CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Petr Zámečník

21. 11. 2008

6 komentářů

Jak dlouho ještě?

 


 

Krásnou odpověď na obě otázky mě Martin Fuchs z HSBC: „Kdybych to věděl, tak bych tady teď neseděl.“ Vystihl tím prostou skutečnost, že nikdo z odborníků a profesionálních investorů neví a nemůže vědět, jak dlouho se bude přelévat krize z akciových trhů do bank a zpátky a přelévat se spojitými nádobami do reálné ekonomiky.

Odborníci mohou jen odhadovat. Někteří s větší a jiní s menší úspěšností. Ohlédnu-li se k počátku letošního roku nebo ke konci roku minulého, kdy se vyskytly první příznaky potíží, a vzpomenu-li si na tehdejší předpovědi, musíme již nyní zažívat znovu ekonomický boom. A ono nic. Tehdy jen pár pesimistů odhadovalo dalekosáhlé problémy a krachy staletých světových bank. Jejich hlasy se ale přičítaly spíše Gaussovu rozložení názorů ve společnosti – marginalitě, kterou není třeba brát příliš na vědomí.

Dnes se situace otočila. Naprostá většina odborníků odhaduje další krachy bank, další potíže s likviditou, další státní bankroty po vzoru Islandu. Zaslechnout hlasy hovořící o blížícím se konci medvědího trendu na trzích lze jen zřídka a vyvolávají několikraprocentní vzrůsty celých indexů – následované ještě hlubšími pády při vybírání zisků.

Krize se přesouvá do reálné ekonomiky. Ano, banky mají ztráty. Některé z nich padnou. Jsou obezřetnější v půjčování peněz. To postihuje i další firmy v čele s developery závislými na externích zdrojích.

Co ale krizi prohlubuje, jsou především obavy. Obavy manažerů firem z budoucího vývoje, z dopadu krize na jejich podnikání. Bojí se. Zastavují investice, rozvoj, expanze, přehodnocují své ambiciózní plány, začínají propouštět. A důsledek? Mnohem hlubší důsledky původních problémů.

REKLAMA

Kam až krize může postoupit? Jakých hloubek se může dotknout? Pesimistické předpovědi se ohlíží k 30. létům minulého století. Optimisté už vidí obrat na obzoru. Podle mého názoru hodně záleží na tom, kteří z nich se hlasitěji dostanou ke slovu. Budou-li dostatečně hlasití a přesvědčiví, z krize se můžeme vymanit velmi rychle – nebo zlomit rekord a podívat se hlouběji pod 30. léta. Obojí bez valného ohledu na fundamenty. Ostatně, stačí se podívat, jak jedna zpráva zamávala s akciemi letecké společnosti

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jonáš

  24 listopadu, 2008

  Opravdoví odborníci uz vidí rally nedaleko, jak ten Marc Faber.
  Kdo vidí dalsí krizi, to jsou hlupáci, jak ta nemecká vláda.
  Ted zbývá uz jen vyresit problémy Citigroup a Ford a General Motors a pak je hotovo.
  A pak uz ty miliardy pujcené od centrálních bank a nová opatrení od Baracka Obamy musí zacít pusobit na novou konjunkturu a velký boom akcií.
  Nejhlubsí krize by nemela býti za pul roku, ale byla uz pred nekolika týdny a akcie rustávají pul roku pred nejhorsí krizí. Tedy uz dávno mely akcie rusti.
  Dnes uz jen sebevrazi prodávají akcie a fondy se ztrátou a jen ti nejvetsí zlocinci od analytiku vydávají jeste rating PRODAT SELL k akciím, kdyz je P/E 5 a podnik zvysuje zisk o +30%, protoze oni z této lzi maji profit.

  Odpovědět

 • Ferin007

  24 listopadu, 2008

  Ladis, Ladis,
  Fiskální expanze nikdy dlouhodobě k ničemu dobrýmu nevedla. To co navrhuje novej spasitel světa Hussejn Obama 😉 sou dávno překonaný recepty, kritizovaný ve všech příruškách ekonomie, který ale mají, jakmile zafouká větřík, kupodivu zatraceně tuhej kořínek 🙁
  Nejlíp by uděla, když by neděla nic.

  Odpovědět

 • nonono

  24 listopadu, 2008

  Koukněte se jaký P/E má S&P 500 INDEX

  Odpovědět

 • Anonym

  24 listopadu, 2008

  Jak dlouho ještě potrvá současná krize nebo spíše jak dlouho potvrvá recese?

  Při optimistické variantě odhaduji, že 8-10 let. Tzn. že předpokládám, že se bude opakovat vývoj akciových trhů z období 1966-1982. Z hlediska vývoje akcií tedy odhaduji, že se bude střídat období silného růstu a poklesu o desítky %.

  Odpovědět

 • Anonym

  24 listopadu, 2008

  Nic neni nemozne, Toyoootaaa! 😉

  Svet prochazi ozdravnym procesem. Zijeme prilis konzumnim zpusobem. Cely svet si pujcuje, aby uspokojil aktualni potreby. Coz samo o sobe neni spatne, ale nic se nema prehanet. 😉 A svet to prehnal. Svet si prilis uziva na ukor budoucich let. Aby se nerovnovaha vyrovnala, bylo by zapotrebi mnoha let. Z tohoto pohledu nelze scenar dlouhodobe stagnace vyloucit.

  Nicmene podivam-li se, kolik se vytvari novych penez, obavam se, ze se pomerne rychle roztoci nova spirala pujcovani na spotrebu, vyroby „vic nez by normalne svet potreboval“ a vysoke inflace. Z cehoz plyne nova ekonomicka konjunktura a novy byci trend akcii, komodit (a nemovitosti ?). A take (bohuzel) nova uverova bublina.

  Ovsem moznych scenaru je vice. Kdo vi.

  Odpovědět

 • Anonym

  24 listopadu, 2008

  Ano, s tím souhlasím, to by totiž podporovalo moji domněnku, že indexy si šáhnou na svá maxima nebo je dokonce mírně překročí (tj. DAX +-8100 b., DJIA +-14200 b., atd.), ovšem až dojde na splácení těch obrovských dluhů, které se museli vytvořit (nebo si to alespoň začne někdo uvědomovat), aby se ekonomiky nastartovali, tak to možná bude ještě horší.

  Odpovědět