CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Petr Kalina

24. 01. 2008

56 komentářů

Hedge fondy z pohledu českého investora

 


 

Hedge fondy, jejich základní charakteristiky a odlišnosti od podílových fondů

Hedge fondy jsou, zjednodušeně řečeno, fondy soukromého typu řízené osobami, které se profesionálně věnují aktivnímu investování finančních prostředků svých a klientských. V českém prostředí jsou nejbližší k hedge fondům tzv. speciální fondy kvalifikovaných investorů, tento pojem je v zákoně o kolektivním investování upraven od loňského roku.

Hedge fondy se od klasických podílových fondů liší zejména tím, že regulatorní orgány příliš nesvazují prostor pro jejich investice, což vede k vysoké flexibilitě investičních strategií. Tato pružnost je výrazně vyšší než u klasických podílových fondů, které mají striktně omezený rozsah použitelných investičních nástrojů. I díky tomu jsou hedge fondy, na rozdíl od klasických fondů určených pro drobné podílníky, zaměřeny především na movitou klientelu.

Právě movitý investor stojí většinou také za založením fondu a podílí se také na formulaci investiční strategie. Relativně vysoký objem minimální investice do hedge fondu předpokládá účast "uvědomělých" investorů, kteří jsou schopni posoudit kvalitu správce hedge fondů a zodpovědně zvážit riziko spojené s investováním do jeho produktů.

Když už zmiňujeme riziko, je třeba si uvědomit, že jako samoregulační mechanismus hedge fondů působí skutečnost, že správci fondů do zvolených strategií obvykle investují značnou část vlastních prostředků.

Kdo se může v ČR stát klientem hedge fondu?
Hedge fondy jsou v České republice relativně nový a perspektivní obor. Zájem o něj se prudce rozvíjí v situaci, kdy vyšší a střední vrstva obyvatelstva zvyšuje své bohatství a uvažuje o umístění získaných peněz efektivním způsobem.

Klientem hedge fondu se může stát fyzická osoba – kvalifikovaný investor nebo právnická osoba – profesionální investor. Kvalifikovaným investorem se podle českého práva rozumí osoba, která má zkušenosti s obchodováním s cennými papíry a podepíše v tomto smyslu prohlášení správci fondu. Předpokladem vstupu do fondu je poté složení minimální investice předepsané statutem fondu, její výše je stanovena podle země založení fondu, nejčastěji okolo 100 tisíc USD.

V zahraničí patří mezi další podmínky vstupu do hedge fondu minimální velikost bohatství nebo ročního příjmu klienta. Pro českou praxi lze uvést, že klientova investice do hedge fondu by neměla představovat rozhodující část klientova celkového majetku. Za odpovídající podíl se obecně považuje 20 procent jeho celkového majetku včetně hodnoty nemovitosti.

K přesnějšímu určení odpovídajícího podílu investice na celkovém majetku klienta pomáhá odhad rizikovosti strategie vybraného fondu a jeho předpokládaný investiční horizont.

Před vlastní investicí do hedge fondu by měl potenciální klient zejména získat informaci o správci fondu, jeho používaných investičních strategiích, způsobech diverzifikace rizika investic a nastavení parametrů vstupu a výstupu z fondu. Důležitou roli při úvahách o investici hraje kromě možného výnosu a rizika také klientův investiční horizont, který by například u investice do fondu s dlouhodobější strategií neměl příliš kolidovat s jinými očekávanými významnými životními rozhodnutími klienta.

Výnosy akciových hedge fondů

Na rozdíl od klasických podílových fondů, které sledují stanovený akciový benchmark a jeho mírné překonání, je cílem manažera hedge fondu zpravidla maximalizace absolutního výnosu. Přednosti strategií hedge fondů se projevují zejména v situaci, kdy je benchmark fondu 20 procent ve ztrátě a portfolio manažer jej překonává pouze o několik procent.

Podle analýzy Man Investments z minulého roku dosáhl historický průměrný roční výnos fondů se strategií Equity Hedge za období 1990 – červen 2006 hodnoty 17 %, zatímco průměrné roční cenové zhodnocení akciového indexu S&P 500 dosáhlo ve stejném období 8,1 %.

Více o možném rizikově očištěném výnosu vypovídají údaje v tabulce, kde vyšší hodnota Sharpe ratia představuje vyšší rizikově očištěný výnos. Zde je však třeba upozornit na to, že výnos konkrétního hedge fondu vždy závisí na zvolené investiční strategii a úspěšnosti jejího naplňování správcem.

Zdroj: Man Database, Bloomberg, HF&K Financial Services

I český investor si může vybrat hedge fond
Hedge fondy založené v ČR nebo v zahraničí a nabízené investorům v ČR nemohou být bohužel nabízeny veřejně nebo je jejich veřejná nabídka silně regulována. Toto omezení ale nebrání kontaktu kvalifikovaných investorů se správcem fondu a jejich investici do fondu po seznámení se s parametry fondu a jeho investiční strategií.

V České republice je možné stát se klientem několika Hedge Funds.V současné době otevírá fond pro kvalifikovanou investorskou veřejnost také RSJ Invest. Umožňujeme investorům stát se klientem akciových, dluhopisových a derivátových fondů, které spravujeme.

Dalším příkladem může být vstup do fondu spravovaných Man Investments, který nedávno zprostředkoval broker Patria – Direct.

Pro investory, kteří by raději spolupracovali s nadnárodními bankami, otevřely banky UBS a Citigroup fondy s minimálními investicemi okolo 250 000 Kč. Možné je také navštívit některou z poboček českých bank.

Při návštěvě bank nebo při zvažování investic u zahraničních správců je však třeba počítat s tím, že komunikace mezi klientem a správcem bude mít nejčastěji několik prostředníků a klient bude muset vyjít pouze z písemných informací bez možnosti si například přímo pohovořit s portfolio manažerem fondu.

Loading

Vstoupit do diskuze 56 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • K. Ladislav

  10 října, 2007

  Zajímalo by mne, kolik procent nebo kolik kusů českých hedge fondů zkrachovalo, dejme tomu od roku 2000 do dnes. Nebo všechny ještě fungují ? ? ?
  Na západě z nově založených hedge fondů hnedle polovina do roka zkrachuje, nebo tak nějak podobně. Taky si otevírá dnes hedge fondy kdejaký policajt.
  Ale klienti jsou snad pojištěni i v hedge fondu, že dostanou zpátky maximálně 20.000 euro, jestli tolik nebo mnohem více na tu špekulaci investovali. Za investici to nepovažuju, když jich na západě polovina zkrachuje.
  K tomu povídal muj strejda Warren Buffett : „Mnozí z těch lidí, kteří dají peníze do hedge fondů, z toho nebudou míti vůbec žádnou radost.“

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  10 října, 2007

  Pokud se nemýlím, tak ani jeden. Protože ani žádný neexistoval.
  Nejsem si jistý , jestli už v současné době existuje legislativa, která by umožnovala vznik a působení hedge fondů. Stačí, jaké bylo rušno ohledně povolení vzniku realitních fondů.

  Odpovědět

 • Petr Kalina

  10 října, 2007

  Dobrý den pane Pitáku,
  děkuji za věcný příspěvek. Hedge fondy jsou skutečně v ČR novinka a RSJ Invest se snaží být na tomto poli průkopníkem díky zkušenostem a know how svých zaměstnanců. Také proto je v článku uvedena v možnostech srovnatelných investic naše zahraniční konkurence. Zákon o hedge fondech prosím nehledejte, legislativní úprava hedge fondů je pouze rámcová a je obsažena v předpisech EU týkajících se kolektivního investování. Tyto předpisy byly implentovány v ČR prostřednictvím novely zákona ZKI. Tato však upravuje pouze speciální fondy kvalifikovaných investorů založené v ČR. K tomu, aby český investor do námi spravovaných nebo zahraničních hedge fondů investoval není zapotřebí povolení.

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  Dobry den pane Kalina,

  chtel bych se zeptat, co se stalo, ze jste zmenili politiku firmy, ze se poustite do hedge fondu? vim ze jste je vzdy meli (at uz se to nazyva jakkoli), spis mi jde o vyjadreni, ze timto smerem se nechcete ubirat. Jinak vam moc fandim, jste jedina spolecnost, ktere bych sveril sve prostredky. doufam ze se vam bude darit na ostatnich burzach tak jako na Liffe.

  Odpovědět

 • Petr Kalina

  10 října, 2007

  Dobry den, nerekl bych, ze jsme zmenili politiku firmy… Hedge fondy nejsou v RSJ Invest novinka, jsou zde s nimi nekolikalete zkusenosti. RSJ Invest byla posledni leta zamerena zejmena na spravu vlastnich (tedy ne klientskych) prostredku…Byla v teto sprave uspesna zejmena diky vyjimecnym matematickym znalostem partneru/zamestnancu v kombinaci s detailni znalosti fungovani financnich trhu… S uspechem RSJ Invest narostla do zajimaveho rozmeru a prisli lide, kteri doplnili portfolio investicnich nastroju do kompletniho portfolia. Dnes investujeme nejen do derivatu, ale i do akcii, dluhopisu, warrantu nebo dalsich instrumentu na vsech vyznamnych trzich sveta, zapadnich i vychodnich…S timto kompletnim portfoliem investicnich nastroju muze spolecnost bez obav predstoupit pred ceskeho investora. V nasem segmentu dnes opravdu nemame v CR konkurenci a srovnavame se se zahranicnimi fondy. Pokud mate zajem o investici prostrednictvim nasi spolecnosti, napiste, prosim, na info@rsj.cz, popr. zavolejte na nase telefonni cislo 257 531 234

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  diky. kontakty znam. zatim si vesele a uspesne obchoduji sam i bez stochastickych modelu, ale casem mozna, kdo vi. tak at se dari a uspesny boj s Liffe. oni zase neco vymysli aby vam to tak nevychazelo 🙂

  Odpovědět

 • Gekko

  10 října, 2007

  „byla úspěšná zejména díky výjimečným matematickým znalostem partnerů“ … kde já to jen četl, á už vím, něco podobného měl v investorském prospektu právě slavný hedge fond LTCM, co ho musel Fed zachraňovat 🙂

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  nevim jak moc se dari jejich fondum, ale RSJ je velmi schopna spolecnost. co se tyka obchodovani, snad jednina v CR co za neco stoji. samozrejme uvidime jak dlouho se jim bude darit, ale uz peknou radku let jsou respektovanym hracem na derivatovych burzach a market makerem.
  nejsem nijak s touto firmou svazan, jsem trader spravujici vlastni ucet, ale tesi me, ze mame odborniky i v teto oblasti a ne jen akademiky.

  Odpovědět

 • Mario

  10 října, 2007

  Souhlas. Není to špatná společnost, jen to jaksi není moje krevní skupina. To je ale normální. Každému vyhovuje něco jinýho. Každopádně ať se jim daří:-)

  Odpovědět

 • zinfo

  16 října, 2007

  Je pravda, že mě článek v HN překvapil. RSJ jsem si nedokázal spojit s úspěchy v Londýně, prrotožře jsem ji měl spojenou se vzpomínkou na negramotnou předraženou brokerskou firmu působící skoro v garáži. Ale to je už asi 10 let zpět. Je vidět, že udělali obrovský pokrok.

  Odpovědět

 • Petr Chmelař

  10 října, 2007

  No neřekl bych, že žádný neexistoval. Minimálně v Brně byl (či snad stále je) jeden hedge fond řízený panem G., ale registrovaný myslím na Kypru. Minimální vklad je prý mezi 5-10M Kč. Jinak jsou samozřejmě možnosti, jak do hedge fondů investovat od 1,5 mil. Kč, ale je pravda, že pokud vezmeme v úvahu, že by to měla být pouze část portfolia, je to opět pro užší část klientely…

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  11 října, 2007

  Pojištění, stejně jako u jakékoliv jiné formy investic, není žádné. To si trochu pletete s bankovními vklady.

  Odpovědět

 • Mario

  10 října, 2007

  PR??
  Tendenční a jednostranné informace. Od RSJ bych čekal více. A já navíc myslel, podle nedávného rozhovoru majitele RSJ, že touto cestou se nechtějí dát. Že jejich „byznys“ se ubírá trochu jiným směrem:-) (viz rozhovor v týdeníku Euro).

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  musim souhlasit. PR jak vysite. a je uplne jedno, ze tam je uvedena konkurence. nechal jsem clanek precist par lidem a vsichni sahli pak pro info k RSJ. a taky bych cekal hlubsi pohled do hedge fondu. jinak ktere c. Eura mate na mysli. ale je pravda, ze jejich strategie, nebyla sprava uctu. ze se soustredi na jine veci. uz tehdy mi to prislo skoda a je nakonec videt, ze dosli ke stejnemu zaveru

  Odpovědět

 • Anonym

  10 října, 2007

  Co znamená PR?

  Odpovědět

 • Ivana

  10 října, 2007

  Dobrý den
  🙂 Chtěla bych upozornit na velice zajímavou investiční soutěž s virtuálním vkladem 200 000 Kč od X-Trade Brokers ….. http://www.xtb.cz/forex.php?p=363

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  10 října, 2007

  Tady te prime reklamy posledni dobou nejak pribyva. Vedou zatim jednoznacne Partners se svymi odkazy na Finmag. Ale jejich „moresy“ pochytava cim dal vic lidi. Kdyz uz se redakce zbavila viagry a podobnych spam robotu, tak nyni zase tohle. Ja do toho nemam redakci co mluvit, ale podle me tento zpusob reklamy dost snizuje uroven webu v ocich verejnosti.

  Odpovědět

 • @

  10 října, 2007

  To je pravda, zbyde vice prostoru pro plizive PR a reklamu panu Traxleru a Leneru 🙂

  Odpovědět

 • Jan Lener

  10 října, 2007

  Opět mě tu někdo rozesmál. Tyhle vtipné narážky mám rád. Fakt. :-)))) Je to odlehčující záležitost a to je skvělé.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 října, 2007

  Investujeme je takový billboard chudých. Trochu eklhaft, ale asi funguje, když tady hoši tráví minimálně půlku pracovního dne.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  10 října, 2007

  Aaa pán je z Partners…

  Odpovědět

 • partner

  10 října, 2007

  Ale Honzíčku, my netrváme na tom, že každý chytrý člověk musí být v Partners. Tyhle věci vidí spousta lidí z různých firem, nepodceňujte je 🙂

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  10 října, 2007

  No vite, podle me se slusny clovek podepise, prezentuje sve nazory a bojuje za sve jmeno. Ti ostatni jako pani/slecna/pan „Ivana“, nebo pan „@“ z Partners sem jenom hodi odkaz, neboli neplacenou reklamu. Ale skoda slov. Se „zavinaci“ nema cenu se prit.

  Odpovědět

 • Ivana

  10 října, 2007

  Pokud je to takto chápáno, tak se MOC omlouvám za vložennou ,,reklamu,,!

  Jsem člověk z lidu a velice mě tato soutěž zaujala ve směru, že i běžný člověk má možnost zkusit investovat bez rizika…a tímto způsobem zjistí, že je opravdu potřeba získat buď kvalitního poradce přes investice nebo sám člověk musí VELMI studovat aby pardon ,, neprodělal kalhoty,,. Přišlo mi že například i zkušený investor si může zkusit v porovnání s ostatními, jak na tom je….se štěstím a odhadem a znalostmi trhu…. Ještě jednou se moc omlouvám.

  Jaký názor máte na podobné demoúčty tansakčního systému?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  10 října, 2007

  Záleží, jak to myslíte „investovat bez rizika“. Pokud máte na mysli trading na zkoušku na demo účtu bez vlastních finančních prostředků, tak to lze dnes dělat u spousty firem na komoditním , devizovém (FOREX) atd. trhu. V reálu je pákové obchodování považováno za nejvíce rizikové pro tradery neznalé základních pravidel přežití na trhu, tj. hlavně dodržování moneymanagementu.
  Lze totiž velmi rychle přijít o celý kapitál.

  Ceny jsou atraktivní, ale tyhle soutěže nejsou pro mě. Pokud bych se této soutěže zúčastnil, tak rozhodně bych neobchodoval stylem, jaký dělám v reálu s vlastními penězi. Při vidině velmi zajímavého zisku (atraktivní ceny) bez rizika ztráty reálných peněz člověk dělá to, co by v reálu normálně neudělal. Tzn., že bych velmi riskoval.
  Tím samozřejmě nechci soutěž odsuzovat, je to dobrý nástroj jak přilákat nové klienty.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Ivana

  10 října, 2007

  Myšleno – investovat bez rizika ztráty osobních vložených financí na demo účtech :-). Problém je, že právě některým lidem ,,může,, po pozitivní zkušenosti na podobných programech připadat, že je investování velmi snadné.
  Je potřeba pro trading získat nějaké vzdělání v tomto oboru nebo existují i lidé, kteří naprosto bez zkušeností a znalostí ,,zkoušejí štěstí,, i s vlastním vkladem na určitém druhu trhu? Jsou takoví blázni?

  Setkali jste se s někým, kdo by byl trader ze zábavy, popř. se stal jako by gemblerem v tomto oboru?

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  ano setkali. takovych lidi co to jen zkousi jsou po svete tisice. proto je uspesnost takova jaka je. ale jedine dobre. jen takovych vice. demo ucet nabizi dnes snad kazdy broker. zrovna ten vas neni kdo vi co, ohledne plneni, spreadu a kotovani cen. jejich/vase nabidka futures je uplne komicka 🙂

  jinak obchodovat na demu je dobre tak akorat na vyzkouseni platformy. projet si backtest sveho systemu a proste se pustit live. to je to co se pocita. na demu podvadi kadzy sam sebe, at si rika kdo chce co chce. jesli chcete delat forex, podivejte se po jinem brokerovi, pokud vas vylozene nelaka nejaky par s CZK

  Odpovědět

 • Mario

  10 října, 2007

  Ivano, spíše pane ze společnosti pořádající soutěž.
  Po maximálně 14 dnech od zaregistrování budou prakticky všichni účastníci „sejlováni“ zaměstnanci po telefonu. Mýlím se?:-).
  Což o to, Porsche je lákavá cena. Sice dávám přednost jiné značče, ale i za cenu obtěžování mě, uvažuju, že se taky zapojím:-)

  Odpovědět

 • Ivana

  11 října, 2007

  Pane(či paní?) Mario. Po přečtní příspěvků od vás i jiných, jsem nevěděla jestli mám brečet nebo se hystericky smát. Pochopila jem, proč na tento sever nechodí obyčejní lidé (nebo si spíše jen pročítají diskuze a vůbec nediskutují). Věřte mi, že po zjištění, že mě tady všichni začnou obviňovat, že nejsem Ivana, i když to mám v rodném listě, a že se snažím nalákat čtenáře na pro mě zajímavou stránku….naprosto zištně apod.
  PROČ JSTE TAK STRAŠNĚ NEDŮVĚŘIVÍ!!!! ???

  Vžijte se do mé kůže, konečně se po několika měsících odhodlám něco do této smečky napsat, jelikož mi to přijde zajímavé a jsem naprosto sestřelena, že jsem podvodník! A to je přístup profesionálů? Asi se vám vysměju.

  Navrhuji abyste se sami zamysleli nad sebou. Baví vás spíše ponižovat lidi a snažit se je zesměšnit, nebo předávat své znalosti zvídavému lidu? Mě osobně jste dost zklamali . (s vyjímkou jen pár autorů, kterýmžto moc děkuji za jejich názor – MP)

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  11 října, 2007

  Ivano, omlouvám se Vám za celou komunitu finančních poradců, pro které je tento virtuální prostor určen. Ale Mario je pán z banky či tak něco, který se obává svých nadřízených, že své chlebodárce okrádá o část mzdy, místo aby pracoval, když je pracovní doba… Není tím typickým poradcem v režimu full time, tedy bez vedlejšáků, který se tu nebojí vystoupit pod vlastním jménem. Mario tudíž nenese odpovědnost, neriskuje popravu, ani zatleskání nikomu více, než jakémusi Mariovi, kterého nikdo osobně nezná.. Je to jen pouhá respektovaná značka anonyma, byť je obvykle slušný a má co říci. Je to jistě odborník, ale tady jen odpočívá. A projevuje typicky české myšlení, že nic se nedělá zadarmo a z čisté duše. A že vše se dělá jen pro mrzký peníz. Prosím, zůstaňte tady a diskutujte. Potřebujeme i diskutéry z řad klientů. Věřím, že většina z poradců Vás budou brát vážně a nebudou Vás podezírat z šíření reklamy zadarmo. Přeji pěkný den a prosím, doporučte naši smečku přítelkyním.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 října, 2007

  Pan Hanzl je dobrotisko 🙂 Jen si nevšiml, že spam paní Ivany se objevil v diskusích na dalších finančních webech. Ach, Ivano, neodcházejte! Vaše komunita. Potlesk, pane Hanzle :-)))

  Odpovědět

 • Ivana

  11 října, 2007

  Myslím, že i kdybych vám přísahala, že jsem to jinde než na tady neuvedla byste mi nevěřil…. A já jsem to jinam nedala. Osobně jsem upoutávku na toto téma slyšela v včera v práci na rádiu Impuls. Věřte čemu chcete nemá cenu s vámi diskutovat, je to vaše slovo proti mojemu.

 • Michal Mojžíš

  11 října, 2007

  Já bych se Ivany taky zastal (i když „anonymitu“ taky neprožívám). Ale paranoia velké části diskutujících, kteří za každou zprávou vidí spiknutí konkurenčních poradenských firem (nebo rovnou židovskozednářskotemplářských temných sil??), či přinejmenším zákeřnou „PR“ propagandu, je opravdu do nebe volající a velice, ale opravdu velice směšná.
  Buď mělo stát v pravidlech tohoto webu, že tu budou všichni vystupovat anonymně, bez jakýchkoliv vazeb na své „domovské“ firmy a prezentovat nezávazně pouze a jen svoje názory, nebo prostě musíte počítat s tím, že se tady, ať v té či oné formě, objeví odkazy a „propagace“ (už jen jejich jmenováním) různých firem.
  Osobně v tom nevidím vůbec žádnej problém, většinou se jedná o zajímavé informace a každý (zvlášť zde (nebo se pletu??)) má dostatečně vysoké IQ na to, aby si každou informaci sám přebral. Zvlášť, když skutečné laiky toužící po informacích jste z tohoto fóra úspěšně vypudili (ať už podobnými útoky nebo některými velice trapnými diskuzemi).

 • Mario

  12 října, 2007

  Pane Hanzle, dovolím si zareagovat. Jednak svého zaměstnavatele nešidím na pracovní době, jednak mu je srdečně jedno, že brouzdám na internetu. Nejsem státní zaměstnanec na úřadě. Navíc pokud se dobře podíváte zpětně na mé příspěvky, zjistíte, že 99% jich je psaných v pozdních nočních hodinách nebo velmi brzo ráno. A co se týká mé anonymity, tak myslím, že vůbec není důležité v jaké společnosti pracuji, ani jí nechci dělat pozitivní/negativní reklamu.

  Nepřispívám tu zas tak často, ale je pravda, že většinou nechválím (třeba pana Traxlera ano) a ani neshledávám důvod. občas si zde vyměním názory s ostatními, protože i pro mě to je občas přínosné (např. pan Piták). Ale pokud se mi zdá článek tendenční, polopravdivý nebo neúplný, tak to někdy napíšu. Jako například s těmi hedge fondy. Pány z RSJ považuji ve světě financí za respektované persony, ale pokud řekli A, měli říci B. A to zde nezaznělo. Například zmínka, že sice tyto druhy fondů dosahují zpravidla více než klasické, ale také jich je více průšvihových (Amaranth a další). Klasický fond zpravidla nekrachuje nebo nepřijde téměř o vše (např. bývalé fondy Akro Svět a Eurotech jsou v posledních letech výjimka). Prostě s mírou výnosu roste riziko a tyto druhy fondů jsou pro klasického investora téměř to nejrizikovější co může kolektivní investování nabídnout. Bez náznaku upozornění to spíše vyznívá právě jako PR.

  A poslední věc, paní Ivana. Jak zde už zaznělo, nejen na vašem serveru se objevily takové nadšené příspěvky jako napsala ona. Jaká náhoda. Proč by to dělala? Z nadšení? Tak to žila doteď na Marsu, takových her už proběhlo a ještě proběhne opravdu dost. A pokud mi někdo nevěří, že bude kontaktován, ať si to zkusí. Takže nemyslím, že bych pomlouval. Každopádně odteď si dám velký pozor co a jestli napíšu:-)

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  12 října, 2007

  Díky, Mario. Zasloužíte si mé uznání za slušnost, s jakou reagujete. Věřím Vám a omlouvám se. Pište co nejvíc. Budu velmi potěšen, když se mi osobně představíte, klidně i mailem a uvedete kde pracujete. Slibuji zachovat Vaše inkognito. Ale mé názory na anonymitu ve financích znáte. Nejvíce mě potěšíte, když napíšete článek a ukážete svou tvář. Rozhodně patříte k té lepší části anonymů. Z čeho máte strach? Jistě budete velmi respektován, když svou anonymitu odhodíte se slovy: hle, byl jsem Mario, ale dnes jsem už pan XY a mám co říci. Tady je článek na téma, co ovládám. Má někdo jiný názor? Sem s ním, ať se něco naučím! Přeji pěkný večer….

  PS: vždycky se máme co učit od kolegy napříč celým trhem….

 • Ivana

  14 října, 2007

  Myslíte, že by se člověk, který sem dává jen reklamu, s vámi hádal o svojí identitu?

 • Anonym

  10 října, 2007

  V pripade X-Trade nejde ani tak o investovani, jako spise o trading. Obchoduji se CFD kontrakty, ktere jsou uz z principu vhodne spise ke kratkodobym spekulacim, maximalne jako docasne zajisteni akcioveho portfolia atd.

  Co se tyce ruznych demouctu a soutezi, tak samozdrejme muzu jen doporucit. At uz investujete nebo obchodujete, mela byste pohodlne ovladat platformu sveho brokera a dobra platforma by mela byt jednim z kriterii pri jeho vyberu.

  Co Vas bohuzel demoucet nenauci je psychologicka slozka obchodovani. Protoze se jedna pouze o „hru“, budete se zarucene chovat jinak nez pri obchodovani s realnymi penezi.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 října, 2007

  Pochybuju, že i bohatší člověk má k dispozici 100000 EUR.

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  vy jste asi nikdy nebyl nebo nemate nekoho v kruzich, kdo obchoduje co? priznam se, ze uz me tady dlouho zadny prispevek tak nepobavil. jen do akcii lide cpou miliony a desitky a tech lidi je vice nez prstu na jedne ruce. 100.000? neni zadna zavratna castka pro bohatsiho cloveka. definujte co je bohaty clovek.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 října, 2007

  Bohaty? Tak treba milionar? A to uz musi byt, kdyz musi investovat 100000EUR!

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  milionar je dnes kde kdo. vzdyt dnes jsou stovky lidi co investuji miliony korun. 2,7 mega neni zadna prehnana castka.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 října, 2007

  Jak myslite. Rekl bych, ze ne ani 5% ceske populace.

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  o tom se ja ale nepru kolik je to procent. vasich 5% je pul milionu lidi, coz je velmi mnoho. mel jsem moznost videt cisla od ceskeho brokera a vetsina lidi investuje pres 2,5 milionu korun u nej. tohle neni clanek pro blesk nebo aha a investovani pro kazdeho. pokud clovek chce jit do hedge fondu, tak ma velky kapital. tak to funguje i jinde na svete, kde jsou u nekterych minimalni depozita v radech milionu dolaru a nekde je to jen na doporuceni. v CR zatim lidi nemaji poneti co presne je to kouzelne slovicko „hedge fund“. jen to ctou v bloombergu a v novinach a vi ze v tom jsou velky penize.

  Odpovědět

 • Mario

  10 října, 2007

  AMEN.

  Ještě bych dolnil. V nedávné době propadů na trzích to byla právě spousta hedge fondů, které ztratily prakticky veškerou hodnotu a investorům zbyly jen oči pro pláč:-))

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  ano to je pravda. a sposta quant fondu taktez. na tom neni nic divneho. ale investori tam davaji sve penize a vedi do ceho jdou. i kdyz na konci urcite nejasaji 🙂

  Odpovědět

 • Mario

  10 října, 2007

  Před dvěma lety žilo v ČR více než 10.000 dolarových milionářů. Dnes je jich ještě „podstatně“ více.
  To, že mezi ně nepatříte ještě neznamená, že neexistujou. Ano, obchodníci s cennými papíry se s nimi střetávají častěji než asi Vy.

  Zrovna dnes jsem mluvil s naším klientem, fyzickou osobou, který má portfolio přes 1,6 mld kč… :-))

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  11 října, 2007

  Upozorňuji, že „milionářem“ je dnes v ČR v podstatě každý. Samozřejmě, většina dětí pouze potenciálními.

  Odpovědět

 • Miroslav Nosek

  10 října, 2007

  To není pravda, že musíte mít statisíce. Ani nemusíte být extra kvalifikovaným investorem. Formou investičních certifikátů se můžete angažovat i v hedge fondech za částky dostupné i českému investorovi s průměrnými příjmy! Existují indexy na celé skupiny hedge fondů. Zajímavá je právě extrémně nízká volatilita, v průběhu celých desetiletí, velmi malá korelace s akciemi, někdy včetně pákového efektu. Hedge fondy, které sleduji, během posledních týdnů prakticky nezměnily výkonnost ani volatilitu. Určitě je chci mít v portfoliu. Autoři článku by měli zodpovědně přinášet informace o všech možnostech investování, které jsou dostupné a možné a hlavně pro každého. Zdravím

  Odpovědět

 • obchodnik

  10 října, 2007

  autori clanku nemusi nic. a rozhodne ne prinaset info pro kazdeho. jine strategie se pouziva pri vasich investovanych 1000kc a jine pri 10milionech. tady se bavime o hedge fondech a primych investic do nich. ne pres nejake certifikaty. o tom napiste treba clanek vy. neni od veci, kdyz jsou clanky i jen pro urcitou cilovou skupinu.

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  11 října, 2007

  Tak snad existují dnes v C.R. teprve 2 ceské hedgefondy ?
  Ten 1. snad byl hedgefond Vltava – Daniel Gladis – Malta
  Ten 2. ceský hedgefond byl snad RSJ Invest ?
  Podle jeho knihy „Naucte se investovat“ , která je v Cechach povazovana zatim za tu nejlepsi knihu pro akcie, se muze zdati , ze Daniel Gladis bude investovat v jeho hedgefondu jen do akcii pri kurzech pod vnitrni hodnotou s dobrou mirou bezpecnosti – margin of safety , tak jako Benjamin Graham , alespon o tom pise v knize.
  Jen neni duveryhodné zakládati ceský hedgefond na Malte , zrovna tak jako neni duveryhodne registrovat ceskou firmu Zentiva v Holandsku.

  Odpovědět

 • obchodnik

  12 října, 2007

  pane vy jste komik. z toho co tady ctu, se povazujete za odbornika na akcie a investovani. vetsina firem, bank je v zahranici kvuli danim a je to zcela legalni a neni se cemu divit. takze Zentive porad bude duveryhodna.

  Odpovědět

 • Jaroslav K.

  12 října, 2007

  Jo jo, to je cely pan Ladislav. Sam ma akcie u rakouske pobocky Brokerjetu kvuli bankovnimu tajemstvi, aby nemusel (nedej boze) neco nekde danit, ale firmam a hedge fondum podobny luxus nedopreje a hned jsou neduveryhodne. 🙂

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  13 října, 2007

  Nemohu míti akcie na kontě v Čechách, když v Čechách nebydlím, od roku 1981, kdy mi bylo dovoleno s Čedokem do Španělska.
  Asi máte dnes špatnou náladu, to vaše pojištění vám tolik neroste jako mě ty akcie :
  za posledních 12 měsíců :
  EMC +61%, Diamond Offshore Drilling +59%, Daimler +88%, Gildemeister 157%, Solon +177%. Akcie ČEZ +62%, ale nemám, zdálo se mi, že vedení firmy ČEZ nepracuje pro majitele firmy = akcionáře.

  Odpovědět

 • Karel Jaroš

  13 října, 2007

  K.Ladislav = L.Novotný? 🙂

  Odpovědět

 • Karel Jaroš

  13 října, 2007

  K.Ladislav = L.Konečný samozřejmě? 🙂

  Odpovědět

 • Jaroslav K.

  16 října, 2007

  Ja vim, ze jste emigroval, takze nemate akcie u ceskeho brokera, ale sam jste se na forech chlubil, ze je mate v Rakousku kvuli bankovnimu tajemstvi, takze se to ted prosim nesnazte poprit.
  Naladu mam vybornou, mozna prave proto, ze do zadneho pojisteni nedelam. Asi si me s nekym pletete.
  Zhodnoceni Vasich akcii je velmi pekne, gratuluji Vam, ale budte prosim objektivni a pochlubte se kolik jste napr. nejvice prodelal nebo jak jsou na tom prave ted Vase bankovni akcie. Ono kazdy ma sveho oblibeneho „dostihoveho kone“, se kterym se rad pochlubi, ale co zbytek „staje“?

  Odpovědět