CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Roman Dvořák

24. 01. 2008

1 komentář

Hrozí Americe krize jako v roce 1987?

 


 

Když v polovině loňského roku vydala ratingová agentura Fitch podrobnou zprávu o americké ekonomice, zlehčila v ní některé hrozby, o kterých trh v té době začal se strachem spekulovat.

Nemovitosti neměly skončit krachem, ale pouhým ochlazením. Proti bublině Fitch obstojně argumentovala klesající nezaměstnaností a menším dopadem rostoucích sazeb na úroky z hypoték, než mělo jejich zvýšení v Austrálii a Británii.

Americká ekonomika neměla spadnout do recese, ale jen zlehka přistát. S tím se ztotožňovala a stále ztotožňuje většina seriozních analýz.

Samo ochlazení nemovitostního trhu recesi spustit nemůže, pokud nebude provázeno současně inflací a sazbami výrazně vyššími oproti nynějším úrovním. Hospodářská situace tedy spíš než cestu k recesi začala připomínat cestu ke krizi, jakou Spojené státy zažily v roce 1987.

ČERNÉ PONDĚLÍ 1987
V roce 1986 se americké trhy vyznačovaly následujícími podobnostmi se současným stavem. Růst ekonomiky zpomaloval, inflace a úrokové sazby byly na dlouhodobých minimech, akciové trhy rostly, dolar prudce oslaboval a obchodní deficit nebezpečně narůstal.

REKLAMA

V roce 1987 způsobil obrat ve vývoji obchodní bilance, která se díky slabému dolaru začala zlepšovat, nečekané zrychlení ekonomického růstu. Spolu s ekonomikou akceleroval i růst akciových trhů.

Od začátku roku do konce července vydělaly akcie více než 30 % a začaly být drahé. Ukazatel ocenění P/E indexu S&P vzrostl k dvacítce. Zároveň výnosy dlouhodobých dluhopisů začaly být pro investory opět atraktivní, když v létě před krachem prudce stouply z necelých 8 % na téměř 10 %.

Během jednoho dne, v pondělí 19. října, ztratil americký Dow Jones Industrial Average téměř 23 procent. Velkou ztrátu utrpěly i další klíčové indexy – S&P500 a Nasdaq. Propad sice trval jen pouhé dva měsíce, ale přesahoval 30 procent. Na svých maximech byly trhy opět po dvou letech.

ČERNÉ PONDĚLÍ 2007?
Současná situace tedy připomíná dění před obratem v roce 1987. Samotný obrat, až na výjimky, ne. Pravda, obchodní bilance se zlepšila a deficit tři měsíce po sobě klesal. I dolar si mírně polepšil. Tady ale veškerá podobnost končí.

REKLAMA

Růst ekonomiky není vyšší, než se čekalo. HDP za třetí kvartál zaostával za odhady analytiků. Číslo za čtvrtý kvartál, které bude zveřejněno koncem února, bude důležité.

V krizovém roce nastalo zvýšení úrokových sazeb, které se na díle zkázy také podepsalo. Současný FED se do dalšího zvyšování sazeb, ke kterému došlo naposledy v červnu, nehrne. Důvody jsou především v pomalejším růstu ekonomiky a cenových indexů.

Americké akcie nejsou drahé, jako byly v roce 1987. Ukazatel P/E se u indexu S&P 500 v polovině letošního ledna přibližoval hodnotě 18.

Současné trhy nedosahují takového tempa růstu jako před krachem. Index S&P500 potřeboval tři roky na to, aby přinesl zhodnocení 30 procent.

Americké dluhopisy, které několik měsíců před osudovým dnem výrazně ztrácely, dnes mají za sebou vynikající výkonnost hlavně díky druhé polovině loňského roku. To také nenasvědčuje tomu, že by se tragédie z Wall Street měla v nejbližší době opakovat.

Na Černé pondělí tak můžeme pro tentokrát zapomenout a vrátit se k němu možná až za nějaký pátek.

Článek vyjadřuje názory autora

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • K. Ladislav

    23 ledna, 2007

    Černé pondělí 1987 a nejvetší krach akcií USA za jediný den v historii nevznikl předražením akcií , ani kvuli strachu a panice na burze , ale jen tím , že bylo tehdy investováno za miliardy dolaru do kontraktu na akciový index na dluh a všechno nastaveno na automatický stop loss order příliš nízko pod nákupními kurzy a pak byly automaticky kontrakty prodávány a i akcie automaticky na stop loss prodávány a za další , ti co koupili na dluh , byli nuceni od bank vše prodat ihned se ztrátou , jen kvůli mírnému poklesu akcií pár procent , kvůli mírnému zvýšení úroků FED.

    Odpovědět