CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: Martin Novosad

24. 01. 2008

28 komentářů

Jak se stát drobným spekulantem 3

 


 

Veďte si podrobné "účetnictví"
Abyste měli opravdu dobrý přehled o tom, jak se daří nebo nedaří, je dobré vést si podrobnou tabulku. Jednak budete potřebovat podrobná data pro placení daní, ale hlavně budete mít přehled sami pro sebe. Ale počítejte všechno, i neúspěchy.

Pravda je někdy krutá, ovšem zajímat by vás měl celkový zisk – a k tomu se dostanete jen poctivou evidencí nejen zisků, ale i ztrát.

Když se budete bavit s jinými, kteří stejně jako vy investují na amatérské bázi do akcií, začne takové to vychloubání podobné roztahování rukou u rybářů. Snad každý začne popisovat obchody, na kterých vydělal obrovská procenta. O ztrátách mluví málokdo, a to není moc sportovní. Je snadné dotyčného utřít jednoduchou otázkou – a kolik máš minulý rok zisk portfolia v p.a.?

Nezapomeňte evidenci zaplacených poplatků. Jejich výše u častého obchodování může zahýbat vaší iluzí zisku (započítejte je do nákladů vašeho portfolia) a snižují se o ně daně. K těm se dostaneme v posledním dílu.

Stejně tak nezapomeňte započítat dividendy, které dostanete, ty mohou roční bilanci hodně pomoci.

Kam pro informace
Pro investice do akcií se mi nejvíc osvědčil obyčejný selský rozum. Ale i ten potřebuje informace. Takže se rozhlédněte po internetu, je tam spoustu serverů, které vám potřebné informace dodají. V zásadě potřebujete informace ze čtyř oblastí.

REKLAMA

– situace v ČR i ve světě, zejména politická – akcie se mohou hýbat například v období kolem voleb podle toho, kdo bude mít v průzkumech navrch. Dále vás zajímají různé maléry, co se u nás a hlavně ve světě stanou – vysvětlím později.

– jak jsou na tom světové akciové trhy – vývoj na nich bude česká burza většinou dříve nebo později následovat.

– co se děje s předmětnou ekonomikou státu, kde hodláte investovat – vaše vyvolené akcie se jí budou často přizpůsobovat.

– jak si stojí konkrétní firma, jejíž akcie vás právě zajímají – uveřejňování průběžných výsledků (což firmy, kterých akcie se na hlavních trzích obchodují, dělají podrobně většinou čtvrtletně) dokáže cenou pěkně zahýbat, pokud není v souladu s očekáváním trhu.

Takže těch serverů budete potřebovat číst trochu víc. Jsou takové, co se tváří, že dodají vše, ale na to nikdy nesázejte.

REKLAMA

Doporučení a zaručené tipy
Na serverech a v novinách bývají různá doporučení co dělat s akciemi jednotlivých firem nebo oborů. Takové to makléř doporučuje koupit akcie ABC a prodat akcie DEF. Dále uvádí makléřské firmy na svých webech tabulky jednotlivých akciových titulů, a u nich, jestli je koupit, prodat, držet a tak. Tak tomu doporučuji se vyhnout a nikdy se tím neřídit – a naopak zkusit přemýšlet o opačné variantě.

Nic proti autorům těchto doporučení, jistě jsou to príma kluci a holky a myslí to upřímně, ale představte si sebe na jejich místě. Představte si, že máte tip, co půjde nahoru. Místo abyste se postaral o své klienty, kteří vás (hodně dobře) platí, snažil se jim toho co nejvíc ještě za levno nakoupit, vy to budete vytrubovat do světa. Tedy místo, aby jste cenu před nákupem svých klientů snížil, vy ji tak budete zvyšovat?

A teď obráceně – potřebujete prodat akcie svých klientů, buď máte zprávy o problému nebo jen chce změnu – co uděláte? Nebude se vám hodit, aby ji ostatní začali kupovat? Nebude se vám pak hodit doporučení k nákupu těchto akcií?

Další varianta – dostanete poptávku od klienta, že chce určité akcie. Nebudete v pokušení zdůraznit v médiích určitý problém, aby se těchto akcií začali investoři zbavovat?

Ne, nic takového makléř nesmí udělat – podle metodiky a zákonů. Ale zkuste nad tím přemýšlet. Asi jsem jen trochu paranoidní …

REKLAMA

Vydělávejte na malérech
Tohle se vám možná nebude líbit. Humanistům už vůbec ne. Tak tento bodík raději vůbec nečtěte.

Patrně vždy lidé prohlašovali, že doba je zlá. A vždy platilo (a platí tedy i dnes) pravidlo – nejlépe se vydělává na malérech. Panika na trzích je super věc, pokud ji správně chytíte. Nestává se moc často. Nemůžete na ni spoléhat. Ale je to spíš ukázka, co dělají trhy.

Samozřejmě vás potěší jen ve chvíli, kdy vy sami zainvestováno nemáte. Pokud máte, mně se osvědčilo nedělat se s tím, co mám nakoupeno, nic – vždycky to zase tak do měsíce vylezlo zpět, takže jen přikupovat, je-li za co.

Zkusíme to na příkladu, je to natočeno podle pravdivého příběhu.
Někde něco vybuchne, tam, kde nic běžně nebouchá. A trefí to třeba nějakou banku. Informační weby šílí. Téměř okamžitě se začíná konec s nakupováním, naopak konzervativní investoři začnou balit kufry ze svých akciových pozic. Chtějí prodávat, ale jen málokdo nakupuje.

Začíná pokles trhů. Systém nabídka – poptávka začne tlačit cenu akcií dolů. Konzervativci prodávají stále víc. Začínají panikařit hazardéři, cena jde pořád dolů. Přidávají se automatické bezpečnostní systémy investičních fondů (většina má systém nastavený, že pokud poklesne cena o tolik a tolik, začne prodávat). Cena jde pořád dolů. Párkrát se to zatřepe, začínají nakupovat spekulanti, cena jde lehce nahoru, což ale přivede další prodejce. Pořád vyprodávají investiční fondy. Takže graf ceny vypadá jako pila, ale pořád to klesá.

Teď to přišlo, ten okamžik okamžiků v životě akciového investora. Je to na "dně". O kolik to spadlo? O takových 15-20 % ? Cena akcie je tak nízko, že už nikdo nechce prodávat. Naopak ostatní si uvědomují, že je to super kup. Začíná vzestup. Nepůjde to tak rychle, ale s trochou štěstí je to za 14 dní poblíž původní ceny.

Pokud jste trefili dno (přesně to asi nikdy netrefíte, řekněme že jste koupili o 5 % dráž) nebude to jen dobrý pocit, co z toho budete mít.

Loading

Vstoupit do diskuze 28 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Traxler

  23 srpna, 2007

  No Martine, opet musim pouze konstatovat: „Vyborny clanek!!!“

  Odpovědět

 • L. Konečný

  23 srpna, 2007

  Myslim si, ze pan tady napise clanek a pak se zdejchne, aby nevidel protesty, ani urazky, ani POCHVALY. A odpovedi na otazky at davaji sami diskutujici tem ptajicim.
  Pan taky asi neni za to placen, aby cetl prispevky a odpovidal dotazy. Vzdyt by musel dostat zaplaceno taky bolestne a odskodne za urazky. Snad je pan placen za to, aby napsal clanek. Nebo nedostane nic, ale muze si clankem pomoci ke slave a k publikaci vlastni webstranky.
  „Jak se stát drobným spekulantem“, to neni nijak lákavé. Vzdyt dobrý spekulant ze 100 spekulací jich ukoncí 49 se ztrátou a 51 s výdelkem. Tedy je zcela nezajímavé státi se dobrým spekulantem a 49x ztrácet peníze u 100 spekulací.
  Zajímavé by bylo jen téma : „Jak dojíti bezpecne k prumerne +20% az +29% rocne strategií Fishera, Lynche, Buffetta.“
  A nejzajimavejsi by by bylo, aby nejaka ceska webstranka publikovala u 7 nebo i vice ceskych akcii zadarmo P/E , P/S , P/B , EPS vloni , eEPS letos a eEPS pristi rok ocekavane. Vzdyt je to ostuda, ze parametry ceskych akcii je mozno zadarmo zjistit jen na onvista.de V ČR se roztahuje jako spam stránka na 10 ruznych adresach aliawebz.cz = akcie.cz = kurzy.cz atd. a vsechny jsou uplne stejné a bezcenné, nikde nejsou parametry ceskych akcii od P/S az po eEPS.
  Ale má pan Novosad pravdu : doporuceni analytiku koupit nebo prodat je nutno ignorovat a nebo si obratit naruby a reagovat opacne. Hlavne ale rozhodnouti si sám, zda koupit nebo prodat akcie podle P/E , P/S , P/B , EPS a eEPS pro ceske akcie z nemecké webstránky onvista.de. Bohuzel, nelze vsechno veriti na Onviste a je dobre to P/E, P/S, EPS, eEPS jeste nekde kontrolovat, ale kde ?

  Odpovědět

 • Michal Kára

  23 srpna, 2007

  No, ty stranky jeste jdou, ty si alespon nehraji na fundamentalni analyzu.

  Podle mne je podstatne horsi stranka http://nr1a.com/AKCIE . Tam ten pan porad omila jak je potreba vybirat akcie podle P/E, P/B, P/S, PEG, XDYFW, rustu zisku a tak. Ale aby treba uvedl P/E, P/B a zisk pro ceske akcie to ne. A pritom by stacilo jen projit vyrocni zpravy spolecnosti a tyto udaje prehledne sepsat.

  I kdyz, jak nad tim premyslim, tak je mozne, ze onen pan pouze z cizich knih opisuje fraze kterym sam nerozumi a ve skutecnosti by ani z vysledovky ty udaje spocitat nedovedl…

  😉

  Odpovědět

 • Manka

  24 srpna, 2007

  Káro, Káro, ty mluvis ale nejak z cesty.
  Na http://nr1a.com/CR-akcie5y.htm je pro české akcie P/E, EPS od 2003 do 2008 a dividenda. Tedy nemluv, ze tam nic neni.
  A pan Konečný neopisuje z cizich stranek pojmy, kerym nerozumi, ale naopak se stal jednim ze 3 prednich ceskych expertu na fundamentalni analyzu akcii v nemcine , anglictine i cestine.
  A ta Webstranka je nejinformativnejsi ceska webstranka pro akcie a vsechny dulezite pojmy jsou nemecky, anglicky a cesky soucasne, co nikde jinde neni a je tolik moc potreba, pro zkoumani fundamentu akcií na onvista.de a finance.yahoo.com
  Ostatne je na stránce nekolik pochvalných e-mailu.
  Zda Se Mi, Ze michal kára Je soudruh jan dvořák z ÚV KSC Pod Svym Druhym Nickem. Soudruh jan dvorak z ÙV KSČ dostal skolení „Jak verbovati publikum na bezcenné penny-stocks v diskusnich forech USA, ČR a SR, protoze z toho ma profit. Hlavni hobby soudruha dvořáka ale je, urazeti pana Konecneho v ruznych ceskych a slovenskych diskusích. Ani ty vlastní jména nebudu psáti s velkým M K J D, dokud se soudruzi nepolepsi.
  Tedy soudruhu káro michale „Milujte se a množte se“ a nechodte do diskusí bojovat urázkami proti ostatním, nebot diskusní fórum je Community, je spolek dobrých kamarádu , a urázky patrí jen do zasedání parlamentu.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  24 srpna, 2007

  Tak proc se Manko alias Ladislave K. rozcilujete, ze „parametry ceskych akcii je mozno zadarmo zjistit jen na onvista.de“, kdyz je mate sam na sve strance? 😉

  (Ale jinak doporuceni „Nekupovat Zentivu nad 602 Kc“ mne pobavilo 🙂 I za 1200 je docela levna. To asi mezi presnimi ceskymi experty na fundamentalni analyzu neni moc velka tlacenice, kdyz se tam muze dostat nekdo, kdo nechape, ze cislicka P/E nejsou vsechno, zvlast u podniku ktery integruje akvizici 😉 )

  Odpovědět

 • Konecny

  25 srpna, 2007

  Děkuji pane Kára , že neurážíte pana Konečného a tak by to uz melo zustat.
  Jestli vidite nejaky rozdil mezi ceskymi , nemeckymi a americkymi bilancnimi praktikami podniku , muzete to ríci a ja ty ceske praktiky na moji webstranku doplnim.
  Ja bydlim od 1981 v západni Evrope , protoze 1981 mi bylo dovoleno letet s Čedokem do Španělska.
  Domnivam se , ze ceske bilance podniku jsou znacne odlisne od nemeckych a americkych. Totiz co se se z ceskych podniku NEVYTUNELUJE , to tam zustane.
  A v nemeckych a americkych bilancich ta bilancni slozka VYTUNELOVANE PENIZE chybí.
  Tedy v posledních letech se spise tunelovani ceskych podniku nahrazuje rabováním pomocí opcního programu , kdy vedoucím jsou akcie z vetsí cásti zaplaceny podnikem na úkor akcionáru. Opční program ale , to je zase tunelování. A děje se v západních podnicich.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  25 srpna, 2007

  Pokud umite cist americkou vysledovku, budete umet cist i ty ceske, jsou v zasade stejne.

  Tunelovani ve vysledovkach samozrejme je, v kolonce „naklady“ 😉 Typicke tunelovani je pomoci nakupovani predrazenych sluzeb od firem tunelare. A ze se v Americe neuneluje? Ale kde ze… Zkuste nakoupit nejakou firmu z Pink Sheetu a uvidite, jak s vama jako s drobasem zametou 😉 Naopak zkusenosti z Ameriky mne pomohly se bleskove zorientovat v pripade upisu Vitkovic a rychle prodat nez to doslo i ostatnim 😉

  Stejne tak opcni program neni cesky vynalez, ale nedavno byl velkou modou i v Americe (situaci v Nemecku neznam).

  Odpovědět

 • Martin Novosad

  24 srpna, 2007

  Nikam jsem se nezdejchnul, nebojte. Jen se přiznám že jsem tento váš příspěvek vůbec nepochopil …

  Odpovědět

 • Martin Novosad

  24 srpna, 2007

  Děkuji !!!

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  23 srpna, 2007

  Vážený pane Novosad,

  děkuji za skvělý článek. S podrobnou evidencí obchodů naprosto souhlasím. Je to naprosto nezbytná záležitost pro trading i investice.

  Postupně jsem se dopracoval k následující evidenci:
  1) cashflow – sleduji veškeré finanční toky na účtech svého brokera (vklady, převody mezi měnovými účty, nákupy a prodeje CP, úroky)
  2) dennní evidence stavu portfolia a hotovosti na účtech. Po uzavření burz eviduji hodnotu a bilanci cenných papírů, které mám nakoupeny+stav hotovosti
  3) obchodní deník investičních instrumentů
  4) obchodní deník spekulativních cenných papírů (podrobná evidence co a kdy jsem nakoupil, hodnoty break even a stop-loss, komentáře k obchodu,…). Je téměř ve shodné struktuře jako obchodní deník investičních instrumentů

  Proč provádím detailní denní evidenci? Protože je sice hezké, že nějaký obchod má zajímavý ziskový potenciál nebo jsem na konci ve finále zrealizoval zisk nebo ztrátu, ale chci také vidět, jak se v čase vyvíjela hodnota pozice a celého portfolia. Je to dobré při zpětné analýze, kdy mám občas sto chutí si nafackovat 🙂

  S pozdravem M.P

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  23 srpna, 2007

  Ano, poplatky je nutné započítat do obchodování. Tvoří totiž nedílnou a pro aktivnější obchodníky nemalou součást nákladů. Za necelých 6 měsíců aktivního obchodování jako začátečníka tradera jsem už na poplatcích zaplatil tolik, že by mohl jet na zahraniční dovolenou. A bude hůř. 🙂

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Anonym

  24 srpna, 2007

  Děkuji za doplnění článku. O tom přání si občas nafackovat plně souhlasím 🙂
  Poplatky – viděl jsem rozpočet kolegy co jede ve velkém na US burze – když se to za rok sečetlo, dalo se za to koupit pěkné auto …

  Odpovědět

 • Martin Novosad

  24 srpna, 2007

  Nějak jsem zapoměl vyplnit jméno, tak se k příspěvku dodatečně hlásím 🙂

  Odpovědět

 • Jakub

  23 srpna, 2007

  Dobry den,

  rad bych si zkusil investovani na akciovych trzich. Moje situace je takova, ze namam cash, nemam absolutne zadne zkusenosti a nastest nemam ani ambice na investovani zbohatnout. Pouze chci rozumne ulozit mesicne usetrene penize a chci neco zabavnejsiho nez jen vsechny stavebni sporeni, fondy a tak (temi jsem zacal).

  Rekl jsem si ze ze zacatku do akcii v praze dam 30t czk a pak mesicne prihazoval 5t a postupne dokupovaval. Tyto penize nepotrebuji na nic jineho a nemam vubec plan kdy bych je potreboval (vsechny „velke“ investice mam za sebou a znova snad prijdou az za nekolik let).

  Mysli si nekdo, ze muj plan investovat do akcii jen 30t a pak treba kazde 2 mesice dalsich 10t je realny, nebo mam radsi sklopit usi a dat volne prostredky do nejakych fondu?

  Diky za vase nazory,

  Jakub

  Odpovědět

 • Stock

  23 srpna, 2007

  Pro svůj dotaz jste si lepší místo vybrat nemohl 🙂 Už se těším jak vám p. Hanzl doporučí IŽP za pár tisíc měsíčně jako nejlepší investici. Resp. on vám asi neodpoví, protože z té částky jasně vyplýva, že asi nebudete rentier nebo drobný milionář.

  Jsou lepší fóra, zkuste chvilku hledat na inetu.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  23 srpna, 2007

  Dobrý den Jakube,

  jestli netrváte na umístění investic na pražské burze a nevadilo by vám investovat v EUR, myslím, že vhodným řešením by mohl být investiční plán od brokerjet. Při investování v rámci investičního plánu si můžete z nabídky vybrat certifkáty z různým regionálním nebo sektorovým zaměřením. Sám této možnosti využívám od ledna 2006.

  Základní info je zde: https://brokerjet.ecetra.com/cz/invest_and_make_provisions/investment_products/savings_plan/general/

  Dole na té stránce je odkaz na certifikáty a fondy, které lze v rámci investičního plánu koupit. Seznam certifikátů se mi ale zdá neúplný, odlišuje se od skutečné nabídky. např. mi tam chybí certifikát na Next 11, do kterého jsem začal investovat.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • L. Konečný

  23 srpna, 2007

  Já bych Jakubovi doporucoval nenudit se s fondy ani certifikáty, ale kupovat akcie a vzdy kazdou akcii za aspon 30.000 korun a ne za 10.000, na burze Frankfurt nebo Xetra a snad i jednu akcii českou na burze Praha. A koupiti si 4 akcie, jednu z PXu, jednu z DAXu, jednu z Futsi, jednu z Dow Jonesu. A sice kupovat jen akcie s nejnizsim P/E a nejnizsim P/S, od podniku cekajiciho letos i pristi rok rust netto zisku EPS nad +20%. A ty parametry P/E = KGV, P/S = KUV, P/B = KBV, EPS = Gewinn = Ergebnis u vsech tech 30 akcii z DAXu nebo D.J. nebo 7 akcií z PX, nebo XY akcii z FTSE kontrolovat na http://www.onvista.de A akcie kupovat pres brokerjet.cz

  Odpovědět

 • filip

  23 srpna, 2007

  Vzhľadom na viac-menej fixné poplatky na burzách by bolo možno lepšie investovať polročne po 30 000. Ale to si treba po zvolení brokera určiť podľa jeho poplatkov a podľa konkrétnej burzy.

  Odpovědět

 • Stock

  23 srpna, 2007

  Jakube, skvělé rady vám dávají pánové, jen co je pravda… Ano, úplně nejlepší je bez znalostí doporučovat nakupovat certifikáty a akcie a ještě denominované v Eurech, takže dnes budete konvertovat a za nějakých 4-5 let vám případný zisk požere reálný kurzový propad, který s přistoupením k Euru nutně nastane (a ještě za předpokladu, že vaše investice půjde správným směrem). To vše za situace, kdy jsou indexy na svých historických maximech.

  Investovat můžete, ale s takto malou částkou vás i i v Kobosu budou drtit poplatky o diverzifikaci nemluvim, takže abyste obstál a o všechno nepřišel (na margin zapomeňte) je dobré část těch peněz věnovat na přípravu, kvalitní semináře, manuály a čas na přípravu. Ono totiž skutečně platí, že čím menší částka tím větší riziko…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  23 srpna, 2007

  Ja bych rekl, ze pokud Vam jde primarne o to, vyzkouset si investovat do akcii (cili ze o ten pocit „ja jsem investor, ktery to dokaze sam“)… nebo jinak receno, proste pokud Vas to bavi a chcete si sam investovat, sledovat vyvoj, zazivat adrenalin… pak klidne je mozne investovat Vami popisovanym zpusobem do akcii, bezproblemu i do ceskych.

  Pokud Vam jde o efektivitu investic (maximalni vynos pri minimalnim usili), tak bych volil standardni program pravidelnych investic do podilovych fondu a navolil si trochu peprnejsi portfolio, nez co je prednastaveno investicni spolecnosti. Pripadne nejaky sporici plan u brokera, ale co jsem si nedavno pocital nakladovost, tak je to pres brokerjet do certifikatu pri Vami popisovanych ulozkach dost drahe. Jde ale takto investovat do nekterych regionu ci sektoru, ktere samostatne mezi podilovymi fondy nenajdete.

  Tot muj nazor, ne vsichni diskutujici s nim budou souhlasit. Hezky den.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 srpna, 2007

  Jakube, budu muset ty štěkající psy zklamat. Doporučuji Vám, abyste investoval do OPF, pravidelně měsíčně 5k CZK a vůbec se vzrušoval korekcemi trhu. Při těch pouze dokupujte a řiďte se metodou Kup a drž alespoň 7 let. Navrhuji fondy Conseq Finance nebo HSBC, máte-li chuť zkusit si specialistu na asijské trhy… Pokud potřebuijete zajistit osobní rizika (a to bych při vaší situaci netipoval), zkuste VŽP Flexi od PČS. Jde sice o variabilní rezervotvorné ŽP, ale dá se tam stáhnout spoření na minimum a je to velmi výhodné úrazové pojištění. IŽP pro Vás není vhodné.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 srpna, 2007

  Opravuji: nevzrušoval

  Odpovědět

 • Gabina

  25 srpna, 2007

  UZ nekolik let investuju do akciovych podilovych fondu, ale po pravde receno me stve, ze nikdy nevim, za kolik nakupuju a za kolik prodavam. A tak jsem prisla na myslenku investovat primo, laka me Turecko – jako zeme velkych potencialu. Mate nekdo, pls zkusenosti s investici do tureckych akcii?? Existuje v Cesku nejaky broker, ktery umozni online nakupy/prodeje??
  Diky za odpoved.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  25 srpna, 2007

  Přes brokerjet je možné on-line nakupovat a prodávat OPF.
  Jak nakupovat přímo turecké akcie to bohužel nevím.

  S pozdavem M.P.

  Odpovědět

 • Milan

  27 srpna, 2007

  Taky jsem považoval Turecko „jako zemi velkych potencialu“ a proto vloni v březnu jsem nakoupil certifikáty na turecký index. Bohužel pak přišlo několik propadů a letos jsem prodal se ztrátou -20%. 🙁
  O českém obchodníkovi, který by přímo operoval na turecké burze nevím ale asi by bylo jistější jít do certifikátů buď na index nebo na jednotlivé akcie… 🙂

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  30 srpna, 2007

  Myslím, že to nebylo moc šťastné. 😉 Certifikáty na Turecko mám taky. Turecké akcie sice hóóódně a rychle padají, ale pak ještě rychleji rostou zpátky. Takže 20% pokles je nejlepší příležitost k dokoupení. Proč taky prodávat pod cenou…?

  Odpovědět

 • Aleš Hodina

  28 srpna, 2007

  Dnes jsem díky článku objevil tento server a článek musím pochválit. Jsou z něj vidět zkušenosti člověka, který se vyzná. Jen bych k důležitým zdrojům informací o firmách přiřadil kromě oficiálních výkazů a zpráv ještě nějaký monitoring tisku (jsou na to i specializované servery na internetu). Vyjet si články o firmě za poslední období může být často velmi zajímavé.

  Odpovědět

 • LazyBear

  30 srpna, 2007

  Diskusní fórum http://lazybear.getgoo.net

  Odpovědět