CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Jaroslav Kokeš

18. 12. 2008

6 komentářů

Havarijní pojištění: Cenu vozidla si musíte hlídat sami!

 


 

V tabulce je uveden přístup jednotlivých pojišťoven k problému změny ceny vozidla v čase v rámci havarijního pojištění. V podstatě to znamená, že většina pojišťoven dělá mrtvého brouka, a pokud nebudete mít několik pojistných událostí, nebude z vlastní iniciativy smlouvu, a tím i pojistné, měnit.

Tabulka: Přístup pojišťoven ke změně ceny vozidla v havarijním pojištění

Pojišťovna

Nabídka

Allianz

možnost snížení pojistného změnou smlouvy

ČPP

možnost snížení pojistného změnou smlouvy

Česká pojišťovna

možnost snížení pojistného změnou smlouvy

Generali

možnost snížení pojistného změnou smlouvy

Triglav

možnost snížení pojistného změnou smlouvy

UNIQA

možnost snížení pojistného změnou smlouvy

Wüstenrot

možnost snížení pojistného změnou smlouvy

ČSOB Pojišťovna

automatické snížení pojistného umožňuje 1 program

Kooperativa

automatické snížení pojistného umožňuje 1 program

Direct Pojišťovna

smlouva platí jen rok, poté se znovu uzavírá s novou cenou

Hasičská vzájemná pojišťovna

automatický přepočet pojistného

Maxima

možnost sjednat pokles pojistného při podpisu smlouvy

Podle informací Sdružení ochrany spotřebitelů

Doplnění podle informací poskytovaných pojišťovnami na jejich webových stránkách. Bohužel pouze u ČP, Kooperativy, Triglav, Generali, Maximy a Allianz jsem bez problému našel Všeobecné pojistné podmínky. Ostatní pojišťovny je buď neuvádí nebo je jejich umístění velmi skryté:

 • Kooperativa – podle Všeobecných pojistných podmínek pro havarijní pojištění lze do každé smlouvy zavést systém zohledňující stáří vozidla,
 • ČSOB Pojišťovna – automatické snižování se uplatňuje pouze 6 let u stanovení pojistného z modifikované ceny vozidla; toto je výhodné pouze pro nová vozidla,
 • Maxima – rozsah záruky se mění podle počtu najetých km a stáří vozidla; při podpisu ceny lze uplatnit pojištění na modifikovanou cenu.

Modifikovaná cena

Podle VPP Maxima je modifikovaná cena pořizovací cena věci nebo souboru věcí vedená v účetnictví, upravená dohodnutým způsobem. Nevede-li pojištěný účetnictví, je modifikovanou cenou původní pořizovací cena věci nebo souboru věcí upravená dohodnutým způsobem.

Rozdíly v pojistném jsou však výrazné. Mimo vlastní hodnotu auta záleží samozřejmě na značce auta a na jiných parametrech. Ty mohou pojistné výrazně ovlivnit. Jako ilustrace rozdílu pojistného je však následující příklad dost výmluvný. Porovnání pojistného pro starší auto v hodnotě 150 000 Kč a 100 000 Kč vykazuje rozdíly (podle pojišťovny) ve výši 2 000 Kč až 4 000 Kč ročně.

Co s tím?

Je velmi pravděpodobné, že vývoj a konkurenční boj pojišťoven nakonec tuto situaci vyřeší sám. A stejně tak i ty problémy se softwarem, na které se jedna z pojišťoven vymlouvá.

Do té doby by vám měl zajišťovat potřebný servis finanční poradce. Pokud jste jeho služeb při uzavření smlouvy využili, je čas znovu se na něj obrátit. A nebo budete muset jednat samostatně. V každém případě se nepochybně vyplatí pojistnou smlouvu zhruba po dvou letech změnit.

Ostatně zákon č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě na tento případ v § 40 pamatuje a řeší jej následujícími ustanoveními:

§ 40 Přepojištění

(1) Převyšuje-li pojistná částka pojistnou hodnotu pojištěného majetku, může pojistník nebo pojistitel navrhnout, aby byla pojistná částka snížena při současném poměrném snížení pojistného pro další pojistné období, následující po této změně.

(2) Pokud návrh na snížení pojistné částky nebude pojistitelem přijat ve lhůtě 1 měsíce ode dne jeho obdržení, soukromé pojištění zaniká uplynutím posledního dne této lhůty.

Je velmi pravděpodobné, že k aplikaci odst. (2) nedojde. Pokud nemáte příliš divokou historii pojištění ve smyslu častějších pojistných událostí, bude mít pojišťovna vždy zájem na pokračování smlouvy.

Změna smlouvy s nastavením reálné hodnoty vozidla je to nejvýhodnější  řešení. Naopak nevýhodné by pro vás mohlo být nastavení příliš nízké hodnoty. V tom případě dochází k podpojištění a v případě pojistné události vám nebude vyplaceno adekvátní pojistné plnění. Zde se uplatní § 41 stejného zákona.

§ 41 Podpojištění

Je-li pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku, sníží pojistitel pojistné plnění v poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné výši pojistné hodnoty pojištěného majetku, nebylo-li v pojistné smlouvě dohodnuto jinak.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • pojišťovák

  19 prosince, 2008

  To je všechno pěkný. Jenže co vracení provizí, že? Jediná možnost je pojišťovat auta na dobu určitou. Ale tady je zase vyšší riziko odchodu klienta.

  Odpovědět

 • Jakub Šrámek

  19 ledna, 2009

  Nevím, jaké vracení provizí máte na mysli. Pokud nemáte nějaké nestandardní provizní podmínky, tak při pravidelné aktualizaci pojistné částky vozidla k výročnímu dni pojistné smlouvy, žádné vracení provize nehrozí. Provize v dalším roce je pouze nižší, protože se klientovi sníží pojistné.

  Odpovědět

 • peetisek

  9 září, 2010

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli v případě, že je havarijní pojištění sjednáno pod záštitou leasingové společnosti (nebo společn. poskytující úvěr)je možné změnit výši spoluúčasti na nižší úroveň.

  děkuji

  Odpovědět

 • Karel K.

  9 května, 2014

  Od jisté doby nechávám vše, co se týče pojištění vozidel na odbornících Konkrétně http://www.eko­autovrakoviste­.cz/nabizime/po­jisteni-vozidel/ . Poradcům této společnosti věřím, jde na nich vidět, že vědí co dělají. Já mám tak klid.

  Odpovědět

 • Mmmm

  9 května, 2014

  Jdi s tou neplacenou reklamou do řiti, určitě jsi přímo od nich. Odborníci a na autovrakovišti, tak to už fakt dneska pojišťuje každej, kdo má v řiti díru a udrží tužku a moč.

  Odpovědět

 • Kamča

  23 července, 2015

  Já si cenu havarijního pojištění nechávám projíždět každý rok na <a href=„http://­www.srovnator­.cz/havarijni-pojisteni/“>na této stránce</a> a jakmile mám problém s cenou tak hned volám na pobočku s tím že jdu pryč protože jinde je lepší cena a nikdy nebyl problém

  Odpovědět