CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Petr Zámečník

25. 04. 2008

5 komentářů

Hild: Obchodníci se smrtí?

 


 

Základní myšlenka

Každý by se měl zajistit na stáří. Státní důchodový systém bude stačit tak na přežití, nikoli na důstojný život. Jednou z možností, jak se na stáří zajistit, je pořízení nemovitosti. Budoucí důchodce tak celý život místo nájemného platí splátky hypotéky a následně mu zůstane v rukou nemovitost.

Pak ale čerství penzisté řeší další otázku. Mají nemovitost – tedy úspory na stáří v řádu milionů, ale aby je mohli začít spotřebovávat, musí byt nebo dům prodat… a odstěhovat se. A v tomto okamžiku přichází Hild.

Řešení podle Hild… a jiných

Společnost Hild chce i v Česku nabízet klientům možnost odkoupení nemovitosti s právem jejího doživotního užívání, navíc obdrží doživotní rentu. Klient tak byt nebo dům prodá, obdrží část peněz (podle Hild 30 %) ihned a dále mu bude vyplácená doživotní renta. Krom toho se nemusí stěhovat a může v klidu prožít důchodový věk na místě, kde je zvyklý.

Řešení nabízené společností Hild nápadně připomíná jeden z typů hypotečního úvěru, který v Česku ještě žádná banka nenabízí – tzv. equity release.

V rozhovoru pro server Hypoindex.cz uvedl k produktům typu „equity release“ Jiří Báča, generální ředitel mBank: „Pro obdobné produkty podle mého názoru v tuto chvíli na českém trhu ještě není místo.“ Trh musí být dostatečně zralý, aby mohl přijmout určitý typ produktů.

REKLAMA

Tip: Jiří Báča o převratných hypotékách mBank

Nezodpovězené otazníky

Maďarská společnost Hild svou činnost pokládá za činnost realitních makléřů. Ano, kupují nemovitosti. Ovšem vyplácejí pravidelnou doživotní rentu, což je činnost pojišťoven – a tu nemůže provozovat kde kdo, navíc bez příslušného povolení. Proto se o společnost začala minulý týden zajímat Česká národní banka. Stejnou nevyřešenou otázku (či spor s regulátorem) má i v Bulharsku, kde již působí.

Důvod regulace je zřejmý. Při výplatě doživotní renty musí společnost tvořit dostatečné rezervy na výplatu renty, které musí mít navíc bezpečně uložené. V pojišťovnách výši renty počítají na základě statisticko-matematických metod pojistní matematici, kteří odpovídají za reálnost výpočtu.

Hild čelí i ve své domovské zemi kritice ze strany etiky. Společnost vydělává více, zemřou-li její klienti dříve, což se nelíbí jejím kritikům. Ovšem na stejném principu fungují veškeré doživotní renty bez ohledu na jejich poskytovatele – ať už je to pojišťovna, penzijní fond či stát.

REKLAMA

Kdo je to Hild

Hild je maďarská společnost, která působí též v Bulharsku. V současnosti plánuje svou expanzi do České republiky, Rumuska a pobaltských zemí. V Česku má zatím registrovanou doménu www.hild.cz (ze zemí, kam plánuje expanzi, vlastní doménu např. www.hild.ro).

Podmínkou prodeje domu či bytu společnosti Hild je věk majitele alespoň 65 let. Výše doživotní renty pak závisí kromě hodnoty nemovitosti též na věku žadatele. Klient může obdržet při prodeji nemovitosti až 50 % její ceny, nicméně standardem je vyplacení cca 30 % hodnoty.

Společnost Hild např. v Maďarsku vydává časopis Nyugdíjas Élet určený starší generaci a v Rumunsku otevřela Klub Hild, který pro své členy pořádá literární čtení, divadelní produkce, kurzy, exkurze a rozhovory.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  28 dubna, 2008

  Přiznám se,že poprvé o této společnosti jsem si něco přečetl až minulý týden v HN.Velice by mě zajímala konstrukce té renty.Pakliže by se pracovalo s umrtnostními tabulkami,pak je to na jasnou regulaci ze strany ČNB.Pokud bychom to nastavili smluvně jako věcné břemeno nebo pronájem,pak by se to možná nějak dalo bez té regulace.Ale nejsem právník.Každopádně je to trochu spekulace na vlastní či cizí smrt.Přirovnal bych to k té proklínané technické analýze.

  Odpovědět

 • Anonym

  29 dubna, 2008

  Jakou technickou analýzu ? Jako u akcií ?

  Odpovědět

 • Anonym

  29 dubna, 2008

  To myslíte technickou analýzu v jakém smyslu ? Jako je u akcií ?

  Odpovědět

 • lada

  20 srpna, 2008

  přesně takový systém by mi vyhovoval . Ovšem pokud mne po podepsání smlouvy nezastřelí najatý vrah.

  Odpovědět

 • Petr

  20 srpna, 2008

  🙂 v tom případě bych nakupoval doživotní rentu jen u společnosti, která si nemůže dovolit ztratit pověst 😉

  Odpovědět