CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Investiční certifikáty a jejich zdaňování

 


 

V tomto díle seriálu o zdaňování investičních produktů se zaměříme na mezi drobnými investory stále oblíbenější investiční instrument – investiční certifikáty. Tyto investiční produkty si získaly na oblibě především v posledních několika letech a zařazujeme je do seriálu především díky jejich podstatně širším investičním možnostem než v případě přímého investování do akcií nebo přes otevřené podílové fondy.

Chcete participovat na růstu marocké burzy? Pokud si na tuto možnost odpovíte ano, tak nejprve musíte hledat teoreticky možný investiční instrument. Nikoho asi nepřekvapí, že žádná tuzemská investiční společnost podobně regionálně zaměřený akciový fond v nabídce nemá.

Zkušenější investor se podívá do nabídky zahraničních investičních společností a světe div se – také nic v nabídce. Další možností je cesta přes přímý nákup akcií. Ale ruku na srdce – kdo by se pouštěl do takových obchodů.

Poslední, a tou asi jedinou vhodnou cestou jak participovat na vývoji marocké burzy, je nákup investičního indexového certifikátu, který je emitován některou silnou finanční institucí (v případě marockého indexu jde o ABN Amro). Nákup tohoto certifikátu lze nejsnadněji provést prostřednictvím obchodníka s cennými papíry.

Investiční certifikáty považují daňové zákony za ostatní cenné papíry

Současná nabídka investičních certifikátů je velmi široká a investor si může vybrat z desítek tisíc investičních instrumentů tohoto typu. Emitenti investičních certifikátů se rekrutují z řad významných světových finančních institucí (např. ABN Amro, Goldman Sachs, UBS, HVB atd.).

REKLAMA

Certifikáty jsou v podstatě dlužní úpisy kupované od emitenta s tím, že si jej v budoucnu investor nechá proplatit zpět. Jejich hodnota závisí na vývoji podkladového aktiva, na kterém je certifikát postaven.

Tak například indexové investiční certifikáty stojí na vývoji akciových indexů. Mějme indexový certifikát na index PX, který má v době vydání hodnotu 1 800 bodů. Cena certifikátu k hodnotě indexu je stanovena na 1:10. Analogicky získáme cenu certifikátu ve výši 180 Kč. Dojde-li k růstu indexu PX na 1 900 bodů, tak s nim poroste stejně i cena certifikátu na 190 Kč. Pokud by naopak index pražské burzy spadnul na 1 700 bodů, tak by i certifikát stál 170 Kč.

Jinými slovy ceny certifikátů se pohybují podle vývoje podkladového aktiva. Přestože certifikáty nabývají různých konstrukcí (například pro investora s averzí k riziku jsou vytvářeny discount či airbag certifikáty), tak nejde o žádné automatické stroje na peníze. Vždy zde platí základní vztah mezi rizikem a výnosem.

Zisky ze zahraničních certifikátů stejně budete zdaňovat doma

Ale pojďme ke zdaňování investičních certifikátů. Velkou výhodou investičních certifikátů z pohledu zdaňování je fakt, že držiteli neplynou žádné výnosy z jeho držby (fakticky to zjednodušuje zdaňování). Vlastní výnosnost certifikátu se přesně odvíjí od změn podkladového aktiva.

REKLAMA

V praxi jsou emitovány open-end certifikáty s neomezenou dobou držby anebo certifikáty s držbou omezenou. Bez ohledu na vnitřní konstrukci certifikátu by se drobný investor měl nechat vést osvobozujícím časovým testem. Podobně jako u akcií či podílových listů zde platí zásada, že příjem z prodeje ostatních cenných papírů (sem lze zařadit i certifikáty) bude po šesti měsících osvobozen od daně z příjmů fyzických osob.

Drtivá většina certifikátů je emitovaná v jiných měnách než v českých korunách. Samotná měnová expozice v jiné než české měně nemá žádný vliv na výše zmíněný půlroční časový test.

Mnoho dotazů směřuje na oblast měnového rizika. Může se klidně stát, že investor pořídí v březnu běžného roku certifikát například za 5 000 EUR a z důvodu potřeby finančních prostředků ho v srpnu prodá. Evidentně nesplnil časový test a měl by příjem z prodeje certifikátu zdanit dle § 10 Zákona o daních z příjmů. Pikantní na tom je, že investor sice nominálně vydělal, avšak kvůli silnější koruně v přepočtu na české koruny realizuje reálnou ztrátu.

S argumentem ztráty z důvodu posilující koruny ovšem poplatník před správcem daně neuspěje a nákupní i prodejní příkaz musí přepočíst jednotným kurzem vydávaným po skončení příslušného zdaňovacího období přibližně v polovině ledna.

V § 10 lze kompenzovat i s jakýmikoli jinými obchody

Zákon o daních z příjmů nijak neomezuje vzájemnou kompenzaci. Pokud někdo má na jedné straně ziskové obchody s akciemi či podílovými listy a vedle nich ztrátové obchody na poli certifikátů, tak mu nic nebrání ve vzájemné kompenzaci těchto obchodů. Samozřejmě zde platí obecná zásada, že nejnižší možný dílčí základ daně z obchodování s cennými papíry je nula. Daňovou ztrátu vykázat bohužel nejde.

Nenechte se zmást komplikovanými konstrukcemi certifikátů – hlídejte si nákup a prodej

Ne všechny certifikáty mají tak jednoduchou konstrukci jako ty nejoblíbenější indexové, které kopírují jednoduše vývoj podkladového aktiva – indexu. Některé z nich jsou konstruovány s nějakou garancí. Smysl takové garance zpravidla spočívá v minimalizaci rizika ztráty, avšak na druhé straně je investor omezen shora – tedy maximálním výnosem.

Pro drobného investora je samozřejmě rozhodující sledování časového testu a rozdílu mezi prodejem a nákupem. Na základě jaké vnitřní konstrukce certifikátu k zisku ke zdanění došlo, není z pohledu správce daně podstatné.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  15 prosince, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 13.12.2007.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Statistiku je možné stáhnout přes následující link:Akciove_indexy-statistika_13122007.xls

  Odpovědět

 • Honzajs

  16 prosince, 2007

  Můžete mi prosím, uvést zdroj, podle kterého je poplatník u investic do CP používat pevný kurz stanovený ČNB?
  Proč nemůže poplatník každou operaci v cizí měně přepočítat kurzem ČNB platným v den operace?

  Děkuji

  P.S.
  Dotaz ke zdaňování jsem přidal i do tohoto článku. Jak je to tam? Děkuji.
  http://www.investujeme.cz/?object=toptema&sid=456%20&sekce=0020

  Odpovědět

 • Honzajs

  16 prosince, 2007

  Pro upřesnění – šlo o zdaňování kapitálových zisků u OSVČ či s.r.o.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  17 prosince, 2007

  V clanku je sice co se tyce certifikatu par zjednoduseni, ale to je pochopitelne, protoze tema bylo potreba zobecnit.
  Chci se jen ujistit, ze si zakon vykladam spravne. Pokud je certifikat konstruovan tak, ze za splneni predem danych podminek vyplaci kazdy rok urcity obnos a pri splatnosti je vyplacena jmenovita hodnota, zdanuje se inkasovany obnos podobne jako u premii z dluhopisu, tedy jako kapitalovy prijem? Znamena to, ze zde neplati casovy test a jelikoz emitent neodvadi srazkovou dan, musi investor podat danove priznani a prijem zdanit?
  Dekuji.

  Odpovědět

 • Ferin007

  18 června, 2008

  Dobrý den.
  Chtěl bych se ujistit, že se na situaci okolo zdanění výnosů z držby certifikátů nic nezmění ani s novým německým daňovým zakonem, kdy odvod daně, pokud jsem dobře pochopil, bude probíhat formou srážky. Bohuzel se mi nikde zadne relevantni informace najit nepodarilo.
  Chtěl bych se tedy zeptat, jestli tato nová německá daň zatěžující investice nejak ovlivni moje investice, pokud jako cizozemec nakupuji certifikáty u německých bank/cizich bank v Nemecku (prostednictvim ceskeho brokera). Výnos je daněn u zdroje? Daň se vztahuje na všechny bez rozdílu? Pokud bych certifikát prodal před splatností, platbě daně se vyhnu? Zatim mi na tyto otazky nikdo odpovedet nedokazal.

  Díky.

  Odpovědět

 • Anonym

  18 června, 2008

  Tak na tohle mi zatim jasnou odpoved take nikdo nedal. Obvam se, ze az praxe ukaze.

  Odpovědět

 • Ferin007

  24 června, 2009

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat, zda se již někdo náhodou otázkou zdaňování výnosů certifikátů v Německu nezabýval. Zákon by měl začít být plně uplatňován za týden a nepříjemné překvapení není vyloučeno.

  Odpovědět