CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Pavel Kohout

24. 01. 2008

1 komentář

Index Dow Jones a my

 


 

Akciový index Dow Jones Industrial dosáhl začátkem října rekordní hodnoty. Tento fakt je psychologicky důležitý, protože americké burzy pokořily dosavadní rekord, který byl značně letitý: z ledna roku 2000.

Za těchto šest a půl roku se odehrála řada událostí, z nichž mnohé měly doslova historický význam.

REKORDNÍ ROK POD PSA
Rok 2000 byl charakteristický především vyvrcholením spekulativní bubliny "internetových" akcií. Její prasknutí postihlo i tradiční velké společnosti, byť se zpožděním.

Na trhu se také projevil skandál z falšováním účetnictví ve společnostech Enron, Worldcom a některých dalších.

Poslední rok Clintonovy vlády byl také poznamenán atentátem na americký torpédoborec USS Cole v Adenu. Tato akce Al-Kajdy, při které zahynulo sedmnáct námořníků, předznamenala dominantní téma let následujících.

Nový prezident G.W. Bush se vlády chopil začátkem roku 2001. Ve Spojených státech právě začínala hospodářská recese.

REKLAMA

V lednu ještě stačily společnosti AOL a Time Warner ohlásit mamutí fúzi, ale pak "medvědí trh" na amerických burzách propukl naplno. Rok 2001 byl pro akciové investory velmi nevlídný, a to nejen kvůli neslavnému 11. září.

2002: DALŠÍ ŠPATNÉ ZPRÁVY
Kdo po dvou špatných letech čekal oživení světových burz v roce 2002, ošklivě se spletl. Trh stále ještě trpěl agónií po internetové bublině, k níž se přidal propad firemních zisků, nárůst nezaměstnanosti a nedůvěra spotřebitelů.

A také strach: teroristé na Bali zavraždili 190 lidí, další lidské životy zmařili islamisté v moskevském divadle. Až do tohoto roku se akcioví investoři učili, že hlavní americký index nikdy neklesá tři roky za sebou. Po roce 2002 bylo třeba přepsat učebnice.

Když už vše potvrzovalo rčení, že co se má pokazit, se také pokazí, vývoj se začal obracet k lepšímu.

2003: OBRAT K LEPŠÍMU
V prvním čtvrtletí 2003 konečně zabral lék v podobě extrémně nízkých úrokových sazeb, předepsaný po 11. září Allanem Greenspanem.

REKLAMA

Američané začali čerpat laciné hypotéky a investovat masově do bydlení. Nezaměstnanost vyvrcholila na čísle 6,3 % a od té doby klesá. Dozvuky aféry Enron postupně doznívaly.

Dobré ekonomické zprávy pokračovaly i v roce 2004. Země se zotavila z recese, díky čemuž zřejmě prezident Bush opět vyhrál volby.

Burzy reagovaly pozitivně, protože Bushův program byl daňově přívětivější vůči střední třídě masově investující do akcií.

Teroristé se ze Spojených států přeorientovali na slabší cíle – atentát na nádraží v Madridu již mezinárodní investory tolik nevyděsil.

V roce 2004 již Federální rezervní systém mohl konstatovat, že následky 11. září byly překonány a začal postupně zvyšovat základní úrokové sazby.

REKLAMA

Nicméně mašinérie trhu nemovitostí běžela dál, protože sazby na dlouhodobých hypotékách se prakticky nehnuly.

Rok 2005 byl z hlediska indexu Dow Jones Industrial poněkud horší, protože teroristický atentát v Londýně a hurikán Katrina zasadily důvěře investorů těžké šrámy.

Robustní růst ekonomiky ovšem pokračoval. V nemalé míře také zásluhou stále silného trhu nemovitostí. Zisky amerických společností rostly, spotřebitelská důvěra byla na vysoké úrovni.

CO PŘIJDE TEĎ?
Přesto se stále nedařilo překonat rekord z ledna 2000. K tomu došlo až začátkem října 2006: v době, kdy americký trh nemovitostí slábne, kdy se množí obavy z přílišného dluhového zatížení domácností a kdy základní úrokové sazby jsou již dosti vysoké.

Vyskytují se názory, že americký hospodářský cyklus dospěl do podobné fáze jako v roce 2000. Podle těchto názorů se může opakovat recese, tentokrát ovšem ne spouštěná prasknutím akciové bubliny, ale splasknutím trhu nemovitostí. Stane se to?

Možná ano, možná ne. Ekonomika sice vykazuje chování, které vzdáleně připomíná cyklus, ale každý z těchto cyklů má jiný charakter a své zvláštnosti.

Kdo sleduje vývoj americké ekonomiky, vidí některé paralely s českou ekonomikou: například růst ekonomiky hnaný levnými úvěry, zejména hypotékami. To není náhoda. České úrokové sazby jsou skutečně přímo ovlivňovány vývojem světových, zejména amerických trhů.

Platí to především pro dluhopisy s delší dobou splatnosti. Zde jsou zahraniční vlivy tak dominantní, že nejdůležitějším faktorem pro změny výnosů českých státních dluhopisů jsou změny výnosů amerických státních dluhopisů, následuje vliv eurozóny a teprve na třetím místě rozhoduje vývoj české ekonomiky.

Závěr? Pohyby indexu Dow Jones ovlivňují i životy těch českých občanů, kteří v životě nevlastnili jedinou americkou akcii. Ale to platí pro celý svět s výjimkou Severní Koreje.

Pro úplnost, překonání rekordní hodnoty z roku 2000 se týká indexu Dow Jones Industrial 30, ale nikoli širokého tržního indexu Standard & Poor’s 500, natožpak indexu NASDAQ.

Tyto indexy, které jsou vážené kapitalizací, těžce utrpěly propadem "internetových" akcií a na svůj nový rekord si budou muset ještě nějakou dobu počkat. V případě indexu NASDAQ půjde ještě o dlouhá léta – možná desetiletí.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Marek

    16 října, 2006

    Myslim ze je az prilis zjednodusujici divat se na ekonomiku USA jen optikou nemovitostniho trhu…

    Odpovědět