CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Ondřej Záruba

20. 03. 2008

20 komentářů

Investorský zeměpis: Americké banky

 


 

Přehled je základní zbraní každého investičního poradce. Rozhodl jsem napsat sérii článků, která pomohou zvýšit přehled ve světovém hospodářství zejména začínajícím poradcům a investorům. Cílem není poskytovat doporučení k nákupu jednotlivých akciových titulů, ale zvýšit povědomí o jednotlivých veřejně obchodovatelných firmách.


Pro začátek jsem si vybral nejsilnější sektor nejsilnější ekonomiky světa. Ano, tušíte správně-budou to americké banky. I přes současnou krizi na kapitálových krizích, která postihla nejvíce právě tento segment, patří americké banky do základní výbavy vašeho investorského přehledu.

Citigroup

Z původní tržní hodnoty Citigroup v přibližné výši 247 mld. USD je dnes na cca 100 mld. USD. To vše během necelého jednoho roku. Dost tvrdá pravda pro akcionáře Citi. Za bankou stojí ale stále největší bilanční suma ze všech společností na světě, přibližně ve výši 2 100 mld. USD.

Citi je světový fenomén. Banka je kromě své velikosti rovněž velmi populární. Když vytáhnete kreditku od Citi s fotkou, nebudete zklamaní v žádné zemi na světě. Fotografie na kartě je zajímavý marketingový trh – bylo dokázáno, že fotka uživatele karty vůbec nepřispívá k bezpečnosti zneužití karty.

Citi má v současné době přibližně 200 milionů klientů. Založena byla v roce 1812 a z hlediska anglosaského členění jí považujeme za komerční banku dle vyhlášky Steagle Glass Act, která zakazuje bankám v USA působit zároveň jako komerční banka poskytující úvěry a jako investiční banka, jejímž zaměřením je asset management.

Citi je zaměřena na klasický retail a je zdrojem někdy podivuhodných inovací. Pozoruhodná je pro mě například služba nazývající se Investing for Woman. Ještě jedna perlička: nedávno jsem s kolegy potkal na školení jednoho úvěrového produktu finančního poradce, který se o Citi vyjadřoval o jako o malé a v Čechách zapomenuté bance. Banka, která má 374 000 zaměstnanců, je vážně trochu podivná. Citi má zisk za rok 2007 pouze ve výši 3, 6 mld. USD, což je jen asi o 40 % více než ČEZ.

REKLAMA

P/E Citi je na 28.

Bank of America

Historie Bank of America sahá 5 let před inauguraci prezidenta George Washingtona a může tak nabídnout skutečně letité zkušenosti. Bank of America byla jedním z ústavů, který dělal byznys například v dobách zlaté horečky, která odstartovala v roce 1799, a podílela se významně na růstu nových měst na divokém západě.

V době, kdy se rozjížděla Velká hospodářská krize, přispěla Bank of America troškou do mlýna. Její krach vyvolal paniku u některých evropských investorů, kteří se domnívali, že jde o americkou centrální banku.
Zajímavé je, že tato banka není v ČR vůbec známá, ačkoli se jedná o druhou největší společnost světa. Tržní hodnota banky je 160 mld. USD. BoA před rokem začínala přibližně na stejných hodnotách jako Citi, ovšem její pád v důsledku hypoteční krize nebyl tak hluboký jako v případě její mladší a větší sestřičky.

Suma aktiv Bank of America je 1 715 mld. USD a zisk za rok 2007 činil 17, 8 mld. USD, což znamená meziroční pokles přibližně o 4 mld. USD. Bank of America je klasická komerční banka, v žebříčku největších společností světa je na druhém místě.

JP Morgan Chase

JP Morgan je třetí největší banka v USA a z toho první mezi bankami převážně investičními. Těžiště činnosti banky není obsluha retailové masy, nýbrž správa portfolií movitých investorů.

REKLAMA

JP Morgan není zas až takový brand, mnozí z vás ale pravděpodobně budou znát název banky Chase Manhattan, která je součástí této finanční skupiny. Součástí banky po fúzích jsou mimo jiné rovněž i Chemical Banking corp., First Chicago corp. a Banc One corp.
Investiční činnost banky je soustředěna do New Yorku a komerční retail do Chicaga. 4. největší banka a 5. největší společnost se honosí sumou aktiv 1 562 mld. USD a ziskem za rok 2007 ve výši 15 mld. USD.

Historie JP Morgan sahá do roku 1799. Trh si této společnosti cení na 120 mld. USD, před hypoteční krizí na 170 mld. USD. I JP Morgan se koupe v této krizi až po uši. P/E v současné době kleslo na pouhé 8, 4!

Wells Fargo

Další z bank, která se zrodila v roce 1852 na divokém západě původně z dostavníkové společnosti, je Wells Fargo. Banka, jejímž domovem je San Francisco, má jako jediná banka v USA od Standart & Poors rating AAA.
Wells Fargo působí jako komerční banka, která je v USA vyhledávána především mnoha drobnými živnostníky. Celkem má 23 milionů klientů, což se na banku, která patří do absolutní světové špičky, může zdát trochu málo. Navíc nepokrývá retailově ani celé USA. Zisk za rok 2007 měla 8 mld. USD, aktiva 575 mld. USD.

Wachovia

Banka ze Severní Karolíny je 5. nejvýznamnějším bankovním institutem v USA a spravuje svým klientům více než 700 mld. USD. V loňském roce dosáhla zisku 6, 3 mld. USD a její tržní hodnota je přibližně 8násobná oproti zisku. Wachovia je nízkonákladová internetová banka se cílovou skupinou retailových klientů. Banka začínala v roce 1879 s kapitálem 100 000 USD.
Pro nás je zajímavá, protože její název „Wachovia“ vznikl z „die Wach“ – něco jako strážkyně. Název vymysleli zakladatelé banky, kteří byli původně z Moravy a kteří byli nebyli příliš nakaženi v té době kulminujícím Národním obrozením a za svou mateřštinu považovali spíše jazyk německý.

US Bank corp.

Banka ze středozápadu USA nemá takovou bilanční sumu jako výše zmíněné banky, ale v USA je považována za solidní banku poskytující kvalitní služby pro náročné retailové klienty. Je 109. největší společnost světa a 6. největší banka USA spravuje svým klientům přes 200 mld. USD.
Z velkých amerických bank patří mezi ty, které byly nejméně postižené hypoteční krizí. V loňském roce vyprodukovala zisk 4 mld. USD, což při tržním ocenění „pouze“ 55 mld. USD dává hodnotu P/E 12, 7.

REKLAMA

Washington Mutual

Ve „Washingtonské vzájemné“ rádi říkají, že jsou jiní. Vytahují dokonce argumenty, že banka zvítězila několikrát v soutěži o nejlepší firmu pro hispánce či lesbičky a gaye. Banka tvrdí, že její bankéři jsou jiní – zábavní, vtipní a free.
Ovšem čísla ukazují, že co se týče vývoje v posledním roce se příliš neliší od bank, kde bankéři nejsou vtipní, nýbrž jízliví. Ztráta 67 mil. USD dělá z WaMu největší banku v USA, která nedosáhla zisku v roce 2007. Investoři přehodnotili cenu této firmy ze 40 mld. USD na 9 mld. USD.

Přesto je WaMu dle mého názoru atraktivní titul. Nakupovat za 10 $ něco, co má možná 3 – 5násobnou hodnotu je fajn. WaMu spravuje svým klientům 327 mld. USD.

Suntrust

Sluneční trust“, který působí pouze ve 13 státech USA, má vyváženou činnost mezi investičním a komerčním bankovnictvím. Jedná se v podstatě o malou banku na světové poměry – jen 32 000 zaměstnanců, ovšem 179 mld. USD ve správě, což je slušný poměr k administrativnímu aparátu.
Tržní ocenění činí 19 mld. USD, před krizí 30 mld. USD. Zisku v loňském roce dosáhla 1,63 mld. USD a s P/E 13,6 se jedná o průměrnou velká americká banka z pohledu potencionálního investora.

National Citi corp.

Původně největší banka z Ohia je dnes jedním z lídrů na trhu amerických hypoték, což se trochu promítlo i do ceny akcií v posledním roce. Působiště v 8 státech USA na americkém kontinentu není zas tak málo.
Tržní hodnota banky je dnes na 8 mld. USD, ještě nedávno ale byla na 24 mld. USD. Společnost vytvořila v loňském roce zisk jen 313 mil. USD.

National City se sídlem v Clevelandu by mohla být zajímavou investiční příležitostí až hypoteční krize odezní.

Bank of New York


Čistokrevná investiční banka z Big apple vznikla sloučením bank Bank of New York a Pitsburgh Mellon financial corp. Úplné počátky banky se datují do roku 1784, kdy ji založil Alexander Hamilton jako první banku v New Yorku.
Dnes Bank of New York Mellon spravuje klientů z celého světa peníze v objemu 197 mld. USD. Zisk za rok 2007 je na úrovni 2,219 mld. USD. Tržně je oceněna na velmi solidních 49 mld. USD. Hypoteční krize investiční banky v USA obecně zasáhla méně než komerční banky a Bank of New York není výjimkou.

Shrnutí

Představili jsme 10 největších a nejznámějších bank v USA. Mohli bychom se zde bavit přibližně o dalších 50 bankách, které nejsou výrazně méně významné než některé z této první desítky, ovšem rozsah článku to neumožňuje.

V Americe funguje celkem 52 bank, které patří mez 2000 největších společností na světě. Americký bankovní trh je rovněž technicky nejvíce vyspělý ze všech na světě. Koneckonců, samotná hypoteční krize byla vyvolána příliš moderními produkty…

Pokud jste měli pocit, že některé banky v tomto výčtu chybí, tak nezoufejte. Nejedná se totiž o čistokrevné banky a určitě si je brzo představíme v jiném díle investorského zeměpisu v části o USA třeba v konglomerátech nebo diverzifikovaných financích.

Loading

Vstoupit do diskuze 20 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Bartoš

  20 března, 2008

  Ondro, mně se Váš článek líbí a děkuji Vám za něj. Chápu, že rozsah nepřipouští hlubší informace, dost z řečeného jsou známá fakta. Naprosto výstižná je Vaše vsuvka ze školení, kéž by měli finanční poradci, které potkáváme denně v terénu, znalosti aspoň na této úrovni.
  K naznačeným a nevyřčeným doporučením bych ještě dodal, že potenciální investor si musí dát velký pozor na měnové riziko.
  JB

  Odpovědět

 • Josef

  20 března, 2008

  Akcie bank USA budou uz brzy zas dobrou a výnosnou dlouholetou investicí pro obyvatele USA. Ale ne pro obyvatele Evropy, kvuli stálému propadu dolaru proti euro. U Citigroup dnes nelze usuzovat, ze je akcie drahá pro P/E 28, jen kvuli vyjimecne spatnému zisku vloni. Zde je nutno porovnávati jen P/S, nebo P/E pocítané jako dnesní kurz / prumerný rocní zisk z posledních 3 let, jak delal Benjamin Graham.

  Odpovědět

 • Anonym

  20 března, 2008

  Ukazatel P/E je stavová veličiny,proto bych nedoporučil její průměrování.Je to asi jako,kdybyste chtěl průměrovat stav hotovosti ve své peněžence,a pak v obchdě zjistil,že je něco špatně.
  Kolego hrajete si v případě Citi s ohněm a tím ohněm je předpověď zisku.Kde berete jistotu,že loňský zisk je výjimečně špatný?bychom za rok třeba neříkali,že ten výjimečně hořký,byl výjimečně dobrý:-)Výčet ztrát v Citi není definitivní.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  21 března, 2008

  Pane Ladislave, vase nesmysly vas prozrazuji i kdyz se podepisujete jako Josef 😀
  Prvni nesmysl:
  Rekneme ze americka spolecnost A zhodnoti v dolarech o 15%. Evropska spolecnost B v eurech o 10%. Dolar oproti euru spadne o 10%.
  Vynos pro US investora: A – 15%, B – 10+10 = 20%
  Vynos pro EU investora: A – 15-10 = 5%, B – 10%.
  Pro oba je vynosnejsi investice B.
  Rekneme, ze dolar spadne proti EUR jen o 3%.
  Vynos pro US investora: A – 15%, B – 10+3 = 13%
  Vynos pro EU investora: A – 15-3 = 12%, B – 10%.
  Pro oba je vynosnejsi investice A.
  Tedy relativni vyhodnost investice NEZALEZI na tom, kde investor prebyva.
  Druhy nesmysl:
  Grahama mozna znate zpameti i pozpatku, ale naprosto nechapete smysl jeho vet. Pocitat prumerne P/E za posledni tri roky je obecne lehce sporne. Ale v pripade bank, kdy earnings za posledni tri roky byly dosazeny nadhodnocenim L3 aktiv je to totalni nesmysl a hausnumero, ktere nelze vubec brat vazne.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  21 března, 2008

  Pane Ladislave, vase nesmysly vas prozrazuji i kdyz se podepisujete jako Josef 😀
  Prvni nesmysl:
  Rekneme ze americka spolecnost A zhodnoti v dolarech o 15%. Evropska spolecnost B v eurech o 10%. Dolar oproti euru spadne o 10%.
  Vynos pro US investora: A – 15%, B – 10+10 = 20%
  Vynos pro EU investora: A – 15-10 = 5%, B – 10%.
  Pro oba je vynosnejsi investice B.
  Rekneme, ze dolar spadne proti EUR jen o 3%.
  Vynos pro US investora: A – 15%, B – 10+3 = 13%
  Vynos pro EU investora: A – 15-3 = 12%, B – 10%.
  Pro oba je vynosnejsi investice A.
  Tedy relativni vyhodnost investice NEZALEZI na tom, kde investor prebyva.
  Druhy nesmysl:
  Grahama mozna znate zpameti i pozpatku, ale naprosto nechapete smysl jeho vet. Pocitat prumerne P/E za posledni tri roky je obecne lehce sporne. Ale v pripade bank, kdy earnings za posledni tri roky byly dosazeny nadhodnocenim L3 aktiv je to totalni nesmysl a hausnumero, ktere nelze vubec brat vazne.

  Odpovědět

 • Honzajs

  21 března, 2008

  Ta poznámka o L3 je přesná.
  L3 již ze své podstaty v sobě totiž skrývá možnosti dalších obrovských odpisů (de facto šlo jenom o jejich rozložení v čase)
  Navíc, pracují s obrovskou pákou – jako příklad beru Citigroup.
  Podle údajů k 31/12/2007:
  Vlastní kapitál: 114 mld USD
  Aktiva: 2 187 mld USD
  http://finance.google.com/finance?q=c
  Pouhý 5% pokles hodnoty aktiv vymaže veškerý vlastní kapitál. Tomu neříkám Margin of Safety

  Odpovědět

 • Michal Kára

  21 března, 2008

  Pane Ladislave, vase nesmysly vas prozrazuji i kdyz se podepisujete jako Josef 😀
  Prvni nesmysl:
  Rekneme ze americka spolecnost A zhodnoti v dolarech o 15%. Evropska spolecnost B v eurech o 10%. Dolar oproti euru spadne o 10%.
  Vynos pro US investora: A – 15%, B – 10+10 = 20%
  Vynos pro EU investora: A – 15-10 = 5%, B – 10%.
  Pro oba je vynosnejsi investice B.
  Rekneme, ze dolar spadne proti EUR jen o 3%.
  Vynos pro US investora: A – 15%, B – 10+3 = 13%
  Vynos pro EU investora: A – 15-3 = 12%, B – 10%.
  Pro oba je vynosnejsi investice A.
  Tedy relativni vyhodnost investice NEZALEZI na tom, kde investor prebyva.
  Druhy nesmysl:
  Grahama mozna znate zpameti i pozpatku, ale naprosto nechapete smysl jeho vet. Pocitat prumerne P/E za posledni tri roky je obecne lehce sporne. Ale v pripade bank, kdy earnings za posledni tri roky byly dosazeny nadhodnocenim L3 aktiv je to totalni nesmysl a hausnumero, ktere nelze vubec brat vazne.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  21 března, 2008

  Pane Ladislave, vase nesmysly vas prozrazuji i kdyz se podepisujete jako Josef 😀
  Prvni nesmysl:
  Rekneme ze americka spolecnost A zhodnoti v dolarech o 15%. Evropska spolecnost B v eurech o 10%. Dolar oproti euru spadne o 10%.
  Vynos pro US investora: A – 15%, B – 10+10 = 20%
  Vynos pro EU investora: A – 15-10 = 5%, B – 10%.
  Pro oba je vynosnejsi investice B.
  Rekneme, ze dolar spadne proti EUR jen o 3%.
  Vynos pro US investora: A – 15%, B – 10+3 = 13%
  Vynos pro EU investora: A – 15-3 = 12%, B – 10%.
  Pro oba je vynosnejsi investice A.
  Tedy relativni vyhodnost investice NEZALEZI na tom, kde investor prebyva.
  Druhy nesmysl:
  Grahama mozna znate zpameti i pozpatku, ale naprosto nechapete smysl jeho vet. Pocitat prumerne P/E za posledni tri roky je obecne lehce sporne. Ale v pripade bank, kdy earnings za posledni tri roky byly dosazeny nadhodnocenim L3 aktiv je to totalni nesmysl a hausnumero, ktere nelze vubec brat vazne.

  Odpovědět

 • Honzajs

  20 března, 2008

  Názory na banky se dosti liší, jsou silně protichůdné (já patřím k pesimistům).
  Za pozornost stojí následující vyjádření šéfa Allianz z dopisu akcionářům:
  „As a result I need to place a special caveat on our outlook for the banking sector. In view of the current uncertainties and potential further mark-downs it is not possible to give a reliable forecast of the banking segment’s contributions to the overall results.“

  Odpovědět

 • Anonym

  20 března, 2008

  Uprimne receno, nekupoval bych dnes akcie ani jedne z uvedenych bank. I kdyz musim priznat, ze jde spise o muj subjektivni pocit, nez o nejake objektivni stanovisko.

  Odpovědět

 • Gekko

  21 března, 2008

  A co by jste tedy kupoval?

  Odpovědět

 • baca

  21 března, 2008

  test chyby

  Odpovědět

 • Anonym

  21 března, 2008

  Omlouvám se za testovací názor.

  Odpovědět

 • Anonym

  21 března, 2008

  test

  Odpovědět

 • Honzajs

  21 března, 2008

  Koncem 80. let 20. století patřily japonské banky k nejmocnějším. Kde jsou dnes? Nemůže se stát totéž US bankám? Může.
  3-měsíční T-Bills nesou aktuálně 0,4%. To už toho Fed s úroky moc nezmůže. A máme tu Japonsko jako vyšité, tam také „dojeli“ na politiku nulových sazeb.

  Odpovědět

 • Anonym

  21 března, 2008

  Ahoj Honzo,
  už mě tento scénář tento týden napadl a považuji ho za pravděpodobný. Z takových ztrát se banky jen tak vylízat přece nemohou. Netroufám si však odhadovat, kdyby se mohl tento scénář naplnit, podle mě to nyní ještě nějak zamaskují a během pár let by se vše mohlo provalit.

  Odpovědět

 • Honzajs

  21 března, 2008

  Zatím se naplňuje. Zkus si položit přes sebe US a Japonské akciové trhy s posunem o několik let – dej na sebe vrcholy 2000 resp. 1989. První takové porovnání jsem viděl před cca 5 lety.
  Nyní se začínají objevovat i názory na podobný vývoj bankovního sektoru. Podle mne je to možné. Pro investory do bankovních akcií to ale nevěstí nic dobrého.

  Odpovědět

 • Anonym

  21 března, 2008

  Jestli se tento scénář naplní a americké banky budou následovat ty japonské, tak americké banky mají před sebou těžkých min. 20 až 30 let.

  Odpovědět

 • Honza

  30 září, 2008

  „Americké banky zažívají obtížné období. A je-li nějaké odvětví v krizi, stává se dobrou investiční příležitostí.“
  Je docela sranda přečíst si půl roku starý investorský článek. Minimálně 3 (National City Corporation, Washington Mutual a Wachovia Corporation) z těch deseti bank byly před půl rokem opravdu hodně špatnou investorskou příležitostí a těch zbylých 7 taky moc neoslnilo. No, uvidíme, co bude dál.

  Odpovědět

 • getwvtr

  24 září, 2010

  Ne6DKb zpagtnrwnwkq, [url=http://umhtmazoecrz.com/]umhtmazoecrz[/url], [link=http://gpohvsxfyett.com/]gpohvsxfyett[/link], http://fpxgxaepgmfm.com/

  Odpovědět