CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Ondřej Záruba

16. 04. 2008

17 komentářů

Investorský zeměpis: Americké finanční skupiny

 


 

prvním díle Investorského zeměpisu jsme se věnovali segmentu společností, které se řadí mezi největší instituce světa. V tomto díle nás čekají nejmocnější firmy světa. Společnosti, které západní svět nazývá termínem „diversified financials“. My jim budeme říkat pracovně finanční skupiny, přestože tento termín není zcela přesný.

Některé z těchto společností lze považovat za investiční banky, některé za holding finančních institucí, jiné zase za čistokrevné investiční hráče nebo například polostátní instituci poskytující subprime hypotéky.

Berkshire Hathaway

Když Oliver Chace v roce 1839 zakládal společnost Valley Falls vyrábějící textilní výrobky, nemohl ani tušit, kam až jednou jeho společnost dospěje. V roce 1929 Valley Falls sfúzovala s dalším textilním závodem Berkshire Fine Spinning. V roce 1955 následovala další fúze s Hathaway Manufactoring. V té době už měla firma 15 továren s 12 000 zaměstnanci, jenomže to by na přední místo v tomto článku nestačilo.

V roce 1962 vstoupil na scénu muž jménem Warren Buffett. Začal kupovat akcie Berkshiru, a když získal rozhodující vliv, obrátil společnost naruby. Buffett sice ponechal jako hlavní byznys textilní výrobu, ale začal investovat do pojišťovnictví a dalších odvětví ekonomiky.

Největší změny se v Berkshire odehrály v 70. letech, kdy se Buffettovi podařilo získat dvě významné pojišťovny pod svá křídla. První byla National Indemnity company a druhá Government Employees Insurence company. Druhá jmenovaná známá spíše jako GEICO se posléze stala hlavním zdrojem kapitálu pro rozjezd jiných investičních aktivit Berkshiru.
V roce 1985 Buffett odpískal textilní výrobu a začal se už naplno koncentrovat pouze na investiční byznys. V roce 2008 se Warren Buffett stal nejbohatším mužem planety s odhadovaným majetkem 62 mld. USD.

Aktivity Berkshire Hathaway dnes jsou velmi různorodé. Drží podíly ve společnostech Coca Cola, Mid American Energy, zajišťovně General Re nebo v nám Čechům dobře známém pivovaru Anheuser-Busch. V poslední době se objevila informace, že v Berkshiru mají zájem o švýcarskou zajišťovnu Swiss Re.

REKLAMA

Berkshire dnes disponuje majetkem 250 mld. USD, zisk v roce vytvořila ve výši cca 12 mld. USD a na trhu má cenu přibližně 140 mld. USD.

Goldman Sachs

Obr.:
 Goldman Sachs Tower v New Jersey

Světoznámá investiční banka byla založena v roce 1869 židovským přistěhovalcem Marcusem Goldmanem. Roku 1896 začala obchodovat s cennými papíry na newyorské burze. Mezitím do firmy pana Goldmana vstoupil se svým kapitálem Samuel Sachs a společnost tak získala nový název. Pan Sachs se oženil s dcerou pana Goldmana a vše zůstalo v rodině, jak se říká.

Společnost, která byla tak úzce spjata s NYSE, zažila nejkrušnější období v době velké hospodářské krize, kdy byla postižena zejména díky tomu, že drobní investoři začali hromadně prodávat její podílové fondy. Pánové v Goldman Sachs si zřejmě uvědomili, jak je jejich stávající byznys, který stojí na drobných investorech, křehký a rozhodli se pro změnu.
Goldmen Sachs začala poskytovat poradenství společnostem chystající se na IPO (primární emise akcií). Mezi jejich prvními klienty byla například automobilka Ford. Dále začala poskytovat ekonomické poradenství velkým firmám v řízení finanční toků. V neposlední řadě se mezi významné klienty řadí vlády různých zemí světa. Kromě výše zmíněného je Goldman Sachs finančním poradcem pro tu nejbohatší klientelu světa.

Dnes je Goldman Sachs namočen v hypoteční krizi, ovšem jeho aktivity, jak se nyní ukazuje, byly poměrně dobře diverzifikované, a tak se potencionální investoři nemusejí bát, že tato investiční banka symbolizující americko-židovskou finanční tradici reprezentuje pouze zašlou slávu. Hypoteční krize ukrojila společnosti 20 mld. USD z tržní hodnoty na současných 66 mld. USD. Ukazatel P/E je na 7, 8!

Morgan Stanley

Můj oblíbenec v této kategorii je osudem spřízněn s bankou JP Morgan. V důsledku, v minulém díle zmiňovaném Glass Steagle Actu, vznikly z jedné banky dvě. Komerční JP Morgan a Investiční Morgan Stanley.

Výhoda společnosti Morgan Stanley oproti konkurenci je všudypřítomnost. Nenaleznete s největší pravděpodobností stát na planetě, kam by Morgan Stanley nepronikl. Jedním ze základních principů této firmy je, že na pracovišti by vedle sebe neměli sedět dva lidé, kteří pochází ze stejné země. Když tento princip spojíte s obrovským kapitálem, který za Morgan Stanley stojí, získáte jedinečné know-how na vydělávání peněz ve světě financí.
Činnosti, na které se Morgan Stanley zaměřuje, jsou podobné jako v případě Goldman Sachs: investiční poradenství pro velké firmy a vlády. Rozdíl bych viděl především v tom, že Goldman Sachs dělá navíc i „megaboháče“ z řad fyzických osob.

REKLAMA

Z grafu je patrné, že Morgan Stanley je hypoteční krizí velmi postižená instituce. Cena společnosti spadla z 80 mld. USD na 48 mld. USD a to určitě není zanedbatelné. Zisk ve výši 3,2 mld. USD za rok 2007 je zhruba poloviční oproti roku 2006.

Merrill Lynch

Společnost Merrill Lynch má ve znaku býka, ale poslední měsíce by jí slušel více animovaný Méďa Béďa. Společnosti zabývající se investičním bankovnictvím, pojišťovnictvím a finančním poradenstvím pro firmy a fyzické osoby se totiž vůbec nedaří. Tato ještě v roce 2006 velmi prosperující firma se ziskem 7,5 mld. USD dosáhla totiž za poslední uzavřené učetní období stejného výsledku jen s odlišností ve znaménku. Ztráta 9,8 mld. USD je velká i na hypoteční krizi.
Merrill Lynch je společně se Citi dostali nejvíce prozatím na frak z velkých amerických institucí v důsledku nešťastných subprime hypoték. Pád market value ze 73 mld. USD na současných 40 mld. USD není dle mého názoru tak strmý, jak by si Merril Lynch zasloužila. Některé jiné banky ztratily více pro méně. Takto vysoká ztráta činí v současné době z Merrill Lynch opravdu nebezpečnou investici.

Fannie Mae

Fannie Mae alias Federal National Mortgage Association příliš nezapadá mezi Morgan Stanley nebo Goldman Sachs. Byznys této společnosti s významným podílem Vlády USA tvoří, jak už z názvu vyplývá, poskytování úvěrů. K této činnosti lze doplnit i poskytování bankovních záruk nebo státních a jiných veřejných dotací. Nemůžeme ji ovšem považovat za čistokrevnou banku.
Fannie Mae vznikla za vlády Franklina Delano Roosvelta roku 1938 v rámci programu New Deal, aby podpořila podnikání v Americe. Dodnes přetrvala a zaměstnává cca 5 500 lidí. Fannie Mae si investoři cenili před hypoteční krizí na 55 mld. USD a dnes na 30 mld. USD.

Zřejmě není překvapením, že hospodářský výsledek za rok 2007 je záporný a dosahuje hodnoty 2 mld. USD.

Lehman Brothers

Tři bavorští bratři Henry, Emanuel a Mayer Lehmanovi dali vzniknout jedné z nejpozoruhodnějších společností světa již v roce 1850. Nejprve rozjeli obchod s bavlnou, obchodovali s dluhopisy emitovanými dráhou a někdy okolo roku 1870 rozjeli i finanční poradenství.
Vstupem na newyorskou burzu roku 1877 se společnost přestěhovala z Alabamy definitivně do New Yorku. Dnes je Lehman Brothers holdingem finančních institucí, z nichž nejvýznamnější je investiční banka, v holdingu nalezneme také velký podíl společností, které poskytují úvěry: Lehman Brothers bank nebo Aurora Loan services.

Zajímavé na Lehman Brothers je, že tuto společnost řídila celých 119 let rodina Lehmanů. Teprve když roku 1969 poslední Lehman zemřel, se vedení ujal Pete Peterson.

Lehman Brothers se v roce 2007 nevedlo vůbec špatně. Dokonce byl překonán hospodářský výsledek z předešlého roku o 300 milionů USD na 4, 2 mld. USD. Společnost spravuje aktiva ve výši přes 600 mld. USD, což je asi o 190 mld. USD více než loni. Ani Lehman Brothers se nevyhnul pád jejích akcií, přestože je hypoteční krize v USA příliš nezasáhla. Investoři mají tendence je házet do stejného pytle jako Merrill Lynch a spol.

REKLAMA

American Express

Teď trochu z jiného soudku. Utečeme od investičního bankovnictví ke kreditkám, charge kartám a cestovním šekům. To je totiž byznys „Amexu“, jak se společnosti v kuloáru všech fandů do platebních operací přezdívá.

Jak už název společnosti napovídá, Amex vznikl původně ze společnosti zajišťující meziměstskou přepravu bohatých obchodníků na divokém západě prostřednictvím dostavníků. Jelikož dostavníky byly často přepadávány a jejich ochrana vyšla velmi draho, inspirovali se pánové z této společnosti starověkými Syrskými hliněnými tabulkami, které ještě v době před naším letopočtem fungovaly jako šeky, a přeměnili je do moderní papírové podoby relevantní polovině 19. století až po dnešní divné kusy plastu, které jsou schopny komunikovat online přes celou planetu.
Zhruba prvních sto let své existence si American Express podmaňoval Ameriku, za méně než poloviční časový úsek dobyl zbytek světa. Není moc zemí na světě, kde by zlatý kus plastu s výše uvedeným logem nebyl tvrdé platidlo.

Akciím Amexu se v posledním roce, stejně jako ostatním americkým akciím finančních institucí, nedařilo. Ovšem vezl se Amex pouze na vlně či zažívá skutečnou krizi? Tržby meziročně vzrostly o 4 mld. USD a zisk od 300 milionů USD, to není zas tak zlé. Amex má stabilní byznys a její další růstový potenciál je obrovský. Zajímavý bude její souboj s JCB o asijský trh, do kterého papírově vstupuje jako jednoznačný favorit.

Freddie Mac

Úvěrová instituce Freddie Mac vděčí za svou existenci jiné instituci. Když se Fannie Mae stala v roce 1968 veřejně obchodovatelnou pro soukromé investory, obával se kongres, že by mohla Fannie Mae deformovat ekonomiku svým monopolní postavením na „secondary mortgage“ trhu, a tak vznikl Federal Home Loan corporation alias Freddie Mac.
Freddie Mac byl jedním z inovátorů tzv. „subprime hypotéky“, tzn. účelový nezajištěný úvěr pro klienty s nižší bonitou. Tady se ukazuje, jak je nebezpečné míchat soukromý a veřejný sektor dohromady. Freddie Mac je sice veřejně obchodovatelná společnost, ovšem jeho činnost je do značné míry koordinováno s Ministerstvem pro „Housing and Urban development“, což je takové ministerstvo pro místní rozvoj po americku. Úspěšnost ministerstva se měří počtem lidí, kteří mají bydlení. Úspěšnost finančních institucí je měřena generovaným ziskem. To jsou dvě věci, které nejdou dohromady.

Freddie Mac dosáhl za rok 2007 ztrátu téměř 2 mld. USD, což představuje značný propad proti roku 2006, kdy byl 2,19 mld. USD v plusu. Cena akcií úvěrového gigantu spadla na méně než polovinu za poslední rok. Tržby jsou o 5 mld. USD větší.

Countrywide Financial Corporation

Zhruba každá pátá hypotéka z celého území USA skončí v Countrywide. Další číslo říká, že objem těchto úvěrů je větší než 3 % HDP USA. Countrywide je banka specializující se na získávání, odkupování a servisování úvěrů. Její největší konkurence jsou Fannie Mae a Freddie Mac.
Countrywide vznikla jako ryzí produkt soukromého podnikání v USA, když ji v roce 1969 založili pánové David Loeba a Angelo Mozillo. Zatímco David před 5 lety zemřel, Angelo dělá dodnes předsedu představenstva.

Rovněž Countrywide je jedním z lídrů na trhu subprime hypoték. Countrywide dokonce schvaloval hypotéky lidem s nižším disponibilním příjmem než 1000 USD/měsíc. Byl zasažen významně nejen hypoteční krizí, ale ještě předtím ho poškodil zásadně i hurikán Kathrina, kdy se několik desítek až stovek tisíc lidí opozdilo se splátkami hypotéky. Za rok 2007 je v Coutrywide ztráta 700 mil. USD a ztráta tržní hodnoty společnosti z 22 mld. USD na 4 mld. USD. Takový výprodej nezažijete ani po Novém roce na Chodově.

Capital One

Kříženec Countrywide, American Express a standartní komerční banky. Tak by se dala vystihnout Capital One dle rozsahu činností, kterými se zabývá.
Společnost je poměrně mladá, vznikla až v roce 1988 a její růst je spojen s masivním nárůstem používání platebních karet na začátku let devadesátých. Kromě úvěrových platebních karet společnost živí leasingy na automobily a jiné spotřebitelské úvěry.

Capital One je symbolem nezodpovědného zadlužování v USA, které je podpořeno monstrózní reklamou. I v neklidném období roku 2007 dokázala Capital One vytvořit zisk 1,58 mld. USD. Došlo však ke snížení zisku o 900 mil. USD a i to je spojeno se snížením hodnoty firmy v očích investorů o 30 %.

Závěrem

Do kategorie amerických finančních holdingů bychom mohli zařadit mnoho dalších známých firem, z nichž momentálně asi nejdiskutovanější je jedna z největších newyorských bank Bear Stearns. Úkolem tohoto článku není ale mapovat příčiny umírání této instituce, ale představit potenciální investiční příležitosti v řadách nejsilnějších ústavů. A při vší úctě, Bear Stearns k nim dnes již nepatří, ačkoli je vděčným tématem titulních stran.

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Ives

  16 dubna, 2008

  Ach jo, další zkomolené jméno. Ten bohatý pán se jmenuje Buffett, nikoliv Bufet, Buffet nebo Bufett.

  Odpovědět

 • Anonym

  16 dubna, 2008

  Máte pravdu.Za chybičku se omlouvám

  Odpovědět

 • Ives

  16 dubna, 2008

  Jinak článek je docela dobrý. Aspoň si dokážu jako čtenář udělat obrázek o tom, co která společnost vlastně dělá.

  Odpovědět

 • Anonym

  16 dubna, 2008

  Děkuji za upozornění, už je opraveno.

  Odpovědět

 • Mario

  16 dubna, 2008

  Odkud jste vzali graf akcií Berkshire? Na NYSE stojí jedna akcie 130.000,-USD, takže to nekoresponduje s tím jednoduchým grafem v textu…

  Odpovědět

 • Gekko

  16 dubna, 2008

  Jde o druhou menší emisi Berkshiru.

  Odpovědět

 • OTTO

  17 dubna, 2008

  Vzali je z http://www.bigcharts.com
  V článku je graf BRKB které byli vydány ( myslím v roce 2004 ) jako 1/30 akcie BRKA ( na kterou jste jste se díval vy )právě kvůli menší dostupnosti pro méně bonitní investory, protože jak sám vidíte od 10.5.1965 kdy Buffett převzal vedení BH, kdy akcie stála 18 dolarů se kurz poměrně robustně změnil.
  Mějte ohled na běžné investory, pro které byl zmíněný graf určen.
  Každý si nemůže dovolit kupovat loty akcií BH při ceně 129,475.00 USD na kterou se dnes dostala z open price 128,900.00 USD jako vy.
  Většina lidí, kteří čtou tyto stránky hrajou jinou ligu než vy.

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  17 dubna, 2008

  Dobrý večer OTTO,
  musím přiznat, že Vaše komentáře, když neobhajujete APL dávají i smysl. Vysvětlete mi tedy, proč takový boss jako Vy, chodí na i.cz, stránky pro bouchače a retail? Docela by mě to zajímalo.
  s pozdravem JB

  Odpovědět

 • OTTO

  17 dubna, 2008

  Dobrý večer pane Bartoši,
  asi vás zklamu, ale nepovažuji se za bosse.
  Na ICZ chodím, protože jsem ještě nepřečetl všechny články, které si chci přečíst.
  Je pravda, že když sem zavítám, reaguji na některé články, nebo příspěvky z diskuze.
  Stejně jako na burze spekulanti hledají svatý grál tak vámi zmiňovaní bouchači a obchodníci zde možná hledají to samé.
  Nebo chtějí být vzdělanější a lepší bouchači a obchodníci, než jsou dnes což je správnější přístup, než hledání svatého grálu.
  Svatý grál už je objeven, ale většina nevěří, že to je svatý grál, protože si ho představovali jinak.
  Svatý grál je – pokud chceš uspět, musíš se změnit a to se stane tak, že zaplatíš potřebnou cenu.
  Většina lidí se nechce změnit a už vůbec nechtějí platit cenu za změnu a proto dál hledají svatý grál, který jim přinese úspěch bez nutnosti změn a zaplacení ceny.
  S pozdravem OTTO

  Odpovědět

 • Borat

  18 dubna, 2008

  Naprosty souhlas.. jako byste mi mluvil z duse:)

  Odpovědět

 • OTTO

  18 dubna, 2008

  Vítejte do klubu :o)

  Odpovědět

 • obchodnik

  17 dubna, 2008

  mario,
  ale koresponduje. jen pan autor netusi ze jsou 2 akcie BRK. a to Class A a Class B. Acko je 100k+ a Bcko je kolem 5k. rozdil je v tom ze B maji pravo na 1/30 a B ma 1/200 hlasovacich prav A. pak je tam jeste neco jako ze Acko muzes kdykoli konvertovat do 30 Class B ale nejde to naopak.
  proto Becko temer az na par vyjimek neni nad 1/30 ceny A. pak by totiz vznikl prostor pro arbitraz.
  Warren taky rekl ze pokud B bude s 2% a vice discountem tak nabidnou lepsi nakup pro A. uz je to dlouho, co jsem to mel v portfoliu, tak si to nepamatuju presne. nechce se mi to ted hledat.

  Odpovědět

 • Mario

  17 dubna, 2008

  Díky za vysvětlení. Přiznám se, že to jsem netušil. Tuhle akcii nesleduju.

  Odpovědět

 • Anonym

  17 dubna, 2008

  Tento graf je z forbes.com

  Odpovědět

 • OTTO

  17 dubna, 2008

  Já vám věřím, ale pokud je na grafu napsáno http://www.bigcharts.com hádejte odkud se na http://www.forbes.com vzal :o)

  Odpovědět

 • Anonym

  17 dubna, 2008

  Pekny clanek, Ondreji. To je opravdu po trech tydnech, co jsem na Icz docetl clanek az do konce.

  Odpovědět

 • Anonym

  17 dubna, 2008

  Díky,pochvala od Vás potěší.

  Odpovědět