Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Investujeme… do vzdělání?

„Vzdělání je nejlepší cestovné pro život,“ to je citát učence vrcholného období řecké filozofie, nejvýznamnějšího žáka Platónova a vychovatele Alexandra Makedonského Aristoteléa ze Stageiry. Vzdělání jakožto investice do naší budoucnosti je totiž velmi nejistá a nestabilní. Ptáte se proč?

O moudrosti Aristoteléa ze Stageiry netřeba pochybovat. Pochybovat můžeme pouze sami o sobě ve smyslu, zdali toto cestovné pro život projedeme nebo „projedeme“.

Nerozumím lidem, kteří si např. zaplatí dvacetitisícový kurz, a pak jen řeknou „bylo to pěkný“. Nerozumím ani těm, kteří se domnívají, že všechno potřebné pro život (i ten profesní) dostali od svých rodičů a školního systému osmdesátých let.

Už více rozumím lidem, kteří chtějí, ale nemohou, a i těm, kteří zkrátka nevědí „CO“.

Co by se měli učit, v čem se zdokonalovat, v čem jsou dobří a v čem výborní.

Možná na toto tvrzení namítnete, že od toho přece mají svého nadřízeného, čili týmlídra, manažera a bůhví koho dalšího v týmu.

Obecným úskalím dnešního vzdělávání je to, že účastníci nejsou na kurz patřičně připraveni, a ani poté manažer neposkytuje účastníkovi podporu při zavádění znalostí a dovedností do praxe. Výsledkem je v mnoha případech lakonické „bylo to pěkný“. A přitom schází tak málo, aby se vzdělávání stalo efektivním a přínosným ve svém maximálním možném měřítku.

Nejsem přitom vůbec pro formalizované formuláře typu „akční plán“ (už jen to slovo!), ale jen o nenásilnou formu propojení vzdělávání se životem typu:

Manažer: „Pro co si tam, Jardo, jedeš? Co se chceš na tom kurzu naučit?“ 

Účastník: „Mám dva lidi v týmu a připadají mi demotivovaní, chybí jim jiskra a schůzky s klientem snad dělají jen pro čárku. Chtěl bych najít způsob, jak je znovu nabudit, aby začali zase dělat svou práci s chutí a plnit tím plán.“ 

Manažer: „Když o tom tak mluvíme, všiml jsem si, že na poradách pořád opakuješ, co a jak bys chtěl, ale vůbec jim nedáváš prostor pro jejich názory, nápady… Možná i to by pomohlo ovlivnit jejich motivaci, co myslíš?“

Účastník: “Máš asi pravdu, jen nevím, jak to mám udělat, a taky nejde jen o porady.“ Manažer: „Takže až se vrátíš, popovídáme si o možnostech, jak to řešit, můžeš očekávat mojí plnou podporu.“

Jistě by byl lepší nejen v tomto případě nějaký vytuněný super SMART cíl, ale nějak začít musíme Smejici se.

Pokud jste se v tomto článku nenašli, upřímně vám gratuluji, a pokud ano, má rada zní: „Investujte rozumně a z každé investice se snažte vytřískat co nejvíc!“

Autorka je vedoucí oddělení vzdělávání společnosti Fincentrum.

Vzděláváte se stále?

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “Investujeme… do vzdělání?”

 1. Radim Lukeš napsal:

  Brko, už to nehul, vedeš Partners do záhuby. Inteligentní lidi odešli, zbyli tam jen netáhla a vymyté mozky.

 2. Radek napsal:

  Je smutne, ze autorkou clanku je pani z Fincentra, kde vzdelani neni zadne a jen se spoleha na pretahnuti lidi odnekud kde uz se neco naucili.

 3. Metodej napsal:

  „O moudrosti Aristoteléa ze Stageiry netřeba pochybovat.“

  Skoda jen, ze autorka nezvladla co nejvic vytriskat ani ze zakladni skoly.

 4. Pešek napsal:

  Osobně se vzdělávám, kupuji si odborné a motivační knihy, a mám z nich větší přínos, než z popsaných seminářů za dvacet tisíc

  • Yersinia Pestis napsal:

   No ale jen si představte, kolik informací by vám dalo nové vzdělávání v Partners za 150.000,– – 1.400.000,–
   :-)

   • Martin napsal:

    Rypnuti dobre, byt nepravdive, a placene mandatky zavadi jiz vsichni, Partners byli prvni tak jsou nejvice pod drobnohledem. Takze se vlastne jen potvrdilo, ze urcuji smer.

    • Původní kolemjdoucí napsal:

     Ano, ukazují jaký je správný směr :-) Všichni je zavádějí? Můžete konkrétně jmenovat kdo je zavedl?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.