CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Petr Fejtek

29. 11. 2008

26 komentářů

Fondy v listopadu: Z klientů pojišťoven jejich věřitelé!

 


 

Trhy se stále motají v krušných serpentinách, což fondům jasně nesvědčí. Pět miliard fuč za listopad je druhý nejhorší měsíc v naší historii, ač to opět zavinily převážně fondy peněžního trhu čtyřmi miliardami (v říjnu šlo o 13 miliard) korun.

V ostatních fondech žádné zemětřesení nevidíme, i když dluhopisové a smíšené ubraly další miliardu. Ani zajišťáky netáhnou, takže se štítem přežily jen akciové fondy, kam naši drsňáci přinesli 100 milionů korun.

Peněžní trh stále tone v nejistotě, na což podílníci reagují hlasováním nohama a odnesli si již 17 miliard za dva měsíce. Poplachu stále není konec – jeden týden tratí IKS Peněžní trh Plus (ten tentokrát nestihl report), nyní zase červenou rozsvítil -0,34 % ISČS Sporoinvest.

Přestože se uklidnil trh s českými státními dluhopisy, ty ostatní jsou stále v propadlišti, zejména korporátní. A to včetně dluhopisů pojišťoven, které na ceně ztrácejí i kolem 30 % (jejich akcie ztratily i přes 50 %). AIG musel již podruhé zachraňovat americký stát a akcie ING minulý týden jen v jediném dni padaly až o 25 % – stačilo trochu spekulací.

Z klientů pojišťoven se tedy stávají jejich věřitelé – to asi poradci lidem neříkají, že nesou kreditní riziko pojišťovny. Z pěkného IŽP se tak může stát pěkná černá díra. Ostatně jaké grafy teď asi ukazují poradci klientům, když akciové trhy tratí na S&P -43 % a na PX stále ještě -55 %…

REKLAMA

A to přesto, že poslední týden přece jen můžeme oslavit adventní svíčkou: Amerika přidala za pět posledních obchodních dní 17 až 19 % (včetně předminulého pátku, když byl ten Den díkůvzdání) a pražský PX získal přes pondělní zaváhání 16% růst: ČEZ, NWR a KB přidaly 20 % a Erste i Orco dokonce přes 25 %.

Akciové fondy si tak připsaly týdenní výkon kolem 10 %, některé fondy dokonce ještě víc,

třeba ISČS Sporotrend 17 % a lze najít i 20 %. To je sice pěkné, ale celý listopad nedopadl zdaleka tak optimisticky: Amerika -10 %, PX skončil tam, kde začal.

Sledování trhů v posledních týdnech vypadá spíš jako exkurze v blázinci. Schizofrenie růstů po sériích černých makročísel a poklesů po pozitivních zprávách. Jasné je však, že krize už není na Wall Street, ale ve všech ulicích – americký trendový průměr počtu nových žádost o podporu v USA přeskočil půl milionu, je tedy nejvýše od ledna 1983.

REKLAMA

Poklesy sazeb už nemají moc prostoru k couvání – Británie je nejníže od roku 1955, FED s jediným procentem už je na historickém minimu. A deflace vystrkuje růžky hůř než všichni naši tradiční čerti na Mikuláše – spotřebitelské ceny jen za říjen v USA klesly o víc než 1 %, což je nejprudší meziměsíční pokles cen od poválečné recese roku 1947.

Chcete ještě nějakou jobovku? Tak si představte, že i u nás již žaluje klient banku za zmařenou investici (zatím „jen“ o vrácení poplatků, které si za správu banka účtovala – je to právník). Ale když vyhraje, bude se jistě domáhat i odškodnění za své finanční ztráty – a tam už půjde o miliony. Chápete již lépe, co je to „odborná péče“?

Nu a nejhorší „poradenskou“ nakonec: další fáze penzijní reformy u nás vůbec nepočítá s žádnými zprostředkovateli. Po slovenských zkušenostech s tamním „zlatokopectvím“ se ale není co divit.

Loading

Vstoupit do diskuze 26 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Martin Rašovský

  1 prosince, 2008

  Bohužel, drtivá většina klientů ani netuší, co se v uplynulých týdnech a měsících dělo (a stále děje) s jejich velmi výhodným spořením v IŽP. Tragédií je, že nemalá část klientů „spoří“ své veškeré (mnohdy i celoživotní)peníze právě do těchto pojistných smluv. Ještě více je mi líto klientů, kteří naletěli na „mimořádně výhodné“ kombinace hypotéky s KŽP nebo IŽP…jestli pak je jejich „finanční prodejce“ informoval, co se děje a jaký je aktuální kurz jejich podílových jednotek ? Zbytečná otázka, vždyť některá IŽP mají propad i přes 40%…no a co, pokud smlouva běží více jak 2 až 3 roky, tak je nám to přece jedno, my už přece nic vracet nebudeme, že pane kliente ? Za kombinace hypotéky s KŽP nebo IŽP bych navrhoval samostatný paragraf do trestního zákona s dolní sazbou min. 3 roky a doživotním zákazem činnosti v oboru…

  Odpovědět

 • metla klientů

  1 prosince, 2008

  Vámi uvedené kombinace nabízeli, a to letos, zástupci firem Broker Consulting a AWD. Konkrétně u firmy AWD se jednalo o začínajícího tzv. poradce, který postupoval dle návodu svého dozorující člena (oblastního vedoucího nebo jak tomu říkaj) smrtícího komanda tzv. poradců AWD. Z toho plyne, že celá firma AWD je odpad. Zástupce firmy BC nabízel uvedenou kombinaci svému dobrému kamarádovi. Prostě kamarád až za hrob.

  Odpovědět

 • asi sem debil

  1 prosince, 2008

  prispevky, ktere nic neresi. Samy kecy. Nechapu co je na tom, ze si nekdo koupi hypoteku v kombinaci s KZP a IZP. Ma si precist smluvni podminky, kde je jasne vse napsano, tak nevim co tady resite !!! Pokud se mu to libi, tak si to koupi a zprostredkovatel to jen zprostredkuje. Uz se proboha probudte, vy co tady pisete samy poctivosti a pochlebnicky prispevky. Je to ubohe.

  Odpovědět

 • Pavel Kopecký

  1 prosince, 2008

  Ubohý jste asi Vy, když se nazýváte „asi sem debil“. A pokud nechápete, co je na tom, že si někdo koupí hypotéku v kombinaci s KŽP nebo IŽP, tak jste opravdu velmi povedený „poradce“. Na základě Vašeho příspěvku předpokládám, že tyto kombinace sjednáváte jak na běžícím páse, takže doufám, že Vám jednoho dne pár takto podvedených klientů pořádně rozbije držku, až zjistí, jak Vám naletěli. Z toho, že nemáte ani tolik odvahy se zde podepsat svým skutečným jménem usuzuji, že jste skutečně sám velmi trefně pojmenoval.

  Odpovědět

 • metla klientů

  1 prosince, 2008

  „Nechapu co je na tom, ze si nekdo koupi hypoteku v kombinaci s KZP a IZP. Ma si precist smluvni podminky, kde je jasne vse napsano, tak nevim co tady resite !!! Pokud se mu to libi, tak si to koupi a zprostredkovatel to jen zprostredkuje.“

  Tohle svědčí o Vašich povahových rysech. Ne, nejste debil, jste vychcánek. Klienti vědí z drtivé většiny prdlajs, což dobře víte.

  Odpovědět

 • Štěpán Račanský

  1 prosince, 2008

  Až si koupíte v autosalonu nové auto, u kterého za rok zjistíte, že se jaksi skutálelo z transportního kamionu a bylo opravováno. A že je jeho tržní cena poloviční. Co budete dělat, když majitel autosalonu řekne: „To auto tady stálo a on se prostě rozhodl, že si ho koupí, tak jsem mu ho prodal.“

  Odpovědět

 • Ocean Daniel

  7 prosince, 2008

  Jde o to, ze se vetsina „poradcu“ nazyva poradci. A „klient“, ktery jak jste jak jste spravne napsal je kupujici vubec netusi, ze je kupujicim. Spoleha se na radu od poradce, ktery neni poradcem, ale prodejcem!

  Odpovědět

 • D. Racin

  7 prosince, 2008

  Přesně tak. vystihl jste to přesně. Koneckonců, u největší makléřské společnosti, kterou nechci jmenovat, ale napíšu, že zde působí od roku 1993 :-), učí své poradce jak prodávat namísto parametrů jednotlivých produktů, které pomůžou poradcům vysvětlit klientům vše, co je podstatné vědět tak, aby klient dodstal skutečně takový produkt, který mu pomůže. Takoví poradci ať jdou raději prodávat mobilní telefony a tarify nejnovějšího větnamského mobilního operátora, který bude od příštího roku působit na našem trhu 🙂

  Odpovědět

 • Veronika Cenková

  1 prosince, 2008

  Dobrý den,

  dostala jsem odkaz na tento server a mám už třetí rok právě tu kombinaci kapitálového životního pojištění s hypotékou. Všude možně jen čtu, jak je to nevýhodné a ráda bych pokračovala v placení hypotéky, ale klasicky, chci platit jen tu hypotéku. Poradíte mi prosím, jak to co nejlépe vyřešit ? Doufám, že už není pozdě. Do pojistky od Generali platím každý měsíc 5.200 Kč už třetí rok, vypadá to, že jsem asi naletěla :0(

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  1 prosince, 2008

  No jestli máte kombinaci IŽP + hypotéka, tak nyní je asi ta nejhorší doba to rušit, vzhledem k velkému poklesu akciových trhů. Chtělo by to, aby vám pojištovna spočítala kolik by jste dostala nyní nazpět při zrušení smlouvy pokud vůbec by jste něco dostala a provést simulaci, kolik by to dělalo za 1-2 roky, pokud by akcie opět vzrostly o pár desítek%. Ještě navíc pokud jste si zaplacené pojistné odečítala z daní je nutné počítat i s variantou návratu daní při zrušení smlouvy.

  Vzhledem k částkám, které jste dala do pojištění by bylo možná nejlepší změnit pojistnou smlouvu na nějakou minimální částku. Těžko ale dát nějaké jednoznačné stanovisko, je nutné probrat různé varianty s pojištovnou nebo nějakým kvalifikovaným poradcem a propočítat to, co by pro vás bylo nejlepší.

  Odpovědět

 • Veronika Cenková

  1 prosince, 2008

  Dobrý den,

  jak jsem psala,mám kapitálové životní pojištění od Generali, ve smlouvě je napsaný tarif ZP3 (KŽP pro případ dožití nebo smrti). Navíc nevím, jestli s tím bude Komerční banka souhlasit (od té mám tu hypotéku), ale chci to vyřešit tak jako tak a platit jen tu hypotéku.

  Odpovědět

 • D. Racin

  1 prosince, 2008

  U KŽP máte garantované zhodnocení vložených prostředků, takže nemusíte mít obavy z náhlého prudkého poklesu stavu vašeho „účtu“. Zrušit smlouvu můžete, ale nejprve si zjistěte po jaké době to lze provést tak, abyste platila co nejnižší sankce, a kolik by to nyní dělalo. to vše máte v obchodních podmínkách a sdělit by Vám to měl pracovník banky. KŽP je to nejhorší co může být, protože neumí reagovat na inflaci, Takže nechápu, který chytrák Vám mohl takovou kombinaci doporučit. To Vám měl raději udělat smlouvu o SS s překlenovacím úvěrem, kdy byste po splnění určitých podmínek, které nemá cenu blíže specifikovat, dostala „výhodnější“ úvěr ze SS, který je výrazně nižší díky tomu, že fáze překlenovacího úvěru je fází dospořovací. To je myslím lepší kombinace než ta, kterou Vám doporučil ten tzv. „poradce“, který nejspíš s informacemi jen o jednom, max. 2 produktech, šel lovit klienty a hrát si na nezávislého „poradce“. Takovým se příště raději vyhýbejte. Přeji pěkný den.

  Odpovědět

 • metla klientů

  1 prosince, 2008

  Komerčka kombinaci hypo+ižp neakceptuje. Nebo to v minulosti nedělala.

  Co se týče klientky, tu kapitálovku nerušit. Raději redukovat. Alespoň nepřijde o peníze.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  1 prosince, 2008

  Dobrý den,
  přes internet tohle nevyřešíte.Sejděte se s nějakým solidním poradcem.

  Odpovědět

 • Štěpán Račanský

  1 prosince, 2008

  Bože, už to vidím. „Solidní“ poradce jí vyváže z KŽP, ale aby se mu to rentovalo, tak jí sepíše IŽP.

  Paní Cenková, pan Záruba má 100% pravdu, háček je však v tom najít solidního poradce.

  Odpovědět

 • Radek

  1 prosince, 2008

  Vyplatí se mít alespoň základní povědomí o produktech, nechat si poradit, pak radu prověřit.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  1 prosince, 2008

  Pokud paní Cenková prokáže před daným poradcem, že ví co chce a že si nenechá nic nabulíkovat, tak to bude v pohodě.

  Vím o čem mluvím, taky jsem takhle pár poradců zkrotil, kteří ke mě nebo k mým přítelům přijeli s úžasnými neodolatelnými skvělými nabídkami. Stačí používat selský rozum.

  Rozhodně tento případ ale paní Cenková není k vyřešení zde na ICZ, je nutné do toho zapojit banku, jinak to nepůjde.

  Odpovědět

 • M.S.

  1 prosince, 2008

  Prave, take jsem zde prave chtel napsat, ze primarne se musi vse resit s bankou… ta musi povolit zmenu ve smlouve v podobe budto vyvazani KZP a zahajeni anuitniho splaceni, nebo jakoukoli jinou zmenu. Pote se da neco resit s pojistovnou… Par techto pripadu uz jsem resil u klientu, kde pracovnici MBI nasvihali tyto kombiky – vetsinou kombinace produktu AMCICO s produkty soucasne Hypotecni banky (driv se samozrejme jmenovala jinak 😉 )

  Odpovědět

 • souhlas

  3 prosince, 2008

  a jen pro doplneni ze znam takovy poradce kteri driv tady ty kombiky prodavali a dnes delaji pro firmy, ktere se pysni, ze delaji praci postive. :úúúú))))

  Vysmech.

 • Ondřej Záruba

  1 prosince, 2008

  Tak já se toho klidně ujmu.A ubezpečuji Vás,že rezervotvorné pojištění určitě nedoporučím:-)

  Vše je o domluvě s bankou.Buď to půjde,a nebo to nepůjde.Za pokus to stojí.

  Odpovědět

 • metla klientů

  1 prosince, 2008

  „další fáze penzijní reformy u nás vůbec nepočítá s žádnými zprostředkovateli“

  No a nebude se o to více utrácet za reklamu?

  Odpovědět

 • Habakuk

  1 prosince, 2008

  OPF nejsou černá díra? Kolik tam klienti podle vás vydělávají? Kolik si správci při téhle bídě nechávají?

  Odpovědět

 • F

  1 prosince, 2008

  Panove, mam takovy napad. Mel by nekdo zajem napsat clanek „Fondy jako skvely byznys “ ? Je velmi zajimave videt fondy 50% v minusu a jeste si za to nechat kralovsky platit,urcite by to stalo za premysleni a clanek jak tenhle byznys funguje … o mlm a bouchani izp uz bylo napsano stovky a stovky clanku/komentaru avsak tohle je nevim proc tolerovano

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  1 prosince, 2008

  Problém je podle men v následujícím:

  Portfolio manažer je v drtivé většině případů hodnocen za RELATIVNÍ výkonnost vůči benchmarku, ne za to,m zda fond dosáhl zisku či ztráty. Kdyby ho výrazně překonával, byl by oslavován. Kdyby ale nedej bože byla jeho výkonnost výrazně pod indexem, dostane padáka. A tak se manažer velmi často „sichruje“ a příliš se neodchyluje od struktury benchmarku.

  Odpovědět

 • metla klientů

  2 prosince, 2008

  Tak takového článku se samozřejmě nedočkáte. Vždyť kdo by si kálel do vlastního hnízda, že autoři z investujeme.

  Odpovědět

 • Adam

  1 prosince, 2008

  Slavna ovajbe uz se vybodla i na i.cz? To by to mohla aspon dotahnout do konce… odchod z afizu, ted I.cz a uz zbyva jenom sbalit kufry v CR

  Odpovědět