná brzda není.

Mimochodem, láhev dobré whisky k vánocům svému makléři rozhodně nic nezkazí a budete se divit, jak málo ostatních klientů to napadne.

Nakupujeme a prodáváme
Na všech akciových trzích platí, že aby jste si něco mohli za určitou cenu koupit, musí to chtít někdo za tuto cenu podat – a obráceně samozřejmě. Musíme si tedy stanovit reálnou cenu, za kterou budeme nakupovat či prodávat. Dále je to o zvolené strategii. V zásadě jsou dvě, ukážeme si je na příkladu:

A. Pevná – nakoupíme akcie po 1000,- Kč. Rovnou nebo co nejdřív zadáme příkaz k prodeji za 1100,- Kč a necháme to osudu. Mnoho lidí to tak dělá. Nemá to pak ono zvláštní kouzlo (a zase jsme u toho adrenalinu) a bohužel nejste pak schopni rychle reagovat na aktuální situaci. Popravdě cena českých akcií za poslední roky stoupala takovým způsobem, že se tento způsob investování hodně vyplatil.

REKLAMA

B. Průběžná – nakoupíme po 1000,- Kč a čekáme co bude. Sledujeme situaci na akciových trzích (nejlépe několikrát denně), dále stejně aktivně ekonomické a politické zprávy. Když nic jiného, budete informačně v obraze a může se vám to hodit i ve vlastní profesní kariéře.

V rozhodování kterou strategii použijete záleží hodně na vašich možnostech věnovat se akciovým obchodům. Většinou je lepší, výnosnější a bezpečnější je B, ale asi vás nebude mnoho, co budou mít možnosti, čas, chuť a přístup k internetu, aby se této strategii mohl věnovat.

Diverzifikace rizika
To je jedna z věcí, na kterou ve svém počínání s akciemi myslete. Prostě by jste neměli vrazit všechno do jednoho titulu, protože když se něco s danou firmou stane, máte problém. Nemusí se nic stát, cena může dokonce značně stoupnout, ale taky může spadnout. Jde o snížení rizika. Při více titulech v portfoliu máte nižší pravděpodobnost poklesu než když bude jeden. Samozřejmě to platí i obráceně, jeden titul znamená potenciál vyššího výnosu, ale riziko převyšuje pud sebezáchovy. Samozřejmě pokud začnou padat trhy, ani diverzifikace většinou moc nepomáhá …

Stejně tak by vás neměl zajímat jen určitý obor, například jen banky. Jsou určité menší krize, které občas postihují jednotlivá odvětví a pak jste na tom jako s jedním titulem. Proto by vaše portfolio mělo mít jistou různorodost.

Kdybychom měli být důslední v diverzifikaci rizika, měli bychom investovat na více trzích, protože problémy na jednom trhu spojené např. s politickou situací daného státu mohou tento trh pořádně potrápit. Ale to překračuje rámec těchto článků a zůstaneme na trzích v České republice.

Chcete-li jít cestou průběžné strategie, je druhý extrém mít titulů v portfoliu mnoho. Jako amatéři prostě nemáte tolik času sledovat tolik informací, aby jste svým investicím zajistili potřebný servis. Pokud chcete velmi kvalitní diverzifikaci rizika, čtete špatný článek a raději si nakupte akcie nějakého investičního fondu.

Ideál podle mě je tak 3 – 4 různé akciové tituly (to stíháte sledovat) + volné peníze pro případ poklesu trhu.

Budu na chatu pod článkem rozcupován, ale musím se přiznat že jsem se tím vždy neřídil a přes dotazy makléře jestli mi něco říká pojem diverzifikace rizika jsem párkrát vše dal do jednoho titulu. To je pak ten adrenalin. Měl jsem ale vždycky štěstí, a rozhodně touto cestou jít nedoporučuji.

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  16 srpna, 2007

  Dobrý den p. Novosad,

  myslím, že není žádný důvod aby vás někdo cupoval, naopak vám děkuji za zajímavý článek. Neexistuje jednoznačný nejlepší recept, kolik titulů mít v portfoliu. Vše závisí na investiční nebo obchodní strategii. Někteří vydělávají peníze pouze na jednom trhu (to se bude týkat hlavně aktivních traderů zabývajících se ID obchodováním), já např. mám v portofliu 6 titulů a tímto množstvím rozhodně nehodlám skončit. Nejde pouze o to jestli víc titulů zabere více času, ale záleží na obchodní strategii. Pro někoho je nutné sledovat portfolio několikrát denně, někomu to stačí 1 x za den a dlouhodobým pozičním obchodníkům může stačit, že provedou důkladnou analýzu 1 x týdně o víkendu a v průběhu týdne rychle zkontrolují stav portfolia. Samozřejmě, že v současné situaci vysoké volatility trhů je nutné tituly sledovat častěji než jsme zvyklý.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Martin Novosad

  24 srpna, 2007

  Děkuji. Jste příkladem již vyzrálého investora co má systém. Každý musí k tomu svému dojít, težko určit univerzál. Pokusil jsem se v článku navrhnout startovací variantu.

  Odpovědět

 • Roman

  16 srpna, 2007

  Dobry den,
  chtel bych se v navaznosti na tento clanek zeptat na detaily obchodovani v Kobosu pro drobneho investora. Tzn. napr. jak je to s likviditou na tomto mensim trhu-resp. pokud potrebujete penize, jak nejdele jste treba cekali nez Vam akcie prodali. Dale od jakeho objemu si myslite, ze je efektivni se poustet do obchodovani primo. Jestli ma smysl nakoupit treba 5,6 titulu kazdy za 20000 napr. nebo radeji si vybrat nejaky fond a pozdeji az bude vetsi kapital se dat do akcii.

  Sleduji pravidelne investorsky magazin, ktery mel byt pro drobne investory. Je tam sice hodne zajimavych prispevku,ale chybi mi tam prave neco technickeho jak konkretne na obchodovani a treba pres koho. S pohledu poplatku, servisu, pouzite aplikace apod.

  predem dekuji za nazory

  Odpovědět

 • Michal Kára

  16 srpna, 2007

  Likvidita: Prodate a nakoupite vzdycky, otazka je, za jakou cenu. Casto se ceny v Kobosu neprijemne odchyluji od Spadu. Je to pekny svinstvo, tohle deleni na „vyvolene co na to maji“ a „luzu“.

  Tech ~100 tisic se uz da davat do akcii, takze otazka je spis jakou chcete mit strategii – zda vybirat jednotlive akcie, nebo vybirat spis obecnejsi strategii – fond.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  16 srpna, 2007

  Neberte moje poznamky jako „cupovani“, spis jako doplneni.

  K tomu makleri: Obchoduji vyhradne elektronicky, takze nemam vlastni zkusenosti. Ale casto jsem slysel i o pripadech, kdy makleri naopak cloveka premlouvaji do obchodu, aby vydelali na poplatcich. A nejednalo se pouze o nechvalne znamou spolecnost, co nedavno prisla o licenci. Samozrejme pokud mate dobre vztahy se solidnim profesionalem, tak mate vyhodu.

  Ad pevna cena pri prodeji: Pokud mate obchodni strategii s nejakym pevne urcenym profit targetem / stop lossem, muzete zadat prikazy i predem a/nebo je v prubehu upravovat podle aktualniho vyvoje.

  Jeste je mozno rict, ze bud muzeme kupovat za nabidku, nebo se postavime na poptavku a cekame, kdo nam to proda.

  Odpovědět

 • obchodnik

  16 srpna, 2007

  jj, to je pravda, ale to se deje na ceskem trhu. porad je to tezce nevyzraly trh. chtelo by to vice profesionalu a lidi co maji alepson nejake zkusenosti. zatim narazim jen a jen na radoby analytiky a prekladatele bloombergu. silne mi to pripomina kolegy z VSE. vsichni mluvi o flooru, capu, ocenovani opci, rozumi uplne vsemu, ale ve finale prodelali kazdou korunu, kdyz uz se rozhodli to zkusit.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  16 srpna, 2007

  No, nevim jak moc je to treba v US lepsi. Pokud se treba podivam na kvalitu „investicnich doporuceni“, tak mi prijde, ze tam panuje stejna manipulacka jako tady.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  16 srpna, 2007

  Jojo, nejlepší investiční doporučení je takové, jaké si udělám sám. Většinou když mám nějaký nejasný názor o vývoji trhu ve kterém chci otevřít daný obchod (např. chci jít short protože trh se mi zdá už moc nahoře, ale trh se ještě jasně neotočil směrem dolů) a nakonec se přikloním k názoru analytiků i zahraničních např. o dalším růstu trhu, tak většinou bych si ve finále nejraději nafackoval, protože jsem se rozhodl špatně.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • obchodnik

  16 srpna, 2007

  ja nemluvim o investicnich doporucenich bank. tim se ridi leda tak taxikari. ja mluvim pokdu mate sveho full service brokera a diskutujete treba pohyb na rope. to je trosku jina liga nez se na to ptat, napr. csob nebo jinych mistru.
  je snad jasne, ze kazdy musi udelat rozhodnuti sam za sebe, ale nektere domy, maji proste svoje research oddeleni a dostanete se tak k datum, co byste se normalne nedostali. a to vam treba muze pomoci pri rozhodovani. neni ani problem zjistit urcite veci ad hoc.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  16 srpna, 2007

  Tak to kazdopadne 🙂

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  16 srpna, 2007

  Tajemství, nikomu nepovídat !
  Warren Buffett koupil nedavno akcie Bank of America (BAC) a media-agenturu Dow Jones (DJ).
  Zdá se, že Warren volí akcie podle mé webstránky : Před časem akcie Tesco a Sanofi-Aventis a dnes Bank of America.
  Já už mám ale akcie Bank of America koupeny 2 roky, jen pro jejich dividendy, tedy je výhoda, že nerostou, aspoň mohu levně koupit s P/E 10 a už nikdy je neprodám. Ale na akcie Sanofi-Aventis jsem se naštval a z mojí webstránky vymazal, aniž bych je kdy koupil. Tesco je dobrá akcie, ale nemám ji pro příliš nízkou dividendu.
  A čo robí Warren Buffett dnes :
  New Purchases: BAC, DJ
  Added Positions: SNY, UNH, USB, WLP, BNI
  Reduced Positions: AMP, COV, TEL, TYC, WU
  Sold Out: HRB, PIR
  Zpráva z 14.8.2007 =
  http://www.gurufocus.com/news.php?id=11471

  Odpovědět

 • Ivan Špirakus

  18 srpna, 2007

  BAC je taky moje oblíbená akcie, pár dní před touhle divočinou jsme do ní šel za 48.15, nebylo to lokalni dno, ale celkem dobra cena….

  Zajimavá je Frontline (FRO), největší tankerová firma na světě, skoro cely zisk jde do dividendy – po korekci je za 41 (dividenda 6=14,5%), což je slušné, ale je to hodne volatilni – taky uz byla za 30…. – takže na long to chce opravdu dobre nervy 🙂
  zisk zavisi hodně na kolisani spotove ceny za denní nájem tankerů a záleží na ročním období, situaci na trhu s ropou (růst Číny a Indie) a jak se budou stavět nové tankery atd – takže i ta dividenda kolísá

  Odpovědět