CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Petr Zámečník

14. 01. 2015

3 komentáře

Investiční tipy 2015: Které vybrat akcie?

 


 

V uplynulém roce se americké a německé akciové trhy podívaly na svá historická maxima. Za růstem cen akcií stojí nejen oživení ekonomiky, ale i masivní tisk peněz, který se ovšem dosud do spotřebitelské inflace nepromítl. V letošním roce jsou perspektivy pro další růst omezené, nicméně stále lze nalézt akciové tituly s vysokým potenciálem.

Očekávaný meziroční růst zisků pro letošní rok v rámci indexu S&P 500 se pohybuje kolem +6 % (+9,5 % ex-energetika!), což je vzhledem k aktuálním valuacím i přibližná hodnota potenciálního výnosu (řekněme vysoký jednociferný), který americký akciový trh letos investorům skýtá. V korporátní Evropě reprezentované indexem Stoxx Europe 600 by měly letos zisky růst zhruba 9procentním tempem,“ soudí Branislav Soták, analytik Patria.

„Obecně preferujeme vybrané cyklické akcie a finanční instituce. Navíc stále vidíme podporu pro dividendové akciové tituly z důvodu nízkého výnosu alternativních investic,“ uvádí Stefan Maxian, Chief Analyst z Raiffeisen Centrobank. Jaké konkrétní tituly vnímají jako perspektivní makléři?

Tabulka 1: Tipy makléřů s uvedenými cílovými cenami

Makléř/Společnost

Akcie/ETF

Ticker

Cena 14. 1. 2015 v 16 hod.

Cílová cena

Colosseum

iShares U.S. Real Estate ETF

IYR

79,92 USD

100 USD

Energy Select Sector SPDR Fund

XLE

73,20 USD

90 USD

Health Care Select Sector SPDR ETF

XLV

69,38 USD

85 USD

Tomáš Matuška, BH Securities

Komerční banka

BAAKOMB

4 742 Kč

5 000 Kč

Boeing

BA

129,40 USD

145 USD

David Brzek, Fio banka

Erste Bank

BAAERBAG

562,7

582 Kč

Komerční banka

BAAKOMB

4 742 Kč

5 200 Kč

Anadarko Petroleum

APC

75,065 USD

90 USD

Milan Svoboda, J&T Bank

Komerční banka

BAAKOMB

4 742 Kč

5 000 Kč

Společnost Colosseum nedoporučuje konkrétní akcie a soustředí se ve svých doporučení na celé sektory. Za perspektivní vnímá americký realitní trh, zdravotní péči a po poklesech cen ropy i energetický sektor. Energetický sektor a ETF XLE doporučuje jako perspektivní také David Brzek z Fio banky, ovšem bez udání cílové ceny.

Na českém akciovém trhu je nejvíce doporučovaným akciovým titulem Komerční banka, pro kterou Tomáš Matuška z BH Securities a Milan Svoboda z J&T Bank vidí cílovou cenu 5 000 Kč a David Brzek z Fio banky její cíl stanovil ještě o 200 Kč výše. „Jedním z důvodů k tomuto odrazu může být potenciál navýšení dividendového výplatního poměru, když oproti loňským 230 CZK společnost s velkou pravděpodobností vyplatí 300 CZK (6,5% dividendový výnos),“ komentoval potenciál Komerční banky Milan Svoboda. Komerční banka ovšem od tvorby doporučení již část svého potenciálu smazala, když vyrostla na včerejší ceny z původních 4 600 Kč.

Potenciál má celý bankovní sektor. V České republice se jedná především o rakouskou Erste Bank. „Erste je svým profilem vhodnější pro rizikověji orientované investory. Komerční banka je díky záměru navýšení výplatního poměru zajímavá i pro dividendově orientované investory,“ srovnává rozdíl mezi dvěma bankovními tituly obchodovanými na pražské burze David Brzek.

Bratislav Soták z Patrie vyzdvihl potenciál i dalších bankovních titulů, zejména Deutsche Bank, Credit Suisse (ta se aktuálně pohybuje na ročních minimech) a ING.

Na českém trhu by podle Davida Brzka mohl uspět i Unipetrol. „Očekáváme pokračující meziroční zlepšování hospodářských čísel díky příznivým petrochemickým maržích a zlepšování marží v rafinérském segmentu. Po konsolidaci na domácím trhu s palivy (akvizice pump ze strany maďarského MOLu i samotného Unipetrolu) lze předpokládat pokračující růst zisku i v maloobchodu. V případě nižších ceny ropy lze předpokládat i vyšší prodeje paliv díky jejich nižším cenám,“ uvádí David Brzek bez udání cílové ceny Unipetrolu. Tu může ovlivnit i možné jednání o nákupu podílů v Unipetrolu od PKN Orlen.

Martin Pavlík z Consequ vyzdvihl dvě akcie – slovinského výrobce bílého zboží Gorenje a mediální společnost Agora, vydavatele nejčtenějších polských novin Gazeta Wyborzca. „Na tištěné noviny krize. Na krizi zareagovala společnost restrukturalizací spočívající v diverzifikaci příjmů. Agora začala s aktivitami ve venkovní reklamě, provozováním kin, internetových portálů, rádiu nebo televizi. To dává prostor pro získání inzerentů, jež chtějí oslovit zákazníky v celém spektru marketinkových kanálů a s celostátním záběrem,“ uvádí Martin Pavlík ke společnosti Agora.

Vedle Boeingu byly v akciových tipech pro rok 2015 zmíněny i další letecké společnosti. Bratislav Soták věří společnostem EasyJet a Delta Airlines, která je i mezi tipy Milana Svobody.

Velké technologické společnosti se v doporučeních objevují zřídka. Pouze Bratislav Soták doporučuje SAP, Apple, Oracle a Alibabu.

Tabulka 2: Doporučované akcie s cenou k 14. 1. 2015

Makléři

Akcie/ETF

Ticker

Cena 14. 1. 2015 mezi 16. a 17. hod.

Colosseum

iShares U.S. Real Estate ETF

IYR

79,92 USD

Energy Select Sector SPDR Fund

XLE

73,20 USD

Health Care Select Sector SPDR ETF

XLV

69,38 USD

Tomáš Matuška, BH Securities

Komerční banka

BAAKOMB

4 742 Kč

Boeing

BA

129,40 USD

Xilinx

XLNX

41,05 USD

Juniper Networks

JNPR

22,23 USD

David Brzek, Fio banka

Unipetrol

BAAUNIPE

130,20 Kč

Erste Bank

BAAERBAG

562,7

Komerční banka

BAAKOMB

4 742 Kč

Energy Select Sector SPDR Fund

XLE

73,20 USD

Anadarko Petroleum

APC

75,065 USD

Bratislav Soták, Patria

Deutsche Bank

DBK

24,22 USD

Credit Suisse

CS

22,75 USD

ING

ING

12,42 USD

SAP

SAP

66,82 USD

Orange

ORAN

16,90 USD

IAG

IAG

3,00 USD

EasyJet

EZJ.L

1624,00 GBP

Roche

RHO

235,30 EUR

Vanguard Health Care ETF

VHT

128,12 USD

Amgen

AMGN

154,01 USD

Precision Castparts

PCP

224,52 USD

Delta Air Lines

DAL

45,89 USD

Apple

AAPL

109,81 USD

Oracle

ORCL

42,81 USD

Alibaba Group

BABA

99,21 USD

Martin Pavlík, Conseq

Gorenje

GRV

24,00 PLN

Agora

AGO

7,93 PLN

Milan Svoboda, J&T Bank

Delta Airlines

DAL

45,89 USD

Prospect Capital

PSEC

8,41 USD

Komerční banka

BAAKOMB

4 742 Kč

Stratasys

SSYS

73,49 USD

Makléři, analytici i investoři se mohou mýlit. Nakupovat podle tipů odborníků se sice může vyplatit, ale zdaleka ne vždy. Navíc i při sebelepší analýze lze vycházet pouze z aktuálně dostupných dat a informací. A situace se může změnit během několika minut. Stačí špatně „zaparkované“ letadlo či pád jedné investiční banky a z perspektivní investice se může stát akcie na odpis.

Jak dopadnou tipy oslovených makléřů, se dozvíme až za rok. V Tabulce 2 jsou zaneseny aktuální hodnoty akciíETF, a tak bude s čím porovnávat.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024

Investice do rezidenčních nemovitostí v Česku

Vstup do světa investic v oblasti rezidenčních nemovitostí v Česku vyžaduje pečlivou analýzu aktuálních trendů a dat. UniCredit Bank představila data, která reflektují čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměrných úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů. Tento ukazatel stoupl na minus 2,83 procenta, což signalizuje, že investice […]

Text: Filip Kučera

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Lenka

  11 března, 2015

  No páni ani jsem netušila kolik servrů a webů v téhle republice se zabívá investováním… A pak že lidi nemají peníze. KAždopádně i já patřím k větčině občanů čr co se každý den honí za korunou a ten můj plat nedosahuje ani z poloviny na průměrný měsíční plat a každý den si říkám, kdo bere ty peníze za mě!!!! Na tohle mi ale nikdo neodpoví, protože by museli politici přiznat že oni a také naši spoluobčané co nemusejí hnout prste a mají díky zákonodárcům o peníze postaráno! Nicméně já jsem před vánoci dostala nějaké peníze a rozhodla jsem se je neutratit ale také investovat. Nebudu díky tomu milionář,ale přece jen lepší, než aby leželi doma ve strožoku a stráceli na ceně… No ale protože tomu nerozumím, obrátila jsem se na pana žídka z GTI a ti mi zatím dost obstojně vysvětlili, co a jak. Tak uvidíme za pár let zda něco získám. Zatím budu dál vydělávat na vyžírky a lumpy a ony diskriminované občany!!!

  Odpovědět

 • Jitka

  16 března, 2015

  Nemůžu než souhlasit! Většina lidí u nás nedosáhne ani na průměrný měsíční plat a to máme ještě jeden z nejnižších v EU!! Nicméně když jsem četla článek o tom, že ti největší miliardáři budou za chvíli vlastnit většinu peněz na světě, je jasné, kde ty peníze jsou :/ Nicméně jsem sem nepřišla štkát hrůzu a nadávky na systém v naší zemi, ale spíš hledat nějakou radu, protože se nám podařilo prodat pole a ty peníze bych ráda někam investovala. Zkusím se podívat na to GTI, nikdy jsem o tom neslyšela…

  Odpovědět

 • Michal Král

  16 března, 2015

  Jitko klid. Než se dáte do investic, hodně nastudujte. Jinak o peníze zaručeně přijdete. Trhy jsou 5 let v býčím cyklu, nyní je nakupovat dost riziko.

  Odpovědět