CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Šimon Finemon

13. 02. 2014

4 komentáře

Investujte pravidelně. Vyhnete se riziku

 


 

Většina lidí se snaží vytvořit si za svůj život rezervy, aby se zajistila proti poklesu životní úrovně v pozdějším věku. Je to logické, neboť v mládí je člověk obvykle plný síly a vitality, nicméně ve věku určeném pro odchod do důchodu už to často se sílou a vitalitou není tak slavné.

Lidé při přípravě na vyšší věk investují.  Vzhledem k tomu, že na počátku své pracovní dráhy často nemají dostatek prostředků pro jejich zhodnocování, tak místo jednorázové investice budou volit pravidelnou investici.

Jen minimum ve ztrátě

Je ale dlouhodobá pravidelná investice pro investora vůbec výhodná? A jak dlouhý musí být investiční horizont, aby mohla být pravidelná investice vůbec výnosná? Nejlépe je to zjistit na dostatečně validní a dlouhé časové řadě. Pro tento případ je vhodné zvolit trh s dostatečně dlouhou historií. Kdybychom si chtěli namodelovat třicetiletou investici na českém kapitálovém trhu, tak bychom to v podstatě ani nemohli učinit. Ale když si na pomoc s modelací vezmeme americký trh (a abstrahujeme od vlivu kurzových změn), dostaneme již lépe vypovídající výsledek.

Kupříkladu index DJIA v období let 1900 až 2012 překonal snad všechny doposud myslitelné typy krizí a k tomu dvě světové války. Na 112letém horizontu je možné si namodelovat dostatek časových úseků pro zjištění výhodnosti dlouhodobého investičního horizontu.

Na tomto indexu bylo provedeno takřka tisíc měření výnosů. A za celou dobu vylo pouze třicet investic se záporným zhodnocením. Tzn. jen tři procenta pravidelných investic dosáhlo záporného ročního výnosu. Řečeno jinak, 97 % pravidelných investic vykazovalo zisk, přičemž průměrné roční zhodnocení bylo 5,34 %.

REKLAMA

Měření rovněž dokázalo, že s 95,5% pravděpodobností bude roční výnos pravidelných investic ležet v rozmezí od –0,7 % až po 11,4 %. Tedy i při výrazně dynamické investici, jakou investice do akciového indexu (akcií) je, by roční výnos investice s velkou pravděpodobností dosáhl kladné hodnoty.

Čím kratší, tím horší

Pokud bychom si index DJIA ve stejném období rozdělili na dvacetileté periody, zjistili bychom, že v 8 % případů bylo zhodnocení takové investice záporné. Tohoto záporného výsledku dosáhla pravidelná investice v období výrazného propadu akciového trhu, který předcházel výraznému růstu akcií. 

Průměrné roční zhodnocení pravidelných investic na dvacetiletých periodách bylo 5,36 %, tedy v podstatě totožné jako na periodách o deset let delších. Ovšem při stejné pravděpodobnosti, tedy 95,5 % se roční výnos pravidelné investice bude pohybovat v intervalu –2,8 % až 13,5 %.

Dvacetiletý investiční horizont může investorovi přinést sice vyšší zhodnocení, ale zároveň i vyšší ztrátu než třicetiletý horizont, a to ještě ve větším množství případů. Podle těchto závěrů by investor měl volit delší horizont.

REKLAMA

Liší se rizikem

Rozdíl ve výnosu mezi dvaceti a třicetiletou periodou je 0,02 procentního bodu ročně. To není nijak velké číslo. Ovšem výraznější rozdíl je v hodnotě směrodatné odchylky, čili rizika. U dvacetiletého horizontu byla směrodatná odchylka 4,1 % a u třicetiletého horizontu 3 % ročně, což je o jeden procentní bod méně. I tato modelace dává za pravdu statistikám, které říkají, že s prodlužujícím se horizontem pravidelných investic klesá jejich riziko (měřeno směrodatnou odchylkou).

Kdy začít

Delší investiční horizont pravidelným investicím jenom prospívá. Ale kdy s pravidelnou investicí vůbec začít? Nejlepší odpověď je co nejdříve, jak to jen jde. Dále by bylo dobré na počátku investice „chytnout“ pokles trhu. I když investovat v době všeobecné nejistoty a poklesu trhu chce velkou dávku odvahy, neboť averze k riziku je v takovém období tak velká, že by se dala krájet.

Sice je pravdou, že časování trhu nepříliš funguje (spíše by se dalo říci, že nefunguje), nicméně poklesy v počáteční fázi pravidelného investování jsou obvykle vystřídány strmým růstem hodnoty v dalších fázích.

Nezapomínat

Výše uvedené výsledky vychází z portfolia tvořeného čistě akciemi indexu DJIA. Pokud by byla do pozorování zahrnuta i realokace portfolia, výnos a rovněž směrodatná odchylka (rizikovost) by byla poněkud jiná. Realokace portfolia je velmi důležitá. Podle modelové situace při investici do uvedeného indexu by se při realokaci portfolia a nerealizování odkupu celého portfolia vyhnuli ztrátám i investoři v roce 1929.

Akcie (akciové podílové fondy) jsou u pravidelných investic nutností, neboť přináší reálné zhodnocení. Ovšem na konci investičního horizontu je dobré se za pomoci realokace portfolia vyhnout ztrátám a nepřijít tak o nashromážděné výnosy.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře


Související články

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Vokůrka

  14 února, 2014

  Kdyby ti mladí žurnalisti četli chytré knihy nebo názory chytrých lidí pod jejich články, tak by se poučili. Nelze investovat do akcií, fondů a certifikátů pravidelně každý měsíc! Nelze počítat výnos amerického indexu od roku 2000. Nelze uvažovat, že americké akcie se nevyplatí za 10 let od roku 2000 a proto by se měly držet 30 let od roku 2000. Kdo četl slova chytrých lidí, se už poučil, že 1999 musely být americké akcie, fondy a certifikáty prodány pro to extrémní předražení. A další investice do akcii USA musela být začata až 2002, když byly akcie zas levnější. Zrovna tak s akciemi Německa. Ale škoda slov, žurnalisti se nikdy nepoučí a furt dál budou počítat růst amerického indexu od roku 2000.

  Odpovědět

 • Jano

  14 února, 2014

  Pane Vokůrko, súhlasím s Vami, stotožňujem sa s Vaším názorom

  Odpovědět

 • ad "jánošík"

  16 února, 2014

  Slovač, to je fór. Vládnou jim kriminálníci, a na českém odborném fóru zaostalí mečiarovskí negramoti perlí. A ani nepochopí, že ten „zmrd“ používá neexistující jméno. „Vokůrka“ neexistuje. Je jen okurka.

  Odpovědět

 • Radek

  14 února, 2014

  Nějak mi uniká smysl Vašeho příspěvku. Autor v článku pracuje se statistikami od roku 1900.

  Odpovědět