CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Yorick Berger

27. 04. 2014

0 komentářů

Hledání malajského letadla stálo přes 1 mld. Kč

 


 

Hishammuddin Hussein, malajský ministr obrany, nedávno řekl, že náklady na hledání letadla z letu MH370 nebyly prioritou žádné ze šestadvaceti zemí zapojených dopátrací akce. „Nikdo, ani malajská vláda ani žádný z našich partnerů nehovořil o dolarech ani centech. Je to jen o snaze najít letadlo,“ uvedl.

Částky na vyhledání letadla uváděné zahraničními novinami, jsou enormní: více než 50 mil. USD, tedy přes 1 mld. Kč. Během jednoho měsíce se již vydalo více, než na hledání ztraceného letu Rio – Paříž, který havaroval v Atlantickém oceánu v roce 2009. Tehdy se náklady vyšplhaly na 44 mil. USD… ale za 2 roky!

Čína s 153 obyvateli na palubě je zemí, která na pátrací akci přispěla nejvíce. Vojenský expert citovaný China Times odhaduje, že mobilizace 21 satelitů k lokalizaci trosek letadla stála 16 mil. USD (přibližně 320 mil. Kč). Navíc nejméně třináct letadel bylo posláno do Malajsie a Austrálie k posílení pátrání. Na tři lodě, z nichž dvě byly vybaveny vrtulníky, byly rovněž uvolněny prostředky v odhadované výši 300 tis. USD na den (6 mil. Kč). Obojživelná loď, která se také připojila k pátrací akci mimo australském pobřeží, přišla čínskou vládu na více než 100 tis. USD na den ( 2 mil. Kč).

„Zanedbatelné“ náklady pro australské daňové poplatníky

Austrálie, nejbližší země z oblasti pátrání, je druhým největším finančním přispěvatelem. Sydney Morning Herald poznamenat, že náklady na využití lodí HMAS Success a HMAS Toowoomba australského námořnictva by mohlo stát až 10 mil. USD (200 mil. Kč). Australské ministerstvo obrany ale bagatelizovalo skutečné náklady na jejich použití s argumentem, že by tam obě lodě v každém případě v době pátrání byly, a náklady na změnu místa určení byly pro australské daňové poplatníky zanedbatelné.

Pro uzavření seznamu největších přispěvatelů na pátrání je vhodné zmínit Spojené státy americké. Steven Warren, mluvčí Bílého domu, uvedl, že země financovala náklady ve výši 4 mil. USD (80 mil. Kč), ale tato částka měla být překročena již na začátku dubna. Ve skutečnosti Spojené státy poskytly vyhledávač černé skříňky, který sám o sobě stál 3,9 mil. USD (78 mil. Kč ), jak uvádí Sydney Morning Herald.

REKLAMA

Pokud by bylo hledání úspěšné, mohla by černá skříňka poskytnout cenné informace o důvodech havárie. To by pomohlo vyjasnit odpovědnost výrobce – společnosti Boeing a Malaysia Airlines.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *