CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 06. 2023

0 komentářů

Glosa: Za každého nepřijatého migranta zaplatí ČR víc, než kolik si u nás za rok vydělají dvě třetiny zaměstnanců poctivou prací

 

Průměrná hrubá měsíční mzda českého zaměstnance byla v prvním čtvrtletí 2023 podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 41 265 korun, tedy za rok 495 180 Kč. Menší mzdu, než je tento průměr pobírají dle ČSÚ asi dvě třetiny zaměstnanců. Bavíme se o hrubé a nikoli čisté mzdě. Česká vláda se minulý týden Bruselu zavázala, že pokud v rámci přerozdělování nepřijme na naše území stanovený počet migrantů, zaplatí za každého ročně minimálně 20 000 eur, to je v přepočtu k aktuálnímu kurzu ČNB 475 300 Kč.

Loading 

Ministr vnitra ujišťuje, že do ČR žádní migranti přicházet nebudou. To znamená – Češi budou platit. Že se nebude jednat o malé částky, ale pravděpodobně o miliardy, je v případě nezabránění přílivu nových migrantů prakticky jisté. Bude se jednat o další zářez do zdecimovaného státního rozpočtu.

Ovšem ještě horší mohou být potenciální politické dopady. Vědí ministři, kolik bere třeba kuchařka ve škole nebo vysokoškolský pedagog či běžný policista? A jak velkou částku zaplatil Brusel České republice za každého přijatého Ukrajince?

„Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů Ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje,“ pochvaluje si ministr vnitra Vít Rakušan.

Ano, nebudeme muset přijímat migranty, kteří nelegálně vstoupí na území schengenského prostoru. Ale na každého přispějeme více, než kolik si za rok vydělá většina Čechů poctivou prací.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *