CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

Text: Daniel Kuchta

06. 03. 2008

21 komentářů

Íránská ropná burza: Poslední hřebíček do rakve US ekonomiky?

 


 

V neděli 17. února 2008 bylo oficiálně spuštěno obchodování na Íránské ropné burze (Iranian Oil Bourse – IOB, oficiální anglický název ale ještě není zaveden). Ta sídlí na ostrově Kish v Perském zálivu, který je podle Íránu zónou volného obchodu. O založení IOB se spekulovalo již několik let a původně měla burza začít fungovat již v roce 2006, nakonec se to ale podařilo až teď. Základním rozdílem oproti ostatním třem velkým ropným centrům (New York, Londýn a Dubaj) je měna, v níž se bude na burze obchodovat.

Dolar, který byl ještě donedávna prakticky jedinou měnou, s níž se na trzích s komoditamis ropou obchodovalo, totiž v koši měn, které jsou Íránští představitelé schopni akceptovat, figurovat nebude (což určitě dokazuje výrok o tom, že Írán a Rusko konečně mohou „osvobodit svět od dolarového otroctví“). Žádné jiné měně se ale podle ředitele burzy omezení klást nebudou. 

Írán se snaží oslabit vliv dolaru na obchod s ropou a již déle než rok se snaží omezovat dolarové transakce se svou ropou na minimum, což se mu koncem roku podařilo úplně. Japonsko mu platí za ropu v jenech, ostatní mu platí v euru. Velmi dobrou záminkou pro zastavení obchodů v dolarech, která se Íránu momentálně velmi hodí, je právě slábnoucí dolar.

Logickým krokem by bylo obchodování v evropské měně. Již teď obchoduje Írán s některými velkými státy v euru a evropské státy odebírají ze zemí OPEC (Írán je druhým největším producentem ropy ze zemí OPEC po Saúdské Arábii) více ropy než USA. To by mohlo znamenat další posílení eura vůči dolaru. Zatím ale není nic jisté a vše závisí na podpoře ostatních zemí.

Položí se dolar a ekonomika USA?

Velká část odborníků, zejména v USA, však už začala bít na poplach. Dolar, jehož postavení mezi ostatními měnami je pro ekonomiku USA zásadní, je primárně v ohrožení. Býval dlouhou dobu jedinou měnou, s níž se obchodovalo s ropou. Spojené státy mají obrovské dluhy a existuje mnoho zemí, které mají díky politice z minulých let, kdy USA platily za všechno zboží nově tisknutými dolary (a následně kvůli potřebě platit dolary a za všechnu ropu), obrovské dolarové rezervy.

REKLAMA

Konec dolaru jako univerzální měny povede (a vlastně již vede) k jeho výprodeji ze stran těchto zemí, výraznému oslabování a následně velkým problémům ekonomiky USA. Jelikož se USA už v nemalých problémech nachází a pomoc dolaru ve formě zvyšování úrokových sazeb nepřichází příliš v úvahu, jsou vyhlídky na zlepšování situace skutečně slabé.

Se zbraní v ruce?

Dějiny nás ale učí, že k tomu nakonec nemusí dojít. V poslední době je totiž pro Američany charakteristické, že když se vyskytne problém, chopí se zbraně. Již dříve se spekulovalo o tom, že ozbrojené tažení vůči Íránu se může hodit velkým společnostem, které kontrolují obchody na západních ropných burzách a lobbují na nejvyšších místech. Ty samozřejmě vidí v íránské burze hrozbu omezení svých tučných zisků plynoucích z obchodů a velké volatility na trzích s ropou. Pravděpodobnějším důvodem je ale nevole hlavounů USA k tomu, aby se vzdali pozice "pupku světa".

Zářným příkladem je invaze v Iráku, který se také snažil omezit obchodování s ropou v USD a přecházel na EUR. Bohužel, Saddám svou situaci poněkud přecenil, skončil v oprátce a Irák opět prodával svou ropu v USD.

Na Írán si USA rovněž našly něco, čím by mohli strašit své omezené masy. Ano, jde o výrobu nukleární zbraně, o čemž sice nemá nikdo důkaz, ale jak dobře víme z minulosti, vůle je v případě amerického prezidenta silnější než důkazy. Takže podobně, jako tomu bylo v Iráku, i zde se nakonec bude bojovat, žádné nukleární zbraně se nenajdou, ale nakonec si to pánové na ostrově Kish rozmyslí a poslušně se vrátí k americké měně (pokud se do toho všeho ovšem nezaplete Rusko a nějakou tu nukleární hlavici do Íránu prostřednictvím rakety nepošle, ale to už skutečně předbíháme).

REKLAMA

Půjde to i po dobrém

Nakonec ale možná nebude muset dojít ani k tomu. Ne každý je totiž přesvědčen o síle a potenciálním vlivu Íránské ropné burzy na světový obchod s ropou a potažmo také na americkou měnu a ekonomiku.

Podle Štěpána Pírka ze společnosti Colosseum „je hodnocení funkce burzy zatím velmi předčasné. Po světě vzniká řada nových burz a futures kontraktů, které se dost často neuchytí a po čase zanikají.“

Problémy s prosazením vidí i Jaroslav Brychta ze společnosti X-Trade Brokers: „K tomu, aby mohla být pozice dolaru opravdu citelněji ohrožena, by bylo třeba aby Teherán dokázal omezit vliv New Yorku a Londýna, které však mají vůči Teheránu daleko více konkurenčních výhod a tedy i nesrovnatelně lepší postavení.“

Jaroslav Brychta rovněž naráží na problém s infrastrukturou a renomé země ve světě: „Írán nedokáže ani zdaleka nabídnou vysoce rozvinutou obchodní síť, jakým disponují právě New York a Londýn. Země je nestabilní a obchodníci, kteří by se do ní chtěli přesunout, se budou potýkat s řadou problémů, jako je nedostatek zkušené pracovní síly, obrovská korupce na úřadech, nedostatek technologické infrastruktury a zároveň také ztratí kontakt s transparentním a regulovaným bankovním systémem. Teherán prostě není Londýn a to, že by se velcí světoví hráči vystavili těmto rizikům, si v současnosti dovede jen málokdo představit.“

Podobný názor má také Štěpán Pírko, který tvrdí, že „íránská burza bude obtížně získávat zákazníky z řad předních světových makléřských firem vzhledem k embargu USA na Írán a nepříliš velkému mezinárodnímu renomé této země. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by se IOB mohla stát důležitým hráčem na trhu s ropou a ropnými produkty.“

Jaroslav Brychta dodává: „Vliv na dolar bude pravděpodobně jen marginální. Írán již v minulosti prodával ropu výhradně v eurech a tento krok je tak již dávno v kurzu dolaru započítán. Žádné masivní přesuny západních obchodníků s ropou směrem na východ se očekávat nedají, a tak další růst vlivu IOB není na pořadu dne. Největší nutností pro obchody s ropou je stabilita, a tu Írán, který musí čelit tvrdým sankcím kvůli svému jadernému programu a který ani není členem WTO, prostě nabídnout nemůže.“

Zdá se tedy, že íránská burza se světovým obchodem s ropou a s ekonomikou USA, i přes hrozivé předpovědi, zatím výrazně nezamává. Vliv na cenu černého zlata se rovněž očekávat nedá, což shrnul i Jaroslav Brychta: „Tento krok cenu ropy nijak přímo neovlivní, protože ropy nebude ani více, ani méně. Vliv může mít spíše geopolitické napětí, které by se kolem Íránu mohlo vytvářet.“

Loading

Vstoupit do diskuze 21 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • obchodnik

  6 března, 2008

  co to je anketu. „ano, amerika si to zaslouzi“, znicme ji. to uz ste tam mohli dat rovnou „kdo si mysli ze to jsou haj*love, at klikne“ atd. tohle spis patri do blogu, ne?

  Odpovědět

 • Anonym

  6 března, 2008

  Máte pravdu, možnosti odpovědí nebyly nejšťastnější. Anketu jsem proto vyměnil za novou.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  6 března, 2008

  Ma autor nejake odkazy na relevantni zdroje (nejlepe dobove clanky) ktere informuji o onom umyslu Iraku prejit na obchodovani v EUR?

  Odpovědět

 • Honzajs

  6 března, 2008

  Já mám ve svém archivu třeba tohle:
  http://archives.cnn.com/2000/WORLD/meast/10/30/iraq.un.euro.reut/
  http://www.feasta.org/documents/review2/nunan.htm
  http://www.newmediaexplorer.org/sepp/2003/10/12/will_oil_end_war_economy.htm
  http://www.financialsense.com/fsu/editorials/willie/2006/0127.html
  K Iránu pak tohle:
  http://www.informationclearinghouse.info/article8354.htm
  http://www.financialsense.com/editorials/petrov/2006/0120.html

  Odpovědět

 • Michal Kára

  6 března, 2008

  Diky, ja jen ze mi prislo podezrele, ze v te dobe o tom prakticky nikdo nepsal a ted to vsichni vytahuji 😉
  Podle mne podstatne vetsim „problemem“ US dolaru je Euro jako takove a neprislo mi, ze by amici proti tomu nejak vystupovali. Jestli nekdo vystupuje proti Euru tak jsou to spis sami Evropane, kteri vykladaji o desivem zdrazeni, o stare dobre Marce / Lire / … atp. I kdyz je mozne, ze tyto zkazky pomaha rozdmychavat americka tajna sluzba 😀
  A propad dolaru ma i pozitivni prinos pro Ameriku – podpori export a snizi jejich dluh 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  6 března, 2008

  Už kdysi jsem četl článek s podobným tématem. Zkuste napsat autorovi Krassimir_Petrov (zavináč) hotmail (tečka) com.
  http://www.upramene.cz/energie/view.php?cisloclanku=2006022701

  Odpovědět

 • Cedr

  30 června, 2008

  přečtěte si výše uvedený odkaz. S více jak ročním předstihem popisuje současnou situaci. Jako tento článek.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 března, 2008

  Dobrý den, pro doplnění přidám ještě pár odkazů:
  http://www.idt.cz/view.php?cisloclanku=2004020818
  http://www.ratical.org/ratville/CAH/RRiraqWar.html
  http://alex.blogy.novinky.cz/0707/jsou-americane-v-iraku-kvuli-rope
  http://zpravy24.pantax.cz/2003/07/02.07.03.htm
  Daniel Kuchta

  Odpovědět

 • Dusan

  7 března, 2008

  Takovyhle clanek bych cekal nekde na Halo Novinach ci nejakem blogu, ale ne na serveru, ktery se tvari jako seriozni investicni poradenstvi.
  To co autor evidentne nepochopil je, ze problemy dolaru nejsou problemy USA, ale problemy vsech ostatnich kolem. Pro dluznika a cisteho importera je totiz pokles ci dokonce pad dolaru vcelku dobrou zpravou. Ano, doslo by k narustu inflace, coz je neprijemne, ale zdaleka ne tak smrtici jako dopady na zeme jako je Cina ci Japonsko jejichz ekonomiky jsou zivotne zavisle na exportu do USA. Nemluve o faktu, ze dolarove rezervy ulozene v Cine jsou penezi, ktere Cina vydelala a kterymi by po padu dolaru mohla maximalne tak zatapet.
  Amerika ma jednu velkou vyhodu, diky obrovske spotrebe je jeji ekonomika vyrazne mene zavisla na situaci ve svete nez je zavislost sveta na ekonomice USA.

  Odpovědět

 • Jiří Hlisnikovský

  8 března, 2008

  A kdo tu spotřebu financuje a jak dlouho to bude dělat?

  Odpovědět

 • hutor

  2 dubna, 2008

  Chtel jsem napsat to same. Z prispevku je citit ideologie na sto honu. Je videt, ze zli imperialiste z Wall Streetu stale nenechavaji nektere lidi pokojne spat. Ale pozor. Autor zapomnel na dalsi sionisticka centra jako je Svycarsko a Vatikan 🙂

  Odpovědět

 • Bombom

  23 května, 2008

  Ano clanek je zaujaty proti usa.. ale vcelku pravdivi. Stat ktery si kupuje vse co potrebuje za penize ktere si pak zas zpatky natiskne.. takovy stat nemuze na svetovych trzich dopadnout dobre.
  A pro vas dva smudli.. pad dolaru neni pro ameriku prinosem.. amerika vic zbozi nakoupi nez je schopna prodat.. takze nakupuje cim dal vic drazsiho zbozi.

  Odpovědět

 • jiv

  12 července, 2008

  a co by jsi chtel slyset jen pohadky z Hollywood, nebo co? Amerika je totalne v Pr..deli. Koncem tohoto roku prijde dalsi krach s komercnimi realitami, ktere bude nasledovat krachem s kreditnima kartama, o tobude veselo God Bless America. Spise by meli rikat aby dabel zehnal americe. Spousta bank pujde do kolen, tak je to spravne dobro a demokrcii co davaji tak se jim vraci. Ochrany stit v cechah, ha ha ha, Rus zatahne kohouty ropy a plynu a bude doochranovane a pak se muzou cesi obratit na USA ohledne pomoci a Ti je kopnou do zadku jako se to jiz v mynulosti stalo. A pak nezbude nic jinsiho nez do toho zadku lezt vsem a doufat ze Rus si to rozmysli.

  Odpovědět

 • Roman

  12 července, 2008

  Vážený „jiv“ , státy nejsou totálně v prdeli,jen se tam otřásl nemovitostní trh nekvalifikovaně prodávanými hypotékami – jeden ze společníků naší realitky je „rusoameričan“ a od 92´prodává hypo – stalo se, že se vesele dávaly hypa bez dokládání příjmů a hlavně 150-200% z odhadu prakticky komukoliv-výsledek je znám,nesplácené hypa a následný návrat nemovitosti na trh-a tady se zastavím = tyto domy se prostě opět dostávají do oběhu,opět se vesele prodávají,navíc je po nich ještě větší poptávka(levnější,po exekuci již většina bank odepsala ztrátu,vybrala pojistné,dotaci fedu a hlavně bere z opětovného prodeje,který je ted´mimořádně zajímavý pro nižší třídu(podívejte se naše stránky http://www.eecreality.cz a zjistíte,že domek 3+1 80 m2s se zahradou a třeba výhledem na moře stojí cca 9-15 mio)-prostě ted´nakupují jiní“ a probíhá restruktualizace majitelů jako např.v Británii,kde už 29% dobrých nemovitostí mají Indové,jinoEvropané apod.
  Prostě mega krach se nekoná,padli na „hubu“,změnily legislativu a podmínky hypo a navrací se do původních kolejí..Co vidím jako horší fakt,je tlak právě po tomto problému,kdy se ropné“ státy snaží přiložit pod kotel a rozdmýchavají problém,který se nejenže dá ale i řeší..Státy jsou velmoc,která ví co je krizový management,ví jak napravit chyby a hlavně umí inovovat a velmi rychle se přizpůsobit – ne vláda,ale lidi,kteří znají možnosti „american dreamu“ a vesele těží zisky i v krizi.
  Vše tu jede dál,źivotní úroveň klesla méně než po krachu v roce 2000 a hlavně je tu stále dlouháááá fronta nespokojených evropanů,inteligentních indů atd. kteří si přes krizi(nebo právě kvůli ní) vyřizují doklady a vstupují do bussinesu a možností v zemi,která je stále gigantem a stále „dream“ …

  Odpovědět

 • Zack

  14 října, 2008

  haha a krach už je tady, jiv to předpověděl dobře

  Odpovědět

 • Názor

  10 dubna, 2008

  Tento článek mi nepřipadá objektivní ale jako prezentace osobních názorů.

  Odpovědět

 • Dan

  22 dubna, 2008

  Autor asi zrovna prijel ze skoleni KGB. Tak hloupy a tendecni clanek plny vymyslu jsem naposled cetl v Rudem pravu za bolsevika. Takze jeste vsichni asi nevychcipali…

  Odpovědět

 • Alf

  25 dubna, 2008

  a díky tomuto výtvoru taky naposledy…

  Odpovědět

 • Bob

  11 července, 2008

  Nadpis: Íránská ropná burza: Poslední hřebíček do rakve US ekonomiky?
  Poslední odstavec: Zdá se tedy, že íránská burza se světovým obchodem s ropou a s ekonomikou USA, i přes hrozivé předpovědi, zatím výrazně nezamává.
  Typický bulvár.
  Adios! Byl jsem zde poprvé a naposledy.

  Odpovědět

 • leos

  5 listopadu, 2008

  Je 5. listopadu a vsem je naprosto jasne, ze to Daniel zase Zkuchtil……….mel by vratit redakci honorar, co za ten clanek dostal a odejit na Ostravu delat neco uzitecnejsiho, treba v dolech.

  Odpovědět

 • JA

  24 listopadu, 2008

  Je li to pravda ,tak USA ma zaminku napadnout Iran. Vsak to hraje zbrojnimu prumyslu do karet.

  Odpovědět