Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Jak prognózovat, když nevím?

Většina odhadů vývoje trhů na rok 2007 není ničím jiným, než přiznámim prosté skutečnosti, že jeho autor prostě neví, co trhy udělají, tvrdí PETR ŠIMČÁK.

Na začátku roku jsem četl řadu investičních prognóz na rok 2007. Nejčastější údaj ohledně zhodnocení akciového trhu se pro letošek pohybuje v pásmu 7-15%, ti odvážnější tvrdí 8-10%.

Tento odhad není bohužel ničím jiným, než přiznámim prosté skutečnosti, že jeho autor prostě neví, co udělají trhy (proč by to také měl vědět?) a nechce se blamovat odvážnějším názorem.

Jen pro zajímavost, pravděpodobnost trefy do černého, že akciový trh při volatilitě 14% vydělá něco mezi 8-10%, je jen 5,8%. To není moc dobrá šance.

Pásmo 7-15% už zvyšuje pravděpodobnost úspěchu na 23%, stále nic moc. Ten, kdo chce mít jistotu úspěchu své prognózy alespoň na 95%, by musel svět ohromit pásmem cca -15 až +35%, což je pro investora jistě prognóza k nezaplacení.

Ten, kdo chce ve své prognóze projevit názor a nést kůži na trh, by měl být buď optimista a odhadovat více než 15% růst, nebo pesimista a pohybovat se blízko nuly či v negativních číslech. Akciové trhy jsou prostě volatilní a dělat krátkodobé prognózy na základě dlouhodobých průměrů nemá prostě smysl.

Ano, jsem optimista na akciový trh i pro příští rok. Ale nějak nejsem schopen investorům doporučovat portfolia na těchto prognózách. Tak trochu mě mrazí v zádech, že většina trhů je oceněna pro perfektní scénář a nikdo dnes není připraven např. na zvyšování sazeb v USA.

Volatilita je blízko historických minim, rizika všichni vidí, ale optimismus převládá.
Konkrétní portfolio klienta pro rok 2007 nedoporučuji, protože podle mě nemá smysl plánovat majetek na kalendářní roky, ale inspiraci, která je mi blízká, jsem našel ve World Wealth Report od Capgemini a Merrill Lynch.

Nejbohatší lidé planety mají následující strukturu aktiv:

31% Akcie
21% Dluhopisy
22% Alternativní investice (hedge fondy, private equity, venture capital, strukturované produkty, komodity, umění)
15% Nemovitosti (přímé investice i tzv. REITs)
11% Hotovost a depozita

Mně osobně je tato struktura velmi sympatická. Ukazuje sílu diverzifikace a na nesmyslnost chorobné preference či zamítání konkrétní třídy aktiv jen proto, že něco jiného vydělává zrovna více.

Otázka místo závěru: Víte, kolik procent nejbohatších lidí na světě získalo svůj majetek díky výkonnosti svých investic? Je to jen 10%. Největší podíl (37%) je vybudování a následný prodej vlastní firmy.

Myslím, že to dost jasně naznačuje, jak se chovat k portfoliím těchto klientů, jejichž prioritou je ochrana kapitálu a nikoliv spekulace o tom, co udělá ten který trh v letošním či jakémkoliv jiném roce.

10 komentářů: “Jak prognózovat, když nevím?”

 1. janula napsal:

  a aky je vzorec pre pravdepodobnost v zavislosti od volatility a vynosu??
  Dakujem

 2. Marek Šmíd napsal:

  Tenhle článek mi připoměl genialitu 🙂 pana Paroubka , který loni prohlásil , že při přechodu na Euro bude kurz 24,60Kč .
  Bohužel stejně jako voliči , tak i naši klienti chtějí slyšet optimistické prognózy a dopady potom svádějí na někoho jiného .

 3. Jan Traxler napsal:

  Souhlas na 110% s článkem. Petře, mluvíte mi přímo z duše. 🙂

 4. Petr Adamec napsal:

  Dobrý den, odkazuju se na tento odstavec: „Jen pro zajímavost, pravděpodobnost trefy do černého, že akciový trh při volatilitě 14% vydělá něco mezi 8-10%, je jen 5,8%“. Kde najdu, nebo jak zjistím jaká je volatilita trhu? Děkuji

  • PK napsal:

   Volatilita trhu je směrodatná odchylka denních výnosů daného tržního indexu za určité období anualizovaná vynásobením odmocninou počtu obchodních dní v roce. (Tedy odmocninou ze zhruba 250.)

   Lze počítat i na základě týdenních nebo měsíčních výnosů, pak je anualizační koeficient odmocnina z 52, resp. ze 12.

   • Petr Adamec napsal:

    To zní hezky, i když bych to nejspíš asi pochopil jen na nějakém konkrétním příkladu 🙁 Takhle mi to nic moc neříká, ale stejně děkuji. PA

    • Richard Siuda, Conseq Investment Management napsal:

     Volatilita vyjadřuje, jak moc se výnosy v jednotlivých dnech (týdnech, měsících) odchylují od průměrného výnosu za dané období. Dejte si do excelu řadu hodnot (indexu, ceny akcie), ke každému dni si spočtěte % zisk/ztrátu oproti předchozímu dni a na tuto řadu použijte excel funkci směrodatná odchylka.

     • Vit Kalvoda napsal:

      Teda pane Siudo, Vás by mělo za tuhletu finanční osvětu platit ministerstvo školství 🙂

     • Slavomír Kožúšek napsal:

      Dobrý den, pokusím se ještě o malé doplnění. Myslím si, že přesnější by mělo být použití přirozeného logaritmu (excel funkce „ln“) Například chcete spočítat změnu mezi měsíčními výnosy za rok u indexu nebo akcie

      100 (hodnota aktiva)
      107 6,77% LN(100/107) = 6,77% atd.
      103 -3,81%
      105 1,92%
      106 0,95%
      107 0,94%
      111 3,67%
      105 -5,56%
      113 7,34%
      116 2,62%
      117 0,86%
      119 1,69%
      120 0,84%

      Pak teprve použijte funkci SMODCH (směrodatná odchylka) a to na celou řadu výše uvedených hodnot (SMODCH = 3,51%) a výsledek ještě vynásobíte odmocninou z dvanácti (měsíční údaje), tak jak jste se již dočetl výše. Pěkný večer.

      S. Kožúšek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.