CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Ondřej Záruba

20. 05. 2008

2 komentáře

Investorský zeměpis: Přátelé ze silikonového údolí

 


 

Hewlett Packard

Firmu Hewlett-Packard založili Bill Hewlet a Dave Packard. Stanford je asi vážně dobrá univerzita. Ještě předtím než zplodila zakladatele Yahoo a Googlu, tak její brány roku 1934 opustili výše zmínění pánové. Pět let potom dali dohromady 500 dollarů a rozhodli se vybudovat dílnu v garáži.

Jejich tehdejší výroba byla hlavně převratný audio oscilátor, který sami vyvinuli – model HP200. První zakázku jim udělal Walt Disney, který těchto oscilátorů koupil osm pro své studio. HP utržilo něco přes 70 dollarů za kus. Zajímavé ale je, že se model HP200 vyráběl až do roku 1972.

V prvních letech své existence HP vyráběl všelicos. Kromě plenkoidních elektronických přístrojů byla v produkci například i různá měřidla používající se v zemědělství.

Říká se, že HP je první veliká firma ze Sillicon Valley, kam se firma přestěhovala v 60letech. Zajímavé je logo HP. Spoustě lidem přijde logická zkratka HP v logu, ale není vše, jak se zdá. Podívejte se na následující obrázek:
dy“ byla zkratka dcerky HP Dynec, logo se líbilo. Když ho zkusili otočit, zjistili, že „dy“ se změní na „hp“ a nebylo co řešit.

HP je autorem vůbec prvního PC 9100A, který sestrojil roku 1968. Jeho cena byla 5 000 USD. To se dnes nezdá tolik, ale ten stroj nebyl zrovna fešák a zas tolik toho také ještě neuměl.

Revoluce v HP se udála roku 1984, kdy své aktivity zaměřil na výrobu tiskáren a skenerů. V 90. letech už firma rostla hlavně díky akvizicím: Apollo Computer a Convex Computer. Osamostatnila se větev Agilent. Ženy sympatizují s HP zase proto, že tato firma byla první z DJIA, která jako svou šéfku dosadila ženu – Carly Fiorinu.
Výčet toho, co se dnes v HP vyrábí, by byl na dlouho, přesto se pokusím načrtnout: Počítače ve všech formách, tiskárny, skenery, faxy, telefony a fotoaparáty. Kromě hardwaru se také podílí na softwarovém byznysu: známé jsou progamy Open View a Open Call.

REKLAMA

Tržby Hewlet Packard jsou jednoznačně největší v tomto segmentu – 107 mld. USD v roce 2007, to je významný nárůst oproti předchozímu roku („jen“ 94 mld. USD). Zvýšil se i čistý zisk společnosti, a to ze 6,52 na 7,85 mld. USD. Jak na to reagoval trh? Tržní cena vzrostla o 9 mld. USD na 115 mld. USD. P/E je 14,9. Taková rozumná hodnota u firmy, které se daří dobře.   

Cisco Systems

Cisco je premiant. Zaměstnává cca 5x méně zaměstnanců než HP, konkrétně 61 535, ale dosahuje vyššího zisku než konkurenční impérium. I když… konkurence?! Cisco totiž na rozdíl od HP sází hlavně na výrobu síťových zařízení jako jsou wireless routery. K těm ještě dodá nějaký ten software vlastní výroby.

S rozmachem veřejných míst s wifi sítí roste i profit společnosti Cisco, která je v tomto odvětví jednoznačný leader. Cisco v minulosti koupilo několik konkurentů (např. Lynksys, Cerent nebo Scientific Atlanta), a tak si ještě upevnilo pozici.
Nejzajímavější informací o společnosti, kterou založil další stanfordští študáci Len Bosack a Sandy Lerner roku 1984, je, že roku 2000 na vrcholu dot.com bubble byla vůbec nejdražší firmou světa. Tehdejší tržní kapitalizace Cisco v této době byla kolem 500 mld. USD. Dnes je to méně.

Cisco si investoři cení na 158 mld. USD, před rokem to bylo podobné. Společnosti se ale jinak vede dobře. Nárůst zisku ze 6,42 na 7,96 mld. USD při zvýšení obratu z 31 na 38 mld.  USD je velmi pozitivní. P/E je stále vyšší – 20,7. Podle mého názoru jsme možná na hranici situace, kdy trh přestal přehodnocovat cenu akcií na správnou hodnotu firmy. Přirozené P/E bude něco vyšší než u HP.

Motorola

Jeden z největších světových výrobců mobilní telefonů Motorola zažívá zlé časy. Motorola nevyrábí jen mobily, ale i set-top-boxy, laptopy, DVD rekordéry či televize. Páteří ovšem jsou právě telefony.

Společnost se při svém vzniku roku 1928 jmenovala Galvin Manufactoring. Název Motorola přišel roku 1930, kdy firma vyběhla na trh s autorádií. Díky letitému vývoji bezdrátových telefonů získala firma cenné zkušenosti v oblasti mikrotechnologie, a tak když nastala éra prvních počítačů, stala se Motorola významným semiconductor dodavatelem IBM nebo Applu.
Nejúspěšnějším výrobkem Motoroly vůbec je RAZR linie mobilních telefonů, kterého se prodalo okolo 110 milionů kusů. Ani RAZR nespasil hospodářské výsledky této firmy. Odstartoval to komerčně neúspěšný projekt satelitního telefonu Iridium, poté se oddělila divize vládních obchodů General Dynamics, poslední oddělení bylo Freescale Semiconductor Inc.

Meziročně klesly Motorole tržby ze 42 mld. USD na 34 mld. USD. Zisk 3,66 mld. USD následovala ztráta 62 mil. USD. K tomu 66 000 zaměstnanců na krku. Nevím, nevím. Motorola nevypadá jako perspektivní investice. Ale v tomhle byznysu stačí, abyste vynalezli nějakou „bombu“, které prodáte pár desítek milionů kusů, a vše je jinak. A Motorola měla vždy dobrý vývojový tým.

Dell

Texaská firma Dell je po Hewlet-Packard druhým největším výrobcem počítačů na světě. Kromě notebooků a stolních počítačů vyrábí i servery, tiskárny nebo i televize.

Michael Dell byl studentem texaské univerzity, když roku 1984 zvětřil šanci prorazit v computerovém byznysu. Firma, kterou založil, tehdy ještě PC´s Limited, utržila ve svém prvním roce existence úctyhodných 73 mil. USD. V roce 1988 byla společnost přejmenována na Dell Corporation a v roce 1989 přišlo IPO.

REKLAMA

Dell jako jeden z prvních pochopil, že pokud mají být jeho produkty cenově dostupné, je třeba přesunout výrobu z Ameriky. Dneska se vyrábí produkty Dell v Irsku, Polsku, Libanonu, Číně, Indii, Malaysii nebo Brazílii. Jen ne moc v Americe.
Dell vzbudil pozdvižení, když se minulý rok vrátil na pozici předsedy představenstva sám Michael Dell. Nebyl spokojený s vývojem firmy, a tak vyměnil skoro celé představenstvo a propustil 7000 zaměstnanců. Dnes jich má jeho firma už jen 88 200.

Změna se moc ve výsledcích roku 2007 neprojevila. To očekáváme po skončení letošního roku. V roce 2007 byl zisk 2,9 mld. USD, o rok dříve byl 2,6 mld. USD. Obrat vzrost z 57 na 61 mld. USD.

Akcie Dellu padaly zřejmě kvůli nejistotě, kterou návrat Michaela Della vyvolal. Tržní hodnota je na 42 mld. USD, před rokem cca 52 mld. USD. P/E má hodnotu 15,8. Já bych si vsadil spíše na další propad hodnoty akcií než na růst. Trh začne věřit Michaelovi, až ukáže finální skóre roku 2008.

Apple Incorporated

Scéna z filmu Forrest Gump: Forrest otevírá poštu a narazí na papír s logem jablíčka a vypráví: “Milá Jeny, taky jsem investoval do nějaký ovocnářský firmy nebo co. Poručík Dan říká, že o peníze se už nemusím nikdy starat. Říkám: tak fajn, aspoň jedna starost z krku.“

Je Apple zlatý důl ještě dnes? Nejsem si jistý. Nejdříve něco krátce k historii. Firma vznikla na Apríla roku 1976 v Silicon Valley.  Zakladatelé Applu byli tři: Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Nejznámější je Steve, který dělá dnes předsedu představenstva.

První výrobek se jmenoval Apple I microcomputer a byl těžce „makro“, jeho design připomínal zrezivělý psací stroj. V roce 1983 vyslal Apple do světa computer Lisa, který měl takové vychytávky, jako třeba myš. Po Lise už nastoupil známý Macintosh. Roku 1989 ho začal Apple vyrábět i ve verzi portable – notebook je asi moc silné slovo na tu krabici.

Léta okolo roku 1990 byla jedním z nejúspěšnějších období firmy. V polovině let devadesátých Apple prohrával souboj s IBM, a tak muselo dojít k velké restrukturalizaci výroby. Sázka na originální design, kvalitu dílenského zpracování a jednoduchost ovládání jsou dnes hlavními prodejními atributy iPodu, iPhonu a iMacu.

Klíčové se ukázalo i partnerství se společností Intel, předním světovým výrobcem procesorů. Ten dodává Applu výkon, který je zhruba dvojnásobný než u konkurence iPhonu.

V nedávné době se objevila i kritika na Apple. Spotřebitelé v USA si stěžovali, že iPhon, který si koupili, zlevnil během krátké doby příliš radikálně a oni tak byli příliš znevýhodněni oproti pozdějším kupujícím. Apple těmto zákazníkům slevu doplatil.
A co Apple v číslech? Tržby 28 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 35 %. Zisk 4,34 mld. USD znamená skok o 78 %. Tržní hodnota za poslední rok radikálně vzrostla ze 72 mld. USD na 167 mld. USD. P/E vyletělo na 39,1.

Odpovím na otázku, zda je dnes Apple zlatý důl. Ne, není. Byl ještě loni. Ale z dlouhodobého hlediska očekávám další zlepšení hospodářských výsledků firmy, jelikož Apple je „trendy“ firma. Špičková technologie, která se spojí se špičkovým designem a dostatečně agresivní mediální propagací, bude plodit šťavnaté ovoce. Třeba se Forrest moc nemýlil s těmi ovocnáři.

Qualcomm

Ke každé správné firmě ze Silicon Valley patří charizmatický vůdce. Takovým je v případě Qualcommu dr. Irwin Jacobs. Firmu založil v roce 1985 a dodnes je předsedou správní rady.

REKLAMA

Qualcomm je úzce specializovaný výrobce hardwaru a softwaru do všemožných mobilních zařízení, hlavně však mobilních telefonů a PDA. S firmou Qualcomm jsou spojeny technologie jako CDMA, BREW a OmniTRACKS. Kromě toho je QC autorem softwaru Eudora, který zajišťuje e-mailové služby.
Qualcomm příliš neohromí svým obratem, ale zajímavá je jeho rentabilita. Navíc zaznamenal dynamický nárůst tržeb, které se vyhouply z 7,8 mld. USD na 9,67 mld. USD v roce 2007. Zisk 2,5 mld. USD z roku 2006 byl překonán o 800 mil. USD v následujícím roce. Přesto hodnota firmy skákala jak na houpače. Po roce je Qualcomm více méně na svém: tržní kapitalizace je 73 mld. USD, což představuje P/E 21,7.

Qualcomm může být stejně tak drahý i levný pro potenciální investory. Ono to v podstatě platí pro všechny firmy ze Silicon Valley. Dynamický trh, kde každý převratný patent, znamená skokový nárůst tržeb, se dá těžko předvídat. Ale i tyto firmy se postupně stabilizují a to, co platilo před deseti nebo patnácti lety, se projevuje už v menší míře.

EMC

Další z výjimek, které nežijí v Kalifornii je společnost EMC, která sídlí v Massachussets . A taky má nejlepší logo ze všech firem. Ale to není důležité.

Historie EMC se začala psát roku 1979. Založeno bylo pány Eganem a Marinem. Když ke zkratkám jejich jmen přihodíte zkratku corporation, tak už víte, co EMC znamená.

EMC je světový leader ve výrobě tzv. data storage platforem. Toho dosáhl, tak že skoupil velkou část své konkurence. Od roku 1993 do dneška jsem napočítal 41 akvizic. Nejvýznamnější z nich jsou firmy Data General (výrobce CLARiiON), Legato Systems, Captiva Software, Acxiom Grid, nLayers, RSA Security, Berkeley Data Systems a poslední významné z letošního roku Infra a Iomega. Z toho jasně vyplývá strategie růstu, která spočívá ve skupování všeho.
Otázka je, zda EMC bude mít nadále dostatek kapitálu na akvizice. Většina fúzí byla uskutečněna v posledních třech letech, takže by se to mělo projevit v nejbližších letech na rapidním růstu obratu. V roce 2006 byl obrat 11 mld. USD, v roce 2007 pak 13 mld. USD. Zisk vzrostl ve stejném období z 1,23 mld. USD na 1, 61 mld. USD.

Tržní hodnota EMC rapidně rostla do listopadu. Pak nastal volný pád. Asi to byl zdravý skok. Srazil P/E „jen“ na 23,4. Já bych si přesto na EMC možná vsadil. Ty akvizice se musí projevit. A 23,4 není přeci tolik, ne? Berte mě s rezervou, trochu to zlehčuji.  

Corning

Společnost Corning je dost odlišná oproti těm, co si dnes představujeme. S datem založení v roce 1851 aby ne! Firma Corning byla ještě před nástupem počítačové výroby sklářskými a keramickými závody. Na začátku minulého století výroba závodů Corning stála na automobilových světlech.

V současné době je Corning extraliga ve výrobě optických kabelů. A vyrábí prakticky vše, co se dá vyrobit z keramiky nebo skla a co se dá pak strčit do PC case. Zajímavá je také výroba LCD displejů.

Domovským městem Corningu je New York. Corning byl založen americkou rodinou Houghton. Ta si drží dodnes významné postavení ve firmě, přestože už dávno je Corning veřejně obchodovatelnou firmou.

Corning je jedním ze symbolů amerického průmyslu. Kdo myslíte, že dodával Edisonovi sklo na žárovky do GE? A že jich tehdá vyrobili. Corning je také výhradním dodavatelem NASA na skla do raketoplánů.
Firma má poměrně stabilní hospodářské výsledky: Tržby vzrostly z 5,17 na 6,17 mld. USD, zisk z 1,86 na 2,85 mld. USD. Zaregistrovali jste ten poměr blížící se 100% nárůstu zisku k tržbám? To vám o firmě řekne, že drtivá část jejích nákladů je fixních, což v dobách úspěšného prodeje předznamenává takřka exponenciální nárůst zisku, v dobách nezdaru to může firmu zabít. Nezabilo ji to už asi 150 let, tak bych se toho tolik nebál.

Tržní hodnota za poslední rok vzrostla z 32 mld. USD na 42 mld. USD. P/E 15,3 a malá dividenda 0,2 USD na akcii, která stojí 27 dolarů.

Sun Microsystems

Zakladatel Sun Microsystems Andy Bechtolstein studoval… hádejte kde? Správně. Stanford. Firma byla založena roku 1982 a už od svého počátku byla velmi zisková. V roce 1986 vyrazil Sun Microsystems na NYSE se symbolem SUNW, pak to změnili na JAVA.

Právě produkty linie Java symbolizují Sun Microsystems. Ale protože Sun je klasifikována spíše jako hardwarová firma, tak si řekněme, co že tam vlastně vyrábí: Servery, procesory, harddisky především.
Už od roku 1987 se Sun Microsystems rozrůstá především díky akvizicím: jmenovat je by nemělo asi smysl – jsou to desítky firem nejrůznějšího významu. Ty z roku 2008 jsou My SQL AB a Innotek.

Firma neprochází radostným obdobím. V roce 2006 vykázala ztrátu 440 mil. USD, loni zisk 644 mil. USD. Tržby vzrostly jen nevýznamně z 13,76 na 13, 93 mld. USD. I přesto, že akcie padaly, jak mohly, tak koupě Sun Microsystems není levná. P/E je na hodnotě 18,9. Sun ale prý představil nějaký superrychlý procesor, tak uvidíme, jaký to bude mít dopad na jeho hospodářské výsledky.           

Agilent

Firma, která roku 1999 vznikla osamostatněním divize HP, se při svém vstupu na NYSE stala největším IPO v historii Silicon Valley. Agilent je semiconductor dodavatel a výrobce všemožných měřidel, optických kabelů, telekomunikačního vybavení a spousty dalšího. Kromě toho se Agilent angažoval i ve výrobě zdravotnické elektroniky.
Když se Agilent odtrhl, byl podstatně větší firmou než dnes. V té době měl 47 000 zaměstnanců, dnes 19 400. Obrat míval okolo 8 mld. USD, v roce 2007 to bylo 5,6 mld. USD, o rok dříve jen 4,92 mld. USD. Zisk společnosti se v obou posledních letech pohyboval kolem 600 mil. USD, což není žádný zázrak s tímto obratem. P/E je 19. Agilent se ale začíná trochu zmáhat.  

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  23 května, 2008

  Děkuji za skvělý článek, opět jsem si rozšířil obzory. Přiznám se, že 4 firmy z článku jsem vůbec neznal.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  7 srpna, 2008

  S Motorolou je to zlý.

  Odpovědět