CZK/€ 23.665 +0,17%

CZK/$ 21.955 -0,23%

CZK/£ 27.592 +0,55%

CZK/CHF 24.356 +0,50%

Text: Redakce

24. 01. 2008

5 komentářů

I sázka na dobrého koně může skončit špatně

 


 

Kdyby se s vámi chtěl investor poradit, kam investovat, jaké tituly byste mu doporučil k nákupu?
Conseq Investment Management se zabývá obhospodařováním klientských protfolií a nikoliv obstaráním obchodů na burzách. Jsme tedy asset managerem a nikoliv brokerem. A jakožto asset manager nedoporučujeme investorům nakupovat jednotlivé tituly. Naopak se je snažíme vést k tomu, aby rozkládali své investice mezi různé třídy aktiv, různé regiony a sektory a také aby se nesnažili časovat trh – to jest přeskakovat z jednoho titulu do druhého podle momentální nálady na trhu. Statisticky je to totiž jediná metoda jak dosahovat dlouhodobě dobrých výsledků.
Ale investoři občas zpětně litují, že nevsadili na konkrétní titul. Jak byste jim potřebu diverzifikace srozumitelně vysvětlil?

Investice do jednoho titulu nebo jednoho úzkého trhu je velice riskantní, byť se může zdát, že veškeré podmínky pro daný titul jsou příznivé a že nemůžete prohrát. Blíží se vrchol podzimní pražské dostihové sezóny, Cena Prahy, takže si dovolím jeden příměr. Jasným favoritem v tomto dostihu je De Roberto. Má skvělý rodokmen, byl nejdražším koněm koupeným do České republiky, trénuje jej veleúspěšný trenér Holčák, na mílové trati zatím v Čehách ani na Slovensku neprohrál a v posledním startu ukázal špičkovou formu.

Sázka na něj je tedy téměř jistá…
Jenže ten kůň může špatně šlápnout, jiný kůň do něj může vrazit, nebo den před dostihem něco špatného sní a sázkař, který vsadil vše na tohoto šampióna spláče nad výdělkem. Stejné je to i při sázce na jeden akciový titul, byť jím bude šampión pražské burzy ČEZ, jehož zisky letí strmě vzhůru, společnost může počítat s dalším zdražováním cen elektřiny až na úroveň v Německu, cenu vstupů má díky vlastnictví hnědouhelných dolů pod kontrolou. Totéž se dá říci o nákladech na distribuci. Management provedl řadu akvizic, které mu díky synergii přinesou dodatečné zisky, takže vše nasvědčuje tomu, že investicí do jeho akcií nemůžete prodělat.

Co může takovou investici ohrozit?
Může třeba dojít k havárii v Temelíně, která si vyžádá dlouhodobou odstávku. Nebo regulátor nepovolí dále zvedat ceny elektřiny. Nebo dojde k ochlazení německé ekonomiky a ceny elektřiny klesnou. Ukáže se, že začlenění zahraničních podniků, které ČEZ nakoupil, není tak hladké, jak se předpokládalo. Nebo bude hodně teplá zima a z dnešního šampióna se může stát titul bez perspektivy, kterého se všichni zbavují.

Které akcie obchodované na pražské burze jsou dnes pro vás favority, třebaže v sobě skrýbají podobná rizika?
Nejvíce se nám v současnosti líbí akcie Zentivy, které se daří, jak se zdá, úspěšně proniknout na v současnosti nejperspektivnější ruský trh generických léčiv. Úspěšná je i v průniku na další trhy – zejména polský. Navíc patrně velmi dobře zvládá restrukturalizační proces související s akvizicí rumunského výrobce Sicomed. Dobrou hodnotu dle našeho názoru nabízejí i obě banky obchodované na pražské burze, které budou i nadále těžit ze silného hospodářského růstu v regionu a jejichž ocenění na bázi poměrových ukazatelů vychází příznivě. Dobré vyhlídky mají také akcie ČEZ, avšak trochu se obáváme, že předpoklad výrazného nárůstu cen elektřiny, s kterým veškeré valuace počítají, se nemusí naplnit, a to nejen díky politickým tlakům.

Co čeká české akcie do konce roku?
Korekce, které jsme byli v květnu a červnu svědky, znejistěla investory nejen v Čechách, ale na akciových trzích po celém světě, takže v současnosti procházíme fází konsolidace, která může být doprovázena vyšší volatilitou. Domníváme se ovšem, že nervozita následující velký cenový pohyb z trhu postupně mizí a investoři se vracejí k fundamentům, které hovoří pro pokračující růst. Z dlouhodobého hlediska si ponecháváme na český trh i celý středoevropský region pozitivní výhled. Valná většina firem, jejichž akcie se zde obchodují, vykazuje vzestup hospodářských výsledků, který bude i nadále podporován makroekonomickou stabilitou a silným ekonomickým růstem.

REKLAMA

Hrozí v dalších měsících nějaká významnější korekce?
Korekce růstového nebo klesajícího trendu jsou na finančních trzích naprosto běžné. Někdy jsou mělké někdy naopak hlubší. Pravděpodobnost korekce obvykle roste s tím, jak růst či pokles dlouho trvá, a s tím, jak je výrazný. Vzhledem k tomu, že jednu poměrně významnou korekci máme za sebou, nepředpokládám do konce roku podobně výrazný propad, jakého jsme byli svědky v květnu a červnu. I když drobnější korekce nastávají každý měsíc, týden, den.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Richard Siuda, Conseq Investment Management

  18 září, 2006

  Tříletý bělouš De Roberto zvítězil ve VC Prahy Secret Partnership stylem start-cíl v novém rekordu dráhy 1:36,44 🙂

  Odpovědět

 • Jan Majer

  18 září, 2006

  Velmi sofistikované investiční doporučení k nákupu ČEZ:-)

  Odpovědět

 • Jan Lener

  18 září, 2006

  Richarde, nevím jestli toto bylo dobré, vzhledem k povaze článku, takhle prásknout! 🙂

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  19 září, 2006

  :o))

  Odpovědět

 • Honza Vedral

  19 září, 2006

  No s tím De Robertem to vyšlo. Ale v případě ČEZu ne. A nemusel ani vybuchnout Temelín. Stačilo aby ministr financí řekl, že stát bude možná prodávat 16% jeho akcií na burze a jejich cena spadla o pár procent. A dle mého názoru hned tak nahoru nepůjde.

  Odpovědět