CZK/€ 23.820 +0,04%

CZK/$ 21.866 -0,10%

CZK/£ 27.088 +0,40%

CZK/CHF 23.812 +0,21%

Text: David Bureš

28. 07. 2015

8 komentářů

Jak investovat 1 000 Kč měsíčně

 


 

Řekněme, že si můžete každý měsíc dávat stranou 1000 Kč. Pokud si peníze necháte na běžném účtu, tak je utratíte. Je dobré posílat je někam jinam. Do penzijního připojištění (dnes doplňkového penzijního spoření) se vám nechce, protože se k penězům dostanete až za dlouhou dobu. Na spořicích účtech jsou teď úroky extrémně nízké, takže inflace vám hodnotu peněz ještě ohlodá. Co s tím?  Můžete investovat.

Investice nejsou o okamžitém zbohatnutí. Tak to prostě nefunguje. Investice jsou dlouhodobější záležitost a musíte mít nějaký plán (čeho chcete dosáhnout), za jak dlouho a do jakého rizika se chcete pustit. Plán si dobře promyslete, protože byste se ho pak měli držet. Není nic horšího, než investor, který po týdnu prodá všechny podíly a radši si nechá peníze na běžném účtu, protože na to „nemá nervy“.

Investice se vyvíjí – někdy rostou, ale někdy také klesají. Můžeme se dívat na historii – jak se různé druhy investic vyvíjely za posledních 5 let, 10 let, 20 let… Tak získáme určitou představu, jak by se mohly vyvíjet dále. To ale neznamená, že to tak bude. Může to být úplně jinak. Život jste si také nějak naplánovali, ale třeba se vyvíjí jinak. Stejně to může být i s investicemi.

Zjednodušeně jsou tři druhy investorů: konzervativec, vyvážený investor a dynamický investor.
bures-investice-01

Konzervativec

Jestli máte strach z rizika, tak jste tady správně. Podívejte se kolem sebe. O kolika lidech byste řekli, že jsou oblečeni konzervativně? Asi to bude většina, že? Málo z nás chce riskovat něco naprosto odlišného.

REKLAMA

Konzervativec se víceméně snaží vyrovnat inflaci, aby těžce vydělané peníze neztratily hodnotu tím, že je nechá doma pod polštářem. Většinou se jedná o investice do termínovaných vkladů, dluhopisů a spořicích účtů. Výnosy se v historickém přehledu pohybují do 3 % ročně (což je víceméně hodnota inflace).

Když si tedy budete ukládat 1 000 Kč měsíčně, tak za 30 let budete mít naspořeno v nominálním vyjádření přibližně 580 000 Kč.

Vyvážený investor

Taková ta „zlatá střední cesta“. Na konzervativní investování si připadá moc mladý, ale zase na úplně dynamické se taky necítí. Většinou se jedná o mix dluhopisů a akciových fondů. Průměrné výnosy jsou cca 5 % ročně.

Když budete posílat na investici 1 000 Kč měsíčně, tak za 30 let budete mít naspořeno nominálně cca 820 000 Kč. To je pěkné, že? Ale může to být i lepší.

REKLAMA

Dynamický investor

Dynamický investor je každý, kdo je schopný uvažovat reálně v 30letém horizontu a chce, aby mu jeho spoření skutečně vydělávalo. Nestačí mu jen pokrýt inflaci, ale chce finanční nezávislost a využít výhody tzv. složeného úročení. Tento jediný na dlouhém horizontu postupuje chytře a efektivně. Většinou investuje do akcií s různou mírou rizikovosti a míra výnosu se dlouhodobě pohybuje okolo 7 – 8 % ročně. Je však třeba počítat s většími výkyvy v hodnotě investice a někdy musí investor počkat třeba o několik let déle, než zamýšlel a než akcie získají znovu požadovanou hodnotu.

Při 1 000 Kč měsíční investici se po 30 letech dostaneme na cca 1 290 000 Kč.

Autor je finanční specialista společnosti Fincentrum.

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nesmrtelný Disney?

Dokázali byste najít člověka, který nikdy neslyšel o jediném díle této společnosti? Pravděpodobně ne. I přesto se akcie obchodují o 50 % níže. Disney Company slaví v letošním roce 100 let od založení, jaký bude její vývoj v následujících letech?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • vasek

  4 srpna, 2015

  operovat s čistou výnosností 7–8% u akciových pod. fondů??

  Odpovědět

 • Karel

  4 srpna, 2015

  A s jakým výnosem operuješ ty, Václave.

  Odpovědět

 • vasek

  4 srpna, 2015

  6%

  Odpovědět

 • Karel

  4 srpna, 2015

  Zajímavý článek, který popisuje nominální výnosy indexu DJ v závislosti na inflaci. Od toho je potřeba ještě odečíst náklady fondu cca 2%.

  http://www.pe­nize.cz/akcie/195535-jak-porazit-inflaci-akcie-nepomohou!

  Odpovědět

 • Radek Mann

  5 srpna, 2015

  zajímavý článek,
  jenom mám pocit, že jeho cílená reakce na to co bude ve střednědobém výhledu /článek je z 2011/ se mu nevyvedla.
  „…nvestování do akcií v těchto případech nepovede k lepším výsledkům, proto je nutné svá portfolia obohatit o nová aktiva, jako jsou například komodity,…“
  Ups, kdo vsadil na komodity, zaplakal.
  A přes deflaci díky mohutné stimulaci centrálních bank rostou akcie směrem k nebi.

  Odpovědět

 • Petr_Pedro

  8 srpna, 2015

  Dynamickému investorovi jsou doporučeny pouze akcie? ( výnosné a méně výnosné …mimochodem to zjistí jak při nákupu?). Chybí zde spousta moderních možností investování jako např. ETF, certifikáty.

  Odpovědět

 • vasek

  8 srpna, 2015

  A do čeho investují Vámi např. zmíněné ETFs?

  Odpovědět

 • Petr_Pedro

  11 srpna, 2015

  např. do měn, dluhopisů, komodit i akcií

  Odpovědět