CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

10 komentářů

Investorské dožínky

 


 

Vysoké objemy obchodů na burze právě ve dnech propadů ukázaly, že to s tou likviditou není zas tak špatné. Mnozí drsňáci na margin obchodech si lížou rány, když museli nuceně prodávat, zkušenost je ale k nezaplacení. Asi končí i žně na poli fondů.

Úroda byla překvapivá, investoři se pěkně snažili, dokonce možná nastala změna našeho jarního trendu neodolatelného vábení zajištěných fondů. Bylo-li to jen jarní poblouznění, anebo se poprázdninový retail do bezpečné klícky zase vrátí? Uvidíme, faktem zůstává, že si mnozí v těchto týdnech vyzkoušeli hodně odvážnější strategie. K tomu jsou období korekce a zejména prudké výkyvy trhů ideální příležitostí.

V sýpkách odvážnějších fondů veselo
Faktem je, že za posledních šest neděl do akciových a smíšených fondů přišly 4 miliardy korun z celkových pěti. Ani uplynulý týden tedy nebyl výjimkou: do smíšených a akciových fondů zamířilo 650 milionů korun.

Průběh týdne byl ale jiný – zatímco v předchozím týdnu přišel těžký propad ve čtvrtek a pátek naznačil uklidnění, uplynulý týden měl již jasně růstový trend. Trhy si přečetly překvapivé snížení diskontní sazby FED jako jasnou zprávu, že finanční trhy hypoteční chřipku zvládnou. Navíc nečekaně vzrostl prodej domů a další příznivá makrodata vlila zakrváceným americkým býkům do žil španělskou krev. Růst cen ropy pomohl zase akciím olejářského sektoru a nadějně se daří i technologiím.

Pozitivní zprávy z realitního sektoru i průmyslu přinesly na trhy úlevu, že by současné problémy výrazně negativní dopad na ekonomický růst mít nemusely. Dny však ještě zdaleka sečteny nejsou.

REKLAMA

Praha sluncem zalitá
Za sérii šesti růstů si PX připsal skoro 7 % – šlo tedy opět zejména o to, který den se daná konkrétní investice odehrála. Zřejmě značná část lidí již opět nastupovala až v "rozjeté" růstové fázi a na výnosu se bude podílet jen drobátko. Možná však hledí na přece jen dlouhodobější horizonty.

Tak jako tak, dynamičtější mixy si za uplynulý týden připisovaly přes 3 %, akciové ještě víc.

Například ING Český akciový za týden přidal 5,3 %, ale za poslední měsíc stále přes 10 % ztrácí. Tohoto fondu se prodalo za 200 milionů korun. Druhý favorit ISČS Sporotrend také již odpracoval pěkných skoro 6 %, ale to je stále jen polovina ztráty za předchozí týden, takže na měsíci stále straší 10,5% pokles. Přesto (anebo právě proto) jeho prodej přesáhl 160 milionů korun.

Lékař léčí, příroda uzdravuje
Nejhorší je pravděpodobně za námi, ale trhy jsou v určité rekonvalescenci a ta je vždycky náchylná chytit každou nákazu. Diagnózu popsal krásně Pavel Kohout: "Stará, dobrá, nefalšovaná panika se po delší odmlce dostavila na akciové trhy, aby poděsila spekulanty se slabými nervy a poskytla těm odolnějším nákupní příležitosti za speciální zvýhodněné ceny."

REKLAMA

Dnešní situace ukazuje, že americké indexy jsou již jen necelých 5 % pod maximy z 19. července. Německému DAX chybí na rekordní osmitisícovku ještě málo přes 6 % a pražskému PX něco přes 7 % proti našemu maximu z 9. července.

To je přesně stav, kdy se trh může vydat na obě strany (což ostatně… kdykoli) – jen co se objeví nějaká třeba nevýznamná zprávička. Je totiž navíc pravděpodobné, že realitní trh nemá problémy jen v USA, ale i leckde v Evropě. A nejde jen o okrajové oblasti jako bývalou NDR nebo Španělsko. Podle posledních zpráv totiž letos v srpnu poprvé meziročně poklesy i ceny bytů v Londýně.

Jeden blesk udeřil dokonce ještě mnohem blíž našim luhům a hájům. Jako zázračný lék na penzi totiž část zdejších medicinmanů a dokonce některé poradenské firmy ordinovaly rakouský IMMOFINANZ, který ovšem za poslední týdny klesl o víc než 35 % a vymazal tak výnos za poslední dva roky. Sice se i mnohé realitní tituly a na nich závislé fondy také začínají zotavovat, ale přesto bychom neměli tuto zkušenost podcenit. Navíc si snad začne i u nás stále větší díl lidí uvědomovat, že nemovitosti nejsou žádný zázrak – již jsem zapomněl zdroj této informace, ale reálný výnos nemovitostí v USA za sto let byl v průměru jen 1 % p.a.

Jak daleko se kdo ohlíží
Vyhodnotit ať už svou vlastní či klientovu investici je zásadně problém období. Téměř vždy lze nalézt ukázky jak euforické, tak hrůzostrašné. Rozhlédnout se vyplatí – a několik příkladů je vhodná látka k vyučování. Někdy třeba stačí nadhodit, že předloni české akcie vydělaly 43 %, ale loni jen necelých 8 %. Zato třeba americký Dow Jones předloni dokonce tratil, zatímco loni vzrostl přes 16 %.

Nebo, že od loňského jarního lokálního maxima 11. května český index vydělal sice 15 %, ale od lokálního minima 13. června přes 51 %. Rozdíl jen jednoho měsíce, ale nikdo neporadí, které to kdy budou…

Takže jedině pravidelné investování, a když přijde panika jako letos v půli léta – rychle vybrat všechny "drobné" ze šuplíků, ale nespoléhat na ně. To jen pro ten rajc, každá trefa potěší, i když stojí trochu nervů. Poslední zprávy ovšem vrásky na čele spíše vyhlazují: páteční americký růstový hattrick by měl našemu pondělku dveře otevřít do zeleně.

Vstoupit do diskuze 10 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  27 srpna, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 23.8.2007.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Statistiku je možné stáhnout přes následující link: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/48150/Akciove-indexy-statistika_23082007.xls_141.73KB.html

  Odpovědět

 • Ondra

  28 srpna, 2007

  Zajimavý článek, jen s tou větou, že korekce má své nejlepší za sebou bych byl asi opatrnější, no uvidíme….:)

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  28 srpna, 2007

  Taky si myslím, momentálně jsem „naloženej“ v shortu na DAX.

  Odpovědět

 • obchodnik

  28 srpna, 2007

  jake jsou podle vas konkretni dalsi duvody pro pokles? nerikam ze tak nebude, jen me zajima dalsi nazor proc by tomu tak melo byt

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  28 srpna, 2007

  Na trzích před poklesem vznikla dost velká bublina z hlediska poměru zhodnocení trhu a volatility trhu. Dlouhodobě věřím v růstový trend, ale nyní ještě očekávám pokles možná až k low poklesu. To by snad mělo dát za vyučenou carry trade obchodníkům.

  Je zapotřebí, aby se trhy srovnali do normálu. U některých trhů k tomu již došlo, ale např. index DAX 30 je stále vysoko. Nelze ani vyloučit hlubší pokles, ale takovou variantu neočekávám a pokud bude trh klesat mírně, vystoupím z pozice a otevřu novou pozici pro long. Pokud by se trhy měli začít chovat „normálně“, očekávám mírný růst.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  28 srpna, 2007

  Ještě bych dodal, že pokud by trhy šly strmě nahoru, tak bychom totiž byli skoro v té samé situaci jako před poklesem. Taková varianta se mi ale zdá jako nejméně pravděpodobná. Schválně píšu nejméně pravděpodobná, protože vyloučit se nedá.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • K.Ladislav

  28 srpna, 2007

  Největší český pesimista je Jan Dvořák = Honzajs = Praha , největší německý pesimista Roland Leuschel a největší americký pesimista Robert Prechter, podle těch ten krach akcií od roku 2000 ještě dnes pokračuje a bude trvat krach akcií snad 22 let.
  Nerad jakákoliv slova od nejvetsich pesimistu sveta opakuju, protoze jsem nejvetsi optimista sveta a nemám rád ty nesmysly od pesimistu.
  Tedy blázen Leuschel myslí , za DAX z dnesnich 7500 spadne na 2000.
  To ale nikdy nebude. Koncem roku 2007 muze byti DAX vysoko nad 8000 body a rusti bez zabran az do 2010.
  Krach nastava az pri vysokem predrazeni , to je pri 2x vyssim P/E , nez je dnes.
  Vsechny velke krachy akcii byvaji od 0. do 2. roku dekády.
  Nedavno zacli velci investori masivne nakupovat hluboko spadle americke bank akcie , taky Warren Buffett koupil , nebo prikoupil akcie Bank of America , US Bancorp , Wells Fargo , snad i Contrywide , ale kdyz to slysel největší český pesimista Jan Dvořák = Honzajs , tak vrazil penize do opci sázejíce na padající kurz akcie Bank of America (BAC) , tedy sází proti Buffettovi a asi zle ztrati penize bez poklesu akcie BAC.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  28 srpna, 2007

  Vážený pane Konečný,

  tak přemýšlím, jak bych na Váš příspěvek reagoval.

  Myslím, že není správné, aby jeden trader nebo investor jako Vy se posmíval druhému traderovi (myslím, že Honzajs je zkušený obchodník) za jeho obchody. Trading není o tom, že je nutné míti vždy a za všech okolností pravdu, jak je zvykem v normálním životě v naší společnosti. O to tu neběží. Udělat obchod jinak než ostatní určitě by nemělo předmětem posměchu. Nejde o to, mít vždy pravdu, ale vydělávat peníze obchodováním na finančním trzích. A co Vy víte, třeba bude Honzajsův obchod ziskový.

  Z mého pohledu je nutné chybné (ztrátové) obchody uzavírat s akceptovatelnou ztrátou a ziskové pozice nechat vydělávat dle obchodního systému daného obchodníka (profit target, výstup na trailing SL apod.). To by mělo obchodníkovi zaručit dlouhodobou profitabilitu. K tomu tedy určitě není nutné mít patent na rozum.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Marek

  28 srpna, 2007

  Treba tento:
  Sachsen LB je první německou obětí hypotéční krize v USA

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  28 srpna, 2007

  http://www.investujeme.cz/?object=digest&sid=283
  – krátká zpráva o první německé oběti hypoteční krize v USA

  Odpovědět