CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

1 komentář

Investoři se vracejí do zajištěných krtinců

 


 

Půlmiliarda jistě neurazí, jenže z ní dvě třetiny opět zamířily do zajištěných fondů. O zbylou třetinku se dělí peněžáky se smíšenými fondy poté, co nahradily 70milionové odkupy z dluhopisových a akciových fondů. Tedy situace, která je již u nás víc než běžná. Že by se naši investoři drželi zpět a čekali na pokles akcií? Svatá prostoto…

Peněžní trh si pomohl díly ISČS Sporoinvestu, který podržel ostatní díky skoro 130 milionům, které získal. Proč jen on a ostatní (tedy kromě 13 milionů do KBC Multi Cash EURO) zůstaly v mínusu? Kdo ví… Tak či onak náš mamut rekordman se blíží historickým 47 miliardám a dál utěšeně tloustne. Co na něm jen ti lidi vidí: necelá 2 % za rok při inflaci 2,5 %? Nu, alespoň že se výnos nemusí zdaňovat. Přesto, kolik z nich by se asi vsadilo, že reálně vydělává, zatímco ve skutečnosti prodělává?

Kupodivu je nyní o něco lepší výkonová situace ve většině dluhopisových fondů. Najdeme mezi nimi sice i dva, které nevydělaly za rok ani jedno procento, ale jiné zase dokázaly krásných 6 % a jeden zvládl dokonce neuvěřitelných 10,74 %. Jistěže ty výkonnější jsou velmi závislé na kurzu koruny, dokonce nejen naší, ale i slovenské. Uplynulý týden však dluhopisům nepřál a kolem čtvrt (některé až půl) procenta zase téměř všechny fondy ztratily.

Prodej smíšených fondů dosáhl 120 milionů korun, ale zase doslova "visí" na IKS Fénixu smíšeném, bez jehož 90 milionů by skoro nebylo co počítat. Z bratří balancovaných tentokrát jasně vyhrál ten konzervativní s 25 miliony a dalších skoro 30 milionů donesli vzdálenější realitní bratranci. V té bídě nevidět ani blýsknutí na lepší časy.

Zato Vodnář boduje
Vodnář je sice vzdušné znamení a s vodou kromě jména nic společného nemá, ale vzpomeňme alespoň na slavné Hair a dvojpísničku o nadějích nástupu jeho věku. Nu dopadá to trochu jinak a namísto chápání duchovního nás do svých chapadel čím dál víc chápou peníze… Jinak to ovšem onu opěvovanou pátou dimenzi naznačuje, protože ty peníze zas naopak chápe jen málokdo. Nicméně astronomicky Věk Vodnáře (bohužel) začne až někdy po roce 2600, takže naděje stále ještě alespoň neumírá…

REKLAMA

Tak jsme se prolétli po nebeských výšinách a zpět k pozemské realitě: ČSOB Vodního bohatství 2 podle očekávání vládl uplynulému týdnu a 135 milionů korun je toho neklamným důkazem. Ostatní mu jen dělali stafáž – 100 milionů donesli příbuzní z rodiny ČSOB a 100 milionů posbíral "zbytek světa".

Touha po jistotě je u nás zřejmě dlouhodobá a přestože proti můžeme nasnášet množství argumentů, na ty důvody "pro" u většiny drobných investorů mít zkrátka nebudem. Ostatně, když už jsme u toho, milí poradci, kolik z vás ukazuje klientům "zářné příklady těch, kdo se trefili" do pěkných akciových fondů v roce 2000?

Je to již sedm let a mnozí z nich jsou ještě hluboko pod investovanou hodnotou. Takový podílník ISČS Globalstocks FF (původně Globaltrend) má z každé koruny jen 55,64 haléře, nebo kdo si tehdy koupil IKS Světových indexů, kouká na 63,59 haléře. Nu a kdo tehdy z jara šel do čistých technologií podle indexu Nasdaq, mohl by se dnes těšit s 50,66 haléře, navíc kdyby do něj šel v dolarech, tak by mu zbývalo něco kolem 33 haléřů. A takovým pak něco vykládejte o investicích!

Akcie však neznají mezí
Kam až došplhají trhy, můžeme jen tipovat. Stav vody na jejich tocích je nadějný – americké trhy to mají pěkně rozčleněno: bluechipsový Dow Jones trhá historická maxima, širšímu S&P ještě k němu schází 30 bodů a je tak "jen" na 7letých maximech, nu a ten nebožák Nasdaq je jen kousek nad polovinou svých vzpomínek na jaro 2000.

REKLAMA

Evropa na západě taky úspěšně dobývá sedmiletá maxima, ale na jejím středovýchodě jsou země, které jsou již na násobcích. Třeba Praha z necelých 700 bodů je dnes nad 1800, leč najdeme po světě i další "odstrašující" případy, například výnos čínského indexu CSI 300 jen od začátku letošního roku (YTD) přidal 85 %, Kdypak praskne bublina? Nebo jde ještě o květ právě jen v rozpuku? To je základní problém růstů – jestli je pod nimi fundament, nebo jen chiméra.

Tak či onak, z akciových fondů za týden odešlo celkem 14 milionů, když realitní ČS-Reico přivedl přes 20 milionů a nový ČSOB akciový – Střední a Východní Evropy 12 milionů korun. To ale jen utlumilo 30milionový odliv z ISČS Sporotrendu a 11milionový odliv ING českého akciového.

Týden sem, další tam
Ani u nás, ani na světě nebyl vývoj jednoznačný. Americké akcie sice navazovaly na již šestý růstový týden za sebou poté, co zveřejněné akvizice zastínily signály možného zpomalení americké ekonomiky. Znervózňovaly ale jak klesající ceny technických kovů, tak růst ceny ropy. Ceny benzínu v USA se dokonce vyšplhaly na rekordní maximum kolem 3,073 USD za galon a těsně tak překonaly rekordní úroveň, kterou dosáhly po hurikánu v roce 2005. Přepočítal jsem galony a ejhle: necelých 17 korun za litr!!! Jen počkej, americký zajíci…

A to ještě nebylo nic proti úterý, kdy se Asie převlékla do rudého po nepříznivých údajích o 4,5% poklesu objednávek průmyslových strojů. Celkový MSCI Asia-Pacific Index klesl o 0,8 %.

REKLAMA

Dolů vyrazila i Evropa západní, ale ta střední přímo pustila do gatí. Nepomohla ani americká makrodata (index spotřebitelských cen vzrostl méně než se čekalo). Ani Asie americké trhy příliš nepovzbudila a přestože si DJIA připsal další rekord, ostatní seskočily. Asijské trhy se jen rozmýšlely a stagnují, tak co bychom moli čekat od stařenky Evropy. Investoři čekají na každou zprávičku z druhé strany Atlantiku – Evropě to nestačilo, ale Praha se vzchopila a americké trhy skutečně večer obrátily hezky vzhůru…

Že se i v USA nejde občas "trefa", dokázal raketový nárůst o téměř 25 % akcií Aliance Data Systems poté, co tohoto vydavatele kreditních karet koupí společnost Blackstone Group za 7,8 miliard USD včetně pohledávek.

Asie klesala od komodit po banky – na čínských akciových trzích vládlo napětí a celkový MSCI Asia-Pacific Index ztratil 0,6 % a dostal se tak na nejnižší hodnotu od 3. května. A taky že ano: Čínská centrální banka rozšíří denní pásmo kursu jüanu k dolaru na 0,5 % z předchozích 0,3 %, zvýší úrokové sazby a povinné minimální rezervy. Roční zápůjční sazba vzroste s účinností od 19. května o 0,18 % na 6,57 % a roční depozitní sazbu o 0,27 % na 3,06 %. Povinné minimální rezervy stoupnou od 5. června o 0,5 %.

Čína je však daleko a Praha v pátek v regionu jasně vítězila a vyhřívala se v záři nových rekordních 1840 bodů. Naše burza tak "vyžehlila" všechny vlnky: za celý týden přidala další procento, takže od začátku roku má již 15,55 % a za 12 měsíců 27,5 %.

Nu a odpoledne se zpívalo Let the Sunshine In i na amerických trzích, takže další rekordy začneme lámat hned v pondělí.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022

Inflace nutí upravit i životní pojištění

Růst cen se promítá do všech oblastí výdajů. Utáhnout energie a nájem je čím dál tím těžší. Naplnit nádrž stojí skoro o polovinu víc než před rokem. Jen platy za inflací pokulhávají. Kde ušetřit? „Rozhodně ne na životním pojištění,“ říká Simona Kadlečková, oblastní ředitelka finančněporadenské společnosti Fincentrum & Swiss […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

17. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  21 května, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 17.5.2007 .

  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět