CZK/€ 23.830 -0,04%

CZK/$ 22.271 +0,65%

CZK/£ 26.675 -0,12%

CZK/CHF 24.053 +0,52%

Text: Martin Bouček

24. 01. 2008

3 komentáře

Investorský magazín ČT24 zítra odvysílá 50. díl

 


 

Pane Novotný, v sobotu uvidíme jubilejní 50 díl Investorského magazínu. Je to pěkně kulaťoučké číslo. Chystáte nějaké překvapění? Protože IM je týdenník, je jasné, že se také blíží první narozeniny.
K výročí sestříhám "the best of" nejzajímavějších příspěvků a výroků našich hostů, ale i moderátorů. V prvním roce vysílání Investorského magazínu jsem se vždy snažil držet edukativní notu, a tak přes základní investiční parametry, jakým je riziko, výnos a likvidita a návštěva v knihovně investora, jsme postupně navštívili například parket neworské burzy a tokijské burzy. Ve studiu jsme uvítali akcionáře legendárního Warrenna Buffetta a v exluzivním rozhovoru jsme zpovídali manažerku jihokorejského akciového fondu. Investorský magazín nabídl také řadu exkurzí do příležitostí a nástrah, které představují alternativní investice, jako je investice do úmění, na nemovitostním trhu nebo hedgových fondů. Nemohu opomenout díl o investicích do vína, kde exceloval milovník tohoto moku Radek John. Z posledních dílů, které se již zaměřují především na aktuální vývoj na trzích, například "návštěvu u medvědů".

Děkuji za shrnutí. Všiml jste si, že náš server začal publikovat článek reálného dorobného investora? I v tomto letním čase dovolených si získal pozornost našich čtenářů. Jestli jste ho četl, co mu říkáte?
Ano, četl. Pohled drobného investora, který má zkušenosti z obchodováním na českém akciovém trhu, někdy dá víc, než pochybné investiční bestsellery. Za důležité postřehy považuji srozumitelné vysvětlení možnosti fyzické osoby při správě (investování) cizích peněz a určení pevné částky, kterou mohu při případné ztrátě stále ještě obětovat. Významná je také poznámka o důležitosti takzvaného "investování na nečisto" v podobě cvičných demo účtů.

Akciové trhy zrovna prožívají nabírání na volatilní křivce směru dolů. Jak by se měl teď moudrý investor zachovat? Dáte nějakou radu?
Když trhy nemají jasný směr a volatilita (kolísavost) stoupá , nabývá dobře diverzifikované portfolio, které je základním kamenem každé dobré investiční strategie, na ještě vyšší důležitosti! Diverzifikace není zárukou lepších výnosů, ale cestou jak snížit investiční riziko. Ti investoři, kteří si myslí, že u diverzikace platí obojí, zůstávají nakonec zklamáni.

Co je ale na diverzifikaci velmi důležité, je, že změny v investičním portfoliu by měly být výsledkem pravidelných konzultací například s finančním poradcem nebo privátním bankéřem. Vhodná je časová báze jednou za měsíc, čtvrtletí nebo jednou za rok (záleží na typu investora). Změny v portfoliu by tak něměly být výsledkem emotivní reakce na momentální vývoj na trzích (jako je dnešní krize na kreditním trhu).


Kromě diverzifikace má drobný investor ještě výhodu v dalším klíčovém investičním parametru, kterým je časový horizont. Na rozdíl od velkých institucionálních investorů (hedgové a penzijní fondy, investiční banky), které horizont mají kratší, a jsou tak nuceni častěji vstupovat na trh, si drobný investor může dopřát "luxusu” delšího časového horizontu.

Pokud vím, tak Investorský magazín má velmi slušnou sledovanost, co chystáte nebo plánujete pro své věrné diváky do budoucna?
IM zajisté oživí další "lifestylově" pojaté díly, které přiblíží investování v ještě stravitelnější podobě. Příkladem může být poslední díl o firmě s logem nakousnutého jablka. A jelikož začíná školní rok, tak přijde s podzimem na řadu kurz technické a fundamentální analýzy. A kdo nechce být jenom samoukem – tomu ukážeme možnosti investičního vzdělávání přímo v lavicích vyšších a vysokých škol. Výhledově se změní i grafické zpracování a v rámci ekonomických programů ČT24 přibude více denního zpravodajství z dění na burze.

Děkuji za rozhovor.

Upoutávka na nový díl IM: Investorský magazín: Toyota Motor
10 milionů prodaných vozů a růst akcií o 50 % za dva roky. To je světová automobilová dvojka – Toyota Motor. Toyotě se daří, ale automobilový sektor zůstává stále jedním bitevním polem: obrovská konkurence, silné odbory, vysoké fixní náklady a velká závislost na růstu ekonomiky, to je jen část z výčtu rizik investic do akcií automobilek. Medvědí a býčí pohled na tento sektor přiblíží Jan Rothabauer z Proventus Finance. Vyhlídky hybridní technologie, kterou Toyota dobývá trh, představí Jakub Kolár z časopisu Autotip.

Vysoká kolísavost na trzích je stále na denním pořádku. Jak na ní má reagovat drobný investor a jaké typy investic jsou v dobách nejistoty bezpečným přístavem? Na tyto otázky odpoví v druhé části Investorského magazínu Lucie Simpartlová z Pioneer Investments v sobotu 18. srpna ve 13:33 na ČT24.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • K. Ladislav

  18 srpna, 2007

  „“Co je ale na diverzifikaci velmi důležité, je, že změny v investičním portfoliu by měly být výsledkem pravidelných konzultací například s finančním poradcem nebo privátním bankéřem. Vhodná je časová báze jednou za měsíc, čtvrtletí nebo jednou za rok.““
  O tom móóóóóc pochybuju !!!!!
  Akorát by byla prospěšná konzultace s W. Buffettem , P. Lynchem , K. Fisherem.
  Ale asi nikdo z Čech by mne nepřesvěčil o jeho znalostech ve výběru akcií západní Evropy , které se mohou nejlépe vyplatit příští 2 roky.
  A poslední 2 roky dekády musí býti portfolio ze 100% z akcií a nebrzdit jej jinými složkami než akcie.
  Nerad bych , aby to vypadalo jako vytahování , už 2 roky před Buffettem jsem vyšetřil jako dobré investice akcie Tesco , Sanofi-Aventis a Bank of America a teprve 2 roky potom je Warren Buffett koupil. Taky Warren Buffett vybízí lidi , kdyby věděli , kam by mohl investovat , aby mu dali tip , že se na to podívá.
  Přesto se mi nechce se ucházet se o místo vedoucího v Berkshire Hathaway , neb Buffett chce vidět , jaké investice ti uchazeči provedli posledních 10 let a zde jsem provedl několik hloupostí. Také Buffett provádí hlouposti a zvláště jeho investice do akcií USG , US Gypsum. USG má před sebou veliký pokles zisku a veliký pokles akcie. Jestli Buffett chce jen vlastnit část firmy a nic nevydělat s akcií , stejně měl pár let počkat s investicí do USG a dnešní akcie USG už dávno prodat , jakmile začal pokles zisku a pokles kurzu.

  Odpovědět

 • L. Konečný

  18 srpna, 2007

  Pan vedoucí od IM Petr Novotný by měl navrhnouti redakci http://www.grada.cz nebo i jinde , aby po té vykopávce z doby kamené : B. Graham – Inteligentní Investor ČESKY , přeložili taky do češtiny nejlepší knihy o mnohem aktuálnější strategii Warrena Buffetta a Petra Lynche a ještě vykopávku o Philipovi Fisherovi a na to bude nejlepší přeložiti knihy :
  Mary Buffett : Buffettology
  Peter Lynch : One up on Wall Street = Der Börse einen Schritt voraus
  Philip Fisher : Common stocks and uncommon profits = Die Profi Investment Strategie
  A taky já hledám nějakou redakci pro moji knihu o akciích a Grada vubec neodpovídá na e-maily.

  Odpovědět

 • OVB (Šafrovec)

  19 srpna, 2007

  Doporučuji Vám se obrátit přímo na majitele Grady pana Romana Svitáka, je docela možné, že Vaše maily neprošly ani spamovou bránou Grady. Já osobně věřím, že pokud Váš návrh na uvedené překlady pan Sviták osobně dostane, určitě bude o nich seriozně přemýšlet a bude šance se dočkat v budoucnosti nějakého překladu.

  Odpovědět