CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

6 komentářů

Jak se chytře rozloučit s korunou

 


 

Někdo se na euro těší, jiný z má z příchodu nové měny obavy. Kdo je blíž realitě?
To samozřejmě záleží na úhlu pohledu – a těch je mnoho. Můžeme najít hodně pro a hodně proti.

Jaká jsou ta pro a jaká proti z pohledu českého investora? Mám se obávat o svoje úspory, ať už jsou na termínovaném vkladu v bance nebo v korunových dluhopisech či akciích?
Obavy rozhodně nejsou na místě. Přijetí eura není nějaká měnová reforma, která by vás měla připravit o hodnotu vašich úspor. Začneme zkrátka sledovat své peníze v jiné měně. Podstatné je, že převod všech aktiv a příjmů (peníze v hotovosti, na účtech, v investicích, mzdy a další příjmy) i závazků a výdajů (hypotéky a jiné dluhy, ceny v obchodech atd.) se přepočtou všechny jedním kurzem. Je to podobné, jako bychom zrušili koruny a začali vše počítat jen v haléřích.

Lidé se často také bojí skokového zvýšení cen.
Je potřeba se ptát, z čeho taková obava vyplývá. Mělo by snad to, že přijmeme stejnou měnu, jakou používají v Německu, znamenat okamžité srovnání cen veškerého zboží na německou úroveň? To je samozřejmě nesmysl. Když jedete do zahraničí, můžete si lehce všimnout rozdílů v cenách například benzínu v různých zemích, i když jsou všechny v eurech.

A co zvýšení cen z důvodu zaokrouhlování?
To samozřejmě nastat může. Ale je potřeba si uvědomit, u kterého zboží a jak to celkově na naše výdaje dopadne. U těch opravdu podstatných výdajů bude vliv naprosto zanedbatelný, rozhodně to nebude znamenat plošné snížení životní úrovně.

Když se tedy dnes rozhoduji pro investování, mám se na budoucí přijetí eura ohlížet nebo ne? Mám své investice ponechávat v korunách nebo je mám už směřovat do eura?
Naší měnou je stále česká koruna a jak už jsme si řekli, přechod na euro bude vlastně jen účetní převod. Proto bychom si úspory i nadále měli vytvářet a sledovat v českých korunách.

REKLAMA

Zkusíte srozumitelně vysvětlit proč?
Zkusím jednoduchý vysvětlující příklad. Mám hypotéku a proti ní úspory, které bych chtěl použít na její splacení při následující vhodné příležitosti, tedy například za tři roky, kdy mi skončí fixace dnešního úroku. Pro zjednodušení zapomeňme na zhodnocení investice a předpokládejme, že mám přesně tolik, kolik budu potřebovat na doplacení hypotéky, třeba 1 milion korun.

Takže budeme sledovat jen vliv měnového kurzu…
Přesně tak. Dnes si 1 milion uložím v korunách a za tři roky přijde přechod na euro při kurzu 25 korun za euro. Jak zbytek hypotéky, tak hodnota investice se smění na 40.000 EUR. Přechod na euro pro mě neznamenal žádné měnové riziko, svůj záměr mohu bezpečně uskutečnit. Pokud si ale již dnes směním svůj milion korun při kurzu 27,78, dostanu 36.000 EUR. Při přechodu na euro za 25 Kč/EUR budu na hypotéku potřebovat 40.000 EUR. Ty ale nemám. Podstoupil jsem měnové riziko a prodělal.

Může situace dopadnout i opačně?
Ale ano, pokud bychom při přechodu na eura měnili koruny za 30, potom se zbytek mé hypotéky přepočte na "pouhých" 33.000 EUR, proti kterým mám úspory v hodnotě 36.000. Podstoupil jsem měnové riziko a vydělal jsem na tom. Většina analytiků vám ale dnes řekne, že je to spíše nepravděpodobné. Koruna by podle nich měla dále posilovat.

Když na tom můžu i vydělat, proč to tedy nezkusit?
Rozhodně bych to nezkoušel v tom případě, který jsme si uváděli výše – střednědobý investiční horizont, jasný cíl – to vše směřuje spíše ke konzervativní investici. A podstupovat měnové riziko u investic do dluhopisů a peněžního trhu je hodně nerozumné. Měnové kurzy kolísají mnohem více než tyto trhy a mohou vám i během krátké doby přinést ztrátu, kterou dluhopisová investice svým výnosem nepokryje ani za několik let.

REKLAMA

A pro jiné případy?
Pokud máte delší horizont, chcete vysoký výnos a jste ochotni podstupovat vyšší kolísání hodnoty vaší investice, potom můžete investovat i do akciových trhů a s nimi si můžete dovolit měnové riziko podstupovat. Je to dokonce žádoucí – čím více rozkládáte akciové riziko mezi různé země a měny, tím lépe.

Převzato z časopisu OVB Journal

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Felipe Gonzalez

  31 ledna, 2007

  Tak on jeste neni dnes stanoven kurz pri prevodu koruny na euro napevno v posledni den existence koruny ? Povida nekdo , ze to bude 25 korun uz na jisto. Asi to neni pravda tedy.

  Odpovědět

 • Vít Kalvoda

  4 února, 2007

  Septa se, ze to vi jiste jen pan Paroubek 🙂 Zkuste se ho zeptat. Jinak z ekonomu to nevi nikdo.

  Odpovědět

 • zzz

  28 února, 2007

  Odpovědět

 • Hana Blovská

  8 února, 2007

  Dobrý den. Dovolím si na Vaši otázku reagovat trošku podrobněji, neb se s otázkami ohledně přechodu z CZK na EUR potkáváme hodně často. Dokonce se nám stalo, že jsme byli osloveni poradcem, který se účastnil školení jedné ze společností, jež nabízí investice do fondů, a tam bylo sděleno, že se nemusí vůbec bát „nějakého“ posilování koruny, tedy že mohou i konzervativní investice směřovat do cizoměnných dluhopisových fondů či cizoměnných fondů peněžního trhu, protože je „již přeci nastaveno 2%-ní pevné fluktuační pásmo“. To mě tenkrát trošku rozhodilo;-), že „odborníci“ hlásají poradcům takové nepravdy. Od té doby (tedy snad i před tím;-)) se hodně snažíme kolem měny vše vysvětlovat.
  Váš dotaz, jestli není již jasné, že CZK bude převedena do EUR za předem daný kurz mě opět překvapil natolik, že si dovolím zanechat pár bodů:
  1. Existuje mechanizmus směnných kurzů (ERM II), v kterém je účast jednotlivých zemí dobrovolná, a v němž je rozpětí „lokální“ měny, tedy v našem případě CZK k EUR +/- 15%. Česká republika není v tomto kursovém mechanismu.
  2. Každá země musí před vstupem do eurozóny (tedy před přijetím EURa) zůstat alespoň 2 roky v mechanismu ERM II.
  3. Vhodná doba na vstup ČR do ERM II závisí na připravenosti dodržovat podmínky tohoto systému. ČNB chápe účast v mechanizmu ERM II jako bránu pro přistoupení k EURu a delší než minimálně vyžadované setrvání v ERM II nepovažuje ČNB za žádoucí (mají rozum !!! :-)).
  TEDY nejenom, že není dnes znám kurs přechodu na EUR, ale nebude znám ani v průběhu zmíněného dvouletého období v ERM II, neboť dovolené fluktuační pásmo +/- 15% dává dostatečnou volnost tržnímu vývoji směnného kursu CZK/EUR.
  Případným čitatelům mé reakce na daný příspěvek se omlouvám, že zatěžuji podrobnostmi, na druhou stranu těm, které by zajímalo více detailů, tak je možno nalézt zajímavé a velmi podrobné informace na stránkách ČNB (www.cnb.cz).
  Děkuji za pozornost a přeji krásný den. Hana Blovská

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  8 února, 2007

  Paní Blovská, a já Vám děkuji za relevantní odpověď.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 února, 2007

  Odpovědět