CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Roman Dvořák

24. 01. 2008

13 komentářů

Greenspanův omyl o současné krizi

 


 

Ačkoli spousta laiků i odborníků může vidět paralelu mezi různými krizemi a současným neklidem na trzích, jedná se spíše o dílčí podobnost. V současném chování akciových trhů je více rozdílů než společných znaků s předchozími krizemi.

Greenspan není sám, kdo hledá paralelu v minulosti. K roku 1987 přirovnával současnou situaci i ekonom Roland Leuschel. Krach předpovídá finanční analytik Marc Faber nebo numerolog David McMinn. A pravděpodobně mnoho dalších. Oproti roku 1987 existují stále velké rozdíly v makroekonomickém vývoji, monetární politice a nakonec i ve vlastnostech a chování kapitálových trhů. Americká ekonomika se nepřehřívá, FED nezvyšuje úrokové sazby a akciové trhy nejsou přeceněné. Podobnost tak existuje spíše v chování investorů, v jejich panickém předjímání, než ve vývoji ekonomik a akciových trhů.

Rychlost a hloubku současného propadu nelze s žádnou velkou akciovou krizí srovnávat. Index S&P 500 byl za tři měsíce od vrcholu v roce 1987 o 30 procent níže a v roce 1998 o 8 procent. Při letošní letní korekci ztratil za stejnou dobu asi 4 procenta (měsíční data). Akciové trhy klesly, ale rozhodně ne tolik, aby měly z pohledu samotného poklesu vyvolávat asociace přímo s rokem 1987 nebo 1998.

Rychlost a hloubka současného poklesu zároveň neodpovídá ani žádné z minulých korekcí od roku 2003. Zde naopak současný pokles všechny korekce svou hloubkou přesahuje. To samo ještě neznamená, že jsme svědky něčeho jiného než jen růstu volatility na pokračujícím býčím trhu.

Proč by měla volatilita růst a proč nemůže zůstat nízká? Již několik let se držela volatilita většiny finančních aktiv, nejen akcií, hluboko pod svým dlouhodobým průměrem a na některých trzích blízko historických minim. K poklesu rizik přispívala jak dlouhodobě klesající volatilita ekonomického růstu a volatilita inflace, tak nižší nejistota ohledně firemních zisků, pokles spekulativního kapitálu ve firemních rozvahách a zdravější hospodaření firem. Dalším stimulem ke snížení volatility byl růst majetku pod správou velkých institucionálních investorů, růst likvidity na trzích a větší využívání finančních derivátů, zejména opcí, k zajištění rizik.

REKLAMA

Některé z těchto předpokladů nízké volatility přestaly v současné době platit. Zvýšila se volatilita inflace a ekonomického růstu i nejistota ohledně dopadu hypoteční krize na firemní zisky. Řada strukturálních důvodů, kvůli kterým volatilita klesala, ale platí pořád. Volatilita se zvýšila a poroste, ale pravděpodobně ne až k úrovním z 80. a 90. let.

Nízká volatilita pro akciový trh znamenala, že rostl s mnohem menšími výkyvy, než býčí trhy v minulosti. Průměrná roční volatilita indexu S&P500 počítaná z měsíčních dat je výrazně nižší, než jaká byla při jeho růstu v letech 1990 až 1998, 1982 až 1987 nebo 1974 až 1980. Současný pokles tuto volatilitu zvýšil, i když její odstup od minulých trhů zůstává nadále značný.

Od března 2003 do května 2007 byla průměrná roční volatilita indexu S&P500 jen 7,5%, ale do konce srpna stoupla na 8,3%. Na předchozích výše zmíněných býčích trzích dosahovala po zaokrouhlení hodnot 16%, 14%, 11% v pořadí od nestaršího k nejmladšímu. Všimněte si, že i tady je vidět, jak s každým dalším býčím trhem klesala jeho volatilita! Pokud se trend dlouhodobého poklesu volatility nezmění, nemusí se volatilita výrazně zvýšit a vystoupat až k úrovním minulých býčích trhů.

Zdroj dat: Morningstar Workstation

REKLAMA

Návrat volatility k dlouhodobému trendu se ale pravděpodobně neobejde bez větších korekcí, které se mohou podobat více těm z 80. a 90. let, a méně výkyvům, na které jsme si v posledních letech zvykli. Jak ukazují oba grafy, současný pokles se v hloubce příliš neliší od výkyvů z 90. let, i když proti posledním rokům vychází podstatně hůře.

Výše vyjmenované býčí trhy byly v průměru nejen volatilnější, ale i výkonnější, delší a všechny výrazně zrychlily svůj růst, než skončily prudkým poklesem. Současnému akciovému trhu chybí vyšší volatilita i akcelerace růstu, aby se svým předchůdcům začal podobat. Proto nedává ani smysl vidět v současném akciovém trhu něco hodně podobného s dobou největších růstů a propadů, a na přehnaných paralelách připomínat, že lidské pokolení nikdy nenašlo způsob, jak čelit bublinám.

Článek vyjadřuje názory autora.

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Vojta

  11 září, 2007

  Možná to bude znít až velmi naivně a laicky, ale pokud vezmeme v potaz, že
  1) lidé na celém světě mají spoustu volných finančních prostředků
  2) rádi by je zhodnotili víc než na vkladní knížce
  3) možností kam investovat není zase tolik

  vyplývá mi z toho, že ať se stane cokoli, akcie půjdou zase nahoru. protože obligace forem života na Marsu se ještě neprodávají. 🙂

  Hlídejte si svoje stop-lossy a buďte v klidu, vidím to optimisticky.

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  11 září, 2007

  Pane Dvořák , index S&P500 v roce 1987 dosáhl maximum 337,89 bodů dne 25.8.1987 , ale pád začal od 5.10.1987 : z 328,46 dne 4.10. na minimum 216,46 dne 20.10.1987.
  Tedy padal index S&P500 jen od 5.10. do 19.10. , to je 14 dní. Během toho minikrachu 5.10.-19.10. spadl index S&P500 -34% ,
  od maxima do minima 25.8.-20.10 -36%.
  Ten celý velký krach -20,5% se vyřídil během jednoho dne = 19.10.1987.
  Tehdy byl Peter Lynch ( manager nejvetšího fondu světa Magellan ) na dovolené v Irsku a taky propadl panice a nějaké akcie z fondu prodal a pak toho moc litoval.
  Nebot‘ se nestalo nic, proč by se měly dobré akcie prodávat. A kdo neprodal hned 18.10. , už neměl prodávat po 19.10. , protože 20.10. byl krach u konce a od 20.10.1987 bylo nutno akcie zas nakupovat.

  Pane Vojta , jestli člověk má levné akcie od dobře fungujících podniků a bank , pak stop loss ordery působí mnohem větší škody než užitek. Během dnešní korekce by byly mnohé ty atraktivní akcie na stop loss -15% pod maximem prodány a měly by se platit daně z výdělku a až lidi usoudí , že je čas koupit zase ty atraktivní akcie znova , budou kupovány mnohdy za vyšší cenu , než byly prodány a byly by placeny 2x poplatky navíc zbytečně za prodej a nákup.
  A kdo riskuje s penny stocks a malými biotech akciemi a má stop loss -15% pod maximem , muže se stát , že bude prodáno až -30% pod maximem , nebot‘ se stop loss orderem se označí akorát termin pro bestens = market order za libovolný kurz.

  Pomatená slova pana Rolanda Leuschela bych nikde neopakoval ! On je dnes ještě uprostřed toho krachu od roku 2000 a ještě čeká , že index DAX spadne z dnešních 7500 bodů na 2000 bodů.

  Odpovědět

 • Vojta

  11 září, 2007

  Pane Ladislav určitě se s Vámi nechci přít a pokud jsou stop-lossy pro vaši strategii nevhodné, nevadí. Já jenom vím, že „vysedět ztrátu“ se vždy nevyplácí. Kdybyste třeba v roce 1989 koupil japonský Nikkei 225 na 39.000 bodech tak dnes po 18 letech byste byl na 15.750. A blue chips druhé největší světové ekonomiky určitě nejsou ani penny stock ani malé biotech akcie.
  Vím, že stop-loss může projít a nebo že můžu zbytečně prodat kvalitní tituly. Ale raději podstoupím toto riziko, než abych musel čekat 40 let, kdy (MOŽNÁ!) bude mít moje investice stejnou hodnotu jako v roce 1989 (nepočítaje v to vliv inflace).
  Toť vše, díky za Váš názor.

  Odpovědět

 • K.Ladislav

  12 září, 2007

  Předevšim se člověk musí vyhnouti dobám velkého předražení akcií , pak předraženým akciím , pak akciím podniku bez rostoucího zisku , pak 0. až 2. roku dekády a pak se vyhnout taky akciím z jiných zemí než západní Evropa a USA a pak už jde vše hladce bez stop loss orderu.
  Akcie Německa jsou ještě výhodnější než akcie USA , protože netrpí tolik pod nesmyslnými faktory jako počet nezaměstnaných , nebo co myslí Grínšpan o recesi.
  .
  Krásně nám ty akcie rostou. Jen za včerejší den rostly akcie : Solon +11% , Sun Microsystems +5% , Gildemeister +5% , Ericsson +5%.
  Akcie solární firmy Solon AG Berlin je dnes moje nejvýnosnější akcie. Od prosince , to je za 9 měsíců +242% vyrostla. Kdo investuje do akcií , nemuže se vyhnouti akciím Německa , tedy musí občas na http://www.onvista.de a v magazínu Börse Online kontrolovat parametry akcií z indexu DAX , MDAX , SDAX a TecDAX a pak by v prosinci 2006 nemohl nevidět , že akcie Solon měla tehdy P/E 15 , růst zisku +30% a PEG 0,5 a byla tedy nejatraktivnější akcie TecDAXu a nejatraktivnější akcie Německa a každý tedy musel koupit Solon v prosinci. Taky jsem na tu akcii na různých místech upozorňoval v prosinci.
  Ale lidi pohrdaji akciemi Německa , zapomínaji na kvalitu Made in Germany a namísto solárních akcií z NSR si kupovali solární akcie firem z Číny a USA se špatným fundamentem , bez kvalitních výrobků. Totiž ty solární akcie z USA jsou mnohdy čínské firmy na boty , které chtěly vydělat na burze USA na boomu solárních akcií , tedy vedle nekvalitních bot začly ještě vyrábět nekvalitní zařízení na solární energii a ti špekulanti vyhýbající se solárním akciím Německa si tedy koupili pěkné ….. jako solární akcie z USA.

  Odpovědět

 • Vojta

  12 září, 2007

  Takže rozumím-li správně, pokud byste si musel vybrat dal přednost MDAX před S&P 400 MidCap?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  12 září, 2007

  No já nevidím u sebe žádný důvod proč se cpát do USA pro jejich indexy. Pěkně si obchoduji Evropu (hlavně DAX, mám otevřený i první obchod na TecDAX) a jsem spokojenej.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Mario

  12 září, 2007

  Pokud chce někdo nějaký tip co je v Německu aktuálně dobrého, doporučuju onvista.de a jejich preferované akcie. Z historického hlediska jsou poměrně úspěšní ve svých prognózách.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  12 září, 2007

  Nevím, jak jsou úspěšní v akciích, ale pár měsíců sleduji jejich prognozy na DAX.
  Vždy když jsem měl nějakej názor o vývoji DAX, ale nebyl jsem si jistý a otevřel jsem ve finále pozici dle jejich prognoz, protože přeci musí být zkušenější než já začínající trader, tak jsem vystoupil se ztrátou. Na denních prognozách si dělají srandu, rozptyl až 3 standardní odchylky na každou stranu, to bych dokázal taky.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Mario

  12 září, 2007

  Mám na mysli akcie, které u nich dlouhodobě sleduji. Beru to jako radu začínajícím obchodníkům, kteří nemají žádné zkušenosti ani „vodítko“ jak začít:-))

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  12 září, 2007

  Tak tak. Navíc při dlouhodobě padajícím dolaru. 😉

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  12 září, 2007

  Osobne take nevidim duvod, proc preferovat ciste americke indexy pred evropskymi. Ale US akcie do portfolia casto zahrnuji v ramci nekterych zajimavych (podle me zajimavych) globalnich sektorovych indexu, ve kterych hraji US akcie casto prim. 😉

  Odpovědět

 • LazyBear

  13 září, 2007

  Zkuste mrknout na tohle: http://lazybear.getgoo.net/Ekonomika-f13/US-ekonomicky-vyhled-ocima-experta-pouze-pro-anglictinare-t43.htm

  Odpovědět

 • Komoditník

  26 září, 2007

  Padající dolar je dobrý pro komodity. Nebo ne?

  Odpovědět